Chaplin v zábavním parku

• USA Kid Auto Races at Venice (viac)
Krátkometrážny / Komédia
USA, 1914, 11 min

První film kde se už Charlie objevuje ve svém známém obleku tuláka. Polodokumentární film o závodech dětských aut na pláži losangeleských Benátek, natočený přímo na místě v době závodů a sestavený z improvizovaných komických výstupů zevlouna Charlieho mezi náhodnými diváky. (formelin)

everlong

co se týče dějě, je tonto film vlastně pouze o tom, že se jeden podivný chlápek snaží neustále snaží za všech okolností dostat před kameru....to vše na pozadí automobilových závodů...ale nejdůležitější je fakt, že Chaplin v zábavním parku je první film, kde se tento mistr němého filmu objevil ve svém tradičním kostýmu tuláka. A proto je pro mě nezapomenutelný. DÁLE HRAJÍ: Henry Lehrman (Film Director) Frank D. Williams (Cameraman) ()

PetrPan

Aneb jak jeden gag nestačí na celý krátký film. Blbůstka, která ani není groteskou, ale zase spíš jen experimentem s filmem. Době amatérských nadšenců už ale v roce 1914 zvonila hrana a tak se tu dá pochválit spíš jen zvolené prostředí zábavního parku, kde probíhaly skutečné automobilové závody i dětské z rampy. Jako svědek své doby tedy i vcelku zdařilé, čili smířlivé dvě. ()

Rozjimatel

Krátka polodokumentárna groteska z Chaplinových začiatkov v Keystone štúdiu, ktorá je zaujímavá hlavne tým, že bola nakrúcaná v reálnych podmienkach detských automobilových pretekov a do značnej miery bola improvizovaná. Je bezdejová, Charile, po prvý raz vo svojom kostýme tuláka, sa tu v podstate len producíruje pred kamerou, ktorá ho neodolateľne priťahuje ako magnet. Je pritom ako taký poriadne otravný a nekonečne vytrvalý nezmar, ktorého sa filmári ani za boha nevedia zbaviť. Videná verzia z roku 2010 s obstojnou hudbou Erica Beheima (príhodne na spôsob verklíku). ()

LegoMan69

Celou dobu se Chaplin snaží dostat do záběru kameramana, který zase chce natočit závod automobilů. Nejdřív Chaplina odstrkuje ze záběru a pak do něj kope a Chaplin se furt vrací a motá se tam. Jako děj tam není vůbec žádný, zato to slouží dobře jako dokument. Uvidíte kolik mnoho lidí na takové závody chodilo, uvidíte staré závodní "sporťáky" takže z pohledu jako dokumentace nějakých závodů to beru. Nicméně jako groteska se tam furt opakuje to vyhazování ze záběru kamery a moc mě to nebralo. Jako párkrát jsem se usmál a ten ksicht do kamery na konci byl boží, ale jeden, dva boží momenty to nezachrání. ()

Radko

Prvý film, kde sa Chaplin zjavil vo svojom typickom úbore tuláka s paličkou, fúzikmi, klobúkom a veľkými, rozčaptanými topánkami. Mätúci český preklad názvu má len málo spoločné s dejom. Nejde totiž o klasický zábavný park, ale o automobilový okruh určený mládežníkom. Charlie sa snaží po celú dobu filmu dostať do záberu kamery, nakrúcajúcej priebeh pretekov. Pobieha po ceste, pletie sa do cesty okolo prúdiacim pretekárom, usporiadateľom, kameramanovi. Za jeho konaním je túžba pochváliť sa v liste frajerke, že "celý čas bol na dráhe". Ide síce len o rozvinutie jedného jednoduchého nápadu, ale neustála snaha sa votrieť kamsi, kam nepatríte a odkiaľ ste neustále stále brutálnejšie vyhadzovaní, bola v Chaplinovom podaní neodolateľne pôvabná. ()

• Vztah mezi režisérem a postavou tuláka na plátně není nepodobný tomu, jaký měli Chaplin a Lehrman mimo plátno. Neshody mezi Lehmanem a Chaplinem narůstaly s každým jejich dalším společným filmem, jelikož si Chaplin vymohl dovolení zasahovat i do režie. Lehrman pro společnost Keystone natočil ještě čtyři filmy, poté následoval herce Forda Sterlinga k jeho nové filmové společnosti. (SeanBean)
  • Druhý Chaplinův film a vůbec první kde se Chaplin objevuje jako Tramp. (Kulmon)