Filmová adaptácia autobiografie bývalého kanadského generálporučíka mierových vojsk OSN (UNIMAR) v Rwande Romea Dallaira. Film vznikol z iniciatívy samotného (súčasného kanadského senátora) Romea Dallaira, ktorý sa podľa jeho slov rozhodol radšej natočiť nízkorozpočtový televízny film, ako ísť do Hollywoodu a nechať sa prekvapiť konečným produktom upraveným pre masy. Dallaire sa snažil v roku 1994 upozorniť svet na prebiehajúcu genocídu, aby zachránil čo najviac životov. Dnes ju pripomína, aby sa svet zo svojich chýb poučil. (DöN)

miistr

Byla to síla tenhle film sledovat neboť člověk poznal ten hrozný pocit, kdy generál velící jednotkám OSN ve Rwandě nemůže zabránit masakrům. Film mě přímo naháněl hrůzu, když člověk vidí, že ani OSN nedokázala lidi ochránit. Další z několika filmů o masakrech ve Rwandě a přiznávám, že to stálo vidět. ()

Kazisvet III.

Trochu slabší odvárek filmu Warriors, který se odehrává v Bosně. Ale i tak to stojí za zhlédnutí - obzvláště se mi líbilo, jak ukázali naprosto chladnou racionální kalkulaci amerického establishmentu - není tu ropa, nemáte strategickou pozici, ani význam pro nás, či spojence - necháme Vás na pospas Vašemu osudu. Takhle funguje zahraniční politika - žvásty o šíření demokracie a ochraně lidských práv jsou jen vata do huby všem pseudohumanistům a plebsu. 4/5 ()

Jack.Pott

70 %. Historické katastrofy, jakou byla rwanská genocida, jsou nejpůsobivěji a nejvěrohodněji připomenutelné formou dokumentu. Jak arogantní musí být režisér, jenž chce podobnou událost zintentivnit studiovou hudbou? Jak arogantní musí být režisér, který namísto skutečných pamětníků pozve na natáčení profesionální komedianty? Fatálním tématem je bezmocnost jedince, jenž nedokáže změnit brutální společenský systém (vedoucí mírových jednotek OSN ve Rwandě Romeo Dallair nesmí bránit katům v popravách, nechce-li stanout před válečným soudem). Tak silná otázka je ale plnohodnotně zpracovatelná pouze v nadčasovém příběhu, nikoli coby větev uměle naroubovaná na strom jiného poznání. ()

karlos-rio

Dlouho jsem přemýšlel nad hodnocením tohoto filmu, nakonec jsem musel z 5 hvězd jednu ubrat. Tím důvodem bylo porovnání toho snímku s filmem http://www.csfd.cz/film/182289-hotel-rwanda/ , který mě dokázal více vtáhnout do děje a i emočně jsem ho prožíval mnohem silněji. Každý takový film, by měl vidět co největší počet lidí, protože tohle je bohužel smutná realita. Velice zajímavý komentář - Zeck, naprostý souhlas s tím co napsal. ()

Thinger

O Rwandské genocidě jsem už předtím viděl Hotel Rwanda a Střelba na psy. Nejvíc mě asi zasáhl Hotel Rwanda, ale i Podat ruku ďáblu je dobrý film - podává svědectví o stěží uvěřitelných událostech z trochu vyšší perspektivy, masakry nebyly vidět tolik jako v jiných filmech a nemožnost vojáků aktivně zasáhnout je jako vždy frustrující. Takže další film, který nás upozorňuje na to, že nicnedělání se může velice rychle stát velkou chybou. ()

Phex

Tak trochu omluva "modrých přileb", které jsou díky rozhodování rady bezpečnosti OSN na hovno a to téměř všude kam se podívali, nebo podívají (nejsem v tomto směru věru optimistou). Rwandskému konfliktu se věnuje i více hollywoodský Hotel Rwanda. Tohle se mi líbilo o trošku víc. ()

Beda

Zoufalá snaha jednoho muže zabránit rwandské genocidě, OSN navzdory. Kolosální selhání mezinárodního společenství, lidská tragédie nepředstavitelných rozměrů a smutný osud muže, který se snažil něco změnit a nikdy se plně nevzpamatoval z neúspěchu. Nic z toho by nemělo být zapomenuto. ()

Blazis34

Krutý pohled do reality africké občanské války. Opravdu mě udivuje jaký že svět na druhé straně polokoule je. Trochu pochybuji nad popiskem, že se jedná o film historický, protože se obávám, že tyto otřesné věci se dějí a ještě dít budou. Při sledování těchto filmů si vždy uvědomím, jaké máme štěstí a můžeme žít v Evropě a v demokratické zemi. Nedovedu si představit vyrůstat v podobné době, která na konci 20.století zavládla v Rwandě a dalších afrických zemích. Tento film nám tu mrazivou atmosféru dokázal skvěle podat a opravdu se mu u mě povedlo přenést tu hrůzu a bezmoc. V hlavní roli byl úžasný Roy Dupuis, který generála mírových vojsk ztvárnil naprosto na jedničku. Celkově film je na vysoké úrovni a postavy skvěle připomínají skutečnost a vystihují tu strašnou atmosféru. Jen je škoda, že je toto dílo inspirované skutečností a tohle se dělo a děje :-(. Dávám 80% - čtyři hvězdy. ()

Myrddin89

Emoce jsou fajn. A pokud ve mě nějaký film dokáže vzbudit silné emoce (v tomto případě vztek a rozhořčení), zpravidla si zasluhuje zvláštní péči. Snímek dobře dokumentuje (ne)akci OSN a snahu generála dokázat v té nemožné situaci alespoň něco. Pro mě nejlepší film týkající se rwandské problematiky, mj. i díky své částečné dokumentárnosti. ()

Neor

Oproti námětem stejnému Hotelu Rwanda dopadne SHwTD na diváka daleko víc svým přímočařejším přístupem k popisu situací. Příběh rwandské genocidy ukazuje z pohledu generál poručíka mírových vojsk, na kterého i přes jeho bezmezné odhodlání zachránit co nejvíce lidských životů dolehne tíha okolností. Film stojí za to vidět už jen z důvodu, který je zmíněn v anotaci filmu. Jedním z iniciátorů filmu byl samotný generál poručík Romeo Dallair a většina scén se natáčela na místech, na kterých k nim skutečně došlo. ()

heavy66

Tento film mi doplnil politické a společenské souvislosti, které mi po shlédnutí Hotelu Rwanda nebyly jasné. Úloha OSN ve rwandském konfliktu je asi nejlépe vyjádřená scénou, kdy generál a jeho muži odtahují z cesty mrtvoly, aby mohly projet jejich džípy... ()

morricone

Po závěrečných titulkách v pokoji ticho a já sedím a ptám se v duchu PROČ? Proč to všechno? Proč OSN nezareagovala dříve ,PROČ celých 100 dní trvalo světu než pošle pomoc,Proč muselo zemřít na 800 tisíc lidí.....Jestli máte žaludek na lidskou bezohlednost,utrpení a bezmoc prosím ...... K filmu: skvěle zahrané,autentické ()

pan_ponozka

Těžko hodnotit něco, k čemu si během sledování vytvoříte vztah. Cítil jsem hanbu za zbabělost lidí s mocí. A jestli tohle je známka, že film zaujmul, pak tedy není vyššího hodnocení. ()

JihadJoe

Znamá africká tragédie natočena opravdu reálně. je smutné jak svět nic nedělá, hají si své zájmy v rukou pivo a chipsy a sleduje vraždění, které přenáší CNN. Z celé lidské rasy je mi smutno. Dej opici v Africe AKčko a na problém je zaděláno, neumí nic, hlavně že dokážou mačkat spoušť. Avšak Rwanda je jen špičkou ledovce v celé Africe... ()

gilles12

Působivé. Aspoň pro mne. A přitom tak hrozné. Děsivé.. Emotivní, velmi emotivní. Kolik dostal Titanic Oscarů?? A za co?? Já dávám tento film před Hotel Rwanda, tím neříkám, že ten je špatný. Ale tento film je tak výborný i díky představiteli hlavní role, Royi Dupuisovi, TO měl být Oscar... No, takový film o takových hrozných věcech snad ani nemůže mít happyend... ()

pierre9

V mojich očiach možno šte o vlások silnejšie emócie ako pri Hotel Rwanda. Tu ich nevyvolávajú len obete z radov civilistov, ale aj do očí bijúca bezmocnosť a bránenie vojakom zasiahnuť a ukončiť zabíjanie z pohľadu ich veliteľa. Vynikajúci, i keď veľmi ťažký film. ()