Dvaapadesátiletý Carsten (Jesper Christensen) je populárním a velmi respektovaným středoškolským učitelem. Je ženatý s Ninou (Pernille August) a mají spolu syna Tobiase. Carsten se zaplete s bývalou studentkou Pil (Beate Bille), která sympatizuje s extrémní levicí. Jedné noci se Pil zúčastní výtržností, které nedopadnou dobře a je při nich zabit policista. Pil a další dva aktivisté jsou uvězněni. Carstenova aférka se prozradí a on opouští svou zaskočenou ženu Ninu, aby mohl všemi prostředky pomáhat Pil. Za nimi zůstává jeden mrtvý policista, dvě zničené rodiny a vina, která se začíná pomalu, ale jistě zvětšovat. (Skandinávský dům) (oficiálny text distribútora)

danliofer

Film, který donutí člověka se zamyslet, jak se mohou postoje a city lidí proměňovat v průběhu času v konfrontaci s vlastním pocitem viny. Tak trochu mi film připomněl podstatu Dostojevského Zločinu a trestu. Jeden může utéct před zákonem, leč neuteče před sebou samým... ()

Tosi

Film s minimem akce, ale vůbec nenudil. Být zaslepený láskou se holt někdy vůbec nevyplácí. O tom by mohl středoškolský učitel Carsten vyprávět. Jeho bývalá studentka Pil, se kterou má tajný poměr, jednoho večera při nějaké levotě přejela úmyslně zasahujícího policajta. Carsten svůj dosavadní život hodil rychle za hlavu, rozvedl se, prodal dům a ztratil přízeň syna. Zato naplno pomáhal Pil vymotat se z obvinění a posléze z vazby. Aby odlehčil Pil s výčitkami svědomí, začal na sebe pomalu přenášet její pocit viny. Mladá milenka byla po čase pro nedostatek důkazů propuštěna, ale jejich milenecký vztah přestával záhy fungovat. Carstenovi se nepodařilo srovnat se s pocitem dodatečné spoluviny, ztratil práci i milenku a stávala se z něj troska odsouzená okolím. Chladné sociální drama postavené na výtečném výkonu Jespera Christensena aneb jak se vyrovnat s pocitem viny. ()

Toto

Nemôžeme len tak nečinne sedieť, musíme niečo urobiť. No tak zabime policajta! Moc sa mi nechce veriť tomu, že sú v base traja vinníci a nakoniec ich pustia na slobodu. Žeby policajti nezatlačili na nich troškou psychológie, jeden z nich by nepustil do gatí a všetko bonzol.No čo už. Možné je asi všetko. ()

dopita

Příběh o zločinu, vině, trestu, zodpovědnosti za činy a špatném životním rozhodnutí. Depresivní psycholgické drama, které se dost povedlo. Film mě nenudil a ani sem si nepřipadal manipulovanej. Film zdobí výborný herecký výkony. ()

DannyBoy80

75%. 4ekal jsem nějakou pecku z vynikající Dánské produkce. Ale začátek byl pro mě trošku nudný. Postupem času se to začlo vylepšovat. Vztah s takovým věkovým rozdílem, prostě takhle většinou končí. Zajímavý je i posun myšlení postav v průběhu času. Celkově lehce nadrůměrné. ()

agassi68

Dokonale spracovaná dráma bez pátosu, klišé a šťastného konca. Severania to skrátka vedia. Škoda, že tieto filmy môže divák vidieť tak vo filmovom klube alebo okolo polnoci na tv kanáli :( ()

EDABarret

Velmi pěkné a hlavně skvělý herecký výkon Jespera Christensena, který mě dokonale vtáhnul do děje a až dokonce nepustil. Pohled na osobnost a jak člověk může v návaznosti na situace měnit názory a stanoviska. Po dělší době zase příjemný filmový zážitek. ()

Kvasekus

Kde se to v těch dánech bere? Další ze série filmů, kde se snad odehraje ten nejhorší možnej scénář a když se k tomu přidá výborná hudba a výborné herecké výkony, tak je to prostě skvělá podívaná. I když je film depresivní a ponurej(jak to u dánskejch filmů bejvá), tak se prostě musí líbit. Nevidíte žádný trapný americký happyendy nebo přeslazený láskyplný kecy. Tohle je prostě drama! ()

Crazynka

Úžasné drama o rozpolcenosti lidské duše. Napětí graduje, je zde láska, nevěra, nepochopení, deprese, zločin a trest... Perfektně zpracované a určitě stojí za zkouknutí. Hodně silné 4 hvězdy. ()

nula87

Další severský film, které dokazuje, že v této části Evropy jsou schopni natáčet zřejmě nejlepší vztahové dramata. Vztahy, vina, trest, odpovědnost, svědomí. To všechno podáno v uvěřitelné, nepřikrášlené syrové podobě. 85% ()

Pete

Další vynikající dánské drama, jaké snad umí jen oni - na vyhrocené situaci se odhalují charaktery postav, pod povrchem bublají skryté emoce, aby potom vytryskly větší silou. Studie mužské krize středního věku je zároveň hlubším zamyšlením nad obecnými otázkami odpovědnosti, svědomí, viny, trestu a odpuštění. A jak je tu dobře vidět, týká se to také přeneseně odpovědnosti za ostatní ve svém nejbližším okolí, protože prostě člověk tady na Zemi nežije nikdy úplně sám. ()

Fosgo

Dvojí drama … viníkovo i svědkovo, částečně vykalkulované a hnané až příliš na hranu, klade mnohé otázky: Tou ústřední je především problém viny. Je možné vzít vinu na sebe a opravdovému viníkovy tak prokázat „medvědí službu“ ? Vedle morálního aspektu zaznívá i silná touha po novém vztahu (naplněném ke své mnohem mladší studentce?), potřebě změnit život, překonat únavu z manželství. Žádná postava filmu není čistě pozitivní, všichni tak nějak žijí v zaběhnutých stereotypech své nudné životy – samozřejmě mimo samotné viníky i milostně poblouzněného profesora, páchajícího nejdříve „dobro“... Změna jeho postoje je posléze bolestná, a ač není přímo vinný zabitím , svoji vinu si začíná silně uvědomovat. Někde v pozadí filmu cítím vliv knihy Otázka viny Karl Jasperse. Která vina je kriminální a která morální a jaký je mezi nimi rozdíl? ()

Saxos

Film představí tři fáze. První - profesorovi se splaší hormony. Druhá - nepřiznej se, přiznej se. Třetí - profesorovo špatné svědomí. Všechny tři fáze doprovází protivná hudba. Zápory: smyčce. Závěr: nedoporučuji. ()

gizi

Mám rád filmy ze života a o životě. Tento snímek je opravdu zajímavý, jelikož ukazuje, že život není vždy černobílý a správně se rozhodnout není někdy vůbec možné, protože nevíme, co je to správně. Taky někdy nelze vzít věci zpět a život je najednou úplně někde jinde, než jsme očekávali. Hlavnímu hrdinovi se během krátké doby úplně otočí život, takže se z učitele na střední škole stane úplná troska, přijde prakticky o všechno a výhled do budoucna? Šance tu je, jak naznačuje otevřený konec. Film na mě dost zapůsobil a i když ho již není třeba vidět opakovaně, vysloužil si u mě 85%. ()

Skandinávské filmové menu o třech chodech

Skandinávské filmové menu o třech chodech

01.05.2009

V průběhu května nabídne Skandinávský dům v české i moravské metropoli očekávaný filmový nášup, tentokrát z kuchyní tří největších severských států – z Dánska, Norska a Švédska. Dánský snímek Zabití… (viac)