Súboj s nebom

• Česko Souboj s nebem (viac)

Marcos, který je řidičem v rodině generála, unesl se svou ženou malé dítě kvůli výkupnému, ale děcko nečekaně zemřelo a Marcos se tím trápí. Když veze generálovu dceru Anu z letiště, svěří se jí a Ana, která se prostituuje pro vlastní potěšení, mu pro útěchu nabídne sex. Marcose nepřestávají sužovat výčitky svědomí, a vydá se proto se zástupem kajícníků na pouť k Panně Marii Guadalupské. Ve svém druhém filmu, vybraném letos do hlavní soutěže v Cannes, se Carlos Reygadas vrací k tématům, jež rozvíjel už ve svém pozoruhodném debutu Japonsko. Jsou to témata sexu, smrti a duchovního rozměru života. Vztah Marcose, Any a Marcosovy ženy je zasazen do tísnivé atmosféry přelidněné metropole, kde chudší vrstvy obyvatel domorodého původu nejsou s to zakořenit v městském prostředí, hledají náhražková uspokojení a duchovní spásu v náboženství. Záběry orálního sexu, jimiž režisér nešetří, nepůsobí ani trochu pornograficky, naopak získávají v kontextu filmu až metafyzický rozměr. (MFF Karlovy Vary) (oficiálny text distribútora)

honajz2

SPOILERY! Těžko se mi to hodnotí. Na jednu stranu mě ten film z nějakého záhadného důvodu nenudil, i když dívat se 5 minut na dva nahý tlusťochy se mi příčilo, ale ve výsledku mě ten film fakt nenudil. Mělo to zvláštní depresivní atmosféru, zajímavý příběh, bohužel jeho vyvrcholení (pro tenhle film to slovo sedí naprosto přesně) mě zklamalo. Celou dobu sleduju chlapa, co je zvenčí i vevnitř úplně prázdný a řeší jenom sex a pak ještě to, že někomu unesl dítě za vidinou výkupného a to dítě umřelo, ale to mu je tak nějak fakt, a když už to vypadá, že cítí vinu, tak naprosto nečekaně (myslím to vážně, je to zvrat přirovnatelný k tomu v Utajeném) zabije Anu, holku, kterou miluje a celý film to tam s ní dělá. Každopádně pak ta "Ježíšova cesta" mi připadala hrozně směšná. Ok, Bůh má soucit s každým, ale jak má mít divák soucit s někým, kdo se celý film tváří, jako by neměl duší a když už to vypadá, že ji má, udělá to, co udělá a hned potom leze po kolenou až do kostela s pytlem na hlavě, až potom na mší zemře. A tam je to taky pěkně blbá scéna, když člověk umře, tak to tělo prostě spadne na zem, jelikož ho nic neřídí, tady ten borec klečí, i když je mrtvej. Být to finále jiné, klidně bych dal i 4*, no, bohužel se to nestalo. Na filmu se mi líbí ta atmosféra, úžasná kamera (Reygadas na ně má štěstí) vytvářející úžasně promyšlené záběry a i to vyvíjení příběhu, kromě finále. Ten film ale měl rozhodně na víc, potenciál tu byl. Silné 3* ()

Morloth odpad!

Vždy jsem si myslel, že dokážu přetrpět hodně. Ale Souboj s nebem jsem jaksi nerozdýchal. Navíc nerozdýchávám pozitivní reakce tady na csfd. Na filmu bych ocenil práci s kamerou, která je však tak pomalá, až mě ukolíbala do stejné ospalosti jako zbytek filmu. Erotické scény sice nejsou trapné, ale jsou dle mého zbytečné, stejně jako dlouhé pohledy na ruce, dlouhé pohledy na jízdu auta, dlouhé pohledy na fotbalisty, dlouhé... Po pravdě mi to přišlo, jako kdyby neměl režisér a zejména scénárista (zde jedna a ta samá osoba) co říct, a tak to natočil jednoduše dlouhééé. Nevadí mi rozvláčné filmy, ve kterých najdu nějaký smysl (miluji třebas Zvětšeninu, líbil se mi Krtek), ale tady bylo vše dle mého jaksi na oko, nenašel jsem opodstatnění pro úžasně znějící pasáže z Bacha, nenašel jsem opodstatnění pro náboženské průvody, ani podivný mysticismus v podání manželky hlavního hrdiny. Ale hlavně, nenašel jsem žádný herecký výkon, ten chlap čučí pořád stejně, jeho manželka jak by smet, navíc ta ještě blbě, a Ana, no ta je pěkná, tím to končí. A její neustálé opakování jména Marcos, což měl být jistě další symbol, mi lezlo krkem. Sečteno a podtrženo, po dlouhé době jsem od něčeho utekl. Asi to nebylo tak zlé, ale mé znechucení zlé je... ()

Martin741

Slabota. Alebo ak niekoho bavi pozerat sa 98 minut na film, ako sa clovek odcudzuje ludom v metropole + par erotickych scen, tak film je pre takeho cloveka ako stvoreny. Surovo a tvrdo za 5 % ()

Aljak odpad!

Čo do pekla bolo toto? Ani nepamätám kedy naposledy som sa počas sledovania nejakého filmu tak často pozeral na hodiny, že kedy to už skončí. Márne som čakal celú hodinu a pol, že by sa niečo začalo diať. A pritom bol počiatočný námet pozostávajúci z únosu dieťaťa a následných výčitiek svedomia naozaj veľmi nádejný. Ale potom nasledovali nekonečné dlhé lyrické sekvencie bez nejakého vývoju v deji. Občas som mal pocit, že ten film je nemý, keďže postavy sa len málokedy zmohli na niečo viac ako pozdravenie. Celé mi to prišlo úplne divné, absurdné a miestami dosť obscénne. Pre mňa veľké filmové utrpenie... ()

forsythia

Až se jednou třeba budu snažit natočit umělecký film, budu si pamatovat, že jeho uměleckost rozhodně nemá spočívat v dloooouhých nudných záběrech a celkové naprosté povrchnosti. ()

farmnf

Připadlo mi to jako takový mexický Kim ki duk, ale není to přesné. Kamera je úplně skvělá a hudební režie používá dvouvrstvé pojetí stop, takže s hudbou slyšíte i něco jiného. Hlavní hrdinou je tu trouba, přisluhovač bez svědomí, hlavně si dobře zašukat. Je nevzhledný, stejně jako jeho žena spoluúnosce. Něco poserou a teď mají strach. Hlavní hrdina, nehrdina píchá s dcerou svého šéfa generála a tváří se přitom jako kdyby čekal na MHD. Kameraman i režisér vybírají naprosto nechutné exteriéry, interiéry bez krásy a bez duše, bez východiska. Protagonisté jsou skoupí na slovo. Myslím, že je to velice neobyčejný film. ()

Endyis

Vyníkající, odvážný, úchylný a velice duchovní měxický snímek, který budu moci více specifikovat až po vícerém shlédnutí... Každopádně mě Reygadas filmem velice zaujal a oslovil. ()

Brandon

O čem Batalla en el cielo je? Nevím. O hledání úlevy před tíhou svědomí? Možná. O pokání? Asi. Pak ale tahle milionkrát ohraná myšlenka je rozpuštěna do spousty pro mě nepochopitelných záběrů, nelogických momentů a nečitelných situací, jejichž smysl mi pořád uniká. Dávám 3,5* jen proto, že Souboj s nebem dokázal i v pozdních nočních hodinách mé mozkové závity zaměstnat na 150% a to se hned tak nevidí :-). ()

lykan9

Tenhle druh rádoby uměleckých filmů, kam se obsadí neherci, použijí zdlouhavé a nudné závěry a použijí zbytečné scény jsou zbytečné a nechápu, proč má někdo potřebu to točit. Jediné, ze co stojí Souboj s nebem vidět je Anapola Mushkadiz, ze které jsem měl pocit, že nějaký herecký talent má a této topornosti se musela jen podřídit. ()

pijavica

6,0/10 Spracovaním je to vynikajúci film. ale mne ohromne vadila jeho samoúčelnosť. Vyslovene cítiť, že je naprogramovaný tak, aby okolo seba spôsobil škandál a rozruch (a samotný dej bol pritom iba druhoradý). ()

aquiver

Dost kontroverzní film. Originálně působí už jen díky lokacím z jiné části světa a řemeslně je dobře zvládnutý. S obsahem se však už plně ztotožnit neumím, v hlavní roli jsou prostitutka a zločinec, není komu fandit, do hloubky film příliš nechce jít, a tak se stává jen artovou, mírně ujetou podívanou na jedno zhlédnutí. Jedná se o sexuálně otevřený film. 60 % ()

DannyBoy80

Uf docela jsem se na tento film těšil, ale nedostalo se mi mnoho. Hlavně rádobyšokující záběry nahých těl tlusťochů v kontrastu s mladým a krásným tělem. Dlouhé záběry mám rád, tady byly k ničemu, protože nebyly ničím podpořené. Nelogické jednání postav je nepochopitelné, proč unesli dítě? Špatně se neměli. Chybí základní motivace k pochopení zbytku. V podstatě film o myšlenkovém boji s vinou, který vrcholí nesmyslným a nepřipraveným a pohřbívajícím činem. Artova onanie a to mam artové filmy rád. ()

Ixbalanke

V tomto filmu je vše úplně jinak, než se zdá: zlo-dobro, láska-nenávist, ... Nic se tu zbytečně nevysvětluje. Divák se musí nechat unášet pocity a sám si propojovat pravděpodobné souvislosti a vlivy. Velmi tu vynikají bizarní tělesné obrazy, které mají asi za cíl trochu fascinovat, ale na druhou stranu, tělo (tenké či tlusté) je pořád jen tělo a není důvod proč ho neukázat. Možná je to svým způsobem boj proti stereotypům, že ve filmech jsou nazí jen "krásní" hubení lidé a na ty nedokonalé se trochu zapomíná. ()

dehlie

žiaľ musím napísať, že som až do konca veril, že sa vôbec dozviem o čo pánovi reygadasovi išlo. v podstate som spozoroval len, že išlo o sugestívnu sondu do duše človeka, ktorý sa zrejme (to neviem vďaka minimalistickému stvárneniu hlavnej postavy vôbec) kajá so svojho zločinu, keď vzápatí zavraždí svoju náruživú milenku... čo sa deje okolo, čo má s tým všetkým jeho žena, čo tam robia tie pornografické scény, futbal, vztyčovanie mexickej vlajky, čo mal znamenať marcosov koniec. priznám sa strácal, som sa v tom. otázka je jednoduchá- sledoval tým režisér niečo? alebo ide len o pseudointelektuálsku sračku? ja volím možnosť b. ()

mira007

Mexická prapodivná "romance" mezi tlouštíkem, který se trápí smrtí dítěte, které s manželkou unesl a bohatou kráskou která se pro zábavu prostituuje. Těžký psychologický film téměř beze slov s nekonečnými záběry do nikam, který se tváří jako umění a hned v první minutě tvůrci odpálí provokativní bombu, když ta kráska má v puse penis toho tlouštíka ( ikdyž asi trikový ) ale tohle jsem za umění považoval naposledy ve třinácti. ()

vojo

Nudné kameramanské cvičenie si určite niekto povie. Nuž sú filmy, ktoré príliš veľa slov neznesú. Tak isto ich veľa ľudí nemusí. Toto je žiarivý prípad festivalového kúsku, z ktorého jedni budú unesení a tí druhí sa zobudia až pri vstávaní tých nadšencov. ()