Mníchov

Predloha:

George Jonas (kniha)

Hudba:

John Williams

Eric Bana, Daniel Craig, Ciarán Hinds, Mathieu Kassovitz, Hanns Zischler, Ayelet Zurer, Geoffrey Rush, Gila Almagor, Michael Lonsdale, Mathieu Amalric (viac)

Mladý Izraelčan Avner je podobne ako mnohí jeho krajania hlboko zasiahnutý vraždami izraelských športovcov na mníchovskej olympiáde. Keď prijme ponuku dôstojníka Mossadu zúčastniť sa odvetnej operácie, musí opustiť tehotnú manželku, zmeniť totožnosť a využiť všetky svoje schopnosti na vypátranie a zabitie jedenástich mužov, ktorých Mossad obvinil z prípravy mníchovskej akcie. Čoskoro sa stane vodcom päťčlennej skupinky, ktorá po celom svete metodicky vyhľadáva a zabíja mužov zo zoznamu. Situáciu im však čoraz viac komplikuje nielen vlastné svedomie, ale aj skutočnosť, že i lovci sa môžu ľahko stať lovenými... (STV)

Nassau

"Zabíjeli jsme, abychom vyměnili vedení teroristů?" Spielberg umí rozhodně víc, než co nám předvedl v tomto akademicky natočeném dramatu. (55%) ()

Mistickzz

Filmársky, herecky a technicky na najvyššej úrovni. Nemyslím, že Spielberg do tohto filmu nedal srdce. Natočil ho s chladnou autentickosťou a srdce do tohto filmu vložil skrz Erica Banu, ktorý bez problémov utiahol celý film, samozrejme mu k tomu dopomohli aj ostatný herci. Mníchov som si veľmi obľúbil. Zaviedol ma do celého sveta, priblížil mi moslimsko-židovský problém a ukázal technickú precíznosť točenia filmov. 85% ()

klúčik

Pamätám sa na tú olympiádu. Ešte aj dnes si spomínam , ako spustili olympijskú zástavu na pol žrdi. Nechápal som čo sa stalo, a ani nám to nevysvetlili. Film ma zaujal, no uvedomil som si, že zlo vyprodukuje znásobené zlo. Sme o 40 rokov starší - a zmenilo sa niečo? Vôbec nič... Je to moc smutné!! Film hodnotím 75%. ()

Zagros

Atentát na sportovce v Mnichově 1972 byl velmi silný moment sám o sobě. O tom ten film ale není. Je o tom, co následovalo poté - odveta tajné izraelské služby Mossad na Palestince. V tomhle nesmírně dlouhém a nepřehledném konfliktu se sám moc nevyznám. Nevím, zda se vůbec někdo dokáže zorientovat úplně, zjistit pravdu, určit viníky a ideálně izraelsko-palestinský konflikt ukončit. Ale zpět k filmu. Pro mě byl Mnichov od první minuty strhujícím filmem, i když má občas pomalé tempo vyprávění, tak jsem u něj seděl v napětí až do konce a hltal každou minutu. Steven Spielberg zase pro jednou pustil z ruky popcorn a vytvořil z nelehkého tématu pohlcující atmosférickou podívanou. Excelentní výkon podal Eric Bana, jeho psychickou proměnu z chladnokrevného agenta do obyčejného ustrašeného člověka jsem mu věřil dokonale. Mnichov doporučuju a dávám čtyři hvězdy i za naléhavé myšlenky, které mi rezonovaly v hlavě několik dnů po filmu… musíme se pomstít… když je zabijete, na jejich místo přijdou další a ještě horší.. jakou tohle má všechno cenu… ()

Theraphosa

Nevědět o tom, že se jedná o Spielbergův film ,zcela nepochybně by mi přišel na mysl Ridley Scott. Popravdě řečeno, o Mnichovských atentátech jsem se poprvé dočetl v recenzi na tento film. Byl jsem ale velice příjemně překvapen. Spielberg se s ničím rozhodně nemazal a z některých záběrů se člověku i kufr převalil (hlavně u utržených rukou na větráku). Z herců mě nejvíce oslovil Geoffrey Rush, který mi zde tolik připomínal markýze de Sade. Povedené bylo také postupné odhalování pravdy o posledních hodinách obětí během celého filmu. ()

Hopper

Spielberg a spol. sa zase raz predviedli v najlepšom svetle. Bana ako Avner je neskutočne dobrý a najmä záver, kde sa mení na paranoidnú trosku nemá chybu, ale je radosť sledovať naozaj všetkých. Napriek úctyhodnej stopáži film nestráca tempo a nie je to len očakávaním, akú vraždu si vymyslia najbližšie. A to najlepšie je skutočnosť, že nikto nie je úplne čierno-biely a sgtále rezonuje otázka, či toto bola tá správna cesta a stála za to. ()

Lewisek

Kontrast lásky a vlastenectví s bezcitnou touhou po pomstě, krveprolití a terorismu, to nám nabízí Spielberguv Munich. No nejen kontrastní podání, ale také kontrastní smíšené pocity vám bude Mnichov servírovat. Nejprve snaha o zabezpečení vlastní rodiny, která se změní v posedlost a odhodlání, které končí traumatem a vlastní destrukcí hlavního hrdiny. Milovníci tajných agentů a všeljakých rozvědek v této době si rozhodně přijdou na své, krásné vykreslení této doby se povedlo na výbornou, napětí ve filmu je obrovské tak, že místama opravdu ani nedýcháte - dokonalá režie. Ale po shlédnutí se mi nedostalo žádného pocitu, za který by tento snímek stál. ()

Mičl

Jeden z nějlepších režisérů a světových filmařů Steven Spielberg se rozhodl pro režii tohoto krutého a tragického dramatu o zradě a pomstě, který se zapsal (ne)vinou krví do olympijských dějin a rozhodně neudělal špatně. Vynikající dílko vyzdvyhuje k dokonalosti i to, že jsem měl tu čest si ho vychutnat na plátně s luxusním zvukem, který podtrhával každou vybuchlou bombu, či vystřelenou kulku. Eric Bana rozhoně největší tahoun tohodle snímku, klobouk dolu. Skvělý filmový zážitek, ikdyž jsem si musel dát i opětovné (domácí) zkouknutí abych pořádně pobral co se tam vlastně stalo, ale to mi rozhodně nevadilo Mosad válel. ()

Merkin

Upřímně. Když jsem na tom byla s kamarádkou v kině tak jsme se asi někde v půlce začaly modlit, aby už je konečně všechny sejmuli a my mohly odejít. Pak jsme se dozvěděly, že přibývají další a další objednávky a nakonec jsme odešly před koncem(asi bychom to vydržely, ale byla filmánie a už začínal další snímek). Když jsem to pak po letech viděla znovu, bylo to o něco lepší. Chtělo by to ale prostříhat, zkrátit, hudba také nic moc. Znalci reálií by asi dokázali ocenit obsahovou stránku více, já se místy ztrácela. Přesto jsem pár opravdu dobrých scén našla. Alespoň za jedno zhlédnutí snímek určitě stojí. ()

xmozek

Mnichov se rozjede úžasnou rychlostí, ale asi tak v půlce mui dojde šťáva a jeho rychlost při dojezdu nemá ani na důchodce s francouzskejma holema. Kratší stopáž by asi mnohé vylepšila. Hold někdy méně znamená více. ()

farfalla

Silný film o lásce k vlasti, o vůli udělat cokoliv pro svůj národ a o zklamání. Před druhými člověk dokáže obhájit všechno, co dělá. Ale obhájit před sebou svá rozhodnutí může být najednou nemožné. Avner se rozhodl jít do akce pomsty ve jménu ochrany své rodiny a také, aby splnil očekávání druhých, kteří znali jeho otce-národního hrdinu. Jenomže když si člověk začne s tajnými službami, v každém případě prohraje. Buď zkazí všechno, co může, a tajná služba z obavy o prozrazení se ho zbaví. Anebo člověk udělá všechno, o co ho požádají, a pak se jich už nikdy nezbaví. Nebudou ho chtít pustit ze své moci a budou přicházet se stále dalšími úkoly. Tohle Avner však neví, když souhlasí s účastí na likvidaci 11 lidí. Kdyby celá akce trvala měsíc a pak by se všechno uzavřelo, mohl se vrátit ke své rodině, sem-tam něco udělat pro Mossad a mohl by žít dále v Izraeli. Jenomže tahle akce se táhla dlouhé měsíce. Postupem času, sám pro sebe ale i společně ve skupině, si začal klást otázky o smyslu celé akce. Kdo jsou ve skutečnosti jejich oběti? Má smysl je zabíjet, když na jejich místo přijdou další, ještě radikálnější? Kdo jsou jejich spojenci a dá se jim věřit? Kdo jsou jejich nepřátelé a jak se o nich dovědět? Jak to že oficiální spojenci jeho země, potajmu podporují jejich úhlavné nepřátele? Jeho vlastní lidé ho zapírají, chovají se k němu, jako k cizímu. Může jim ještě věřit? Čemu ještě může věřit? Avner nebyl profesionál, ale udělal všechno podle nejlepšího svědomí. Teď by chtěl jenom klid na život. Ale ani si nemá s kým o tom popovídat. Má hlavu plnou otázek a žádné odpovědi. Steven Spielberg rozehrál příběh o pomstě, ale rozvířil uragán otázek o jednotlivci, národu, společnosti, o chodu světa. ()

kolemjdouc

zbytečně dlouhé záběry na obličeje herců a akcí..kdyby to pustili malinko rychleji film by měl poloviční dobu prromítání.Tohle téma by bylo zajímavější ve formě dokumentu ()

Drc

Typický Spielbergův film - největší devizou je mrazivé historické pozadí s morálním podtextem a vnitřními pochybnostmi postav, několik opravdu působivých scén a situací, ale bohužel celek působí trošku zdlouhavě a nudně. Rozhodně jsem čekal trošku lepší atmosféru a více strhující zážitek.. ()

Radim

Jedno obrovské mínus za pokroucení skutečnosti. Pokud si někdo vybere tak důležitý okamžik nejen v Izraelsko - Palestinských vztazích, jako byly události v Mnichově, zvláště někdo s vlivem jako je Spielberg, měl by se aspoň v kostce držet skutečných událostí. Kromě samotného únosu je všechno jen fikce. A nikdo už nikdy nepřesvědčí "normální" svět, že to bylo jinak. Na druhou stranu velké plus za to, že se Spielberg nestaví za každou cenu na stranu židů, za to, že sice trochu pateticky, ale přece jen klade otázky o vině, pomstě, bludném kruhu násilí. Z filmařského hlediska filmu není co vytknout; jinou než prakticky dokonalou práci jsem ani při zkušenostech, které režisér má, nečekal. Vadilo mi ale trochu monotónní tempo bez výrazného momentu, chybějící gradace v závěru a občasná nepřehlednost - přestože se považuji za sečtělého, s mnoha reáliemi jsem měl problém. ()

DannyBoy80

Film, který ve mě nezanechal žádné emoce. Většina filmu je opakující se příprava na vraždu a vražda, a tak několikrát dokola. Osobně: nekoukám na dalekou minulost, proto jsem o něco málo více na straně Palestinců, ale ani takto to ve mě nevzbudilo emoce. Příjde mi, že nejrozumnější názory vybustila oběť číslo 2 a vedoucí druhé zabijácké bandy z Atén. Plus je, že i přes šílenou délku filmu se to dalo zkouknout, i když herecké výkony byly jen mírně nadprůměrné. 70% ()

McFee

Souhlas s Galadriel, zdlouhavé dialogy, pořád to samé dokola a k tomu stopáž 164min. Nestává se mi často že část filmu jsem na FB, píšu na netu do diskuzí místo toho abych se na film díval, tohle je ten případ. Ale našli se tam i slušné momenty. Pro mě ale zatím asi nejhorší co jsem viděl od Stevena Spielberga. 50% ()

Jeremy Irons ve filmu o Mnichovské dohodě

Jeremy Irons ve filmu o Mnichovské dohodě

04.11.2020

Netflix obsadil první herce do chystané adaptace knihy Mnichov, jež není nijak spjatá se stejnojmenným filmem Stevena Spielberga z roku 2005. V novém snímku, který vychází z bestselleru spisovatele… (viac)

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale

22.09.2020

Spielberg řídí svého Lincolna

Spielberg řídí svého Lincolna

26.09.2007

Nic nového pod sluncem Steven Spielberg to má prostě takhle rád. V závěsu za ryze komerčním projektem si pro vyrovnání chuti okamžitě sjede něco vážnějšího a ambicióznějšího. Tuto tradici… (viac)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

25.03.2007

Není žádnou novinkou, že Steven Spielberg se už několik let intenzivně zajímá o nejnovější vědecké objevy ohledně teorie relativity a červích děr, jimiž se prý dá cestovat nejen do paralelních… (viac)