Henri Charriére (1906-1973) bol odsúdený na doživotie a deportovaný do väznice na Diabolských ostrovoch vo Francúzskej Guayane, kde si odpykávali trest najhorší zločinci a ktorá bola smutne preslávená svojimi nepredstaviteľne ťažkými životnými podmienkami. Režim bol tvrdý a nádej na útek prakticky neexistovala. Charriére, podľa tetovania prezývaný Motýlik, sa však odmietol vzdať. Myšlienka na útek bola tým jediným, čo ho držalo pri živote. Získal pre ňu i ďalšieho väzňa, slabošského a skôr intelektuálne založeného Degu, ktorý sa do väzenia dostal za falšovanie peňazí. Niekoľko nevydarených pokusov Motýlikovi vynieslo prísnu samotku a kruté zaobchádzanie, nevzdal sa však a napriek všetkému bojoval ďalej. Knižné vydanie jeho autobiografického príbehu sa stalo medzinárodným bestsellerom, podobne ako film, v ktorom v hlavných úlohách excelujú Steve McQueen a Dustin Hoffman. (RTVS)

mfanta

100% - Fantastický film, který mi po celou dobu nedovolil odtrhnout oči od televize. Oslava nezlomné touhy po svobodě ztělesněné Stevem McQueenem je krásně postavena do kontrastu se schopností přizpůsobit se jakkoliv nehostinnému prostředí, kterou reprezentuje Dustin Hoffman. Oba pánové předvedli výkon z úplně nejvyššího šuflíku. Dustin Hoffman je navíc tak skvěle namaskovaný, že jsem ho poznal asi až po půl hodině filmu. Skvostný zážitek, který mohu každému vřele doporučit. ()

JanHavelka

Film je vlastně výborný! V porovnání s knihou je však jen pohádkou na dobrou noc. Mrzí mě, jak často dochází k úpravám děje, snad jen proto aby měli filmaři víc šancí realizovat svojí kreativitu. V případě příběhu inspirovaného skutečnou událostí je to ale přinejmenším škoda. ()

sun.eagle

Jako malé děcko jsem měl film na staré VHS kazetě a hned se zařadil mezi mé nejoblíbenější. I dnes naprosto skvělý, zub času se na něm téměř nepodepsal. ()

JenTR

Film je super, ale pozor! Polovina věcí jsou výmysly, tak to zkrátka nebylo. Když to víte, tak vám to vadí, protože je to pak fantasy film. Motýlek nebyl na ďábelském ostrově, tam byli jiní. On si převzal historky jiných lidí. Kromě toho proč skákali z vysokého útesu když ostrov měl fajn přístup k moři? Jednak tam byli nějak dovezeni, tj. lodí, jednak je to vidět na internetu - ten skutečný, ne filmový. Co pil 4 dny na moři? Neměl s sebou nic a kokosy byly v pytli. Ten se nedal rozvázat, by se utopil. A neměl je jak rozbít. V knize je, že s tím utekl ten kamarád, ale pak se utopil, když lezl na mělčinu. Prostě kecy. Je to škoda. ()

GrooteLulu

...Motýlek je u mě top5... nelze vytknout nic, jenom slabší soundtrack, kde jedině Catching Butterfly, nebo Antonio's dead jsou jedinými poslouchatelnými skladbami. No a proč Top5? Tak třeba scéna chytání motýlů, nebo útěk z džungle před indiány stopaři, nebo kterákoliv. Hoffman je tady upozaděn za McQueena, ale jeho role je stejně tak nádherně zahraná, jako jakákoliv z jeho repertoáru. Podle mě je to nejlepší herec v Hollywoodu, ale McQueen je prostě Motýlek. Forget France!!! ()

horskejvlk

Za mě film s vyčpělým a dnes naprosto morálně out námětem. Zločinci si ve vězení libují a stále se tam dobrovolně vrací, tehdá to byla ta stará dobrá Francie kdy to stálo za h…o tedy z pohledu zločinců. Dnes si trestanců ve věznicích všichni morálně váží, úplný svět postavený na hlavu. Motýlek ve své době toužil po svobodě, dnes neprávem odsouzeny muž místo aby si trest rychle odseděl tak pořád zdrhal aby tam byl 3x déle. Připomínalo mi to Frajera Lukeho, nebo žánrově Brubekra, v dnešní době kdy vězni mají morální stejná práva jak svobodní a morálně si z trestu nic nedělají naopak stále dokola páchají… je  je to totální blbost. ()

ezop1012

Výborná kamera, scenár, filmová hudba a životný výkon McQueena a Hoffmana. Louis Dega (Hofmann) jednému z väzňov: "Čo očakávate, že poviem? Ten muž riskoval svoj život, aby zachránil môj..." Film je ťažký, veľmi drsný, smutný, plný beznádeje, zúfalstva a strateného života. ()

mach333

Motýlek jsem viděl znovu po několika desetiletích. Řadím ho po bok dalších skvělých filmů z vězeňského prostředí (Útěk v řetězech, Frajer Luke, Vykoupení z věznice Sh., Zelená míle). Až si říkám, jestli není tohle téma tak trochu sázka na jistotu... ()

Bryana Cranstona pronásleduje „americký režim“

Bryana Cranstona pronásleduje „americký režim“

20.09.2013

Právě v těchto dnech zažívá vrchol slávy jako Walter „Heisenberg" White v seriálu stanice AMC Breaking Bad. V neděli odvysílaná epizoda „Ozymandias" strhala rekordy v sledovanosti a kritici i diváci… (viac)