Grék Zorba

• Česko Řek Zorba (viac)
TV spot 1

Basil, mladý anglický spisovatel řeckého původu, přijíždí na Krétu, aby obnovil těžbu v lignitovém dole, který zdědil. Cestou se seznámí s Řekem Zorbou, nezávislým člověkem, jehož nezávislost není založena na velikosti majetku, ale na velikosti ducha. Největším zážitkem, který film nabízí, je dionýský výkon Anthony Quinna v hlavní roli Zorby. Quinn předvádí valéry svého mistrovského herectví, nacházejícího zelené palmy štěstí v pustinách beznaděje. Film získal v r. 1965 tři Oscary (Lila Kedrová za vedlejší ženskou roli, Walter Lassaly za kameru a Vassilis Photopoulos za dekorace). (oficiálny text distribútora)

kedluben

občas bylo něco neskutečně naivní a zjednodušené, někdy jsem měl na rtu až trochu soucitný až opovržlivý úsměv. pak ale přišly scény, kdy se tajil dech (dav útočící na vdovu = omezenost tradic, o kterých nikdo nepřemýšlí, přitom svědčí o tuposti lidí.......... nebo smrt zorbovy "nevěsty" a bezohlednost připitomělých vesničanů........fuj!!) závěrečný tanec už jsem nechtěl aby byl závěrečným.... má to v sobě poselství, sílu, i když dnešní filmařské prostředky jsou trochu jiné. ()

mouzi

chvilemi film ztraci tempo a chvilemi nudi, v ruznych momentech komicky i tragicky, ale anthony quinn i alan bates jsou skveli a zaverecna scena je proste dokonala :) 4* p.s. docela by me zajimalo, zda-li by se nekdo z dnesnich reziseru pustil do remaku tohoto filmu, protoze v dobrych rukou by to jiste stalo za to, hlavne barevne ;) ()

da-a

Tanec byl jeho osudem i spásou, lehká mysl vzdušnou plachtou života. Anthony Quinn v roli muže zrozeného z prostoty bytí, který místo aby smysl života hledal, raději jej přímo naplňoval. Řek Zorba je poměrně netradiční film. Neopírá se ani o děj ani o obrazotvornost, sílu svého materiálu nachází v postavách a pocitech, které svým jednáním vyvolávají. Jeho charaktery jsou jediným, zato veledůležitým hybným mechanismem, který postupně uvolňuje pravé napětí a dovolává se na divácích prožitku emocionálních vrcholů, které jsou mistrně zvládnuty jak herecky, tak filmařsky. Postava Zorby představuje bohémský způsob samotné existence a svými sebejistě těžkými kroky naznačuje cestu, po které nesmělý anglický spisovatel nakonec zatouží jít. Ačkoliv je Anhony Quinn korunovanou hvězdou filmu, jeho souputníku je ponechán téměř totožný prostor k naplnění svého partu, který se v závěru transformuje do podoby osvobozujících pohybů na pozadí řeckých melodií. Scény "posledního soudu" ubohé vdovy, skonu bohaté madame a samotný proslavený tanec před zdecimovaným Zorbovým stavitelským výplodem se pevně zarývají do paměti a jsou jedinečné v dokonalém podchycení jejich smyslu a právě v nich snímek graduje nejvíc. Detailní i celistvé, surově kruté a na okraj vyhrocené, ale v prvních dvou snímané s odstupem a nesoudící, a v závěru naopak vroucné jako sluncem zpražené řecké pláně. Zorbovi se tímto podařilo nečekané - po jeho defilé jsem měl poprvé pocit, že některý film zachytil základní životní pravdy v jejich radostné prostotě. Sice jen na chvíli, ale vřelé díky za ni. ()

jopal

Veelkee sklamanie, asi tie oscarove filmy prestanem pozerat... Ano Quinn zahral dobre, ale pre mna to bola nuda a strata casu... (Ale aspon som ocesal psov a precvicil par cvikov na chrbticu...) ()

Muf911

Tenhle film nebyl pro mně. Rozvláčný a těžko pochopitelný. Ač jsem na Krétě strávil čtvrt roku (pravda, 50 let poté), takhle jsem ji určitě neviděl. Jestli se lidé před 50 lety chovali tak, jak je to zachyceno ve filmu, tak potěš. ()

FandaF

Přeceněná ptákovina o tom jak barabové, hlupáci a idioti nepochopitelně středověkým způsobem žili na krétě 60. let 20. století... Po poslední scéně s vdovou jsem měl chuť to vypnout :( debilové. To je co se týká děje a tu 1 hvězdu dávám za filmařinu, ta na odpad úplně není... ()

hany83

Radyo, Novoten a dobytek - všechny tyhle komentáře vystihují mé pocity. Každopádně většina hvězdiček za oba hlavní herecké představitele a ten optimistický konec. ()

Merenre

Je to takové rozporuplné, například Bates zazářil a i jeho postava byla sympatická, zajímavá a měla v sobě příjemnou stoickou moudrost. Quinnova odporného dotěrného santusáka sem naproti tomu měl chuť kopat do prdele každou vteřinu, co byl na scéně - a ačkoli byl film černobílý, viděl jsem ho rudě. Nečetl jsem knihu, nevím, zda to byl záměr - pokud ano, je to sice výkon, ale já mám jenom jedny nervy, takže pochvala nebude. Samotný děj filmu je snadno zapomenutelný (a já už jsem ho víceméně zapomněl, ač to není tak dávno, co jsem to viděl), utkví opravdu jenom postavy. ()

Leník

Film mě dost překvapil, obsahově jsem čekala trochu něco jiného. V popisu se mluví o velikosti nezávislého ducha, ale já jsem spíš viděla bohéma žijícího ze dne na den, který nebere příliš ohledy na ostatní (to má být ona velikost ducha?) a spolu s druhým hrdinou nepřímo způsobí tragické události. No nevím, tahle filozofie "a po nás potopa" je mi trochu cizí. Pak mě ještě zaujalo, že v titulcích je hrdě uvedeno "obyvatelé Kréty", ovšem film je zobrazuje jako stádo zaostalých primitivů. Anthony Quinn je určitě skvělý, kvůli němu jsem to taky dokoukala, ovšem jinak mě ten příběh spíš popuzoval. A nebo bylo všechno jinak a já jsem to vůbec nepochopila... ()

linger

Ak som si myslela, ze ide o komediu o radosti zo zivota, krasach Grecka, prosteho ludu atd. a priblizne do polovice tomu verila, tak dejove zvraty ma neskutocne ovalili a zmiatli. Lync a vrazda vdovy, len tak? Vlamanie sa do domu umierajucej a zhrabavanie jej majetku? Ideme dalej, to je zivot. A potom sa smialo a tancovalo, ale vo mne este kypel hnev po tych odpornostiach. Mam z toho velmi zmiesane pocity, ale vykon A.Quinna na mna urobil dojem a dlhsia stopaz mala pre mna pomerne malo hluchych miest. No a mam slabost pre Grecko a Sirtaki. ()

PTuranyi

Grék Zorba je typ spisovateľského príbeh o živote, vesmíre a vôbec. Príbeh o cieli, ktorý v konečnom dôsledku nie je dôležitý, ale cesta, ktorú ste prešli k jeho dosiahnutiu a čo vo vás zanechá. Basil totiž prichádza obnoviť ťažbu v bani na Kréte. Nie je žiadny magnát ani podnikateľ. Má len nejaké peniaze, čas a horu kamenia. Dostáva sa však do neznámeho prostredia, v ktorom mu práve Zorba pomáha sa zorientovať. Spoznáva miestnych ľudí, ich zvyky a pocíti aj ich tienisté stránky, ktoré sa pretavia do vrcholných scén filmu. Vražda vdovy, ktorej odmietnutý nápadník spáchal samovraždu a smrť Bubulíny=Madam Hortense. Žiaľ film sa pri nich nepozastavuje a tieto momenty sa stratia vo víre života, lebo čas plynie a prináša ďalšie zmeny. Basil je ten ktorý sa bráni "životu" a Zorba ho učí, ako si život užívať. Produkcia aj herci sú výborní a spolu vytvárajú výbornú atmosféru. ()

Woyczek

Co se mi na filmu nejvíce líbilo byla naprostá spontánnost postav a přirozenost prostředí. Ze začátku se sice trochu vlekl, ale později dostal ten správný spád. Tak co pánové, kdo z vás je archetypem milovníka? ()

Dr.dogous

Řek Zorba (A.Quinn), živočišný živel pomáhá, cizinci reaktivovat na Krétě starý důl.. Krutý vesnický život v 60 letech min. století spíše připomínal temný středověk nebo Sicílii v 16 století, než idylické souznění s přírodou. Fuj, tam bych nechtěl žit ani minutu. O 40 let později jsem procestoval Krétu kříže krážem o dovolené a po středověku ani památky. Nesmějte se a přesvědčte se ! Dále na Vás čeká, vesnická nepsaná pravidla, která je nutné striktně dodržovat, jinak ti sousedé podříznou hrdlo. Z vesničanu mi bylo na blití, třeba ta scéna, kdy spravedlnost do rukou berou primitivové a podříznou nebohé vdově hrdlo před stovkou svědků, veřejně a za všeobecného souhlasu, brr.... Asi jako když kamenujou muslimové zaživa ženy, nebo ženská obřízka kamenným nožem. Další hnus k vidění, kdy umírající cizinka ještě nezavřela oči a její majetek byl rozkraden během několika minut. Supi se slétli na kořist, ještě zaživa rvou maso z těla, servali se o každou drobnost. V kontrastu Řek Zorba (A.Qins), tancuje, pije, smilní, raduje se a lidskému humusu se směje do ksichtu. Z jiným životním přístupem by se to asi v té děrevně nedalo přežít. Za herecké výkony 85% ()

Africanus1

Jako kdybych přežvykoval pelyněk. Velehořké pocity jsem zažíval při sledování tohoto bizarního kusu, jehož kvality mi zůstaly utajeny a po kterých nikdy víc pátrat nebudu. Sledovat nezodpovědnýho, bezohlednýho imbecila, co umí jenom každýho včetně sebe přivést do průseru a jeho kámoše, kterej pro změnu jenom stojí a čumí jak hajzlbába na pětikorunu i když mu dav lynčuje jeho milou, a mezi nimi pobíhající krétské kretény, blázny a zločince, to je vskutku oscarová podívaná. ()