Sjezdař

• USA Downhill Racer

Sláva může být pomíjivá, cíl na dosah iluzí, zlámané kosti skutečností... Když přijde americký lyžařský tým o jednoho ze závodníků kvůli zranění, je pro světový pohár v Alpách vybrán jako náhradník David Chappellet (R. Redford) – slibný, ale samolibý a solitérní mladík z malého města v Coloradu. Ten se brzy po svém příjezdu dostává do konfliktu s rázným trenérem mužstva Eugenem Clairem (G. Hackman), který arogantnímu nováčkovi nehodlá nijak vycházet vstříc. I přes nepřízeň okolností ale Chappellet dosahuje nečekaně dobrých výsledků a jedině pád v závodě v Kitzbühelu zkazí senzaci, kterou mohl vytvořit. Nezbyde mu než přehodnotit svůj dosavadní přístup a začít hledat chyby jinde než u ostatních. Poté jeho hvězda pomalu stoupá a má před sebou olympijské hry, na nichž hodlá vydobýt absolutní triumf... V režijním debutu Michaela Ritchieho natočeném podle předlohy Oakleye Halla se na jedné straně prolíná intenzivní atmosféra závodů sjezdového lyžování s intimním životním dramatem arogantního a osamělého sportovce toužícího po vítězství a uznání na straně druhé. Film se ve své době dočkal pozitivního přijetí – kritika o něm mluvila jako o výtečném sportovním snímku a vyzdvihovala výkony Gena Hackmana a Roberta Redforda. Ten v roce 1971 získal Cenu britské akademie BAFTA za trojici snímků Butch Cassidy a Sundance Kid, Willie Boy a také právě Sjezdař. (Česká televize)

Verunka84

Skvela kamera, skvely Rob Redford, ale nastval me ten konec...vyborna sonda do drevnich dob lyzovani, kdy sportovci na zajezdy jezdili vlakem a realizacni tym se skladal ze tri lidi. ()

kubilov

Ani dnes by Downhill Racer s největší pravděpodobností nenašel důstojného soupeře co se týče žánrového zařazení. Sjezdové lyžování však rozhodně je sport hodný obdivu, což platí i o tomto znamenitém filmu, jenž kombinuje bezchybně natočené adrenalinové výkony s těžko čitelnými zákruty v osobních životech jednoho arogantního ale cílevědomého závodníka a jeho trenéra, s kterým neměl úplně vyřešený vztah. Redford jednoznačně Hackmana zastínil, což ale bylo docela očekávatelné. ()

Saesulkun

Sterilnějších, odtažitějších a emocíprostějších sportovních dramat asi moc nebude. K tomu hudba, která by se hodila spíš do nějaké kriminálky, a postavy, ke kterým bylo těžké si najít cestu. Kdo vyhraje OH mi na konci bylo úplně jedno. ()

huzgi

Syrové, obyčejné, naprosto dokonalé. Mladý Redford je skvělý, ale mladého Gene Hackmana miluje kamera jak nikoho jiného. ()

ostravak30

Přestože mám Roberta Redforda jako oblíbeného herce, dokážu si představit komplexnější film než je Sjezdař. Filmaři nám nenabídnou nějak závratně objevný pohled do tohoto sportu. David Chappellet před kamerou trénuje, ale jen tak aby se neřeklo. Pak následují záběry na závody, atmosféru zákulisí jsem také nenasál. A konečně osobní problémy milostného charakteru, které ale reálně zase tak velkými starostmi nejsou. Za mě film působil příliš minimalisticky než aby nás skutečně uvedl do tajů sjezdového lyžování jako takového. Navíc zde R. R. hrál mladíka, ale již mu bylo přes třicet a bylo to znát. ()

dokec

aha, takže v roce 1969 natočili dva moji oblíbení herci Redford a Hackman perfektní film ze sportovního prostředí. Citil jsem se uplne jakoby na svahu, moc se mi libilo zpracovani a pohledy do zakulisi tohoto sportu a podobne jako Bobby Deerfield s AL pacinem, tak toto drama se mi opravdu libi !!!!!!! 9/10 ()

Blazis34

Zajímavý pohled na mužský sjezd v časech minulých. Bezpečnost pod bodem mrazu, riziko na maximum a finance někde blízko nule. Robert Redford stvárnil skvěle namyšleného Chappelleta, který byl ale sjezdařský maniak. Lyžařské drama z roku 1969(!) se mi líbilo a hodnotím ho za tři hvězdy, 65%. ()

PTuranyi

Výborný športový film a pre milovníkov zjazdového lyžovania zrejme povinná jazda. Produkcia je kvalitná, no jej úroveň je kolísavá. Spočiatku film naberie takmer thrilerovú atmosféru, ale dlho mu to nevydrží a po nasadení hlavného hrdinu sa vracia do normálu a tam zostane s malými prestávkami až do konca. Skvelá kamera ponúka dych berúce zábery z trate. Mimo nej je to celkom obyčajný príbeh talentovaného a trocha namysleného týpka, túžiaceho uspieť. Tvorcovia sa snažili charakter zjazdára Chappelleta vykresliť detailne, takže okrem tréningu a súťaží ho máme možnosť vidieť aj mnohých civilných situáciách. Scenáru sa však nepodarilo tieto epizódy integrovať úplne ideálne, takže sem tam pôsobia trochu zvláštne, Výkony hercov sú výborné a začínajúci Robert Redford a Gene Hackman sa nemusia za ne hanbiť, hoci scenár ich opäť stavia do situácií, v ktorých postavy vyzerajú zvláštne. 70% ()

valinka

Sportovní filmy mám moc ráda,někdy mi děj připadal trochu zdlouhavý.ˇSkoda, že zrovna z prostředí alpského lyžování je jich jako šafránu a ty kvalitní projistotu zmizí úplně viz Setina sekundy. ()

gizi

Na jednu stranu výborná kamera, střih, hudba, režie, na druhou stranu chybí tomu šťáva, drive. A navíc podivný dabing ČT 2022. 65%. ()

Choucas

To, co je pro Formuli 1 film Grand Prix, je pro sjezdové lyžování Downhill racer! Pocta dobám, kdy se nejezdilo pro peníze ale pro slávu a přízeň holek. Tenhle film mně nadchnul......Redford byl úžasnej, a ta slečna s žlutým Porsche prostě nádherná. Sedlo mi to jako málokterej film, ale to bude tím že tyhle filmy mám opravdu rád. Velmi dobře zpracované závody, výborné obsazení a natočeno výborným způsobem. Má to nádhernou atmosféru a rád se k tomu vrátím. Dávám plné hodnocení . ()

joffreydepeyrac

Skvěle vychytaná atmosféra, parádní záběry z jízdy a fantastický střih s kamerou! I pády vypadají věrohodně. Jedny z nejlepších úvodních titulků v historii. Trochu zvláštně do prázdna vyčpěla "romantická" linie filmu. ()

Pedro72

Sportovní příběh je tu záminkou a příležitostí dělat film jinak, než bylo v soudobém Hollywoodu zvykem. Někdo prostě musel tyhle slepé uličky prošlapávat, resp. projíždět. ()

Clowie

Na tomhle filmu se podepsal čas. Robert Redford jde za svým, za svojí kariérou. Nepřipadá mi arogantní, spíš  cílevědomý a úspěšný. Z dnešního pohledu, možná to tehdy bylo moc tvrdé. Film ukazuje kariéru nadějného sjezdového lyžaře. Včetně tehdy a i dnes nádherných záběrů ze sjezdové tratě. ()

Hugh Jackman a skoky na lyžích

Hugh Jackman a skoky na lyžích

21.01.2015

Sportovních filmů nikdy nebyl nedostatek, jen málo z nich se ale věnuje zimním sportům. Hokejový zázrak, Kokosy na sněhu nebo Sjezdař s Robertem Redfordem teď ale nafasují dalšího celovečerního… (viac)