Mníchov

Predloha:

George Jonas (kniha)

Hudba:

John Williams

Eric Bana, Daniel Craig, Ciarán Hinds, Mathieu Kassovitz, Hanns Zischler, Ayelet Zurer, Geoffrey Rush, Gila Almagor, Michael Lonsdale, Mathieu Amalric (viac)

Mladý Izraelčan Avner je podobne ako mnohí jeho krajania hlboko zasiahnutý vraždami izraelských športovcov na mníchovskej olympiáde. Keď prijme ponuku dôstojníka Mossadu zúčastniť sa odvetnej operácie, musí opustiť tehotnú manželku, zmeniť totožnosť a využiť všetky svoje schopnosti na vypátranie a zabitie jedenástich mužov, ktorých Mossad obvinil z prípravy mníchovskej akcie. Čoskoro sa stane vodcom päťčlennej skupinky, ktorá po celom svete metodicky vyhľadáva a zabíja mužov zo zoznamu. Situáciu im však čoraz viac komplikuje nielen vlastné svedomie, ale aj skutočnosť, že i lovci sa môžu ľahko stať lovenými... (STV)

Kosmik 1

Filmy podle skutečných událostí vždycky diváka více osloví, více nad nimi přemýšlí, více se dostane do děje a uvažuje nad tím, jak a proč se to tenkrát událo. Taky pozorněji sleduje, aby mu nic důležitého neuniklo, lépe se před filmem připraví, aby nemusel nikam v průběhu promítání odcházet. No a v neposlední řadě je více napjatý a v očekávání, co se bude dít a více všechno prociťuje. Když někdo zemře násilnou smrtí, více to na něj dolehne. Asi takhle bych popsal své pocity. Od Mnichova jsem čekal hodně politických taškařic a jen málo akce. Ale to se naštěstí nestalo a dočkal jsem se obojího ve vyváženém poměru. Film i přes svou ohromně dlouhou stopáž nenudí, pořád se totiž něco děje. Většinou bývají spáchány atentáty na strůjce masakru v olympijské vesnici, kteří však byli stejně nahrazeni lidmi novými, mnohdy ještě horšími. Steven Spielberg natočil bezpochyby jeden z nejlepších filmů té doby. 85% ()

TheRoller

"Poznám agenta, ktorý spáva v šatníku..." Do Mníchova som šiel ako úplne nezasvätený, bez akéhokoľvek obsahu alebo anotácie. Čakal som skôr príbeh "prečo" a hlavne "ako" sa to celé stalo. Namiesto toho som dostal príbeh "čo sa stalo potom a aké to malo následky", z čoho som bol najskôr mimo, ale pomerne rýchlo som sa transformoval a hltal každú Spielbergovú scénu takú aká je. Každý má svoju ideológiu, svoju pravdu, za ktorú sa bije a za ktorú je ochotný zomrieť. Dlho to medzi nimi vrelo a Mníchov '72 bol spúšťačom krviprelievania, ktoré prakticky trvá dodnes. Po filmárskej stránke fajn, dokonca aj večne na moje úbohé nervy lezúceho Craiga som dokázal prekusnúť (škoda, že nie doslova). Odbočky ako "pomsta holandskej deve" síce maximálne zbytočné, zato scéna "sex & ako sa to stalo na letisku" je mrazivo dokonalá. Po stránke posolstva však akési prázdne. Spielberg akoby strojovo kričal: "Aha, toto sa stalo, toto sú následky a ja som o tom natočil film. To je všetko." Celkové pocity sú dosť zmiešané. Uvidím, čo to spraví na druhý pokus. ()

Autogram

Spielberg sa chcel vyjadriť k politike po všetkých tých úspešných dobrodružných a sci-fi záležitostiach. Najskôr začal starším obdobím s rasovou problematikou a pokračoval Mníchovom, kde rieši večný židovsko-palestínsky konflikt. Vyriešiť ho samozrejme nedokáže nikto a teda ani Spielberg, no chcel aspoň priniesť trochu svetla do pozadia. Film, aj keď to má v názve, nie je skoro vôbec o Mníchove, tamojšie udalosti sú len útržkovo zobrazené v prestrihoch. To hlavné je, ako sa lovci vyberú hľadať svoju korisť po celom svete a pritom sa už stráca rozdiel, kto je vlastne terorista. Akcia okolo samotných eliminácií je skoro vždy výborne premyslená a napínavá, niekedy až príliš (telefón), nečakane zakončená (hotel, televízor) alebo mimoriadne brutálna (na lodi). Medzitým trvá ale príliš dlho, kým sa dej pohne ďalej a tak dve a pol hodiny sa zdá na tento film príliš. ()

vyfuk

Původně jsem si myslel, že půjde o nějaké ekonomické drama, pak se z toho vyklubala Mnichovská olympiáda, ale místo oné olympiády se nakonec příběh zasadil do událostí po olympiádě. Steve to udělal docela zajímavé, ale přišlo mi, že třeba Affleck si s arabským světem v Argu pohrál líp. Do Banovi role by se klidně hodil Bale, ale Eric to také zvládl. Nicméně, krásně zfilmovaný pravdivý příběh, kde jsme měli trochu současnosti a trochu minulosti (na rok 72). ()

Jacob23

Uvazuju o plne palbe-Spielberg se nevenuje udalosti v Mnichove ale podle me celkem komplexne ukazuje fungovani tajnych sluzeb po celem Svete,predavani informaci,kontaktu atd vse v uhlazenem retro stylu.Otazky snazici se film zodpovedet (islamsky terorismus,Izrael x Palestina a mnoho dalsich) jsou 10 let po uvedeni do kin snad jeste aktualnejsi a to me celkem desi..Po technicke strance jako vzdy neni co vytknout (kamera) vyborny Bana i sympaticky zbytek ,jednotky, ()

Jaro.Krafcik

Pomsta za Mníchov. Aj takto by som popísal tento film. Izrealský herec celkom pôsobivý a dobre zahral. Jediné čo mi na filme vadilo že tam bolo strašne veľa zbytočností. Napriklad až príliš často sa striedala minulosť s pritomnosťou. Ale Mníchov som si ako tak užil. Spielberg ozaj vie. 4* ()

faraon

film v ktorom "hroza" reality vyznieva horsie ako v najkrv. hororoch. Americkí tvorcovia tu nepopieraju sami seba ale snazia sa o nestrannost i ked to niekedy nejde:) ALE I TAK Steven vrta a vrta do zivej rany a ako povedal vie ze jeden film nedokaze tuto ranu osetrit ale aspon sa zacne o tom hovorit.. Po technickej stranke sa tento poloeuropsky film vydaril ako vzdy vdkaka "rozjetemu" vlaku spielbergovho stabu. Najhorsie pocity z filmu som mal hlavne pri myslienke ze to BOLA skutocna realita a pri poslednom zabere na twins som zistil ze ta realita ZIJE dodnes... ()

Almásy

jeden z najpresvedcivejsich snimkov stevena spielberga a urcite jeho najlepsi filmo od schindlerovho zoznamu. excelentne odohrany masterpiece. ()

Nepi

Spielberg si vybral znovu ožehavé téma historie. Zcela naturalistickým a dokumentárním stylem nám ukazuje tuto hrůznou událost. Eric Bana a Daniel Craig hrají izraelské mstitele, kteří se s ničím nepářou. Jen city se těžko potlačují. ()

manonfire

Zajímavé téma a můj oblíbený Bana ve filmu jenž mě dost zklamal. Naprosto nezáživné zpracování. Ústřední skupina čističů působila jako banda modelářů leteckého kroužku. Dialogy naprosto nudné a úděsně o ničem nedaly šanci k tomu, aby jakákoliv postava působila alespoň trochu sympaticky.. Jediné co obstálo bylo dobové zpracování. Jeden z nejslabších Spielbergových počinů a to ve filmu o neobyčejně silném tématu. 40% ()

obivan568

Kdyby byl celý film jako první hodina - žádné zbytečné mluvení a přímý tah na bránu, dokonalá atmosféra a napětí, bez váhání bych dal 95%. Tak to ale nebylo. Po zhruba hodině se film neuvěřitelně zpomalil, atmosféra upadla, napětí zmizelo... Ale vím, že Spielberg je mistr, a pro jednou mu odpustím :) - 70% ()

Aqualung

Dnes si tenhle výborný film dopřeji poněkolikáté.Na počátku je zlo.Je to film o zločinu a trestu.Nemá nic společného s motivem jistého Raskolnikova, který sekerou zabije stařenu pro trochu peněz, a také nekončí katarzí.Jde o mnohonásobný odporný protože politickými motivy hnaný zločin.Cíl zvolen na olympijských hrách, pár sportovců tak, aby to bylo hodně vidět a hodně to bolelo.Na to konto se Izraelci rozhodli tak jako už mnohokrát k mimosoudnímu vyrovnání.Film popisuje parádním způsobem chladnou práci agentů Mossadu.Ne zcela precizní, nicméně ve finále důsledně trestající palestinské vrahy.Přestože je ve filmu explicitně sděleno,že nejde o akci Mossadu bylo by naivní se domnívat, že to provedla jiná složka izraelské exekutivy.Pravda, paní Meirová o akci rozhodla, ale je to jistě dílo Mossadu.Můžeme diskutovat,umím si představit řadu důvodů pro které by se tento zločin měl řešit jinak.Ale naprosto chápu počínání agentů Mossadu i toho, který tuto službu úkoluje.Vše na filmu pod rukou pana Spielberga je velice působivé.Hodnotím vysoko. ()

venca163

Tenkrát se hospodin fakt rozhněval a smíchal svůj vztek s trochou benzínu a pomerančový šťávy a nechal pár svých nejvěrnějších nainstalovat tyhle dárečky do různých telefonů a tak podobně. Pro mě je to v zásadě přijatelný pojetí spravedlnosti (podobně jako jejich lovení nácků), ale je fakt, že není dobrý to pojmout takhle lehkovážně a amatérsky a kosit i marocký absolventy oboru kuchař/číšník, který se hospodinvíjak dostali do Norska - a tuhle epizodu film bohužel nezmínil. To, co Spielbergovi většinou vyčítam (polopatičnost, zjednodušenej pohled na věc, hrdinství, američanství...), tady je v minimální míře a tu jeho standardní (pro něj - takže nad) filmařskou kvalitu to má. Plus atraktivní a málo zpracovaný téma, super dobová stylizace, cool akční scény a docela zajímavý (i když spíš na osobní než politický rovině) zakončení týhle 164 minutový úvahy. Jo, mohlo to bejt kratší. #operaceBožíHněv #dvakrátStřelJednouMěř (80%) ()

Ne__Ty

Když jsem zjistil, že uběhla teprve hodina, tak mě to zaskočilo. Pro mě to však nebyl důkaz toho, že se film vleče, nýbrž mi to ukázalo, jak moc mě vtáhl. Nevydechl jsem si ani poté, co vypršely zbývající minuty. Spielberg se úplně nezbavil motivů, která s oblibou do svých děl dává a ani to nevypadalo, že se snažil přinést změnu nebo konkrétní odpovědi. Když ale natočí vážné snímky, tak jsou pro mě povinností, přestože možná bude hrát na jistotu. Mistrovský závěr s prostřihy to potvrzuje. Účel splněn. ()

vincent

Pri filmoch od takýchto veľkých režiséroch stále ako prvé hľadám nedostatky. Pri tomto filme som nenašiel skoro žiadne. Hádam len jednu drobnosť, ktoré nestojí za reč. Pozítíva? Asi všetko. Neskutočne vynikajúca kamera, pri ktorej máte pocit, že film bol skutočne natočený niekedy v 70tych rokoch. Vynikajúci herci a tým myslím naozaj všetkých, nie len Mosad bandu ale napríklad aj taký Louis a jeho otec. Film je vyvážený (akcia - statika), žiadne patetické reči, žiadna snaha nájsť rýchlokvasené riešenie problému, len brilantný film s výborným scenárom, ktorý by mohol mať aj o hodinu viac a nenudil by. Jednoducho povinosť. ()

Smileface

Se Stevenem Spielbergem mám trošku problém. Někdy natočí excelentní drama o vyvražďování židů, poté komerční patlaninu, jindy převezme geniálně rozpracovaný námět(A.I.) a udělá z něj slaboučkou pohádku, nakonec to zazdí průměrnou 'Terminálovou' romantickou komedií. Mnichov je každopádně výborné drama s několika opravdu silnými momenty, které jen tak z hlavy nevymažete. Někdy je trochu rutinní avšak vždy extrémně drastické. V jednu chvíli jsem uvažoval i o *****(což by byl pro Spielberga u mě comeback), na konci filmu však tempo polevilo a mírně slabší závěr přisoudil tomuto dílu zcela zasloužených 80% ()

Jeremy Irons ve filmu o Mnichovské dohodě

Jeremy Irons ve filmu o Mnichovské dohodě

04.11.2020

Netflix obsadil první herce do chystané adaptace knihy Mnichov, jež není nijak spjatá se stejnojmenným filmem Stevena Spielberga z roku 2005. V novém snímku, který vychází z bestselleru spisovatele… (viac)

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale

22.09.2020

Spielberg řídí svého Lincolna

Spielberg řídí svého Lincolna

26.09.2007

Nic nového pod sluncem Steven Spielberg to má prostě takhle rád. V závěsu za ryze komerčním projektem si pro vyrovnání chuti okamžitě sjede něco vážnějšího a ambicióznějšího. Tuto tradici… (viac)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

25.03.2007

Není žádnou novinkou, že Steven Spielberg se už několik let intenzivně zajímá o nejnovější vědecké objevy ohledně teorie relativity a červích děr, jimiž se prý dá cestovat nejen do paralelních… (viac)