Posledný škótsky kráľ

• Česko Poslední skotský král (viac)

Príbeh filmu Posledný škótsky kráľ sa začína odvíjať v okamihu, keď čerstvo vyštudovaný škótsky lekár Nicholas Garrigan (James McAvoy) odlieta do Ugandy. Od návštevy exotickej krajiny si sľubuje vzrušujúce zážitky, romantiku a radosť z toho, že môže pomáhať ľuďom tam, kde ho skutočne potrebujú. Krátko po prílete ho privolajú na miesto bizarnej nehody – nový prezident Idi Amin (Forest Whitaker) nabúral svojím Maserati priamo do kravy. Garrigan chaotickú situáciu radikálnym spôsobom vyrieši a svojou priamosťou si Amina získa. Amin, ktorý bol už skôr posadnutý škótskou históriou a kultúrou, si Garrigana obľúbi a ponúkne mu, aby sa stal jeho osobným lekárom. Taká neodolateľná ponuka sa neodmieta – a práve v tomto okamihu sa začína Garriganova cesta do šokujúceho zákulisia jednej z najstrašnejších hrôzovlád v Afrike. Garriganovi najskôr učaruje Aminovo šarmantné vystupovanie a jeho ambiciózny plán pre Ugandu, nehovoriac o jeho vášni pre rýchle autá, krásne ženy a luxusné večierky. Postupne však začnepodliehať svojej vlastnej túžbe po moci a stane sa diktátorovým dôverníkom, poradcom a pravou rukou, pričom je čoraz častejšie svedkom znepokojujúcich udalostí – únosov a vrážd a nevýslovných ohavností, na ktorých môže mať sám spoluvinu. Keď sa vo víre Aminovej vražednej megalománie konečne pokúsi zastaviť šialenstvo, ktoré ho obklopuje, zmení sa jeho pobyt na zúfalý boj o prežitie... (TV JOJ)

chelseaman22

Tak je pravda, že pod názvem Poslední skotský král jsem si nepředstavoval teror v Ugandě. Při porovnání s Hotelem Rwanda se mi zdá, že tento film (zejména prezentován Dr. Garriganem) je příšerně moc naivní. Naštěstí africká krajina mne vždy zasáhne, tak musím dát alespoň 80%. ()

LeoH

Vzít si za námět život jednoho z největších krutovládců 20. století, do titulní role obsadit Foresta Whitakera a nechat ho předvést nadživotní výkon a stejně z toho nevytřískat o moc víc než obstojně napínavý thriller o tom, kterak nesympatický věčně nadržený skotský doktůrek za cenu lidských obětí pochopil, že život není peříčko – tomu říkám nevyužitý potenciál. ()

Magneto

Idi Amin z pohľadu jeho škótskeho doktora, ktorý s do Ugandy prišiel zažiť nejaké to dobrodružstvo a možno pri tom aj pomôcť tým, čo to potrebujú...Avšak prichádza tam v nevhodnej dobe...Na čelo krajiny sa práve dostal Idi Amin, dosadený britskou vládou a krajina sa postupne začína utápať v jeho bláznosvstve...Avšak tento príbeh nieje jadrom filmu, dej je tu sledovaný z pohľadu jeho osobného doktora, ktorý udalosti okolo seba vníma iba veľmi povrchne a pravdu o Idim zistí až keď je neskoro...Bohužiaľ tá časť Aminovho prezidentovania, kedy doktor nevie čo sa deje okolo je príliš natiahnutá a záverečné nervydrásajúce scény sú príliš skratkovité...Ale ajtak im to neuberá na pôsobivosti. Film je to trocha iný ako som čakal a veľmi ma prekvapil. Herecký výkon Whitakera je klasicky na úrovni a možno mu dajú aj toho Oskara,zaslúži si ho. PS: Osobne ma mrzí, že G.Anderson nedostala väčší priestor, celkom som sa na ňu tešil... ()

Sfinkter

Další kvalitní příspěvek z afrických krutovlád, ovšem některé zlomy mi přišly příliš pohádkové. Skotský medik si zapíchne špendlík do glóbusu a vydá se na cestu, v Ugandě jako čerstvý absolvent zvládá veškerou medicínu a počíná si jako ostřílený zkušený lékař, kdo nestudoval lékařství, asi mu to nepřijde zvláštní. Forest je úžasný, oscar zasloužený. Příjemné setkání s Andersonovou, i tak je pro mě Poslední skotský král, co se režie týče, tak na sedmdesáti procentech Macdonaldova Pádu do ticha. ()

black.mao

Tuctový film o zážitcích skotského doktora, který se vydal za dobrodružstvím do Ugandy. Jediný Forest Whitaker si skutečně zaslouží pochvalu. Z jeho role diktátora, kterému jeho vláda, ač zpočátku míněná s nejlepšími úmysly, nakonec sloužila k ukájení osobních choutek, běhá mráz po zádech. ()

st.verka

První, co překvapí, je kontrast mezi venkovem a městem. Je to jako ze středověku do dneška. Ten skok je až neuvěřitelný. Foresta Whitakera nemám vůbec ráda už od seriálu Pohotovost, neviděla jsem ho vlastně v žádné kladné roli a tato mu samozřejmě stoprocentně sedla. Přes Aminovu předváděnou všeobjímající lásku k lidem se dalo tušit, že je to jen maska a že se máme ještě na co těšit. Mladý lékař, který se stal zpočátku hvězdou a vpodstatě prvním prezidentovým mužem a stál bezvýhradně na jeho straně, postupně cítí, že tu něco nehraje a jako by se stahovala mračna. Jeho naivní otevřenost se postupně obrátila proti němu a procitnutí bylo bolestné. Z Amina se vyklubalo bezcitné zvíře, stejné jako všichni diktátoři. Sen skončil, přišlo rozčarování a začal boj o holý život. Napětí v tomto filmu, který téměř idylicky začíná, se perfektně stupňuje a tušení se postupně stává skutečností, jako když symfonie spěje do finále. ()

karlik4801

Mysl nejhorší diktátora, mysl jeho doktora a pomocníka. Znázornění jejich myšlení je více než dobré, zajímavé a nenudné. Jako životopisný film mě zabavil jeho dějem, i když se děj dá nazvat jako pár horších období Amina. Už od začátku, tedy od menší bouračky diktátora mě Poslední skotský král začal nesmírně bavit. ()

DaUr

Tak nevím. Asi jsem čekal něco podobného hotelu Rwanda - snímek zároveň poutavý pro diváka a zároveň přínosný pro toho, kdo se chce něco dozvědět o daném konfliktu. Prvního se mi dostalo asi tak z půlky, druhého pak vůbec. Skutečný problém, tedy působení Idi Amina v Ugandě, je totiž pouze druhotným tématem, působícím jen jako podklad pro béčkové drama, jenž by bez onoho pozlátka "inspirování skutečnou událostí" upadlo v zapomnění i přes velmi působivý herecký výkon Foresta Whitakera. ()

Ryuuhei

Doktor nespokojený se svou zářivou budoucností v zemi dud a károvaných sukní se vydává do divočiny dálného jihu, aby prozkoumal nejednu černou jeskyni oplývající nesmírně vlhkým prostředím, ale měl to štěstí se seznámit s černým, plešatým sympaťákem, který je náhodou i novým vůdcem země. Jenže postupem času zjišťuje, že tento sympaticky vyhlížející plešatý pán je ve skutečnosti velká svině, která o všem ví, jen dělá, že neví a se svým zářivým úsměvem milému hrdinovi servíruje jedno překvapení za druhým. Výtečný, strhující thriller, kde postava Amina působila věrohodně hrůzostrašně. Počínání doktora vzbuzovalo až úzkostné stavy a neustálé napětí a pocity beznaděje vystřídala nečekaná hrůza a hnus, která vygradovala v poslední třetině dechberoucím pokusem o útěk. Obával jsem se trochu větší krutosti, ale ta zde byla v únosné míře a film je tak koukatelný i pro pokročilého začátečníka. ()

Lachtaan

Z čistě nejhlubšího subjektivního hlediska bych šel u Posledního skotského krále tou přísnější cestou a uvalil za tři, jelikož ne v celém rozsahu dokáže tohle drama opravdu zaujmout tak, jak jsem od něj očekával. Ale i navzdory tomu jsem předešlé dvě hodiny strávil s něčím, o čem by se ve světě mělo vědět, minimálně už kvůli tomu, abychom pořád neremcali na náš režim a jeho nedostatky a vážili si tak vzácné věci, jako je svoboda. [viděno na Disney+ 15.6.2022] ()

danoo

Učebnicový príklad toho ako pokaziť všetko, čo sa pokaziť dá a možno aj to, čo sa nedá. Tri hviezdičky som dal iba z toho titulu, že na tento film som sa asi polroka tešil a potom o to viac som si dokázal vychutnať prvých 5 minút odohrávajúcich sa v Škótsku, ktoré boli nápaditejšie než zvyšné dve hodiny. ()

lennyd

Mladý Nicholas Garrigan (James McAvoy) žije pořád ve stínu svého otce. Jediným východiskem je zmizet z domu. A tak hned po dokončení studií píchne prstem do globusu, a už frčí do Ugandy. Zde se náhodou nachomýtne k nehodě čerstvě zvoleného prezidenta Amina (Forest Whitaker), a svým zásahem si získá jeho přátelství. Postupně stoupá po společenském žebříčku přes prezidentova osobního lékaře až po jeho hlavního pobočníka. Ale zároveň zjišťuje, že v zemi asi není všechno úplně v pořádku, prezidentovi oponenti beze stopy mizí, a prezident sám skrývá mnohá tajemství. Nakonec je Nicholas jediným, kdo může celému světu odhalit pravdu ... Kdyby nebyl film natočen dle skutečných událostí v Ugandě v 70 letech, skoro bych řekl, že něco tak nepravděpodbného snad ani možné není. Sice si nedělám iluze o politických režimech ve střední africe, ale že by se cizinec dostal takhle jednoduše až nahoru? Ale zpátky k filmu - Forest Whitaker je naprosto perfektní. Člověk by řekl, že chvilkama až příliš přehrával, ale tak nějak jsem mu to všechno věřil. James McAvoy, ač by měl být hlavní hvězdou, byl zcela zastínen výkonen Whitakera, takže onoho lékaře by mohl hrát takřka kdokoliv, a ani bych změnu nepostřehl. Určitě to nebyl špatný film, ale pokud bych si měl vybrat z filmů s podobnou tématikou, tak Hotel Rwanda je jasná volba... ()

MiCM

Ty filmy z Afriky jsou vždycky masakr, a tohle není jiné. Každopádně zahrané fakt excelentně.. Forest Whitaker se stal v posledních letech špičkovým hercem.. ()

_DAVE_

Politická a životní situace ve státech jako je Uganda, Rwanda, Somálsko je pro našince prakticky nepochopitelná. Je dobře že se točí filmy jako je tento. Výborný herecký výkon podal Forest Whitaker.. ()

Jazzzz

Velmi dobrý film... Začátek si myslím je zbytečně prázdný - vsunutý do filmu jen aby se neřeklo. Snad možná jisté nastínění toho, že domov i když není zrovna nejideálnější (češtináři prominou) je pořád domov a někdy můžete být vděčni, že se tam vracíte. V tomto filmu vidíte většinou věci tak jak jsou z pohledu mladého skota, který se shodou náhod dostane do přízně nově zvoleného diktátora. Jaké štěstí, že mu náhoda tak přála - a nebo neštěstí. Tento film mě opravdu vtáhnul svoji pohádkovou idylkou, která neustále dává tušit drobnými náznaky něco co se za tím vším krásným skrývá... Jak film zpočátku trošku váznul tak koncem si to tento film opravdu skvěle vynahradil - kdybych neviděl tento film ve stejný den jako Město Bohů - nejspíš bych dal 5 hvězd. ()

Raven0

Jó, žít v Africe nejni žádnej med. Lidé tam umírají! Další film z dlouhé řady dojemných afrických příběhů, které divákovi nadhazují jakýsi názor, že v naší rozvinuté Evropě se máme vlastně moc fajn a tím v nás vyvolávají pocit jakési vinny a účasti s trpícím africkým lidem... No, tentokrát to nebylo tak prvoplánové a okaté. Téměř až decentní. Ale o to možná méně zajímavé a zapamatování hodné. ()

Moogwi

Hodně lidí díky tomu že to zklamalo jejich očekávání ubíralo filmu hvězdičky, já nic nečekal a proto jsem se nezklamal. I přes všechny vyjmenované zápory je to pořád kvalitní film z ještě stále atraktivního prostředí, který nepostrádá napínavost i akci, plus Forest Whitaker, který kvůli roli přibral spoustu kilo a naučil se svahilsky, a myslím že role se zhostil více než dobře. Celkový výsledek - sice ne pětihvězdičková bomba ale stále silně nadprůměrný film, který nad tím vším filmovým "balastem" přecejenom tak trochu vyčnívá.. btw Hotel Rwanda je prostě jenom jeden no :) ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji

30.03.2007

Všichni víme, že Oscaři v hereckých kategoriích často slouží k tomu, aby si jejich držitele konečně všimli producenti vysokorozpočtových bijáků. Jedni si chtějí vydělat, ti druzí potřebují do… (viac)

Pan a paní Pittovi v akci

Pan a paní Pittovi v akci

23.03.2007

Pokud toužíte po podrobnostech adopce vietnamského caparta do superhvězdné famílie Pittových, listujte v bulvárních plátcích. Od nás se dozvíte pouze to, v jakých dalších filmech si Angie a Brad… (viac)