Vejár lady Windermerovej

• Česko Vějíř lady Windermerové (viac)

Současné filmové adaptace her Oscara Wilda, jako například Ideální manžel nebo Jak je důležité míti Filipa, se většinou věrně drží originálu a odrážejí reálie viktoriánské Anglie 19. století. Režisér Mike Barker a scenárista Howard Himelstein však důvtipně přenesli stejnojmennou Wildovu hru do komunity Angličanů a Američanů žijících ve třicátých letech na italském pobřeží Amalfi. Mladá lady Windermerová, v podání Scarlett Johanssonové, podezřívá svého manžela z milostné aférky s nově příchozí, skandály opředenou paní Erlynnovou (Helen Huntová). Sama však není daleko od toho, hodit za hlavu předchozí život a pověst a podlehnout milostným návrhům lorda Darlingtona (Stephen Campbell Moore). Záhadná paní Erlynnová má ale dobrý důvod jí v takové pošetilosti zabránit. Atraktivní, sluncem projasněné a vtipné drama nabízí překvapivý pohled na Wildovu klasiku a těží ze skvělých hereckých výkonů, mimo jiné Toma Wilkinsona a Mileny Vukotićové. (oficiálny text distribútora)

Marcos22

Vějíř lady Windermerové je milou a hezky zpracovanou žánrovkou na motivy stejnojmenného románu Oscara Wilda. Film má svým zpracováním nejblíže k tvorbě Woodyho Allena a připodobnit jej lze k divadelní hře v detektivním kabátku, odehrávající se ve 30. letech 20. století v době velké hospodářské krize. Síla snímku tkví v tom, že nám režisér Mike Barker vhodně dávkuje přístup k novým a novým informacím, které postupně odkrývají význam chování jednotlivých postav. Postavy, ať již ty hlavní či vedlejší, jsou napsané opravdu prvotřídně, tak aby si k nim divák dokázal vytvořit citovou vazbu, a dokonce tak, aby vůči nim neváhal svůj názor v průběhu filmu otočit o 180 stupňů. Vedle postav vyniká ve filmu i scénář, který je narvaný od první do poslední minuty nepřeberným množstvím výborně zacílených bonmotů. Těch je v určitých pasážích tolik, že si je ani pozornější divák nezvládne všechny osvojit. Herečtí protagonisté předvádí do jednoho vynikající herecké výkony, mě si svým umem získala především Helen Hunt a Tom Wilkinson, když si k výše zmíněnému divák přidá ohromné množství fantastických dobových kostýmů od Johna Bloomfielda, jenž má na svědomí takové tituly jako Robin Hood: Král zbojníků, Vodní svět či Mumii, začne se mu hlavou pomalu honit myšlenka, proč tak kvalitní kus je nominace na Oscara prost. Za vše může značně komplikovaná dva trvající světová kinodistribuce. Humorná konverzační romantická dramedy z prostředí nádherné Amalfské riviéry plná nezapomenutelných bonmotů. Jen málo maličko chybí k dokonalosti. Čtyři hvězdy. 👍 (5.10.2021) ()

plechulka

Dialogy Oscara Wilda jsou jako vždy jeden bonmot za druhým, kostýmy dam z 30-tých let jsou nádherné a Helen Hunt okouzlující, ale přesto nám pocit, že mi kvůli ničemu vyjímečnému tento film v hlavě neutkví... Kdo má rád konverzační komedie a Wilda zvlášt, doporučuji TV inscenaci z roku 1979 JAK JE DŮLEŽITÉ MÍTI FILIPA s J. Abrhámem, J. Hanzlíkem, S. Zázvorkovou a dalšími..... Sice pouze v "papundeklových" televizních kulisách, ale pro mne nezapomenutelnou! ()

ABLABLABLA

Skvělí herci, skvělý film, člověka to i dojme, zamýšlí se nad tím, ale něco tomu prostě chybělo. Něco navíc, nějaké to filmové "osobní" kouzlo. A především mi to nepřijde jako film podle knihy Oscara Wilda. Tuto knihu jsem sice ještě nečetla, ale podle ostatních tohle vůbec nepatří do jeho repertoáru....tak dojímavé, lehké, to není jeho styl. ()

PogoJoe

"Manželství je jako místnost bez oken. Každým okamžikem je v ní těsněji. Zpočátku jen o centimetry, ale po čase se stísněnost stává nesnesitelnou..." Že tento výrok paní Erlynnové nemusí vždycky platit, se snaží dokázat snímek podle hry Oscara Wilda. A zároveň nám ukazuje, jak dotěrné a nechutné jsou drby, obzvlášť od dam vyšších kruhů, které nemají celé dny na práci nic jiného (kromě venčení svých psích mazlíčků). Přiznávám, že po poslední adaptaci Wildovy hry, kterou jsem viděl (Jak je důležité míti Filipa), která se dle mého názoru hrubě nezdařila (i přes pozitivní kritiky), jsem měl před shlédnutím mírné obavy. Ale na druhou stranu to vyvažovala účast mé oblíbené Scarlett Johanssonové, o které kdybych tu měl napsat, že vypadala skvostně, tak to zdaleka nevystihuje míru mého vnímání, takže jsem se na film zároveň těšil. Kromě nádherné a roztomile hravé, čestné a nevinně vyhlížející Scarlett mě zaujaly i výkony ostatního hereckého osazenstva. Navíc celý film je nesen v kvalitně vystřiženém dobovém duchu včetně výborné výpravy, dialogy jsou vypointované včetně několika výborných bonmotů a citátů, které stojí za povšimnutí. Tenhle film je velice příjemný a líbil se mi. Byla to vítaná změna oproti většině ostatních snímků a mohu jenom doporučit pro romanticky naladěné diváky. Režie: ****, Scénář: ****, Herci: *****, Výprva/Kostýmy: *****, Hudba: *** ()

hanagi

Tohle není Oscar Wilde! Je to jen pozvánka do překrásné Itálie, její exteriéry na sebe strhávají veškerou pozornost! Helen Hunt promine, ale do femme fatale má na míle daleko. Scarlett je příliš sexy na to, abych ji uvěřila tu naivitu. Jenom ta skupinka aristokratických "důchodců", která jízlivě prahne po každém drbu, je v roli. Všechno je vlastně jinak - a jediný, kdo je v pohodě a tak jak má být - Tom Wilkinson. On a čarokrásný vizuál může za to shovívavé hodnocení. Ale tohle není Oscar Wilde! ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson