Pohled do historie Čechů sepsal František Ringo Čech, režijně ztvárnil Eduard Sedlář v Prozatímním Čechově Divadle. Jiráskovy Staré pověsti české - povinná četba všech českých dítek školou povinných! Takže každý z nás jistě alespoň něco málo tuší o životě našich dávných předků a jistě také o jedné z těch dávných událostí, jakou byla Divčí válka - vězte však, že ne všechno, co Jirásek napsal a ve školách nás učili musí být pravda! Tato hra je tím důkazem. Úsměvná parodie na známou pověst o dívčí válce. (oficiálny text distribútora)

javak810i

Hodnotím verzi divadla Artur - "Nová éra." Jedna velká snůška toho nejprimitivnějšího, prvoplánového humoru s hromadou chlípných dvojsmyslů. Místy navíc víc trapné, než vtipné. Hlavně narážky na současné "celebrity", parodie Applu, apod. Každopádně ke konci bylo představení až tak moc over the top, až tak moc špatné, že jsem podlehl a začal se smát taky. Hádám, že jako komedie svůj účel představení splnilo. Dávám 3*. První za použití mého oblíbeného soundtracku z Gothic 3 http://www.youtube.com/watch?v=Z8w27AYWCnE a zbylé dvě za poprsí Veroniky Nové a Dominiky Kadlčkové. ()

fmash

Netvrdím, že to není trapné. Já jenom říkám, že je to boží. (Ale možná jsem to jenom viděl poprvé zrovna v tom správném věku.) ()

easaque

nostalgické 4* sice mi v poslední době František Ringo Čech leze na nervy čím dál víc, ale musím uznat, že se mu Dívčí válka povedla a dobře konkuruje klasickým hrám od Cimrmanů. Týká se to však jen tohoto původního zaznamenaného představení, protože když jsem ho viděl po několika letech na přelomu století naživo, tak mě vůbec nebavili, jak se snažili do děje zaplétat aktuální politické aféry. To už téhle historické satiře hodně ubližovalo. Tuhle asi už kultovní hru si rád časem zase zopakuju, když bude nálada. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Luicy

Konečně Ringo držel pero nad tím správným papírem a dostal ze sebe i něco dobrého. Mám moc ráda divadelní hry a musím říct, že tady jsem se několikrát ze srdce zasmála. Především díky božskému Lumírovi, který ze sebe sypal jedno moudro za druhým. Také Jirák ztvárnil svoji roli úžasně. No, vlastně obě role. Perun s vámi lidi! ()

Flaxik

Pět důvodů, proč pět hvězd: 1. Málo z vlka hostiny, když sršeň sosnu klátí. 2. Na břehu Niagary, stojí č..tulák starý. 3. Kdo lehává v otruby, přichází svini pod zuby. 4. Když se jmelí zelená, kombajn valí doubravou. 5. Tam najdete muže, anž ho brní noha. Postavte tam město a nazvěte ho Brno. ()

gabin(a)

Kdeže jsou ty doby, kdy F.R.Čech uměl takhle bavit....Dnes by mu zatracovaná cenzura myslím docela pomohla a nelezly by z něho takové blitky. Perfektní obsazení, nevím, jestli bych dnes byla zvědavá třeba na Kornovou:-) Teplý slovanský pěvec Lumír je v podání Mojmíra Maděriče nezapomenutelný: "se podívejte, co mi udělaly, čůzy jedny!"(maje lyru nabořenou na ramenou). A ta jeho přísloví....Nádherný monolog Vlasty: Milí muži, protože jste nám kromě - následuje výčet všech možných technických vymožeností v čele s automatickou pračkou - nedali VŮBEC NIC.....Je to sice okopčený od Monty Pythona (římani nám kromě silnic, práva, divadel atd. nedali vůbec nic), ale to nevadí. ()

Mrkvič

"čížku ptáčku zeleného péří, kteří věří, měří peří" dál to ještě božský Lumča neměl, ale až to bude, tak to bude pecka. ()

xerno

Ačkoli to někteří považují za pokleslé umění, možná oprávněně, myslím, že by to neměl nikdo odsuzovat. Dívčí válka je nejhranější divadlo vůbec, má tisíce repríz a zdaleka ještě nekončí. 82% je podle mě na nejvtipnější divadelní hru vůbec je málo. František Ringo Čech sám neví, v čem vlastně spočívá úspěšnost té hry, chtěl by napsat další, ale neví:-( ()

pytlik... odpad!

Čech sice na FAMU nechodil, ale když se chystal natočit tenhle opus, evidentně požádal Trošku o zaučení. Ten na FAMU sem tam zavítal, páč se tam dobře spalo, a rád poskytl kolegovi něco málo z té trošky nesouvislých vědomostí, co za bdělého stavu pochytil. A podle toho to dopadlo. Ukazuje se, že dějiny fakt nejsou spravedlivé. Zatímco Troškova díla se právem povalují v černočerném bahně této databáze, toto Čechovo, které pokud není horší, tak lepší určitě né, se vyhřívá na samém vrcholu. Přitom se taky jedná o tu nejpřízemnější "legraci"... ku cti Čechově slouží, že s výjimkou Ctiradových návštěv jisté budky se nejedná o humor fekální, ale spíš spermoní. No prostě jinak řečeno, za prvé se tu nevyskytují vtipy, ale pouze "vtipy", a za druhé tyhle "vtipy" vycházejí pouze ze sexuální oblasti. Navíc příběh, no příběh... no nic... zkrátka to logicky nedrží pohromadě. Na jedné se Ctirad celou dobu vydává za panice, kterému je nade všechno cudné pobíhání v hájku, a na druhé straně se po osvobození Šárky vzteká, že mu místo poskytnutí rozkoše přikazuje zatroubit na trubku. Podobně Lumír, celou dobu se tváří poněkud přitepleně a o sex nejeví zájem, ale přesto chce dělat ženám prohlídky. No a to publikum... Čech na něj nespíš dělal konkurz a pečlivě si vybíral lidi, kteří se tlemí všemu, jinak si jejich vděčné hlasité homérské výbuchy smíchu nedovedu vysvětlit. A když vidím, co u nich sklízelo největší úspěch, totiž jakékoli použití sprostého slova nebo nadávky na jevišti, myslím, že si Čech mohl ušetřit práci a čas s vymýšlením děje a dialogů, do scénáře nafrkat jenom "kráva, prdel, šukat" atd., a lidi by se mu v divadle smíchy umlátili. A na čsfd by rázem dosáhl minimálně 100%. ()

nevermore

Viděl jsem i naživo na festivale Benátská noc 2006,kde hrála Vlastu Uršula Kluková a to byl konec..... Tahle klasická verze je však skvělá... ()

Ichabod

Napsat pět, deset hlášek do komentáře nemá tady smysl. Tohle je must-see sranda po celou dobu, která odolává dekádám. Navzdory současnému stavu a snaze herců vydělávat na nájem v nekonečných seriálech je tohle skutečně povedená nahláškovaná záležitost, kdy se neměli za co stydět a bavili i při opakovaném sledování a každý z herců je opravdu zde hvězdou na osmdesát minut. ()