Posledný škótsky kráľ

• Česko Poslední skotský král (viac)

Príbeh filmu Posledný škótsky kráľ sa začína odvíjať v okamihu, keď čerstvo vyštudovaný škótsky lekár Nicholas Garrigan (James McAvoy) odlieta do Ugandy. Od návštevy exotickej krajiny si sľubuje vzrušujúce zážitky, romantiku a radosť z toho, že môže pomáhať ľuďom tam, kde ho skutočne potrebujú. Krátko po prílete ho privolajú na miesto bizarnej nehody – nový prezident Idi Amin (Forest Whitaker) nabúral svojím Maserati priamo do kravy. Garrigan chaotickú situáciu radikálnym spôsobom vyrieši a svojou priamosťou si Amina získa. Amin, ktorý bol už skôr posadnutý škótskou históriou a kultúrou, si Garrigana obľúbi a ponúkne mu, aby sa stal jeho osobným lekárom. Taká neodolateľná ponuka sa neodmieta – a práve v tomto okamihu sa začína Garriganova cesta do šokujúceho zákulisia jednej z najstrašnejších hrôzovlád v Afrike. Garriganovi najskôr učaruje Aminovo šarmantné vystupovanie a jeho ambiciózny plán pre Ugandu, nehovoriac o jeho vášni pre rýchle autá, krásne ženy a luxusné večierky. Postupne však začnepodliehať svojej vlastnej túžbe po moci a stane sa diktátorovým dôverníkom, poradcom a pravou rukou, pričom je čoraz častejšie svedkom znepokojujúcich udalostí – únosov a vrážd a nevýslovných ohavností, na ktorých môže mať sám spoluvinu. Keď sa vo víre Aminovej vražednej megalománie konečne pokúsi zastaviť šialenstvo, ktoré ho obklopuje, zmení sa jeho pobyt na zúfalý boj o prežitie... (TV JOJ)

Andre3000

Nebudu si hrát na žádného velkého filmového kritika, to ani nejsem. Příběh mi přišel docela zajímavý, i když konec byl dost nereálný (obětoval by nějaký černoch svůj život za život bělocha, i když k tomu byl pádný důvod? pochybuju). Co bych ale hlavně vyzvednul je fascinující výkon Foresta Whitekra, který ukázal jak by měl here hrát opravdového vůdce...smekám jeho excelence. McAvoye jsem neměl dřív rád, nyní už vím, že dokáže dobře zahrát a rovněž mě zarazila Gillian Anderson, kterou jsem prostě nepoznal :-) ()

Wormboy

Ustredne herecke duo (samozrejme najma FW) je vyborne, avsak to je asi tak vsetko co v tomto filme patri medzi superlativy. Last king of Scotland MOHOL byt mimoriadny film osvetlujuci vzostup a vladu jednej africkej mizantropickej bestie, avsak tvorcovia sa nepochopitelne zaplietli do absolutne nezazivneho a nepodstatneho romantickeho vztahu hl. hrdinu s Aminiho manzelkou. Dokumentaristicky pristup k materialu by pri takejto teme bol viac nez vhodny, pretoze citelne hollywoodske ponatie, samotny pribeh degraduje a o tom, co sa dialo v Ugande sa dozvedame len utrzkovite informacie. ()

J0hny5

Rozhoduji se mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, je to někde mezi. Nečekal jsem, že to bude až tak dobré. Velmi zajímavý příběh, který se časem víc a víc vyjasňuje a ukazuje jak člověk dokáže být neuvěřitelně krutý a brutální. 80% ()

Pajky3

Forrest Whitaker - s ním tenhle film stojí a padá. On hraje skvěle, ale problém je, že se mi na něj špatně kouká. To je tím jeho víčkem. Když už to má být polický, tak ať to vypadá nějak takhle. Bylo to zajímavý a poutavý. Hlavně konec mě překvapil a ukázal ty hrůzy, tak jak to asi chodilo. Čekal jsem, že to tak bude celý film. Přeci jen Amin neměl nejlepší reputaci. ()

pufina

"Jeho výsost" Amina ve mně vyvolával strach a hluboký odpor (a to v jen hrané verzi, nedovedu si v nejmenším představit realitu). Forest Whitaker byl ve své roli neskutečný.. James McAvoy jako naivní lékař za Whitakerem pokulhává, ovšem byl přesvědčivý a trnula jsem, jak to s ním dopadne.. Některé chvíle jsou tak zajímavé, že nedotrhnete oči, pak příjdou chvíle, kdy máte chuť film vypnout nebo začnete usínat a v mém případě to bylo spíš na vypnutí, jenže vždycky přišla scéna, která mě donutila se dívat dál a dál.. Syrové životopisné drama, výborné obsazení.. ()

agathon

Velmi dobře natočené drama má podle mě hlavní nedostatek v tom, že celý příběh opět nahlížíme očima "bílého civilizovaného muže", který přijíždí s alibistickým přístupem "chci něco jiného, než můj otec" do Afriky páchat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí dobro. Že podlehne nepopiratelnému charismatu samozvaného Amina, je jen další kousek do skládačky. Stejně jako nenápadně se rozvíjející spirála jeho prozření, utrpení a nebezpečí života, do kterého v krutovládou zmítané zemi upadne... A snad moc nespoileruji, když napíšu, že nejvíc mě na dost předpokládaném schématu vadil fakt, že touto spirálou utrpení bílého muže film neskončí - a nabídne tudíž uklidňující probuzení do i divákům - do našeho starého, dobrého civilizovaného světa. Film měl být o těch 300 tisících zabitých a unesených Uganďanech, ne o morálním dilematu jednoho mladicky nerozvážného doktůrka se stylovým tričkem a slabostí pro vdané ženy. Forest Whitaker má ale toho Oscara zaslouženě, na jeho ztvárnění přerostlého dítěte Amina jen tak nezapomenete. ()

Juto

Úžasný film, ktorý sa nesie so skvelým príbehom a výkonmi. Forest Whitaker je vynikajúci v úlohe neľútostného diktátora. 8/10 ()

Icefist

Whitaker byl v pohodě, i když na Měsíc mě hereckým výkonem úplně neodpálil. Ale z McAvoye mi bylo šoufl, za poslední dobu jeden z nejnesympatičtějších protagonistů se kterými jsem měl tu čest. Možná tomu nahrávala i role naivního debílka, ovšem to je jen chabá obhajoba. Já osobně nejvíc oceňuji prvotřídní skloubení záběrů s hudbou a nakonec i dramatické finále, kterému se dalo docela věřit. Z podobného ranku bych za svůj oblíbený volil jiný snímek, ale i tak 70 %. Oblíbená část- "radostná" novinka o miminku ()

campix

Začátek je naprostá africká idylka. Zpruzený skotský absolvent lékařské školy se vydává do Afriky pomáhat chudým a v Ugandě se zrovna slaví. Vláda diktátora je svržena a pro lid začíná nová éra sympatického nového prezidenta Amina. Nějak jsem tušil, že všechno nebude jak vypadá a my tak můžeme sledovat cestu posledního skotského krále Amina v Ugandě od pokrokového prezidenta až k despotickému šílenci. Forest Whitaker podává naprosto unikátní herecký výkon a McAvoy mu spíše jen tak přicmrdává. Nakonec silný film inspirovaný skutečnými událostmi, který ani tolik nenudí. ()

KajusaK

Příběh hodnotit nebudu jelikož je inspirován knihou. Forest Whitaker zahrál svou roli úžasně. To samé James McAvoy ale vedle Foresta se trošku ztrácel :)) .. Dokonalé zakončení filmu..4* velmi silný drama film. ()

Kolikokoli

No jo, bílej "hrdina", který si myslí, jak je nad věcí a celý svět mu zobe z ruky. Přitom kvůli jeho povýšenosti a hlouposti umřelo několik nevinných lidí. Samozřejmě odpornost Aminovi vlády je veliká a Whitaker ho zahrál bravurně. Na první pohled "neškodný dobrák", ale po chvilce je jasné, že jde o lidskou zrůdu. Mrazí mě z toho doteď, ale nebavila mě ta milostná zápletka (přišla mi zbytečná). ()

czejny

Poslední skotský král asi nebyl zamýšlen jako nějaký trhák, ale byl natočen, aby se lidé dozvěděli, že něco takového v 70. letech v Ugandě probíhalo... Proto nesmíme čekat strhující velkofilm! I přestože rozpočet tohoto filmu nebyl nějak velký, jedná se o film poměrně dobře natočený. Vyzdvihl bych hlavně výkon Foresta Whitakera, který ztvárnil generála Amina přímo bezchybně a dodejme, že Oscar mu náleží právem. Poněkud slabší byl výkon Jamese McAvoye, který mi ve své roli přišel trochu nepřirozený. A co se příběhu týče, bych jen dodal: Všechno dobré, musí být po zásluze potrestáno. ()

smrt.ka

Dávám 5 h. a ani o chlup míň. Nemůžu se ubránit srovnání s Hotelem Rwanda, zkrátka mají tyto dva filmy dost společného (skvělé herecké výkony, absurdní tragické příběhy, velké oběti, dramatickou hudbu, úžasnou výpravu,...). Čekala jsem skvělý film, ale dostala jsem ještě něco lepšího. Těším se, jestli bude pan Macdonald pokračovat v podobném stylu, protože pustit se do něčeho jako je Poslední skotský král si určitě žádalo spoustu odvahy, smysl pro detail a hlavně velkou dávku pochopení. Smekám před Whitakerem i McAvoyem, smekám před Posledním skotským králem. ()

3n3my

Za málo peňazí pomerne veľa muziky - na to sme v poslednom čase u filmov o afrických štátikoch zvyknutý. Podobne aj tento ťaží najmä zo zobrazenia útrap afrického národa v Ugande, spôsobeného okrem iného aj diktatúrou. No ale až na herecké výkony a zaujímavé podanie najmä v úvode ide skôr o priemer. Čo je ale celkom škoda, potenciál mal na viac... ()

Noviik

Z hereckého souboje Whitaker vs. McAvoy vychází vítězně ten, jež byl oceněný oscarem. Zaslouženě. Forest Whitaker se v tomto filmu skutečně stal Aminem, stal se neuvěřitelně přesvědčivým diktátorem. McAvoy tak v podstatě prohrává souboj pouze kvůli předvídavosti jeho postavy. Poslední skotský král je opravdu bravurně natočené drama se slabším scénářem, ale o to silnějším historickým pozadím. ()

MJMilan

Hlavní role Foresta Whitakera byla tak nějak pro tento film štěstím v neštěstí. Generála Amina zahrál opravdu skvěle, jen některé pasáže mi přišli prostě přitažené za vlasy. Myslím tím euforické výlevy radosti a bratříčkování, které mi přišlo v celém filmu dosti přehnané. Generál Amin samotný byl postava velice jednoduchá. Dejte krutému hlupákovi moc a vždy to skončí špatně. . . ()

kocik1

Tak jako Němci aplaudovali svého času Hitlerovi, tak v Ugandě tleskali Aminovi. Správný populista přece vždycky ví, co lidem slíbit, to platilo, platí a platit bude. A čím naivnější a důvěřivější kámoš, tím líp. Jenže z populisty se někdy vyklube diktátor a hra na kočku a myš může začít..../ Film to rozhodně není špatný, ale trošku jako by z něj vystrkoval růžky Hollywood, takže za srdce mě nechytl. ()

Triple H

Dobrý film, kde mi mierne vadilo šumienkové finále, ktoré sa tvorcovia snažili zastrieť nejakou tou brutalitkou. Natočené to celé bolo dostatočne zručne a pútavo, aby vás film nenudil. Forest Whitaker ako Idi Amin bol naozaj dobrý, hoci nebol až tak úžasný ako som po všetkých tých cenách čakal (a toho Oscara by som rozhodne dal radšej Willovi Smithovi). ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji

30.03.2007

Všichni víme, že Oscaři v hereckých kategoriích často slouží k tomu, aby si jejich držitele konečně všimli producenti vysokorozpočtových bijáků. Jedni si chtějí vydělat, ti druzí potřebují do… (viac)

Pan a paní Pittovi v akci

Pan a paní Pittovi v akci

23.03.2007

Pokud toužíte po podrobnostech adopce vietnamského caparta do superhvězdné famílie Pittových, listujte v bulvárních plátcích. Od nás se dozvíte pouze to, v jakých dalších filmech si Angie a Brad… (viac)