Star Trek VIII: Prvý kontakt

• Česko Star Trek VIII: První kontakt (viac)

Bitva o záchranu budoucnosti začala. Americký film na motivy slavného seriálu.  V pořadí osmý film (a druhý s posádkou Nové generace), nazvaný Star Trek: První kontakt (1996), patří bezesporu v sérii k těm nejlepším. V něm posádka hvězdné lodi Enterprise, vedená kapitánem Picardem (Patrick Stewart), podnikne bojovou misi do minulosti, přesněji řečeno do 21. století, aby zachránila budoucnost naší planety. Expanzivní civilizace Borg se totiž pokouší zabránit prvnímu kontaktu, ke kterému došlo 4. dubna 2063, aby mohla kolonizovat Zemi, nechráněnou spoluprací s dalšími vesmírnými druhy. Vedle neohrožené posádky Enterprise hrají důležitou roli v příběhu excentrický vynálezce nadsvětelného pohonu Zefram Cochrane (James Cromwell) a jeho černošská spolupracovnice Lily (Alfre Woodardová). (oficiálny text distribútora)

Kryton

První kontakt bude pro lidi, kteří neviděli pár epizod s Borgy z TNG hodně matoucí. Dokonce je tohle daleko více díl pro trekkers než pro obyčejné diváky. Borgové chystají napadnou Zemi a Picarda pošlou pryč, protože dříve byl asimilován. Jenže Federace dostává na zadek a tak rychle přiletí na pomoc. Borgové se však nehodlají vzdát a letí do minulosti, aby zničili samotný začátek letů do vesmíru – první kontakt. Nemohu se však ubránit, že hlavně první půl hodina je sestříhána na popud menšího rozpočtu. Velká bitva s Borgy se mohla stát epickou a monumentální, ale tady se odflákne. Samotné cestování časem už zde bylo a to u IV – Cesta domů. Tam to bylo zábavnější, protože tady je to daleko vážnější epizoda. Takže sudý díl Star Treku i u Picarda je slušná práce a daleko více drží jako celek než předchozí VII - Generations. Hodnocení OST: Goldsmith se vrátil a udělal další nadprůměrný soundtrack. 7/10 ()

Adasin

I po třech zhlédnutích v podstatě nemám slov - pecka ve všech směrech. Naprosto fantastická atmosféra po celý film, obzvlášť hororově laděné pasáže s Borgy, ta inspirace Vetřelcem je zde znát - vidět to v kině, tak mám normálně husinu. Borgové jsou fakt odporní, k tomu ještě naprosto dokonale ladící soundtrack a zběsilé nájezdy kamery reprezentující vidění Borgů. Skvěle tu funguje nejen mix zvuku, ale i mix vážných a hororových pasáží s těmi humornými, Frakes přesně věděl, kdy tam dát vtip, kdy dát scénu odehrávající se na Zemi a kdy na Enterprise. I všechny známé postavy našly své využití, nikdo nepřekážel. Musím ovšem přiznat, že bych si přála o něco větší roli pro Rikera a Troi, jelikož pro ně mám slabost. Zase ale nechci narušit tu skvělou rovnováhu filmu. Mimo jiné scéna s opilou Deannou je jedna z nejvtipnějších věcí, pokaždý se u toho řežu smíchy, fakt by mě zajímalo, na kolik pokusů to točili. Ještě bych dodala, že i co se týče CGI, tak je to krása, ten film vůbec nezestárl. Zejména na Enterprise E, mou nejoblíbenější loď ze Star Treku, je radost pohledět. P.S.: Asi nejlepší využití simulátoru za celou Novou generaci. P.P.S. Úvodní scéna je jednou z nejpůsobivějších snových sekvencí, co jsem kdy viděla. 10/10 ()

Pan Filuta

7/10 Nejsem fanoušek Star Treku, také si nemyslím, že to je něco mimořádného, ale podobná témata mě vždycky fascinovala, tak musím hodnotit jak hodnotím. ()

Praxis

Po Abramsově počinu je První kontakt nejlepším filmem "klasické ST reality", který vůbec poprvé koketuje s žánrem thriller, horor ad. Výborné herecké výkony, skvělá režie v podání režiséra, který ví co dělá (J. Frakes), nezapomenutelné hlášky (Troi - až po třech skleničkách jakési tequily jsem z něj teprve dostala jeho jméno, nebo už víme, že Borgové rozhodně nejsou Švédové), úžasné vizuální efekty a především skvělé herecké výkony - hlavně rozhovory Picarda s Lilly nebo skvělý Data. A pak úvodní bitva s Borgy. Asi nejsilnější zážitek z filmu, když na scénu přiletěla Enterprise a maličký Defiant zachránila rozhodnými výstřely na borgskou krychli. Potěší i cameo Roberta Picarda jako Holodoca nebo Dwighta Schultze jako věčně zmateného Rege Barkleyho. ()

GodComplex

Jeden z tech povedenejsich Star Trek kousku a mozna vubec nejlepsi film okolo Picarda. Time travel, Borgove, Jerry Goldsmith.. parada. Dobra prace, komandere Rikere. 8/10 ()

PKD

Jj, klasika. V kině jsem z toho měl tenkráte pupínky až na zadku. Spolu s ST X, snad nejvíce dark ST, vůbec. Pokud nepočítám ST XII, který má temnotu přímo v názvu,hehe. Uvedení nové Enterprise, která je prostě....úchvatná a byla to láska na 1. pohled a stále je. Special quest star, trhlý poručík Barclay z TNG a další. A ne, Borgové, fakt nejsou Švédové, ty blbá krávo. Tenkráte ještě povinná černoška, dnes...epidemie všude, kam se divak koukne. Ale už tenkrát, mi lezla šíííleně na nervy. Komu taky ne? Což jest i dáno tím, že ta postava je zde ouplně k exkrementu. Tak, proto. ()

kaylin

Dobrý díl, který má pořádného záporáka, zajímavé nové postavy, ale pro mě stejně tak díl, do kterého jsem se nemohl úplně dostat. Jako sci-fi i jako film je to velmi dobré, ale já k těm postavám prostě nemám takový vztah a nejsem schopen si ho pořádně vybudovat. Jako film prostě dobré, ale srdcovka to nebude. ()

jajinka

Šílené, velmi nereálné, nepravděpodobné, Borgové jako největší zrůdy, obludy a všechno to, kvůli čemu nemám horor jako oblíbený žánr.. ()

Anglie

Povedený samostatný film ze světa Star Treku. Borgové opravdu jsou VELMI NEPŘÍJEMNÍ a posádka lodi Enterprise se hodně zapotí. Picard tentokrát zajde opravdu daleko... ()

easaque

-4* Tentokrát se posádka lodi Enterprise vypraví do minulosti, aby zachránila současnost, teda budoucnost .... raději se v tom vrtat nebudu :-) Hlavním nepřítelem jsou borgové, kteří se dokáží efektně infiltrovat a rozšiřují svoje impérium jako infekce. Fanoušek Star Treku by neměl být nejspíš zklamán. Efekty jsou slušné a příběh nic extra nekazí, takže dám konečně nějakému staršímu Startreku 4 hvězdičky. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Joe321

Kdykoliv se díl seriálu nebo film motá kolem postavy Picarda, jedná se o sakra dobrý dramatický zážitek. První kontakt je perfektní souhrou mnoha věcí. Kvalitního scénáře, výpravy (i dnes působí moderně), akce (vesmírná bitva) a herectví Patricka Stewarta. Dohromady nejen prvotřídní ST film, ale i space opera všeobecně. Doporučuju si pustit seriálový trojdíl s Borgy a navázat tímto. Člověk pak více vcítí do kapitánových myšlenkových pochodů. -"We've made too many compromises already. Too many retreats. They invade our space and we fall back. They assimilate entire worlds and we fall back. Not again. The line must be drawn here! This far, no further! And I will make them pay for what they've done!" ()

M.i.k.e

rozhodně lepší než předchozí střídačka se starou partou, ale stejně jako tam, tak i tady sem dojel na to, že k nové posádce nemám absolutně žádný vztah (jelikož sem nesledoval Novou generaci) a vlastně mi není moc sympatická. Ve výsledku to tak přebije fakt, že je První kontakt slušně odsýpající sci-fi se solidním devadesátkovým vizuálem, která funguje většinu času spolehlivě tak jak by měla...70% ()

Eriol

Borg Lokutus..? Asi se budu muset podívat na starší díly... Každopádně tento ST je mnohem lepší než ST: Nemesis, protože alespoň má nějaký DĚJ a výbornou atmosféru. ()

humanbeing

První kontakt mi přijde jako nejlepší Star Trek z filmové série. Má vše, co by mělo napínavé akční sci-fi mít. Akci, děj s rychlým spádem, odvážné hrdiny, silné nepřátele, napětí... Osmý díl je z celé série nejpřístupnější a rozhodně bych ho doporučil i divákovi neznalému fenoménu Star Trek. ()

C0r0ner

Třetí hvězdička, že se to nebere vážně, jinak je to ale solidní trash, který má sice velmi slušné efekty, ale jinak je to jenom o málo lepší než třeba takoví Strážci vesmíru. Podobně jako třeba Hvězdnou bránu jsem v deseti žral, tak v dospělosti je to celkem šrot. Aspoň je to ale sci-fi, což jsou plusové body. 50% ()

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze