Je to podvodník a lhář, to musí být jasné každému soudnému člověku. A Líza Curryová rozhodně soudná je. Nikdo přece nedokáže přivolat déšť. Nikdo nedokáže zařídit, aby se ničivé tornádo vyhnulo právě našemu městu. A zvlášť ne za pomoci tak směšných a primitivních prostředků, jaké ten blázen lidem prodává - a jaké si ti ještě větší blázni od něj kupují. Jenomže on neprodává jen ty svoje legrační tyčky. On prodává naději. Naději, že se nebe konečně zatáhne mraky a na vyprahlou, rozpukanou půdu se snese déšť, který lidé, pole i dobytek tak zoufale potřebují. Věří mu, protože Starbuck je nejen podvodník a lhář, ale i fantasta a snílek. Snílek, který dokáže lidi přesvědčit o své pravdě, který dokáže vidět krásu tam, kde ji jiní nevidí... (oficiálny text distribútora)

Huguette

NAPROSTÁ NÁDHERA! Jakýsi konflikt mezi krásnými, až pomíjivými sny a syrovou realitou. Alespoň já jsem si připadala jako střed lana, o které se tyto dva pojmy přetahují a nějak jsem se nemohla rozhodnout, na kterou stranu bych se radši dostala. Chápala jsem (myslím) obě strany, a i přes určitou rozervanost postojů jsem byla s vývojem příběhu spokojená. Někdy totiž existují filmy, kde je vidět, že linie příběhu je šroubovaná a náslině konstruovaná, aby to nějak dávalo smysl. V tomto případě jsem žádné takové násilné vynucení děje nepociťovala, vše se jevilo přirozené. A myslím, že to bylo dané celkem jasnou typizací postav. Děj a myšlenky příběhu nerušilo zbytečně moc postav a ani míst. A jako bonus, bylo cítit divadlo, což je pro mě vždycky plus. ()

bull!nka

...vlastně člověk většinou věří tomu, čemu věřit prostě chce a basta, podvodníkům to taky někdy vyjde a Líza je v podání Katharine Hepburn nezapomenutelná ()

Lestat

Burt Lancaster coby pokoutný prodavač Bill Starbuck. Potřebujete ochránit před tornádem, suchem nebo jinou katastrofou. Počkejte si až k vám ve svém pomalovaném vozítku dorazí a máte po problémech. Kdyby se to ale náhodou nepovedlo, prodá vám alespoň pár svých snů. První za dolar, druhý za dva..Tak si pospěšte. ()

Zuzanyje

Neodolatelný lhář a snílek Burta Lancastera, jehož pohádkám o přivolání deště nikdo nevěří, ale jeho pohádce o kráse Katharine Hepburnová podlehne. Co mě na filmu fascinuje je vykreslení charakterů tří sourozenců - nejstarší už vzdal všechny své naděje, nečeká, že se ožení a nevěří, že by se kdy mohla provdat sestra. Nevěří na lásku, prý se sestra má stejně jako on smířit s tím, že zůstane sama. A přestat už s těmi pohádkami o tom, že dokáže být krásná, je přece úplně obyčejná. Prostřední sestra jen ve skrytu duše doufá a stále touží po lásce. Střídavě podléhá tomu, že na ni láska čeká a vzápětí propadá beznaději. A nejmladší ze sourozenců je plný optimismu a důvěřivosti, vidí před sebou svou lásku v červeném čepečku a je ochoten věřit i podivnému obchodníku s deštěm... ()

Rodin

Toto je naprosto vychytaná a vymazlená adaptace divadelní hry, kterou jsem viděl až po létech od zhlédnutí tohoto skvostného filmu v divadle na Vinohradech. Přes tehdejší hvězdné obsazení a výborné herecké výkony mimo jiné Sváti Skopala, Břetislava Slováčka a Hanky Maciuchové jsem prostě neviděl ani 10% z té síly, kterou dalo celému kusu duo Lancaster - Hepburn. Skvost a ještě jednou skvost. ()

Rattlehead

Krásný příběh o tom, jak snílek a podvodník (úžasně nakažlivý Burt Lancaster) nakonec přece jenom - alespoň jednou za život - dokázal přivolat déšť. Snímek krásně balancuje na hraně mezi sny a nadějemi na straně jedné a rozumem a všedností na straně druhé. Stará panna Katharine Hepburnová se nakonec přece jen přikloní na stranu rozumu (vezme si šerifa namísto obchodníka s deštěm), ale díky snílkovi Lancasterovi rozbije skořápku všednosti a odhodí strach začít konečně žít. Výborný dabing z roku 1975. ()

xxlch

Kdykoliv vidím znovu tento film,dostanu chuť na opečenou slaninu a několik vajec a chtěla bych,aby je připravila skvělá Líza ( Katharine),když se vrátí od příbuzných.Taky takový kousek snu a skoro žádná naděje-jako ve filmu (ale tam nakonec zapršelo,takže-kdo ví...) ()

MirkaP

Po 45 minutách jsem to vypnula. Bylo to jak divné divadlo ve westernových kulisách. K tomu devětačtyřicetiletá Hepbern jako děvče na vdávání, dost podivné. ()

gotham

Vzhledem k pověsti tohoto romantického westernu byla pro mě první polovina filmu velkým zklamáním, děj i spád filmu byl velmi nudný a fádní. Postupem času se dějová linka trošku rozjela a vše zachránilo posledních 10-15 minut, které byly vynikající. Bohužel nejsem zrovna fanoušek Katharine Hepburnové a ani ostatní herecké výkony mě nijak neupoutaly, ale jinak se jedná o příjemný filmový zážitek. I když v mém případě 3 hvězdám Obchodník unikl jen o kousek. 70% ()

nash

No já nevim, tenhle film mi toho opravdu moc neřekl, což nevynahradí ani velmi dobrá Hepburnová a několik milých scén. ()

jessic

Příliš divadelní adapatace klasické hry. Ale Katharine Hepburn se snad narodila pro roli staropanenské zatrpklé ženy, která podlehne šarlatánovi a získává naději a víru v sebe (neuvěřitelné, že jí v té době bylo skoro 50) a Burt Lancaster je jako podvodník okouzlující. Čtyři hvězdy za to herecké nasazení. ()

brasek

Western kde sa nestrieľa nie je western a nejako mi do tohto žánru nesedí automobil a telefón, takže hovorím iba o "romantickej komédii" ktorá ma nemá ako osloviť, príbeh ma nebaví a Katharine Hepburn je už prestarnutá aby hrala dievča na vydaj. ()

zigy

Zapomeňte na to, že by to byl western. Tohle je nádherný. i když nenápadný film pro citlivé duše, a obávám se, že v dnešní době už je jen málo lidí, kteří jej opravdu dokáží procítit...málokterý film má tak silné poselství. O hledání smyslu života a o potřebě lásky. Dabing excelent (fraajer Němec). ()

allegria

Hodnotila bych výš, už z úcty k hercům a skvělé základní premise filmu, ale nebylo by to upřímné. Hodně mě rušilo divadelnické podání, přehrávání, ve své době snad vysoko hodnocené, ale spíš se hodící na jeviště. Těšila jsem se, až bude konec. Škoda. ()

evangelik

Matně si vzpomínám, že jsem ten film viděl kdysi dávno jako malý kluk. Nemohl jsem tomu pochopitelně rozumět. Po repríze po cca 50i letech bych řekl spíše zklamání než nadšení. Možná že vydržím podívat se na něj ještě jednou, ale to bude asi tak vše. Na některé jiné filmy se naopak dokážu dívat stále dokola. Určitě jsem několik těch nejoblíbenějších viděl i 50x. Na celé té psychologické podívané mi nejvíce překážela hlavní hrdinka. V době natáčení 49i letá. V dialogu o sobě mluví jako o prostém děvčeti - to už se mi zdá na tu dějovou konstrukci opravdu moc. Hlavní zápletka - žena která má "zůstat na ocet" = strašná katastrofa, v očích celého okolí něco neodpustitelného. Dnes, v době genderové korektnosti by byl režisér feministkami rozcupován na kusy. Ale hlavně ten "dívčí" strojený profesionální úsměv. Přišel mi jako jedna velká neupřímná dolarová atelierová křeč.... ()