Reklama

Reklama

Pirát

USA, 1958, 119 min (Alternatívna 116 min)

Réžia:

Anthony Quinn

Kamera:

Loyal Griggs

Hrajú:

Yul Brynner, Claire Bloom, Charles Boyer, Inger Stevens, Henry Hull, E.G. Marshall, Charlton Heston, Lorne Greene, Ted de Corsia, Douglass Dumbrille (viac)
(ďalšie profesie)

VOD (1)

Osud celé země leží v rukou muže bez vlasti, co vyznává jen černou pirátskou vlajku...  Značně romantizované vyprávění se odehrává v roce 1812 uprostřed zuřící britsko-americké války. Pašerák, pirát a vůdce neworleanského podsvětí Jean Lafitte vládne síti rozsáhlých mississippských mokřadů, na níž vybudoval malou nezávislou ostrovní pevnost v zálivu zvanou Barataria, která má klíčovou strategickou hodnotu k ovládnutí přístavního města New Orleans. Poslední z bukanýrů Jean Lafitte proto musí zvážit, na kterou válečnou stranu se nakonec přidá. Osud celé země leží v rukou tohoto muže bez vlasti, jenž dosud vyznával výhradně černou pirátskou vlajku a byl trnem v oku americkým úřadům. Lafitte sehraje v celém konfliktu ústřední roli, snaží se vyjednat milost pro všechny své muže a zároveň získat srdce své vyvolené Annette, která je ovšem dcerou úhlavního nepřítele a místního guvernéra Claibornea. Britové slíbí splnění veškerých jeho podmínek a navrch vysokou finanční odměnu, zatímco Američané pod taktovkou generála Andrewa Jacksona (Charlton Heston) se zaručí slibem milosti pro každého, kdo se připojí v boji za nezávislost Spojených států amerických. Lafitte se musí vypořádat se svou pirátskou minulostí a převzít zodpovědnost za své konečné rozhodnutí... Pirátské dobrodružné drama s příznačným Bukanýr představuje ve filmografii legendárního herce Anthonyho Quinna jediný režijní počin. Jednalo se o remake stejnojmenného snímku z roku 1938, který natočil Quinnův tchán a hollywoodský klasik Cecil B. DeMille. Jednalo se o jejich poslední společný filmový projekt, protože DeMille byl tou dobou už vážně nemocný a krátce po premiéře zemřel. Pro zajímavost lze zmínit, že se objeví osobně v prologu filmu a uvádí příběh, v němž sehraje hlavní roli vyhlášený bukanýr Jean Lafitte ve ztvárnění hvězdného Yula Brynnera. (Česká televize)

(viac)

Recenzie (19)

majo25 

všetky recenzie používateľa

Pozoruhodný veľkofilm o americkom pirátovi, ktorý však nezvádza bitky na lodi, ale na pevnine - hlavne v jednej z najznámejších bitiek o americkú nezávislosť pri New Orleanse. V tradične skvelom podaní charizmatického Brynnera, ktorému výborne sekunduje Heston v postave generála a neskoršieho prezidenta Andrewa Jacksona, ktorá bola pre Hestona zaiste typologicky vybraná. Napriek tomu, že k bitkám dochádza sporadickejšie, za zmienku stojí iba pompézna záverečná bitka, má film svižné tempo a napriek 2 hodinám vôbec nenudí. Môže za to vďačiť nielen prešpekulovanému scénáru a veľkému množstvu trefných hlášok, ale aj vybičovanejším dramatickým scénam, ktoré spolu vytvárajú skvelú atmosféru. Veľká škoda, že skoro všetko je točené iba v štúdiu, dokonca aj bitky. Kvôli tomu je na pľaci kopec hmly, v ktorej okrem výstrelov z muškiet a diel veľa toho nie je vidieť. A že ide o režijný debut Anthonny Quinna (ktorý si mimochodom zahral v o 20 rokov staršom predchodcovi Piráta), tak to klobúk dolu. ()

PTuranyi 

všetky recenzie používateľa

Celkom dobrý ale trocha romantizujúci historický film o zrejme veľmi dôležitej bitke v dejinách Spojených štátov amerických, ktorú vybojoval generál Jackson s pomocou miestneho piráta Lafittea. Produkcia je dobrá ale žiaľ romantický obraz piráta zaľúbeného do dcéry guvernéra so šarmom D'Artagnana sa príliš nesnúbi s vážnosťou a pátosom, s ktorým sú stvárnené historické okolnosti. Celkom dobrá atmosféra tak občas skĺzne na úroveň telenovely. Herci svoje úlohy hrajú dobre. Yul Brynner síce nemá toľko skúseností ako Charlton Heston, ale už mali spolu za sebou veľkofilm Desať božích prikázaní. Čas však zaťal drápy príliš hlboko, takže, niektoré scény majú skôr divadelnú úroveň a výprava často nedokáže zakryť, že sa natáčalo v štúdiu. Pôsobí tak oproti spomínanému filmu ako lacná romanca s historickým pozadím. ()

Reklama

dopitak 

všetky recenzie používateľa

O generálu Andrew Jacksonovi se na wikipedii píše: "Byl proslulý svým celoživotním pronásledováním Indiánů.... Od roku 1834 násilně odsouval indiánské kmeny do nově vzniklého Indiánského teritoria....." Proto dost pochybuju, že by měl u sebe před rozhodnou bitvou o New Orleans indiánské zvědy, jak tento film předvádí.____Pirátovi vévodí k nepoznání změnění Yul Brynner (knírek, bujná hříva) a Charlton Heston (o deset let pro film zestárlý kosmonaut Taylor z Planety opic). Především Yul hraje jak o život, z pozdějšího "statečného" Chrise si je podobný jen očima a jistě také hlasem (my film však známe dabovaný, že). Film byl z velké části natočen v interiérech, všude je mlha a poněkud laciné rekvizity (splihlé papírové palmy). Vyzvihl bych silnou hudbu dobře zvýrazňující dobrodružný nádech celého snímku. Podle mého soudu se jedná o zajímavý pohled na část americké historie, který jistě lze českému divákovi doporučit. ()

curunir 

všetky recenzie používateľa

,,V BOJI SOM PRIŠIEL O UCHO, KAPITÁN." ,,AJ TAK MA DOBRE POČUJEŠ." ,,TO MA NETRÁPI, ALE MAL SOM NA ŇOM DIAMANTOVÚ NÁUŠNICU." __ Na začiatku sa nám vo ,,vysvetľovacom prológu" prihovára sám veľký Cecil B. DeMille, podobne ako to urobil aj o niekoľko rokov skôr v ,,Desatore prikázaní", no režisérsku štafetu tu z dôvodov, o ktorých sa dá prečítať v zaujímavostiach preberá Anthony Quinn. A ten aj napriek tomu, že nikdy predtým a už ani nikdy potom nestál za kamerou nakrútil veľmi slušné starosvetské dobrodružstvo, ktoré je však vo výsledku o niečom úplne inom, než by väčšina divákov čakala. Už fantastický akciou nadýchnutý plagát sľubuje zmes námorných bitiek a povinnej romantiky. Ucelenejšia akčná scéna však vo filme paradoxne ani nie je, nemožno ale povedať, že by ho to v negatívnom zmysle poznačilo, keďže príbeh založený na skutočných udalostiach je sám o sebe zaujímavý. Síce tu sem-tam o nejakú tú loď nie je núdza, pirátstvo tu je skôr v úzadí a príbeh sa sústreďuje na anglicko-americkú vojnu. Keď v bitke vynikajúco obohatenej o hmlový závoj malo prísť k boju na bodáky zalizoval som sa blahom, žiaľ ako som už naznačil, až do takýchto dôsledkov nedospeje. Na druhej strane je tu sympaticky porušené klišé s milostnou zápletkou, ktorá tu až na pár výstupov nedostáva žiaden priestor sa naplno prejaviť, čo robí celé rozprávanie omnoho viacej uveriteľnejším. Na vlasatého Yula Brynnera som si zvykol už v ,,Šalamúnovi a kráľovnej zo Sáby" , tu ma však viacej zaujal uhrančivý Heston, ktorý si rok pred Ben-Hurom zahral aspoň o 30 rokov staršiu postavu než by zodpovedala jeho veku, pritom však vie aj takýto vekový rozdiel uhrať so cťou jemu vlastnou. (30. hodnotenie, 5. komentár k filmu) ()

jedna_vrana 

všetky recenzie používateľa

Yul Brynner takmer na nepoznanie (rýchlo som si uvedomila, že ho poznám len vďaka jeho najznámejšej postave). Vyrozprávaný príbeh sa podľa popisu zakladá na reálnych faktoch. Jeho prevedenie však na mňa pôsobilo lacno – ach, tie kulisy. Pochybné romantické pletky a priemerné herecké výkony bolo to, čo takmer „Bukaneera“ potopilo. ()

Galéria (26)

Zaujímavosti (4)

  • Charlton Heston ve své autobiografii „In the Arena“ z roku 1995 uvedl, že lituje, že ve filmu vypadal mnohem starší než skutečný Andrew Jackson, kterému bylo během války v roce 1812 46 let. (Marek06)
  • Cecil B. DeMille původně plánoval pojmout remake svého filmu z roku 1938 jako muzikál, ale rozmyslel si to, když Yul Brynner pohrozil, že v takovém případě od smlouvy odstoupí. (vesper001)
  • Jde o poslední film Cecila B. DeMilla. V době natáčení byl již vážně nemocný a režie se proto ujal jeho zeť Anthony Quinn, který hrál v původní verzi jednu z vedlejších rolí. DeMille jen dohlížel na výrobu a s výsledkem příliš spokojen nebyl. Zemřel v lednu 1959, pouhý měsíc po premiéře. (vesper001)

Reklama

Reklama