Stratení v púšti

(TV film)
  • Česko Ztraceni v poušti (viac)

Jim Henley a jeho nová manželka Patty se společně s jeho dětmi Mattem a Kate, a Mattovou kamarádkou Ethan vydávají na rodinnou dovolenou. Cestou přes Nevadskou poušť mnoho příležitostí k přestávkám není, a tak rodina zastaví u první benzinové pumpy a hospody, kterou u cesty objeví. Matt se snaží přemluvit rodiče, aby se vydali do tajemného města duchů, hornického městečka Weaver, které má podle starodávné mapy ležet poblíž. Přestože na žádné mapě od roku 1940 se žádné takové město nevyskytuje a dokonce ani místní obyvatelé, kterých se Jim zeptá, o žádném Weaveru nikdy neslyšeli, objeví rodina odbočku zachycenou na starobylé mapě a protože mají dost času, rozhodnou se pro malý výlet se zajížďkou. Weaver, kam dorazí o chvíli později, skutečně vypadá jako město duchů. Jako město, jehož obyvatelé se najednou rozhodli odejít, aniž by si s sebou cokoliv vzali. Domy jsou sice sešlé časem, ale místní obchod je plný zásob pokrytých prachem a místní restaurace vypadá, jako by ji hosté houfně opustili uprostřed oběda. Henleyovi si město prohlédnou a pak chtějí pokračovat v cestě. Jenže se blíží večer a Pattyin mobil nemá signál a tak Jim rozhodne, že přenocují ve Weaveru. A to je osudová chyba. Ještě téhož večera totiž Ethan objeví videokameru s nahrávkou neznámých turistů, ze které vyplývá, že byli pronásledováni záhadným zlem, které je jednoho po druhém dostalo. Jim sice soudí, že jsou v bezpečí, protože neznámé zlo, pokud nějaké bylo, je už dávno minulostí. Jenže další ráno zjistí, že jejich auto zmizelo, že jsou pětatřicet mil od hlavní cesty a že ve Weaveru se ukrývá něco, co je nechce nechat odejít. (oficiálny text distribútora)

DJ Rocco iNc

Toto má byť horor?? Rozprávka starej mami jedine. Nuda, fučanie, nuda, koniec. Žiadna pointa. Stále tam čosi fučalo, čosi rodinku úžasných naháňalo a kým ich to dohnalo, bol už aj koniec filmu. Vraj ľudia žijú v baniach, kvôli bombe, ktorá vybuchla, ale nezdalo sa mi, aby tam niekto bol, len tma a fučanie niečoho. Čoho? Tak to netuším. Rozpočet bol asi dosť nízky, pretože tvorcovia sa zmohli iba drevené mohyly, fučanie neznámej osoby, šerifa, servírku, nejakého zmäteného rojka a prevratenie auta. A aby som nezabudol, zmohli sa ešte aj na nepochopiteľný koniec, ktorý vás naštve, pretože ten debilný koniec vás dohnal sledovať film, ktorý nemá zmysel. Žiadneho mutanta som tam nevidel a ani som sa ničoho nezľakol počas celého filmu. Jediné, čo sa vydarilo, bola atmosféra. ()

bubun

Tento film jedině s českým dabingem! Harry Hamlin v podaní Jana Šťastného nemá chybu. "Psací stroj... Ten už jsem neviděl dlouho." ()

TO

Rodinka ztracená v poušti, opuštěné hornické městečko, krvelační lidé zmutovaní dávkou radiace po odpálení neutronové pumy, vrakoviště kradených aut v kráteru. Mě to přijde, jak nějaká televizní variace na film Hory mají oči. Žádný zmutovaný vidlák zde však není pořádně vidět a zrovna tak ani žádná pořádná vražda, tenhle film je totiž celý o strachu z neznámého. Tváří se velice tajemně a velice tajemně i končí. Mě to nijak moc nezaujalo ()

Untentrauer

Perfektně odstupňovaný a po kouskách dávkovaný děj nám odvypráví napínavý, klasický hororový příběh. Líbí se mi, že si filmaři dlouhou dobu vystačí pouze s "neviditelnou" hrozbou. Jenže zhruba v polovině začíná film zabředávat do nadpřirozena a tím pro mě spadla klec. Já proti mysteriózním kouskům nic nemám, jenže zde mi to přijde vzhledem k povedené první polovině, jako nesmyslné rozuzlení. Jako by ta druhá polovina k té první ani nepasovala. Cítil jsem v tom a to doslova jakousi "Beznaděj" Zkrátka ne mě to bylo až moc...bohužel... ()

Pedro

Žádné velké umění to sice není, ale v rámci žánru "americký televizní béčkový horor" to je rozhodně silný nadprůměr. Tenhle film sice samozřejmě trpí spoustou typických chyb jako je třeba místy totálně nelogické chování postav, diskutabilní je taky závěr, resp. jeho praktická neexistence (tomu, že se zde jedná o "umělecký" prostředek, a že to není jen projev scénáristovy neschopnosti a nedostatku invence, samozřejmě věřit můžeme, ale nemusíme...), na druhou stranu bych ale ocenil absenci trapných laciných triků typu "zkrvavená oslizlá nestvůra vylézající z radioaktivní rakve". Já osobně preferuji zde uplatněnou "blairwitchovskou" cestu neviditelného, ale o to přitomnějšího nebezpečí. Celkově vzato, vidím to na shovívavé 4 hvězdičky. ()

Stocki

Obrovský potenciál, leč finální pointa jest někde zadýchána a ukryta v mlze. Za slušnou atmosféru a takové delší Věřte-nevěřte - 3,5/5. ()

Teardown

O filmu Ztraceni v poušti se dá říci, že je to takový malý, nenápadný dárek. Myslím tím malý navenek, ale bohatý uvnitř. Maximálně funkční je především pouštní město duchů a neviditelné zlo, které za žádnou cenu nechce ukázat svou tvář, za což jsem u vetšiny filmů sakra vděčný. Ne nadarmo se říká odhal zlu tvář a přestaneš se bát. Krve si tu sice neužijete, ale za to vás doslova převálcuje to potichoučku plížící se neznámo. Hornické městečko Weaver už netrpělivě čeká! ()

Andronikos

Nechce sa mi veriť, že to je "len" televízny film. Ale ak to platí, klobúk dole. Rozpočet pravdepodobne nebol veľký (aj keď sa muselo postaviť a autom zbúrať niekoľko rekvizít :) ), výsledok je však určite obdivuhodný. Film si vystačí s akýmsi hororovým minimalizmom, ktorý je takpovediac až štýlový: úvodná nepokojná, ale nič nehovoriaca scéna; pár podivných tvárí na pumpe, ale inak stále svieti slniečko a panuje pohoda; príchod do mesta duchov; nález nahrávky - a razom sa dá atmosféra krájať. Po zmiznutí auta sa napätie stupňuje a pri objave hrobov sa až zatajuje dych. A tak dalej: zmiznutie jedného púštneho pútnika, "niečo" v šachtách, podozrivý a pre niekoho i nebezpečný šerif, tajomné kože a znaky... Plus zdanlivé zmeny situácie k lepšiemu. Ako celok to nakoniec žiaden zmysel nemá, hoci trochu zmätená obeť strážcu zákona (ale bola to vlastne obeť? A strážcu zákona?) nám predostrie možných poínt niekoľko. Koniec bohužiaľ naozaj sklame asi každého, ale mne výnimočne takáto neistota tak úplne nevadí. Tie trochu nesúrodé thrillerové až hororové prvky ma totiž už dvakrát udržali v značnom napätí a (nakoniec neukojenej) zvedavosti, takže scenáristovi prepáčim buď jeho zákerný podraz alebo nedokončenú prácu. Na zostarnuvšieho Persea Hamlina a jeho filmovú rodinku sa pozeralo príjemne, ako výletníci pôsobili naozaj vierohodne. Kiež by takýchto neokázalých, ale vydarených reprezentantov svojho žánru bolo viac! ()

drankeryth

Tento film som videl kedysi v davnejsich casoch, ked som bol mladsieho data vyroby. Film sa mi podobal dejovo na Hory maju oci, len bolo skoda, ze v tomto filme neukazali ani v jednom zabere, ako vypadaju obyvatelia banickeho mestecka z podzemia. Film zachranovala atmosfera z neznameho a strach panujuci hlavne v podzemnej sachte, ktorej aj mohli viac venovat priestoru a film viac rozvetvit do tohoto ponureho sektoru, kde by urcite film nabral na vacsie obratky a aj nejaky masaker by sa tam mohol tiez objavit, co tiez nebolo vo filme znazornene. Tieto chybajuce elementy mi tam chybali a tak by mal u mna film vacsiu sancu na este lepsie hodnotenie, ake davam teraz. Koniec filmu sa vobec neniesol v znameni happy endu, co bolo super a tak tvorcovia mozno nechali otvorene vratka pre pripadne pokracovanie, co bohuzial o nom neviem, ze by take bolo, asi nie. Film patri medzi to lepsie co som videl v poslednej dobe na temu tohoto zanru, ale ze by to bola nejaka filmova pecka to urcite nie. ()

pravo

V poslednom čase sa stalo módou natáčať horory, v ktorých strieka množstvo krvi alebo vystupujú strašidelné príšery. Akoby filmári zabudli, že strach vzbudzuje hlavne nevidené a nepochopené! Ak ste videli film Hory majú oči, tak v podstate budete mať chvíľu pocit, že sa jedná o akýsi remake, ale s istými odchýlkami. Ak mám porovnať oba zmieňované filmy tak tento film víťazí na celej čiare a to nemusím ani prižmurovať oko nad tým, že ide o súboj Tv filmu a kinohitu. Ale vopred upozorňujem, že pokiaľ ste vo filme Hory majú oči netrpezlivo čakali na krvavé jatky a vyžívate sa v pohľade na nechutnosti, tak tento film výrazne nedoporučujem. ()

IdaHutt

Zajímavý horor s působivou atmosférou. Náhodně zvolený film, který na mě udělal velmi dobrý dojem, ačkoli jsem od něj nic nečekala. Neméně zajímavé pak pro mě bylo prolétnout komentáře uživatelů (přiznám se, že pouze rychle a pouze první stránku). Asi si tyto snímky opravdu vybírají skoro výhradně příznivci hororového žánru, kteří mají patřičně nastavená měřítka - i způsob interpretace. A k čemukoli dalšímu jsou jaksi, bez urážky, slepí. Pro mě totiž nejdůležitější bod - pozor, spoiler!!! - představovalo ono epicentrum výbuchu neutronové bomby. A to navzdory tomu, že to autoři z hlediska historických dat popletli, alespoň usuzuji-li podle toho, co bylo řečeno v českém dabingu. Jenom lituji, že motiv epicentra nebyl ještě více rozvinut, zejména ve smyslu dalších společenských souvislostí. Přesto však tato "reálie" snímek posunula k vyšší hodnotě, pro mě určitě. A vůbec mi nevadilo, že v závěru se neobjevilo triviální vysvětlení událostí. Naopak. Příběh skončil - a neskončil, poněvadž část zneklidňujícího tajemství zůstala skrytá. A právě díky tomu si hodně diváků na relativně nenápadný horor snad vzpomene i po čase. ()

CharlieSs

Čekala jsem víc, a nechci říct, že tady nebylo nic, protože tak to taky není... Ale, pokud to vůbec nějakou logiku a pointu má, tak ta mi asi utekla taky, protože závěr a celý smysl mi pořád ne a ne dojít... ()

R.O.man

Mne sa ten film velmi páčil, ale ako pozerám dosť kritiky. Pozrite sa: bol to horor (môj obľúbený žáner), mal zaujímavý a prekvapivý dej, bol napínavý a medzi 4 resp. 5 hviezdičkami rozhodol fakt, že toto bol prvý film s takýmto scenárom ktorý som videl. Jediným malým mínusom bolo, že toľko z toho zla som nevidel, ako by som si bol predstavoval. A ten záver? Čo je na ňom zlé? Jedna otázka mi síce zostala nezodpovedaná, ale inak OK. ()

Cortesz

Na televizní tvorbu docela dobré, jak po stránce režie tak i kamery a ti herci taky hrajou dobře. Jde o docela solidní horor s hodně slušnou a hustou atmosférou, kterou nemá tolik hororů, které se vrhli do kin. Určitě teto snímek stojí za skouknutí. Je sice pravda, že jako v každém hororu přijde situace, ke se postavy začnou chovat nelogicky a udělaj něco kvůli čemu by jste to nejraději vypli, ale zde je to celkem přehlédnutelné a jen snad jednou. Dal bych plný počet kdyby se to aspoň vysvětlilo. Ale rozhodně jde o nadprůměr co se týče TV tvorby. ()

Dlo'h-osh

Od tohoto filmu jsem moc nečekal, nikdy předtím jsem o něm neslyšel. Byl jsem příjemně překvapen atmosférou a příběhem. Strach z neznáma zde fungoval dobře. Kdyby scénáristé na konci vysvětlili původ mutantů dal bych 5 hvězdiček.4,5hvězdičky... ()

zly.dvojce

Rodinný horor :-). Kdyby zde bylo vysvětleno více, dám i čtyři. Nicméně silné tři hvězdičky za poměrně napínavou podívanou. PS: Všimli jste si, že auta na tom vrakovišti jsou poskládaná přesně do znaku, který je nakreslen v tom městečku na jedné zdi? :-) ()

intro

Docela příjemný horor. Není to žádný krvák, ale atmosféru to má. U těhle snímku hodně důležitý prvek. Na zabití nudného večera se Ztraceni v poušti určitě hodí. ()