Posledný škótsky kráľ

• Česko Poslední skotský král (viac)

Príbeh filmu Posledný škótsky kráľ sa začína odvíjať v okamihu, keď čerstvo vyštudovaný škótsky lekár Nicholas Garrigan (James McAvoy) odlieta do Ugandy. Od návštevy exotickej krajiny si sľubuje vzrušujúce zážitky, romantiku a radosť z toho, že môže pomáhať ľuďom tam, kde ho skutočne potrebujú. Krátko po prílete ho privolajú na miesto bizarnej nehody – nový prezident Idi Amin (Forest Whitaker) nabúral svojím Maserati priamo do kravy. Garrigan chaotickú situáciu radikálnym spôsobom vyrieši a svojou priamosťou si Amina získa. Amin, ktorý bol už skôr posadnutý škótskou históriou a kultúrou, si Garrigana obľúbi a ponúkne mu, aby sa stal jeho osobným lekárom. Taká neodolateľná ponuka sa neodmieta – a práve v tomto okamihu sa začína Garriganova cesta do šokujúceho zákulisia jednej z najstrašnejších hrôzovlád v Afrike. Garriganovi najskôr učaruje Aminovo šarmantné vystupovanie a jeho ambiciózny plán pre Ugandu, nehovoriac o jeho vášni pre rýchle autá, krásne ženy a luxusné večierky. Postupne však začnepodliehať svojej vlastnej túžbe po moci a stane sa diktátorovým dôverníkom, poradcom a pravou rukou, pričom je čoraz častejšie svedkom znepokojujúcich udalostí – únosov a vrážd a nevýslovných ohavností, na ktorých môže mať sám spoluvinu. Keď sa vo víre Aminovej vražednej megalománie konečne pokúsi zastaviť šialenstvo, ktoré ho obklopuje, zmení sa jeho pobyt na zúfalý boj o prežitie... (TV JOJ)

skalicky

moc pěknej filmík,čekal sem že to bude větší krvák ale valná většina filmu je docela v pohodě,myslel sem že půjde o styl Krvavého diamantu ale tenhle film jde více k jádru,proč je afrika tak násilím zmítaný kontynent??Všechno to je o tom že si do čela posadíte krvelačného krále!Uganda oeee ()

Pai-Mei

Skvelý Forest Whitaker podľa mňa vo svojej žovotnej úlohe. Film skvelo zvládnutý po stránke scénaristickej, hereckej aj hudobnej. ()

Zadri

Povedený snímek, ale nemohl jsem se zbavit dojmu jisté plochosti. Forest Whitaker ve filmu exceluje, přesto však mi i přes hercovu snahu nepřijde zvíře Idi Amin tak hrozivý, jak ve skutečnosti byl a dávám to za vinu scénáři, který mohl ukázat situaci Ugandě více dokumentaristicky. ()

Bigfuckman

Úžasný výkon Foresta Whitakera jako Ugandského prezidenta. Ze sympaťáka, který se jeví nadějnou volbou pro lid se vyklube tyran a depota. Skvělý film, kterému bohužel předcházely skutečné události. ()

Mincek

Cely film stoji na brilatnom vykone Foresta Whitakera, ktory stvarnil Ugandskeho diktatora a vdaka jeho skvelemu hereckemu vykonu, ma dokazal udrzat pri filme az do konca. Posledny skotsky kral nedosahuje kvalit Hotelu Rwanda ale aj napriek tomu je pre mna prijemnym prekvapenim. 4* ()

RobbieM@N

"Hollywoodem" to smrdí hodně, různé vychytávky pro lepší koukatelnost a přitažlivost pro obyčejného diváka se k tomuhle filmu a tématu nehodí, nedočkáme se ani pověstného uhnutí kamery před hrůzným krví-prosyceným činem, prostě proto, že Amina film v této pozici nikdy na plátně nezobrazuje. Jen naznačuje neškodným způsobem, výborné herecké výkony Whitakerovy a McAvoyovy tak jsou nemalou mírou těmito nedostatky pošpiněny. ()

Pharlap

J.McAvoy mne prekvapil ve filmu Wanted, a nyni retrospektivne objevuji a zjišťuji, že jako herce jsem ho měl objevit daleko dříve! Skvělej hereckej výkon, role mu sedla. F.Whitaker taky slušnej, ale na Oscara to asi nebylo. Příběh zpracováním zajímavý, postupně gradující. Klidně bych si odpustil ten pseudo"happy end", kdy jsme se dozvěděli, že ugandský diktátor zemřel v azylu.. celý snímek, mohl klidně zůstat na dostatečně depresivní hladině, kdy se doktorovi podařilo uprchnout. Líbí se mi ony pohledy "zevnitř". Kdy víme, de facto z první ruky, jak to s těmi diktátory je, a že jejich mysl je opravdu "dětská" a krutá. ()

LukKon

Tento film sa nedá nazvať inak, ako herecký koncert Foresta Whitakera. Určite stojí za to si pozrieť ako jeden herec potiahne celý film. Krôčikom k dokonalosti by bolo, ak by sa zapojili aj ostatní protagonisti. ()

HChinaski

Nezapomenutelný herecký výkon Forresta Whitakera. Do Amina se vnořil opravdu nádherně. Film portrétuje krátké období života jednoho z mnoha psychopatů, kteří se dostali do čela nějaké africké země. Garriganova postava tvoří spíše omáčku k hlavnímu hereckému chodu ugandského prezidenta. ()

me_george

Moc o Avoyovi, málo o Aminovi a Uganďanech. Pokud vás zajímá jak to s Idi Aminem bylo a chcete cítit na vlastní kůži, jaké to bylo žít v Ugandě za jeho vlády, máte smůlu. Naturalistické scény prakticky žádné, obyčejní lidé také necháni naprosto bez povšimnutí. Klidně by se Uganda mohla nahradit USA, diktátor mafiánským kmotrem a doktor gigolem a nic by se nestalo. Prostě asi moc Hollywood :-) Herecké výkony bezva, o to víc promarněný potenciál zamrzí. Jo, taky bych býval raději viděl nahoře bez Gillian Anderson než ty černošky. ()

MDesign

Ako väčšina kvalitne spracovaných životopisných filmov ma aj tento chytil za srdce. Príbeh, ktorý má niečo do seba a výborne zachytáva život a situáciu afrických štátov. Áno, nájde sa aj pár chybičiek v dejstve, avšak skvelý Whitakerov výkon zachraňuje hodnotenie tohto filmu. ()

MartinJ5

Co se může člověku přihodit na cestě do cizí země, pokud je takto odhodlaný, jako hrdina v tomto filmu? Samotnému filmu nic nechybí, akce, dobře napsané a ještě lépe zahrané vlastnosti hrdiny v hl. roli, mezi něž patří lidskost, touha po dobrodružství, slabost pro ženy, ale i strach a jistá nevyspělost. Nejsem ale psycholog, abych se do hloubky touto stránkou filmu zabýval. Zaujala mě především efektivnost a plynulost příběhu, který rozhodně není ani na jednu chvíli nudný :) 90% ()

gicous

Poslední skotský král je především velkým hereckým sólem Foresta Whitakera. Jeho soustředěný, uhrančivý a naprosto autentický výkon je to nejlepší na celém filmu. Trošku ve stínu je James McAvoy v roli ambiciózního mladého lékaře, ale i on je výborný. Film se soustředí především na tyto dvě postavy. Popisuje okouzlení mladého lékaře přepychem a bohatstvím, které mu Amin nabízí, ale jemné detaily na chování Ugandského prezidenta dávájí tušit, že něco není až tak úplně v pořádku. Amin se plně projeví až pod stresem a tlakem a jsou to právě tyto chvíle, kde z Whitakera jde strach a v těchto moment je film strhující. Stranou zůstávají všechna zvěrstva, která se odehrály za branami paláce a je to pro film asi dobře, protože je především filmem hereckým postaveným na dvou hlavních postavách. Nicméně ve filmu jsou dvě nebo tři scény, které jsou brutální a musím přiznat, že jsem při nich zatínal prsty do sedačky. Poslední skotský král je působivý film, který stojí za vidění přinejmenším kvůli Whitakerovi. ()

Forsetino

Nadprůměrný film, ve kterém se napětí zvyšovalo od začátku do konce. Zprvu klidný a naivní doktor, který se rozhodl, že spasí Ugandu, se přeměnil v zaslepeného muže sloužícího diktátorovi. Nakonec však i přes svou naivitu prozřel a uvědomil si, komu že to vlastně posluhuje. Jedné z nejhorších diktátorských bestií v Africe. Zvrat v chování diktátora byl možná až příliš radikální, osobně mám pocit, že to byl vždy mnohem větší magor, než jak působil na začátku filmu. Kdyby se ve filmu vyskytly všechny praktiky, co skutečný Amin nařizoval, tak by se snímek rázem změnil v pořádně nechutný horror. Takhle to bylo jen výpravné přiblížení jednoho z mnoha afrických terorů. Role Amina výborně zahraná Whitakerem. Film měl spád a mě zaujal. Pozn.: Doktor Carrigan asi neznal písničku "S tím negrem si nic nezačínej", jinak by přeci nemohl vstoupit do spárů ďábla... Silné 4 hvězdy. ()

nula87

Absolutně, do posledního detailu skvělý Whitaker ve filmu mapujícím cestu od vzestupu z chudých poměrů k moci (generál myslí na lidi), až ke zrůdě, již zdravým rozumem téměř nelze pochopit. Je tam pár motivů (hlavně ta romantická linie mezi skotským lékařem a jednou z manželek), které filmu na údernosti spíš ubírají, ale je to pořád hodně dobrý film. 75% ()

Tominni

Dvouhodinová pozvánka do Afriky - konkrétně do Ugandy, kam přijíždí mladý skotský lékař Nicholas Garrigan a brzy se stává osobním lékařem Idi Amina. Počáteční naivita mladého doktora se postupně mění v boj o život. Vynikající Forest Whitaker - naprosto zasloužený Oscar. ()

Pitryx odpad!

Tak vůbec netuším, proč jsem to celé dokázal sledovat do konce bez přejíždění. Celý film totiž působí mrtvým dojmem. Pár scén, aby divák neusnul, by se snad našlo, ale ani ty nejsou nějak "strhující". Další ze série příběhů o tom jak si udržet moc. Navíc to dorazí epizoda o nechtěném početí. Pro mne šedivá nuda.2012031110238/10748 ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji

30.03.2007

Všichni víme, že Oscaři v hereckých kategoriích často slouží k tomu, aby si jejich držitele konečně všimli producenti vysokorozpočtových bijáků. Jedni si chtějí vydělat, ti druzí potřebují do… (viac)

Pan a paní Pittovi v akci

Pan a paní Pittovi v akci

23.03.2007

Pokud toužíte po podrobnostech adopce vietnamského caparta do superhvězdné famílie Pittových, listujte v bulvárních plátcích. Od nás se dozvíte pouze to, v jakých dalších filmech si Angie a Brad… (viac)