Kancl

• USA The Office (viac)
Ukážka z filmu 2
USA, (2005–2013), 75 h 18 min (Minutáž: 21–51 min)

Réžia:

Ken Whittingham, Tucker Gates, Jason Reitman, Joss Whedon (viac)

Steve Carell, Rainn Wilson, John Krasinski, Jenna Fischer, Leslie David Baker, Brian Baumgartner, Angela Kinsey, Phyllis Smith, Kate Flannery, Creed Bratton (viac)

Famózní komediální seriál o každodenním soužití nespokojených zaměstnanců v kanceláři společnosti Dunder Mifflin, které šéfuje zmatený Michael Scott. (Netflix)

Recenzie používateľa Nin k tomuto seriálu (10)

Kancl (2005)

Vynikající komediální seriál, který překvapivě dobře převedl původní britskou verzi (kterou mám stále radši) do amerického prostředí. Je v něm opravdu hromada skvělých a zábavných postav, ale bohužel ke konci některé odcházejí či se stávají kvůli scenáristům horšími. Američani to neskutečně roztáhli, a tak je menší zázrak, že celých 7 sérií je seriál stále velice vtipný a najde se zhruba desítka, možná dokonce dvě desítky dílů, které jsou "komediální zlato". V osmé sérii odchází důležitá postava Šéfa a kancl je nyní jiný, ale pořád se statečně drží. Poslední devátá sezóna však už pro mě byla místy utrpení sledovat. Pořád byla občas vtipná, ale jak si seriál tak dlouho držel úroveň, tak tady se dějí fakt hrozné věci a přicházejí i strašné díly. Kéž by 9. řada nikdy nevznikla, zanechala mi slušnou pachuť v ústech. Takhle výjimečný seriál si zasloužil lepší finále, ale co už. Americký Office je i tak skvělý americký seriál, který si zaslouží své místo mezi nejlepšími sitcomy všech dob. (8/10) ()

Série 1 (2005) (S01)

Miluju původní britskou verzi, a tak se mi dlouho do amerického remaku nechtělo. Jedná se ale o velice dobrou adaptaci. První řada na mě dělá dojem, že není tolik propracovaná co se týče zápletek i humoru. Hodně působivé ale je, jak Američani převedli postavy do svého prostředí. I zde se jedná o na první (i druhý) pohled obyčejné, nevýrazné lidi. I zde na sebe strhává pozornost hlavní šéf, který je trošku jiný typ než britský David Brent, ale mají mnoho společného a oba jsou loseři, co jsou občas neskutečně trapní a otravní. Srdcem seriálu je však vztah mezi hlavním nice-guyem a recepční, která uvízla v toxickým vztahu s macho skladníkem. To zde funguje taktéž perfektně. Nechybí ani naschvály, které si dělají nice-guy se svým kolegou. V americké verzi mi připadá jejich konflikt o něco vyrovnanější (jednou vyhraje spíš ten, jednou spíše ten druhý), v britské verzi je to malinko až šikana ze strany Martina Freemana. Američani (především producent Greg Daniels) se zde opravdu pochlapili a přišli s kvalitním převedení drsnějšího Officu do o něco uhlazenějšího amerického Kanclu, který ale zachovává ducha originálu. Na ten se sice nechytá, ale je to pořád zatraceně kvalitní komediální seriál, v rámci americké produkce i nadprůměrně originální. (8/10) ()

Série 2 (2005) (S02)

Je vidět, jak je seriál hodně o postavách. Více se zde zdůrazňuje to, co je v britském originále schovanější a více v náznacích, především co se týče Šéfa. V některých dílech je tu hodně vidět, několikrát je to i explicitně řečeno, že jádro trapného chování Šéfa spočívá v tom, že jenom šíleně touží potom, aby ho lidi měli rád a aby měl kamarády. Zdejší šéf Michael je nakonec mnohem pozitivnější postava, protože se občas chová šíleně, ale ve svý podstatě je to spíše dětiinský ňouma. Americký Office v druhé řadě není tolik drsný, naopak je často milý a často má epizoda vyloženě happy end. Především je ale americký Office pořád vtipný a má skvělé postavy. (8/10) ()

Série 3 (2006) (S03)

Ve třetí řadě se hodně posouvá příběh. Samozřejmě se vše týká vztahů postav, které se často pomaličku mění - právě tak, aby diváka lákalo se podívat na další a další díl. V americkým stylu tu máme na sérii fakt hromadu dílů, ale naštěstí je to vše rozprostřené tak, že je kvalita stále vysoká. Říkám si však, že kdyby bylo dílů míň, mohla by kvalita být i vejš. Ale i tak respekt, že je to pořád tak vtipné a zajímavé. Jinak šéf Michael je čím dál sympatičtější. Není to tam přímo řečeno, ale je vážnější, což může být způsobeno tím, že mohl přeci jen trochu dospět díky tomu, co se mu v nedávné době přihodilo (hlavně co se týče žen). Jeho vyloženě trapných a pobuřujících momentů ubývá a přibývá takových, kde je v podstatě normálním chlápkem. Vyvedená série, kde je spoustu vynikajících momentů, ať už komediálních či dramatických. (8/10) ()

Série 4 (2007) (S04)

Trochu jsem se zalekl, že se seriál vyčerpal, ale ne, jen se holt občas vyskytne nějaký díl, který je spíš obyčejnější, ale převažují skvělé epizody. Je to už těžká "vztahovka", kde je jako v každém typickém sitcomu randění jedno z hlavních témat. Zde je to ale zpracováno moc pěkně. Infantilnímu, ale jinak spíše sympatickému šéfovi Michaelovi se občas stávají dost strašné věci, například má nyní psycho vztah se svou bývalou šéfovou. Díl, ve kterém své přátele pozvou domů na večeři, je neuvěřitelně drsnej a vtipnej. (8/10) ()

Série 5 (2008) (S05)

Office pokračuje ve své krasojízdě. Většina dílů je moc fajn, a v téhle sérii svou kvalitou nad ostatními ční díl o tom, jak Michaelovým přičiněním starší zaměstnanec Stanley utrpí infarkt a nyní se musí všichni snažit být pozitivní. Pozitivnější je nyní i Andy, který byl předtím spíš takovým creepy padouchem, ale nyní je z něho jakýsi roztomilý nekňuba. Nejedná se o moji oblíbenou postavu, ale do kanclu se hodí. Šéf Michael je pořád dost fascinující zjevení. Je hodně infantilní a občas někomu dost uškodí kvůli své dětinské bezohlednosti a sobeckosti... ale přesto se mu dá fandit. Další zajímavá postava je Dwight, který byl předtím spíš šéfův otravný sidekick, ale postupem sérií je čím dál větší drsňák. V podstatě on je teď padouchem, ale často neskutečně zábavným a vtipným. Stal se teď překvapivě jednou z mých nejoblíbenějších postav. A v téhle řadě navštíví kancl na několik epizod i Idris Elba, který přinese zábavné situace tím... že je úplně normální. Osazenstvo kanclu se teď dost rozjelo a je více či méně ujeté, a najednou tu máme chladného profesionála, který může se vším řádně zatřást. Výborný komediální seriál plný skvělých postav. (8/10) ()

Série 6 (2009) (S06)

Jim se stane šéfem a moc to nefunguje. Ukazuje se, že je sice sympaťák a divácky vděčná postava, ale to z něho automaticky nedělá schopného manažéra. Obzvlášť když osazenstvo kanclu se postupně proměnilo v dosti svébytnou skupinku lidí. Andy je nyní takovým novým Dwightem - stává se z něho podržtaška a věrný posluhovač šéfa Michaela. Office je stále výborným seriálem, ale je tu jen několik dílů, které jsou opravdu špičkové kvality. Zde je nejpovedenější svatební díl. (8/10) ()

Série 7 (2010) (S07)

Je fakt škoda, že i když jsem si seriál fakt oblíbil - skvěle se u něho relaxuje, má výborné postavy a stále originální pojetí (to nejobyčejnější prostředí, které má co říct lidem se zkušenostmi v korporátu) - tak natahují série na tolik dílů. Často se i na zbytečně mnoho dílů roztahuje nějaká zajímavá dějová linka. V každém případě je často příběh v 7. sérii poutavý. Překvapí účast Willa Ferrella, který hraje zajímavou a pro něho netypickou postavu. Je to jakýmsi způsobem suchar, který má docela slušně osvojené různé manažérské techniky komunikace s lidmi a dokáže být velice charismatický, ale je tak normální, až je v rámci kanclu divný. I on samozřejmě musí později mít své bláznivé epizodky, ale přesto je to často až jakýsi anti-Ferrell. Poslední díly sedmé řady jsou skvělé a některé i slušně dojemné. (8/10) ()

Série 8 (2011) (S08)

Michael je pryč a citelně chybí. Nebyl sice mou nejoblíbenější postavou, ale Kancl ho prostě potřebuje. Nyní je to trochu jiný seriál. Pořád je tu ale fůra kvalitních postav a dobrých vtipů, takže stojí za to na seriál koukat. Bohužel se tu ale poprvé stává, že významnější postava je už za hranicí snesitelnosti. Andy je nyní příliš v popředí a stávají se mu strašné věci, chová se děsně... a to tak, že už to není vtipné,  je to jen nepříjemné sledovat. To samé se děje i u nové postavy, zrzavé Britky Nellie, která by byla fajn v několika epizodách, ale zdrží se na mnohem déle a už postupně taky víc otravná než vtipná či zajímavá. To se mi u amerického Office ještě nestalo. Některé postavy (i vedlejší) měly své lepší a horší okamžiky, ale vždy převažovaly ty dobré. Na druhou stranu to v poslední době rozjíždí tlouštík Kevin, kterýmu se dostává více skvělých scén. Velice slušný sitcom, ale sešup v kvalitě tam nepopiratelně je.  (7/10) ()

Série 9 (2012) (S09)

S velkým přehldem nejhorší řada Office. Bylo by lepší, kdyby nevznikla. Velice často jsou tam hrozné příběhy, které nejsou vůbec vtipné a ty dramatické nejsou moc promyšlené. Především tu máme "krizi" mezi hlavním párem seriálu Jimem a Pam. Což chápu, že po tolika letech to nemůže být jen samá pohodička, ale to, s čím přišli scenáristi, je neskutečně otravný sledovat. A to se mi všechen jejich předchozí vývoj líbil a fandil jsem jim. Nejhorší je, že několik skvělých postav je pryč (hlavně Michael, ale i ten Ryan, kterého jsem zase tolik nemusel, tam chybí), zatímco přibyla spousta postav, která většinou není až tak strašná... jen ale nejsou ani zajímaví, ani vtipní. Je docela smutný, když nejsympatičtější nová postava je mladej buclatej stážista, který byl předtím spíš jen takový otravný slizoun. Postava Andyho už je tam nějakou tu sezónu. Nikdy nebyla dobrá (a to jinak mám toho herce rád), ale teď je jen horší a horší, a samozřejmě v nejhorší 9. řadě musí být nejhorší. Zajímavý je, že když vypadne z Kanclu, tak se mu dá ještě fandit, ale jinak mi nic nepřijde vtipné na postavě, která jen neustále všechno kazí a ztrapňuje se. Ano, to vlastně dělal i původní šéf Michael, ale ten měl v sobě i něco, co ho činilo zábavným, sympatickým a dokonce i dojemným. To Andy fakt nemá. Nejlepší postavou je teď nyní tlustý Kevin. Je na pozadí, neřeší žádný pitomý příběhy a sem tam přijde s vynikajícím fórem nebo i nějakou tou chytrou (na jeho poměry) hláškou. V poslední řadě je asi taky nejvíc cameí. Nejsou to až tak velká jména, ale já spoustu těch komiků znám a mám je rád. Tady však nejsou ničím zajímaví, takže pokud je neznáte, určitě vás nenadchnou. Prostě tam jen tak nějak jsou. Abych nebyl jen negativní, tak britka v podání Catherine Tate byla předtím strašná, ale nyní není na manažérské pozici, její postava se teď uklidnila a je poměrně OK. V poslední řadě je taky velkolepé finále, které se snaží nějak uceleně a dojemně vše ukončit. Vzhledem k tomu, kolik ale už udělali změn a kolik postav odešlo a přišlo, je ta představa o tom, jak se vše hezky uzavře, dost falešná. I ten pěkný vztah Jima a Pam stačili zkazit (už to nejsou takoví sympaťáci, už se chovají příliš divně). Několik postav se najednou pro účely zakončení rychle povahově změní, aby to mělo šťastný konec. Působí to dost křečovitě. To, že se Andy s Jimem skámošili (svým vtipným, ujetým způsobem), funguje slušně, ale to jsem si říkal, že už měli udělat před lety, ne takhle na několik posledních dílů. Finále tedy nefunguje jako epické zakončení, spíš na mě působilo jako určité vysvobození. Poslední sezónu tedy dost kritizuju, ale není to odpad. A to kvůli jedné věci - pořád se tam najdou super vtipy. Není jich tolik, ale málo taky ne. Prostě je to pořád slušný sitcom, který není úplně hloupej a u kterýho se dá dobře pobavit. A některé postavy jsou fajn a dá se jim fandit. Škoda, že se Office propadl až sem. Z téměř legendárního seriálu na průměr. (6/10) ()

Netflix přichází o předplatitele

Netflix přichází o předplatitele

20.04.2022

Nový film Johna Krasinskiho nabírá obsazení

Nový film Johna Krasinskiho nabírá obsazení

26.01.2022

Tak to vypadá, se si hvězdy seriálu Kancl dají menší reunion. Režisér a herec John Krasinski (Tiché místo, Tiché místo: Část II) totiž do své novinky IF čerstvě obsadil Stevea Carella (Sázka na… (viac)

Battlestar Galactica dostane pokračování

Battlestar Galactica dostane pokračování

18.09.2019

Kultovní sci-fi seriál Battlestar Galactica se dočká pokračování. Oznámili to zástupci stanice NBC, kteří zároveň veřejnosti odhalili svoji novou chystanou streamovací službu nazvanou Peacock. Jak… (viac)