Hlavní hrdinkou slavného snímku Michaela Curtize je žena, která se po odhalení nevěry manžela postupně mění z domácí "paničky" v emancipovanou bohatou podnikatelku. Celý svět jí může ležet u nohou a muži po ní šílí. Jedinou její slabinou je nekritická láska k rozmazlené a marnivé dceři Vedě, zvláště když mladší dcerka umře na zápal plic. Tato láska přivede Mildred na pokraj zkázy, právě tak jako její milenec a pozdější manžel Monte. Osudový vztah matky k dceři je silnější než veškeré vztahy k mužům. Dokáže pro ni obětovat část svého života, možná i celý. Klasický ženský film "noir", pohybující se na rozhraní psychologického rodinného melodramatu a thrilleru, byl velkou příležitosti pro Joan Crawfordovou, která zde předvádí jeden ze svých nejlepších hereckých výkonů a právem získala za tuto roli Oscara. V roli Vedy zazářila mladá Ann Blythová. Film z roku 1945 si vysloužil dalších pět oscarových nominací. (oficiálny text distribútora)

Skip

Pro mě lahůdková záležitost. Vynikající Joan Crawfordová v roli matky, která udělá ze své dcery nevděčného spratka. Všechny role byly perfektně zahrané a práce s kamerou a osvětlením, to byla pastva pro oči. ()

Aleee89

Na tento noir jsem se chystala už dlouho. Joan Crawford byla příslibem. Film naplňuje definici žánru, ale přesto je v lecčem jiný. I tak patří k tomu lepšímu. A aby toho nebylo málo, balancuje na hranici dalších žánrů. Mám ráda snímky té doby a země původu, tudíž i Mildred Pierceová se mi do vkusu celkem trefila. Zajímavě budovaný vztah matky a dcery, posedlost dcerou, posedlost dcery penězi. Vcelku originální dramatický příběh, kde není vítězů. Jen poražených. Možná jsem však čekala malinko více. ()

radektejkal

Tahle Veda, to je bída. Komplikovaný příběh, plný shod a rozchodů, o ženě, která nebyla s to repektovat jeden ze základních přírodních zákonů, který rodičům (jak zvířecím, tak lidským) stanoví časovou dodbu, ve které se mají/musejí rozejít se svými potomky. A po které se pak stávají (nebo také nestávají) rovnoprávnými partnery. Film o Mildred Pierceové, která hodlala obětovat nejen sebe a svého manžela, ale i vše ostatní, aby si získala věčnou přízeň své dcery, psychicky narušené (absencí sociálního, potažmo rodiného cítění, není zřejmě pouze důsledkem špatné výchovy) Vedy Pierceové, je vypointován na špičku nože, a závěrečná katarze je sice koncem filmu, nikoli však koncem příběhu. Pozn. 1: Onou hrotící špičkou nože je vztah Pierceových k degenerovanému šlechtici Monte Beragonovi. Pozn. 2: Joan Crawfordová získala za svojí roli "Academy Award" pro nejlepší herečku; scéna je podrobně popsána ve filmové biografii její adoptivní dcery Christine. Pozn. 3: Nevím do jaké míry byla použita práce na scénáři od Williama Faulknera, nicméně je zde výrazně cítit. Pozn. 4: Možná buďme rádi, že neznáme všechny rozpory Michaela Curtize s Joan Crawfordovou, alespoň ve filmu byly uhlazeny. ()

Martin741

Reziser Mychael Curtyz /Casablanca/ natocil dalsi vyborny noir, ktory dostal nazov Myldred Pyerce a datuje sa rokom 1945. Pribeh zeny /genialna Joan Crawford/, ktora sa meni na bohatu pani podnikatelku, vlastni siet restauracii, a riesi rodinne trampoty s cerou je pre mna neskutocne fascinujuci pribeh a neprestava ma fascinovat ani po 70 rokoch. Nadherne interiery, obcas aj exteriery, kvalitne dialogy - to su nesporne kvality filmu. Najviac ma vsak uputala genialna Joan Crowford, ktoru povazujem doteraz za herecky megatalent. Jej herecky vykon bol xmrti uchvacujuci a pre mna aj nezabudnutelny. Plus pointa o tom, kam az moze viest laska rodica k dcere. Skvostny noir, ktory si velmi rad zopakujem. 95 % ()

zette

Mildred Pierce je typove film, ktery je natocen pro me:-). Miluji tyto dramata 40. -50. let. Divak, az s beznadeji sleduje hamiznost dcery (nikdy bych neveril, ze tuto vlastnost, typickou pro dnesni dobu mohl nekdo natocit v roce, kdy skoncila 2. svetova valka) a bezradnost a lasku matky. Jedine, co jsem chvili na filmu hodnotil negativne bylo az chladne prijeti smrti, mladsi dcery Kay na zapal plic. Pokud to vsak budu vnimat jako protiklad az k chorobne lasce k Vede, pak je vse v poradku. Az nezvykle dobre je ve filmu vykreslena jednotliva charakteristika postav. Souhlasim s nazory, ze zenske role trumfly ty muzske. Z vedlejsich postav take zaujala cernosska sluzebna a to nejen svym hlasem a pokorou. ()

LeoH

Do stylového noirového rámečku zasazený mix feministické variace na americký sen, depresivního rodičovského dramatu a kvalitní moderní červené knihovny (což zní jako oxymoron, ale tentokrát není), kde ovšem ústřední třecí plochu (vedle opičí lásky nebohé úspěšné Mildred k její zpovykané dceři) tvoří téma, které si člověk spojuje spíš s romány z 19. století – nevraživostí mezi šlechtou a buržoazií, v americké verzi mezi starými a novými zbohatlíky, z nichž první druhými pohrdají za to, že pracují, a druzí prvními za to, že oni ne, přičemž se bez sebe vzájemně neobejdou. Jednotlivé roviny by mohly působit banálně, takto „postmoderně“ propletené a okořeněné detektivní zápletkou ovšem člověka nejdřív strhnou a posléze zanechají v hlubokém zadumání. Velice svébytný kousek. ()

TO

Slušný kriminální thriller rámuje rodinné melodrama. Než zjistíme pravdu o vraždě spáchané na začátku snímku, vyslechneme si velký životní příběh ženy, jejích dvou manželství, jejího podnikání a hlavně jejího vztahu s dcerou. Poutavé ()

Pavlínka9

Vynikající film noir, v kterém Joan Crawford opět předvedla, že je vynikající herečka :) Dokonce i filmová akademie si toho všimla a dala jí za to Oscara za hlavní ženskou roli. Dramatický snímek noir s romantickými prvky, v níž si svou budoucnost zkazila sama hlavní představitelka, když svou dceru vychovala v nevděčného spratka a dávala jí další a další šanci... Přestože jsou všechny hlavní představitelky velice krásné a Joan Crawford by v tomto filmu málokdo hádal 40 let (není se ale čemu divit s její pečlivostí a precizností o svůj vzhled a strachem ze stárnutí), ale její dcera mi byla nesympatická od chvíle, kdy projevila nevděk za darované šaty od matky. Vyvážené postavy mužů a žen, příjemná ,napínavá atmosféra, při které jsem do poslední chvíle netušila, jak to tedy bylo ( i když jsem něco tušila). Podle mého názoru výborný snímek, který u nás v srdci Evropy zná ale málokdo. ()

lucascus

Půvabná klasika, kterou jsem však viděl pouhou náhodou a to tehdy, když jsem nemocný ležel doma u televize a přepínal kanály. Toto dílko si mě tehdy dostalo a to především díky výkonu naprosto skvělé Joan Crawford - záhadné femme fatale. V pozdější stejnojmenné minisérii z roku 2011 zářila v hlavní roli Kate Winslet, která svou roli ztvárnila rovněž víc než dobře, ale úplně jinak. Z femme fatale se stala upracovaná hospodyňka. Holt jiný pohled na tutéž věc. ()

vyfuk

Dokážu si představit, že na tehdejší dobu šlo o unikátní velkofilm. A i přesto, že by nejeden člověk prskal, že to je starý film, který je o ničem, tak mi se zde jevil opak. Film to není nikterak převratný, ale dokáže popsat kvalitním způsobem mezilidské vztahy a jejich problémy jak se na drama sluší a patří. S tím, že je humorné jak je si film lehce v rámci dramatu podobný s All about Eve. V rámci dramatické stránky nebo i tím, že oba filmy vlastně začínají od konce. Ve výsledku na štíru, ale stálo to za to. ()

zigíš

Snad jen až zbytečně dlouhé, na noir, i když chápu, že pro detailnější vykreslení komplikovaného vztahu matky k dceři, patrně nezbytně. Jinak je tomu k vytknutí jen velmi málo, jestli vůbec něco. ()

Babous

Noirová detektivka o americkém snu a jak je někdy marné zavděčit se dceři (Mildred se jí měla zbavit hned na začátku). Skvělá práce se stíny, kamerou, dobré herecké obsazení, ale skutečně mě štvala Mildredina snaha udělat pro dceru první a poslední, když jsem viděl (a ona nejspíš taky), že to je nemožné. ()

crass.48

Ne že by to byl tak špatný film, ale prostě se na tu mladou krávu nedalo dívat. Trpěl jsem. A to nejen kvůli mladé Vedě, ale i kvůli celé té odpudivé americké vyšší střední vrstvě. Připočtěte k tomu černošskou služku s hlasem tříleté holčičky a Teda připíjejícího na pravou lásku. Nedoporučuji. ()

Han22

Tentokrát můžu bez problémů souhlasit se zdejším hodnocením. Mildred Piercová začíná noirově, skoro jako thriler. Vražda a pokus shodit ji na někoho jiného, dramatické zatčení a flashback, ve kterém sledujeme životní příběh Mildred Piercové. Dále už je to jen a jen špičkové drama. Mildred je silná žena, která si umí poradit, z ničeho se ji podaří rozjet síť restaurací, doplácí však na dvě věci. Muži kolem ní jsou buď slaboši nebo zmetci (případně kombinace obojího) a Mildred nade vše miluje svou dceru Vedu, rozmazleného, zkaženého spratka. I když ví co je zač a pákrát ji to i vmete do očí, nedokáže ji opustit. Je to ženský film, vymaněný z toho, že ženská patří do kuchyně jak to bylo v té době zvykem a je postavený na dvou excelentních herečkách. Joan Crawfordová je bezchybná a zaslouženě oskarová, ale i Ann Blythová by si Oskara za svou odpudivou kreaci zasloužila. Silné 4*. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "There's something about the sound of my own voice that fascinates me."     Noirová dráma o (hlavne) jednom doslova patologickom vzťahu matky s dcérou, zaradená do zoznamu 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Má silný príbeh, vyrozprávaný veľmi zaujímavým retrospektívnym spôsobom. Na začiatku filmu sa udeje vražda a divák sa po kúskoch dozvedá, čo k nej viedlo, pričom jednotlivé kúsky pomaly do seba zapadajú, až napokon vytvoria výslednú skladačku. Hlavná hrdinka Mildred Pierce (Joan Crawford v jednoznačne najlepšom hereckom výkone, v akom som ju videl, ocenenom aj Oscarom) je niekto, komu sa určite dá fandiť (čo sa rozhodne nedá povedať o jej dcére), a to aj napriek jej zaslepenému vzťahu k svojej dcére Vede (Ann Blyth v tiež veľmi slušnom hereckom výkone, ocenenom nomináciou na Oscara). Mám slabosť pre príbehy o silných ženách, ktoré vedia vziať svoj osud do vlastných rúk, pretože sú vo filme vo výraznej menšine. Klasickým stereotypom sú skôr ženy, ktorých jediným životným cieľom je dobre sa vydať, resp. zavesiť sa na toho správneho muža. A Mildred Pierce určite takouto silnou ženou je. V podobnom svetle sa javia aj ďalšie ženy z Mildredinho okolia, mužské charaktery sú naopak výrazne potlačené do úzadia. Trochu to zamrzí v prípade Vedinho otca (Mildredinho prvého manžela), ktorého vplyv na jej výchovu bol znázornený ako prakticky nulový.     "Leave something on me. I might catch cold." ()

Mikino00

Dobrý trochu netradiční noir s dobrými hereckými výkony. Veda může být klidně nominována na nejnesympatičtější postavu v dějinách filmu, což jen svědčí o kvalitě zpracování. ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině