Angličan, který vylezl na kopec (a slezl z hory)

• Veľká Británia The Englishman Who Went Up a Hill But Came Down a Mountain

Jednoho letního dne roku 1917 dorazí do malebného městečka kdesi ve Walesu dvojice kartografů - mladý Reginald Anson, který se vrátil z válečné řeže ve Francii a jeho zkušený kolega George Garrad. Přišli proto, aby změřili místní dominantu - Fynnon Garw. Když se však místní lidé dovědí, že jejich hora neměří tisíc stop a tudíž není ničím více, než jen kopcem a nebude zanesena na královských mapách, rozhodnou se zakročit a chybějících dvacet stop hodlají vlastníma rukama na vrcholek doplnit. Je to otázka vlastní hrdosti a cti ve chvíli, kdy všichni mladší muži z městečka odešli na bojiště první světové války... Proti tvrdohlavým Walesanům, vedených hostinským Morganem a reverendem Jonesem, se však obrátí počasí a začíná to vypadat, že Fynnon Garw zůstane kopcem. Zdržet Angličany v městečku je výzva pro chytré hlavy. A nakonec to není takový problém, zvlášť poté, co Reginald začne ze srdce přát smělému plánu, a to jen proto, že se zakoukal do hezké Betty... (oficiálny text distribútora)

laepus

Kvalitou si tenhle film zřejmě nezaslouží čtyři hvězdy, ale v tomhle případě se neřídím pouze "objektivní kvalitou" (navíc jak já mohu hodnotit objektivně kvalitu...), ale hlavně subjektivními pocity, které ve mě tenhle nadmíru příjemný film vyvolal. Bylo mi u něj krásně a vím, že určitě si jej ještě někdy pustím znovu. Je to totiž právě ten typ filmu, který když se vám zalíbí poprvé (a víte proč), tak ho klidně můžete vidět ještě stokrát a pořád pro vás bude zajímavý. Stručně řečeno: moc líbilo. ()

lemonova

Tento film mám stále radšej. Je neuveriteľné, ako sa z banálnej zápletky a bez jedinej zápornej postavy podarilo vytvoriť dielko, ktoré má v sebe taký náboj. Medzi cholerickým reverendom Jonesom a Morganom kozlom to iskrí minimálne toľko, koľko medzi Reginaldom a Betty a krásne až karikatúrne vykreslenie postavičiek (jednej uletenejšej než druhej) spôsobuje, že ak sa už nebudete priamo smiať na plné ústa, bude vám aspoň príjemne od začiatku do konca "...nebo chceš, abych všem řekl, že to krachlo kvuli tobě?" :)) ()

Stíba

Za tu originalitu, anglicko-waleské handrkování ale i celkovou atmosféru vesnice, hudbu či postavy si tahle nápaditá komedie zaslouží palec nahoru. Způsob vyprávění a celková konstrukce tu udělaly svoje. ()

arkie

Nespravedlivě podceňovaný snímek. Neklade si vysoké cíle, ale funguje. Pivní atmosféra waleského venkova, ostrovní ostrovtip a osvědčený Hugh Grant ve své klasické roli, která mu sedí dokonale jako úzké kalhoty v Music and Lyrics - tentokrát (a to je dobře) nikoliv role hlavní! Colm Meaney anóbrž Morgan the Goat se musí vidět. A člověk si umí představit, že by se na to podíval i podruhé. Sice okousaných, ale pořád pět - pod podmínkou, že posloucháte originální znění. ()

Theker

Toto nieje len "naivná" vidiecka komédia. Toto je film o patriotizme.... Gart Hill hora - teda vlastne už znovu kopec - je totiž skutočná a skutočný je aj tento príbeh. 4* ()

src

Velmi nedoceněná avšak vynikající komedie. Kontrast mezi Velšany a Angličany je úžasně vyobrazen. A spousta kvalitních herců, které jste už určitě "někde" viděli (jako třeba Tara Fitzgerald a Colm Meaney). ()

Bezda22

Je to taková lehce ulítlá komedie, ale opravdu jen lehce. Prostě vás to vtáhne a až do konce nepustí a ten konec je taky povedenej. Taková příjemná romantika. Krajina, malebná vesnička. Příjemnej příběh. Nečekal jsem, že by se tohle mohlo někdy stát. Ale údajně je to podle skutečný události. A to přidává u mě hvězdičku. ()

Stejšn

Film, na který se určitě rád znovu podívám. Příjemná komedie o národní hrdosti a přitom nevraživosti, která je zasazená do krásného prostředí. A navíc tam hraje můj oblíbený Colm Meaney. ()

tunackova

Velice příjemný film s Hughem Grantem v hlavní roli. Líbí se mi jeho nenáročný a velice originální obsah, který na mne působí podobným dojmem jako kniha. Nejzábavnější je každopádně velšanéské pohrdání Angličany a jejich hrdost na svůj národ. ()

quasar

Takový typický britský komediální film, který nikoho neurazí, ale klidně by mohl mít 75 min. a nic by tam nechybělo. Místo Granta a Fitzgeraldové by tam mohli klidně hrát nějaké neznámé tváře a své kouzlo by to také neztratilo. ()

mty

Laskavá komedie staví hlavně kontrastu na horlivého waleského patriotismu a anglické odměřenosti. Jako bonus romantická zápletka s Hughem Grantem. Celý film plyne v poklidném tempu, které se postupem času začíná měnit v lehkou nudu. ()

Gwilwen

Mnoho povyku pro … kopec, óo pardon – vlastně to byla hora. Celkem příjemný film o tom, že vlastně každá země má nějaký ten svůj „Kocourkov“ a tady v tom waleském se snaží banda místních vesničanů nahromadit na svém kopci malý krtinec, který by ho do očí Angličanů a hlavně do map povýšil na horu. Úsměvné, ale přece jen moc zdlouhavé a místy jsem se nudila. Na jedno zkouknutí ale dobré. Konečný verdikt 2,5 ()

Miyamoto

Příjemná komedie, které nechybí jemný anglický humor, vlastenectví, ani atraktivní angličanka v podání Tary Fitzgerald. Stojí za shlédnutí. ()