Obyčajný fašizmus

• Československo Obyčejný fašismus (viac)
Sovietsky zväz, 1965, 128 min

Réžia:

Michail Romm

Scenár:

Michail Romm

Kamera:

German Lavrov

Michail Romm (rozprávač), Marlene Dietrich (a.z.), Joseph Goebbels (a.z.), Hermann Göring (a.z.), Adolf Hitler (a.z.), Josif Vissarionovič Stalin (a.z.) (viac)

Střihový historický dokument, který na příkladu fašismu odhaluje vznik totalitních režimů. Do té doby nevídané využití archivních materiálů popisuje dění v Evropě ve dvacátých až čtyřicátých letech 20. století. Film vznikal za Chruščova, po kritice kultu osobnosti, a dá se v něm jasně vysledovat podobnost mezi Mussoliniho a Hitlerovým fašismem a Stalinovým komunismem. V ruském originálu film komentuje sám režisér Romm, v české verzi jeho monolog přemluvil Miroslav Horníček. (MI-380)

Volpe

Střihový dokument o absurditě totalitních režimů, ukázaných v plné síle. O tom jak se dokáže zdánlivě neškodná myšlenka spojit s dalšími a vytvořit tak stroj na zabíjení. Film nám pomocí kontrastů jak v obraze, tak v satirizujícím komentáři, ukazuje v plné síle nesmyslnost nejen fašismu, ale v podstatě každého totalitního zřízení. Paradoxně tak utočí i na samotné místo vzniku, tedy tehdejší SSSR. Působivý dokument spojující velice vážné téma s prvky černého humoru. ()

Hightower

Fašismus vzešel z Itálie (fasces=svazek prutů, které v Římě vyjadřovali moc), pak měl být filmově zastoupen více, než nacismus! Cožpak nejsou propagandistické nebo tajné nahrávky z fašistické Itálie? (Nevím, proto se ptám). Co jsem vypreparoval o fašismu z tohoto snímku: je potřba hlavně působit na masu/dav; slibovat, mít obecné fráze, sázet na vášně, opírat se o mystiku, mít šik uniformy. Konec dokumentu se patřične nepovedl; Rusové jsou z obliga, co se týče mas, že? ()

FILMAAR84

Poutavě zpracovaný dokument, ovšem dílu se nedá upřít jeho propagandistický nádech. Jako kdyby Sověté podobná zvěrstva nepáchali. Na druhou stranu vše, co bylo v dokumentu o nacistickém Německu řečeno, je pravda - otázkou je, jestli tato slova byla vyřčena ze správných úst. ()

PaRi

Absolutně nechápu proč Řitka video vydala tento skvost bez Horníčkovo komentáře a dodala simultánní bezkrevný překlad. Tím poslala film z poloviny do řiti! Nevím zda vědí, že právě Horníčkův komentář (který si on sám upravoval) přispěl maximálně k oné dvojznačnosti filmu, kdy i dítěti došla podobnost nacismu a komunismu (ne fašismu - ten by v Itálii - z tohoto faktu plyne, že film má špatný název). Však také naši soudruzi zaboření v zadku SSSR tu dvojznačnost okamžitě poznali a film nechtěli do distribuce vůbec pustit. Na festivalu v Karlových Varech pustili film s Horníčkovo komentářem samotnému Rommovi a ten byl nadšen. Pak teprve jej opatrně pustili v pár kopií do kin. Po roce 1968 to byl ale trezorový film, který jste mohli přes řadu povolení získat jen pro klubová kina a pouze na 16 mm filmu. V ČST se za celou dobu Husákovi normalizace neobjevil! ()

RedOctober

Dobrý dokument, který si trochu utahuje fašistického a nacistického režimu a přitom před nimi varuje. Výborný dabing Miroslava Horníčka a výborná režie Michaila Fromma. ()

bohhous22

Spousta dechberoucích dobových záběrů a dokonalý rozbor zkorumpovanosti a demagogie v jedné z nejhorších kapitol v historii lidstva!!!Snad už nikdy více!!! ()

DoNotCross

Sice je to nakroutěné od komoušů, ale socialistická optika se tady projevuje naštěstí jen minimálně. Jinak je to totiž překrásný pohled pod pokličku totalitního režimu obecně a za těch několik desetiletí od svého vzniku neztratil vůbec nic ze své působivosti - dovede vás zhnusit, naštvat i rozesmát. V téhle kategorii mnoho lepších kousků nenajdete. ()

wocicko

Zajímavý střihový dokumentární film. Použití dobových, méně známých záběrů je jistě poučné, zlehčování by taky bylo vtipné, kdyby nešlo o světskou produkci a tato ideologie si s fašismem nezadá, takže se není moc čemu smát - jako by si dělal legraci klaun z klauna. Prolínání se "současnými" záběry bylo ze začátku zajímavé, ale později se tím dokument drobil, na diváka to působí dojmem "zklamaného očekávání z příchodu konce" jenže několikanásobného. ()

FilipRut

Dokument je zajímavý hlavně velkým počtem unikátních záběrů a komunistickou tendenčností komentáře - 2 v 1: Propagandisticky o nacistické propagandě. ()

pájap

tak tohle je vážně silný až neuvěřitelně silný dokument.pustil bych ho všem těm idiotům,kteří dokážou říct že fašismus nepáchal žádná zvěrstva a nechal bych je tento film sledovat alespon 55 dní v kuse........a pak bych se těch hovádek kteří hitlera dodnes obdivují zeptal...tak co jak to vidíš ted???????některé odpovědi by byly jistě unikátní a zajímavé..... ()

kotrlak odpad!

Bolševická propaganda založená na vykradených dobových dokumentech od Leni Riefenstahl. Bolševici, kteří mají ještě víc másla na hlavě než nacisti, kritizují totalitní režim, charakteristický stejnými prvky jako má ten jejich. Tahle šmíra byla za bolševika často v české TV, protože jiné dokumenty se k nám přes železnou oponu nedostaly. ()

P/\/EL

tak, jasně, dalo by se to shrnout v pár větách...alá giblma **, ale, střihovej dokument je to fakt netradiční a i přes délku velmi koukatelný a nenudící, pak díky ironickému komentářu Horníčka nabývá na větší zajímavosti (by mě zajmalo, jak se liší od originálu, ale koukal sem na tu počeštěnou verzi, ale řekl bych, že ta ironie bude skoro stejná, přecijen, vemte si y záběry, je zajímavé, protože spousta takových se do jiných dokumentů o nacismu a válce většinou nehodí, ironický komentář je asi nejlepší spojovací forma). Jenže problém je v místě a době vzniku, jeden totalitní režim si hraje na něco lepšího než ten druhej, ano, opisovali od sebe, no, řekněme, že asi spíše Hitler nejprve od Mussoliniho a pak i od Stalina a dalších. Jinak jasně v 64, 65 (nebo, kdy to dělali, ale asi dlouho, protože materiálů muselo být mraky) to už bylo v SSSR volnější nebo v 1. pol. 60. let, nejsem si jistý, ale občas se má za to, že se to pak taky trošku zvrtlo s jinačími soudruhy - Břežněv a spol., ale o to nejde, pořád se lidé posuzovali podle původu a pořád Vám započítavali, co vlastnili vaši předci, jestli jste byli ve straně - viz. ta úvodní idylka a přijímačky na vejšky, ale jasně, řekněme, že doba vlády nacismu byla podivná, pro většinu Němců to asi byla až do té doby, kdy se jim přestalo dařit ve válce také jistá idylka, měli se lépe než ve 20. letech - tedy to jsem vydedukoval ze všech možných dokumentů a knížek a mám toho nastudováno už celkem dost k téhle době. V dokumentu se furt pracuje jen s výrazem fašismus, jistě, byl to fašistický režim, ale od ostatních se lišil - byl systematičtější a tvrdší (ohňové průvody nebyly tak chaotické jak v Itálii :), ale říkali si prostě nacisté, ano v dokumentu to vysvětlují, že to byl socialismus jakoby naoko (Hitler se také obracel na dělníky a rolníky, jako za Stalina), protože ho podporovali velcí kapitalisté, což je teda fakt, ale jinak víte, co, spousta věcí je značně zjednodušená - pochopitelně na úvod to stačilo (stačilo) - pro zasvěcení do tématiky, pro poučený mas (jo, zase mas, nic proti, ikdyž o hlouposti mas tam rusáci mluví, ale bez podobných mas, prvomájových průvodů a manifestací, co by zmohli...že..) o tom, co je dobro a zlo - tedy, že dobro je teď a zlo bylo tamto dříve... Pochopitelně, že nebudou do lidí cpát spoustu všelijakých příčin a souvislostí a principů, potom by z toho mohli mít docela zmatek, ale já to tak beru nacismus byl skutečně velké zlo, o kterém nelze moc pochybovat (ikdyž občas někdo chválí ten řád a že dal Hitler lidem práci a dálnice :) - ovšem jen na chvíli, pak byl klidně ochoten všecko, co vybudoval zničit, asi to bral tak, že to bylo jeho dílo, tak na to měl právo :), v druhé světové válce to nakonec byl skutečně do značné míry boj dobra se zlem (dodnes se to tak prezentuje), jindy to už tak patrné nebylo, nacismus byl nakonec zhoubný pro samotné Němce, dobře, jenže ve skutečnosti to zas až tak jednoduché nebylo, dnes už víme, že se paktovali Němci s Rusy, že na ruském území zkoušeli Němci zbraně, že na Polsko zaútočili vlastně oba státy, Katyň je taky zajímavá část historie atd., artd., Stalin, nj, ten to měl vychytanější jak Hitler, dneska není zdaleka tak nenáviděný, stále je pro mnohé a i pro nové generace silným vůdcem, vojevůdcem.....20. století bylo nejkrvavější a nejbláznivější, nejdynamičtější, nejdramatičtější, nejvíce změn, západní vlády rozmach nacismu v Německu skutečně značně podcenili, háknkrajce všude, hajlování, masy, naivita - hloupost, no, většina lidí je už prostě taková (a všude na světě), tento dokument je stále značně unikátní, je tam spousta výstižností, k moci se skutečně dostala lůza, pologramotní dobytkové, Hitler neměl ani maturitu, další vrcholní nacisté by také v běžném životě za normálních okolností neuspěli, no, Výmarská republika normální nebyla, byla to doba reparací, inflace a krize, ale samozřejmě nacistický režim byl šílený, avšak velice vychytralý, ta přeuniformovanost, člověku to ani moc z jiných dokumentů nedojde, a celá řada dalších věcí, třeba nacistická kultura, byla to zjednodušená monokultura, násilí, historický revizionismus, byl to režim šovinistický, kultura celkem sexistická (ale dneska je možná víc :), to tak trochu nakousli, že žena byla určená převážně na rození Němců, na druhou mě napadá, že nacisté také pracovali s ironií, že to je takové typické pro totalitní režimy, že také útočí na city.... ale i dneska, nahlédnu-li namátkou do bulváru, zapnu si něco na tv nova, tv fox apod. a také mi někdo řiká, co si mám o čem myslet :) :), ale neva, nacisté dělali neméně pěkné výstavky a točili dokumenty o bolševickém Rusku, spousta lidí si to ještě z protektorátu u nás musela pamatovat, ale RUsové pak osvobodili, západ zradil - Mnichov, tak se přeorientujem na východ a zvolíme si KSČ, no i Hitler se dostal k moci demokratickou cestou a pak díky několika málo fíglům demokracii zavrhnul, což udělali u nás soudruzi také, a jinde, ale to je fuk, ani mi vlastně tolik neva, že dokument rudě zabarven, teda není to uplně patrné, ale je to tak, je to zábavný dokument, ale dneska bych to už asi jako dokument na úvod k tématu nemohl doporučit, chápu třeba koment - ghatos** - oba režimy, státy dělaly velice podobná svinsta, oba režimy chtěli vytvořit nového člověka, komunisté a dodnes to tak trochu mají, věří, že člověk může být skromnější a solidárnější a apod., Němcům si myslím, že se plán až tak nepovedl, přecijen, psychopaté od přírody, a ti, které lze vychovat v psychopaty není ve společnosti zas až tolik, tedy dost na SS, tj, ale.....no, v Rusku a jinde se to také nepodařilo, spíše se oběma a to vlastně chtěli spíše - podařilo vyprodukovat masy průměrných, potlačit spostu vyjímečnosti - inteligence, umění - no, nejvíce ironie je nakonec v tom, že jak moc byly ty režimy stejné, ale mě to neva, protože si myslím, že vím něco víc, jistě, nezažil jsem ani jedno, ale to ani většina z vás, tak třeba to nebylo až tak strašné, tedy ve smyslu, že by se nedalo vůbec žít, tedy ani Němcům a lidem v socialistických zemích, Flego ***** - jasně, jasně, dal by se natočit parádní dokument Obyčejný komunismus, ale celá řada dalších obyčejných dokumentů s ironickým komentářem - napadá mě Michael Moore, ale ona to možná čistě ironie není. Jako je jasný, že nacistickej režim byl hrůznej, ale zároveň směšnej, spousta záběrů si o to koledovala, ale fakt je ten, že ironie asi nejlepší forma pro obyče. človíčka - v dokumentu házeli vinu na meštáky, no, ono je to fuk......no, já nevím, dokument mě bavil, nejsem si jistej, ale nebyla ještě nějaká jiná verze, kterou namlouval někdo jiný....je to možný.....konec je celkem konspirátorský, třeba ty delfíni, mimochodem v té době je začali lidé zneužívat - zakládat všelijaké vodní světy a podobná trápení....jo...a těch 20 miliónů Rusů fakt obětovali.....dost bezohledně....Hitler Němce proti Rusům a Stalin naopak... :( No a ta zvěrstva, občas se dá nají zmíňka o tom, že ve spolešnosti je asi až 20 procent lidí, schopných zla, podle nějakých výzkumů lze vrahy udělat z kohokoliv - jistě válka, vojáci, ale třeba to vraždění v Sovětskym svazu, tam se projevili opravdový sadisté, a Rusové, nebo my je máme také, po válce třeba také občas někdo využil situace a uspokojil své choutky, mnohdy se má za to, že k tomu neměl důvod - mstil se jakoby za druhé...na....někom..jedno kom......nj, to jsou ta tabu, i to, že většina lidí se dá zneužít a nakazit nějakou zlou ideologií....tedy, že je hloupá...ta část s totální válkou....protože přecijen Židů nebylo v Německu tolik, tak to zlo šlo trošku mimo většinu lidí......tedy....ano...Křišťálová noc, ale většina lidí nevěděla.... () (menej) (viac)

JARDAHONDA

Vynikající střihový historický dokument, který na příkladu fašismu odhaluje vznik totalitních režimů. Film vznikal v době vlády prezidenta Chruščova, po kritice kultu osobnosti, se v něm dá jasně vysledovat podobnost mezi Hitlerovým fašismem a Stalinovým komunismem. Místy satirický komentář odlehčuje nespočet hrůzostrašných záběrů, které fascinujícím způsobem dokumentují nebezpečí jakékoliv masové ideologie. ()

Utnapishtim

Výborný dokument, kterému se v roce 2022 dostalo zcela nové aktualizace. Je ironií osudu, že nahradíte-li v kterékoliv kapitole slova HITLER a NĚMEC výrazy PUTIN a RUS, bude dnes její vyznění identické jako v roce vzniku 1965. Inu, "obyčejný fašismus" kvetl stejně tak dobře v Německu 30. let jako v současném Rusku. ()