Posledný škótsky kráľ

• Česko Poslední skotský král (viac)

Príbeh filmu Posledný škótsky kráľ sa začína odvíjať v okamihu, keď čerstvo vyštudovaný škótsky lekár Nicholas Garrigan (James McAvoy) odlieta do Ugandy. Od návštevy exotickej krajiny si sľubuje vzrušujúce zážitky, romantiku a radosť z toho, že môže pomáhať ľuďom tam, kde ho skutočne potrebujú. Krátko po prílete ho privolajú na miesto bizarnej nehody – nový prezident Idi Amin (Forest Whitaker) nabúral svojím Maserati priamo do kravy. Garrigan chaotickú situáciu radikálnym spôsobom vyrieši a svojou priamosťou si Amina získa. Amin, ktorý bol už skôr posadnutý škótskou históriou a kultúrou, si Garrigana obľúbi a ponúkne mu, aby sa stal jeho osobným lekárom. Taká neodolateľná ponuka sa neodmieta – a práve v tomto okamihu sa začína Garriganova cesta do šokujúceho zákulisia jednej z najstrašnejších hrôzovlád v Afrike. Garriganovi najskôr učaruje Aminovo šarmantné vystupovanie a jeho ambiciózny plán pre Ugandu, nehovoriac o jeho vášni pre rýchle autá, krásne ženy a luxusné večierky. Postupne však začnepodliehať svojej vlastnej túžbe po moci a stane sa diktátorovým dôverníkom, poradcom a pravou rukou, pričom je čoraz častejšie svedkom znepokojujúcich udalostí – únosov a vrážd a nevýslovných ohavností, na ktorých môže mať sám spoluvinu. Keď sa vo víre Aminovej vražednej megalománie konečne pokúsi zastaviť šialenstvo, ktoré ho obklopuje, zmení sa jeho pobyt na zúfalý boj o prežitie... (TV JOJ)

Mort09

Děj se sice pyšní nálepkou „podle skutečných událostí“, ale není to nic jiného než klasická smlouva s ďáblem. Vábení „peněz“ a charizmatického pekelníka Amina, výborně zahraného Whitakerem, svede mladého lékaře na scestí. Celý děj pak postupně graduje k předvídatelnému, ale i tak dramatickému konci, v podobě nuceného úprchu. Jediné co bych filmu vytkl, je milostná aférka, ta až příliš zaváněla Hollywoodem. Pokud nad tím přimhouříte oči, je Poslední skotský král výtečné drama. 80% ()

TOPmoovie

Forest Whitaker zahral vyborne. jeho najlepsia rola v zivote. film je dobra skola ako to chodi v politke realne a v tretom svete. veci podla skutocnej udalosti su jednoducho putave. ()

british.bug

Geniální Forest Whitaker v roli generála Amina, mladý doktor "idealista", který chce utéct před nalinkovaným životem v rodném Skotsku, Uganda. Na začátku si člověk říká, co vlastně Nicolas čeká - život jako na safari? Dokonalou africkou krajinu, sledování tamních zvyků a obyčejů a občasné naočkování nějakého toho černouška? No, toho se nedočká. Afrika je sice krásná, leč rozhodně ne ideální. A Nicolas se zrovna trefí do špatné doby. Je to trochu zvláštní příběh, když se mladý skotský doktor stane plyšovým medvídkem afrického diktátora. Zejména, když si medvídek něco začne s jednou z jeho manželek. Člověk by čekal, že mu dojde, jak špatný nápad to je. No, když vidí svou milenku/Aminovu manželku mrtvou (a zlehka přešitou), nejspíš mu to dojde. A kdyby ani potom ne, ten konec na letišti mu prostě oči otevřít musí. Nejen ve věci půjčování si cizích manželek, ale zejména v tom, že není radno hrát si na domácí zvířátko nějakého diktátora. Každopádně i přes pár chyb, které na tom příběhu vidím, je to hodně zajímavý film. A kdyby v člověku náhodou nezanechal žádný hlubší dojem, minimálně ho obohatí o nějaké ty znalosti africké historie. Ve mně ale dojem zanechal, a dost silný. Možná to bude mou slabostí pro Afriku. ()

Swallowdale

Velmi zajímavý pohled do zákulisí jedné africké diktatury, který se na můj vkus až příliš točil kolem osobního příběhu doktora, jednak zde chybělo více náhledů do vnitropolitické situace, hodně mi pak chyběla reflexe okolního světa na Amina, to jak byly do dění v Ugandě zapojeny okolní státy i světové velmoci. 85% ()

robbez

Mladý Skot zažil v Ugandě asi trochu víc dobrodružství než původně toužil. Afrika je zkrátka drsná. Lid se zbaví jednoho krutého diktátora a s jásotem vítá nového vládce a spasitele. Časem se pak ukáže, že je to ještě větší zrůda a hovado. ()

Ratman

První věta filmu: "Tak co, jste připravený?". Poslední věta filmu:"Protože mnozí lidé, kteří přerušili vztahy s Izraelem...". Tohle je jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Mám rád filmy podle skutečných událostí a tenhle je opravdu silný! ()

Yamatosan

Excelentní výkon Whitakera, kterému žel až příliš bere prostor sice výborný, leč spíše zbytečný McAvoy, a ještě více scénář, který jen klouže po povrchu. Škoda. ()

j1981

Po dlouhé,dlouhé době jsem narazila na skvělý film,Perfektní obraz ,výborné herecké výkony a super hudba. Pět hvězdiček a nejde to jinak. ()

Bogrant

Špinavý pohľad na politiku v pochmúrnom filme o diktátorovi v Ugane. Whitaker je presvedčivý, vynikajúci a strach naháňajúci zároveň, McAvoy je sympaťák a vie hrať. Len filmu ako celku chýba akási väčšia dravosť a brutalita, ktorá určite v tých časoch bola ešte horšia, než len ako ju vykresluje film. Jedna drastická scéna ku koncu to ''vylepší''. Inak sa to celé točí okolo doktora, prezidenta a jeho ženy. Až na pár momentov je to však celé dosť pútavé a preto kladné hodnotenie. ()

Chicharron

Forest Whitaker se objevuje ve filmech různých žánrů a různých kvalit, nicméně v tomto filmu naprosto exceluje a s rolí diktátora se doslova sžil. Zatimco mladý skotský lékař v podání Jamese McAvoye žije v bublině luxusu, zločiny jeho hlavního "pacienta" jej doslova míjejí až do okamžiku, kdy diktátor brutálně zabije jeho milenku. Z filmu se dozvíme, jak dopadl diktátor, ale už ne, jak dopadl skotský lékař. Každopádně film stojí za vidění. ()

tomtailor

možno pri hodnotení zavážilo aj to,že teraz je relatívne veľa filmov poukazujúcich na biedu Afriky, či už Hotel Rwanda, Dotkni se ohně, Nepohodlný alebo Obchodník se smrtí, ktoré sa mi páčili viac...a ešte jedna vec, že toho roku som už videl strhujúcejší herecký výkon ako podal Whitaker a to S.Penna vo Všichni královi muži...to je môj súkromný Oscar za hlavný herecký výkon ()

St@B

Dost silný film, obzvlášť pokud si člověk uvědomí, že je natočen na základě skutečných událostí. Forest Whitaker je set sakra přesvědčivý, je to koneckonců vynikající herec (ale jak Ghost Dog byl stejně přesvědčivější). ()

dc

Nevím, nakolik film vychází ze skutečných událostí a kolik je fikce a domněnky o tehdejší situaci v Ugandě. Jestli měl šokovat - tak mne nešokoval (to mne vždycky překvapí více Gillian Anderson bez rezavého mikada...). Nejsem z těch. kdo by ronil slzy nad situací v Africe, koneckonců takových filmů jsme viděli desítky. A pokud pomineme prostředí, stává se příběh doktora Garrigana epizodkou prosťáčka, který se zašmodrchal ve velké hře. Nebýt výkonu Foresta Whitakera, za kterého hvězdu přhazuji, asi by to ani nestálo za sledování. ()

orangex

Forest Whitaker prešiel z vedlaších rolí do hlavnej. Zahral to velmi presvedčivo. tento film sa mi páčil, ale ked som si potom pozrel informácie o Aminovi. tak mohli aj viac zobraziť alebo približit jeho krvavé masakre. Po skončeni filmu som ho bral ako nejakého samozvaného vodcu a nič viac , ale v skutočnosti sa v Ugande diali strašné veci, mŕtvoly ktoré hádzali krokodílom ich ani nevládali jest tak upchávali turbíny na elektrárniach. ale dávam za 5 ()

paranoid82

Poslední skotský král líčí vztah ugandského diktátora Idi Amina a jeho mladého osobního lékaře přijíždějícího ze Skotska. Po první polovině filmu, která se zaměřuje převážně na mladého doktora, jsem si říkal, že to bude velmi průměrný film. Příběh se vleče, McAvoy, který hraje lékaře je nevýrazný. Ale ve chvíli, kdy na scénu nastupuje "poslední skotský král" v podání Foresta Whitakera začíná nabírat film na obrátkách. Whitaker se mění z hodného "taťky" na krvežíznivou bestii, která pošle na smrt i vlastní ženu. Jasně, o tehdejší politické situaci a ugandských reáliích se mnoho nedovíme, ale o tom tento film není. Díky Whitakerovi 4 hvězdičky ()

kika1650

75% Pardón, ale napriek všetkému je to trochu prvoplánové, a dokonca plytké. Niečo v štýle ahoj, som Forest Whitaker a teraz vám tu predvediem herecký koncert. Prirátajte čokoľvek, čo ste kedy videli o Afrike, diktátorovi, politike, intrigách, problémoch s pasom, diktátorovi, mučení (ok, to ma dostalo) a dostanete plus mínus full package – a presnú predstavu. Lenže, chýba presne TO niečo, čo by vás prinútilo aspoň nachvíľu prestať myslieť o tri schémovité kroky dopredu. Problém je, že sa nedarí pôsobiť fundovane práve na poli dokumentaristiky a hist. udalostí, vlastne celé je to ako facka, lenže na zle líce. Asi tak. ()

stuj

Záživné, strhující drama popisující skutečné události. Navíc s dobrým výkonem hlavního protagonisty. Co víc si přát? :) ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji

30.03.2007

Všichni víme, že Oscaři v hereckých kategoriích často slouží k tomu, aby si jejich držitele konečně všimli producenti vysokorozpočtových bijáků. Jedni si chtějí vydělat, ti druzí potřebují do… (viac)

Pan a paní Pittovi v akci

Pan a paní Pittovi v akci

23.03.2007

Pokud toužíte po podrobnostech adopce vietnamského caparta do superhvězdné famílie Pittových, listujte v bulvárních plátcích. Od nás se dozvíte pouze to, v jakých dalších filmech si Angie a Brad… (viac)