Není-li špatné otroctví, pak není špatné nic.  Film Lincoln Stevena Spielberga popisuje období posledních čtyř měsíců života největšího amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Odhaluje nejriskantnější a nejodvážnější rozhodnutí amerického vůdce v době, kdy se vyostřuje otázka otroctví a zemí zmítá válka. Silné lidské drama se odehrává na jejím konci. Lincoln může konflikt ukončit, ale rozhodne se hrát vyšší politickou hru, kterou je snaha zrušit otroctví. Sám sobě musí zodpovědět, zda za ni další promarněné životy stojí. V ten hvězdný okamžik dějin musí Lincoln využít veškerý talent, odvahu a morální sílu. Musí učinit rozhodnutí, díky němuž se stane legendou. Postava Abrahama Lincolna odnepaměti osciluje mezi mýtem a historickou postavou. Stále zaměstnává představivost veřejnosti, dnes snad ještě víc než kdy jindy. Možná protože se stal globálním symbolem uvážlivého nakládání s mocí... Film vznikl podle scénáře nositele Pulitzerovy ceny Tonyho Kushnera, dalšími klíčovými hráči jsou Steven Spielberg a představitel titulní role Daniel Day-Lewis. Příběh proniká k jádru Lincolnových posledních úspěchů. Znázorňuje muže plného paradoxů: baviče a vážného muže, hravého vypravěče a nelítostného politického hráče, prozíravého vůdce a zranitelného otce, který v nejtemnější hodině svého národa, kdy si doba žádá od všech to nejlepší, předčí všechna očekávání... „Odjakživa jsem chtěl vyprávět Lincolnův příběh. Je jednou z nejvíce strhujících postav historie i mého života,“ říká Spielberg. „Vzpomínám si, že když jsem ve čtyřech nebo pěti letech poprvé uviděl Lincolnův památník, velikost té sochy na židli mě vyděsila, ale když jsem šel blíž, uchvátila mě její tvář. Na ten okamžik nikdy nezapomenu. Přiměla mě o tom muži, sedícím na židli vysoko nade mnou, začít přemýšlet.“ Čím víc se toho Spielberg během svého života o Lincolnovi dozvěděl, tím víc vzrůstal jeho obdiv a touha vzdát hold této výjimečné osobnosti, její příběh si nesmíte nechat ujít ani vy. (oficiálny text distribútora)

mirec2211

Nie je to pre mňa sklamanie, ale taktiež nekričím od nadšenia. Dej sa veľmi pomaly rozbieha a prvá hodina filmu je dosť nudná. Potom to však začne byť zaujímavé a nenúti odvracať zrak od obrazu. Musím vyzdvihnúť herca Daniel Day-Lewis (Abrahama Lincolna). Skutočne majstrovský výkon. Dávam 3 hviezdy. ()

Ragnyy

Velice americký film, stavící do popředí svobodu člověka a neustále ji divákovi otlouká o hlavu. Patetické, patriotistické a někdy bohužel rádoby dojemné scény jsou asi opravdu určeny pouze pro amerického diváka. Film jsem zhlédl hlavně kvůli brilantnímu výkonu Daniela Day-Lewise a to je asi tak jediné co za to stálo. ()

Deadmaus

Ze začátku jsem se v kině nudil. Utichla světla, začala hudba, nějaký proslov, ale po prvních pár minutách mne film zaujal. Ani nevím, proč, nevím jak, ale prostě se tak stalo. :-) Možná to bylo těmi odvážnými černochy, kteří se bili za svá práva, a drželi se svého snu - nebo spíš cíle, kterého dosáhli. ,,Čest, svobodu a mír této zemi!" hlásal odcházející černoch v uniformě, pozpěvující si mírovou píseň. Lincoln, jako člověk, byl velmi inspirativní, a vše mi ukázalo život v jeho dobře. Jeho ideály, dodatek 13. vše za co se dřel, nakonec vyšlo. A fandil jsem mu taky do poslední chvíle. Opravdu citově velmi propracované dílo. Nemůžu dát jinak, než plný počet, rozhodně doporučuji. ()

Ragazzo

S lehce přivřeným okem nadprůměrný film o důležitém milníku americké historie, krásné interiéry a velký výkon Day-Lewise. Tohle ale ani zdaleka není film pro masy (což asi ani nemá být), protože té "nudy" okolo je až moc... ()

100pka

Kdybych na tento film nemusel misto sksoly tak na nej nikdy nejdu. Ale ukazkou se zdal byt dobry, ovsem potom prislo velika zklamani... Cely film se toci jen nejake zvasty, kdyby to blo aspon trouchu zajimave. Sice to ma byt dokument ale i ten musi zaujmout. Cely film se proste nic nedeje. ()

mufy001

Tenhle film je pro mě velkým zklamáním. Hrozná, nekonečná nuda, měl jsem sro chutí to několikrát vypnout! To už je lepši se dívat na záběry z poslanecké sněmovny. Tento typ filmu není můj šálek kávy. Škoda že Spielberg nenatočil z té doby raději něco z občanské války... 1/10 ()

kysilkalukas

koho zajímají dějiny Ameriky,tak pro něj je určen tento film.Čekal jsem od Spielberga více než tuto pouhou ''diskuzi''.Zbytečné 2 a půl hodiny,prvních 10 minut aby člověka zasvětili do děju a posledních 30 minut aby věděl jak to dopadne,jinak zbytek filmu naprosto o ničem. ()

yahoo

Nuda, šeď bokombrady, nuda,...Tommy Lee Jones....nuda, nuda.....Tommy....koniec. Niekto tu písal, že Lincoln mu pripomínal hobbita, mne skôr Gandalfa. Priznám sa nachvíľu som aj zdriemol, to ja vždy keď sa reční v parlamente a po konci-nekonci som išiel unavený spať, ako keby som zdolal Haitský triatlon. Dúfam, že Stevenovi dajú konečne nejaký šľachtický titul, alebo čo to majú u nich za obdobu a natočí pred dôchodkom ešte aspoň jeden pozerateľný film. ()

Zidas_35

Ano, chce se mi napsat, že Lincoln je úplně zbytečný film, který se místo Lincoln mohl klidně jmenovat Třináctý dodatek. I přes všechnu tu pompu a historickou věrohodnost. Ta je totiž, pokud chybí chytlavý a gradující příběh k ničemu. A sledovat skoro tři hodiny přetahování se o jeden dodatek, o kterém stejně víte, jak dopadne, začíná hodně smrdět ztrátou času. A to ani deset nominací na Oskara, ze kterých se podařilo proměnit dvě (výprava a herec v hlavní roli), nenarovná. Z amerického úhlu pohledu to samozřejmě může být trochu jinak. Abé je zde kultem, a byť i přes třináctý dodatek Amerika zůstala svým způsobem rasistickou, jeho zdramatizované schválení může být pro mnohého velkolepou a dech beroucí šou. Já jsem bohužel středoevropan, ve zprávách se často setkávám se znaky tzv. rasismu naruby a tak mohu zcela buransky přiznat, že i když se jednalo o přepálenou kokotinu, když Lincoln namísto boje za rovnoprávnost a zrušení otroctví bojoval s upíry, bavil mě o mnoho víc. A že toto přiznání může být vnímáno jako nedostatek kulturní způsobilosti, je mi úplně u hýždí. ()

NikoKovac

Převládá spíše zklamání. První polovina filmu se neskutečně vleče, přijde mi, že se tam nic neděje. Druhá je už lepší, ale popravdě, čekal jsem, že atentát na Lincolna tam nějak ukážou a rozeberou, ono nic. Nicméně i tak je to historický film, a těm já méně než tři hvězdy dávám opravdu zřídka. ()

bedsore

Pro někoho, kdo se vyžívá v americký historii a je zvědav, jak si s tím Stívn poradil, to můžou být příjemně strávené dvě a půl hodiny. Pro mě ovšem nestravitelné. Dřív jsem se bez výjimky držel hesla, že rozkoukaný film vždy dotáhnu do konce, ale nějak se nám roztrhl pytel s filmy, který za ten čas nestojí. Asi je to řemeslně dobře odvedená práce, nicméně já o ni nestojím. ()

fifotron

Na môj vkus až moc interiérovo* poňatý film, z toho dôvodu som ho nemal chuť ani dopozerať, avšak herecký výkon Daniela Day-Lewisa vyzeral autenticky. Len kvôli nemu nedávam odpad. ---* použil som jemnejšie slovíčko, skôr nezáživný, nudný, odrapotaný, prehnane národniarsky a to by aj stačilo. ()

JARDAHONDA

Legendární režisér Steven Spielberg uvádí nadšeně přijaté historické drama Lincoln, v němž Daniel Day-Lewis předvádí nezapomenutelný oscarový výkon v roli vlivného amerického prezidenta. Abraham Lincoln zasvětil poslední měsíce v prezidentském úřadu snaze přesvědčit vládu válkou zmítané země, aby zrušila otroctví. Díky svému nezlomnému úsilí a odvaze nakonec vládu dotlačit k rozhodnutí, které změnilo dějiny. (To jen stručný obsah). Ve vedlejších rolích strhujícího a trofejemi oceněného filmu, na který divák jen, tak nezapomene, se představí Sally Field a Tommy Lee Jones, kteří byli za své výkony nominováni na Oscara. ()

Duckz

Český divák zřejmě nemá šanci ocenit tento skvělý popisný příběh o A. Lincolnovi a o prosazení 13. dodatku Americké ústavy. Jedinkrát jsem se u filmu neměl důvod nudit a celý jsem ho sledoval se zájmem. Pravda - studoval jsem historii a o A. Lincolnovi jsem četl plno publikací, tak mi tento příjemný strohý popis důležité historické osobnosti přišel zábavný a velmi povedený. Skvělá výprava a kostýmy, podle dochovaných informací i naprosto skvělý herecký výkon hlavní role a skvěle popsaný politický kolotoč, který byl stejný tehdy a je stejný dnes, jenom dnes z něj máme všichni špatný pocit, protože se neprosazují tak podstatné věci jako svoboda černošského obyvatelstva v USA. Jenom těžko si dokážu představit, že by film točil nějaký začínající režisér. S. Spielberg odvedl naprosto skvělou práci. Největší radost mi potom udělalo ukončení filmu, kterého jsem se celou dobu bál, aby nebylo přehnané a nepůsobilo příliš pocitově pro americké patrioty. Jeho vyřešení mi přišlo geniálně jednoduché a přesně se hodící k celku. 100% bez jediného záporu. ()

LooLaa

Líbilo, nelíbilo - nevím,.. váhám, nepovím. Každopádně hodnotit tento film nemůžu, potřeboval bych znát trochu více dobovou historii, danou problematiku a hlavně souvislosti, které by mi tolik poodhalily, proč byl scénář takový, proč se ta či ona postava v tu nebo onu scénu zachovala takto. Nemůžu říct, že Lincoln nemá co nabídnout, jsou tam zajímavé momenty, scény tvoří mozaiku událostí pěkně po kupě a herci odvádí skvělou práci, ale jsem prostě příliš neznalý, abych pochopil a správně ohodnotil. =) Být Američan, asi mi to řekne více. ()

eexDon

Für mich - 65%, - /takové místy natahované, rozvláčné, čistě orientované pro americké publikum, včetně toho stylu a vyznění, dialogů, úvah a toho jak se celý film odvíjí - je to i není mínus, záleží na úhlu pohledu/, + /historicky nepochybně odpovídající, když je to kus USA historie, naštěstí žádná akce/vojenská - např. srdcervoucí válečné scény/ - spíše takové poklidnější, Daniel - hrál docela obstojně/, hodnocení - americký film o Američanech pro Američany hrající na národní notu, pro neAmíky průměrné, pro Amíky dobré, prostě oslavný film o slavné postavě, trochu rozvláčnější s patosem v podobě dialogů, ale jinak docela ucházející ()

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Kdyby se dával dohromady seznam nejlepších žijících herců, stoprocentně by na něm nechyběl Daniel Day-Lewis. Šedesátiletý držitel tří Oscarů je legendou, která do svých rolí dává úplně všechno, a… (viac)

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (viac)

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga