Ostrov

• Česko Ostrov (viac)
USA, 2005, 136 min

Píše se rok 2019 a Lincoln 6-Echo patří ke šťastlivcům, kteří přežili kontaminaci Země a nyní žijí v rozsáhlém moderním Institutu pod neustálým dohledem. Spřátelí se tam s půvabnou dívkou Jordan 2-Delta, která je vylosována, aby se přesunula na Ostrov. Údajně je to jediné místo na zeměkouli, které není zamořeno, a všichni touží po tom, aby tam mohli odcestovat. Jenže Lincolna na rozdíl od ostatních pronásledují neodbytné otázky, na něž hledá odpověď. A když se mu podaří vniknout do technického sektoru, zjistí, že všichni obyvatelé Institutu jsou součástí děsivého experimentu s klonováním, že Země není zničená a Ostrov neexistuje. Také Lincoln a Jordan jsou klony skutečných lidí, jimž mají poskytnout náhradní orgány pro transplantaci. Dvojici se podaří uprchnout, a přestože svět lidí je pro ně nebezpečný a v mnohém nepochopitelný, vědí, že svobodu si musejí vybojovat nejen pro sebe, ale i pro ostatní vězněné bytosti určené k likvidaci… (oficiálny text distribútora)

chim.chim

Fantasmagoristická akční slátanina, která ovšem po vizuální stránce a spádem děje poměrně snadno upoutá divákovu mysl. Ovšem donebevolající amerikanismy, klišoidní zvraty a konec jako z pohádky vystřižený jsou vskutku úsměvné. Tak například, jako v každé pořádné akční pecce, ústřední dva hrdinové prchající před jistou smrtí během svého úprku nejenže zvládnou setřást celou po zuby ozbrojenou speciální jednotku, a to bez jakékoli podobné zkušenosti, ale také zlikvidovat desítky aut s civilisty, prorazit naskrz mrakodrapem a následně pád ze sedmdesátého patra na obřím hořícím písmenu zakončit v jemně se pohupující síti s několika oděrkami na obličeji a perla nakonec - přelstít bezpečnostní systém nanejvýš tajné společnosti jakoby náhodou... Nemluvě o nespočtu dalších zcela nezúčastněných lidí, které tyhle eskapády taky stály život - kupříkladu na ně spadlo ono písmeno, případně byli ve vlaku, jímž se hrdinům podařilo setřást své pronásledovatele a který se ták efektně roztříštil. A výčet by mohl pokračovat. Nicméně bavila jsem se. ()

Say

[+]: Dokonale propracovaný design, prostředí a doba, ve kterém se film odehrává (místy připomíná vynikající Minority Report) [+]: Kamera. [+]: Dobře načasovaný střih. [+]: Téma je velice zajímavé, pro sci-fi téměř stvořené. [+]: Herecké výkony Evana McGregora a Seana Beana. [:]: Scénář, i když bohatý, byl někdy až příliš hollywoodský. [-]: Scarlett Johansson mě jako herečka zatím vůbec nepřesvědčila. Některé pózy mi tady vyloženě vadily (i když bývá hroší). [-]: Místy kýčovost a přehnaná sytost barev. [♪]: *** [♫]: **** (Steve Jablonsky) [=]: Rozhodně hodnotné sci-fi. Fanoušci tohoto žánru by určitě neměli opomenout. ()

Cement73

nápad na film tak geniálny až ma pri konci zamrazilo, aké reálne to môže byť... Ludia sú takého niečoho v pohode schopný. A do toho film je velmi slušne urobený. ()

fastum

Velmi akční sci-fi, kdy Michael Bay opět dokazuje, že cool záběry a akce mu jde na jedničku. K takovému námětu se to ale moc nehodí a několikrát jsem si v prostřední části říkal: "Už dost Michaele! Nech si je chvíli popovídat! Prosím!" Objektivně by to bylo za tři, jenomže je tu ta herecká čtveřice co mi to nedovolí. (Scarlett, Ewan, Sean a Steve). Sakra, tu čtvrtou musím přihodit. ()

laepus

Stálo to za to! Je tam sice plno klasických bayovských amerických vybuchovacích hovadin a logických minel, i přesto je to se Skálou jeho rozhodně nejlepší film. Tu základní myšlenku ani Bay svým neumem nedokázal filmu vzít a když se k tomu přičte Scarlett, Ewan, Sean, Djimon a Steve, tak toto dílko rozhodně vyčnívá z šedi všech ostatních akčních srágor... :) ()

Imrwere

V roce 2005 jsem zhlédl toto dílo v kině, ale netroufal jsem si jej dodnes hodnotit. Ovšem po dalším zhlédnutí musím dát krásných 90 % a musím říci, že mě Michael Bay celkem mile překvapil, ikdyž to nemůžu říct o jeho další tvorbě. Ale je pravda, že to, co se mi od něj opravdu nelíbí, bylo točeno až po tomto snímku. Ewan a Scarlett mi hlavní dvojici sedli úplně prfektně a Djimon na tom není jinak. Zkrátka film, který nenudí ani svou dlouhou stopáží a nutí diváka dokoukat jej až do samého konce. Rád jsem také viděl Steva Buscemiho a Michaela Duncana (R.I.P.) ... Stojí za zhlédnutí i doporučení. ()

Movie Gourmet

Celkem působivá a originální sci-fi s pozoruhodným hudebním doprovodem Steve(a) Jablonksy(ho) ze kterého v hlavě většiny fanoušků stále ještě zní skladba "My Name is Lincoln". Já si ji pouštím poměrně často :) Dějově to zas tak složité není, hlavně je celkem dost přímočarý vztah dvou hlavních postav, ale i tak Vás film nudit ve většině případů nudit nebude. Verdikt: 4* a 80 %. ()

Garch

Výborný námět, dnes už téměř mrazivě reálný. A Michael Bay si s adaptací evidentně vyhrál, na jeho měřítka, až komorně (s minimem triků). ..PS: Jeden mála filmů, který jsem si užil víc napodruhé. Od začátku vědět o co jde umožní sledovat i jiné detaily mašinérie od prvních minut. Taky je jasnější infantilní herectví postav z řad chovanců ;-) ..PPS citace (Steve Buscemi): "když lidi jedí maso, neznamená, že chtějí vidět krávu". "Nedívejte se na mě tak. Jestli chcete vyměnit svoje krásný vzpomínky za moje mizerný dětství, budu rád". ()

Nethar

Začátek slibný, sci-fi s dobrým zpracováním, pak se to ale přehoupne do takového obyčejného akčního béčka (to asi u Michaela Baye nepřekvapí), kde se dějou nesmysly, blbosti, lidi se chovají stupidně. Ale tak co, příjemně to zabaví, Ewan a Scarlett jsou důležitým bonusem. ()

filipvrbik

Skvěle udělaná budoucnost (teď už skoro současnost), takže po vizuální stránce jen samé superlativy - Scarlett Johansson je fakt boží. Trošku mám ovšem problém s klony jako takovými, chápu že slouží majetným klientům jako dárci orgánů- ale to mě zase tak moc neokouzlilo 80% ()

mira007

Celkem zajímavá myšlenka pěstování klonů na orgány, která ale dostane první trhliny už při trapném útěku z "ostrova" jehož způsob zdá se mi víc než kostrbatý. Mám rád inteligentní sci-fi, ale ačkoliv tenhle film nehodnotím jako špatný tak několik hloupých mezer v logice a provedení mi zkazilo dobrý dojem a ten konec to je škoda komentovat. Pozitiva jsou určitě vizuální stránka věci a herecké výkony ( v pořadí Bean, McGregor, Johanssonová ) ()

Milky.

I přes všechny logické díry, scénářové zkratky a nedomyšlenosti je to pořád moje oblíbené guilty pleasure. Jeden z Bayových filmů, na které se podívám rád. ()

Emo-haunter

Jako moje osobní pocity jsou tak 3,5/5, ale tu čtvrtou hvězdu udělím, když vidím tu hromadu 1* nebo 2*. Jasný, je to derivát všech derivátů, stokrát napsané téma, ale přeci jen to prostě má luxus Jablonskeho hudbu, svižnou kvalitní akci, pěkný vizuál a vše kolem toho je prostě funkční charakteristika áčkových filmů. Jen je to zkrátka prostší, není ta myšlenka filmu tak epická, i když se snaží být. I tak jsem se u filmu nenudil a bavil se, i když jsem našel inspirace nejméně deseti filmy, jež vznikly před tímto... ***7,6/10.*** ()

El Loco

Michael Bay v tomto filme rieši problém, ktorý sa môže stať pre nás aktuálny už za pár desiatok rokov - klonovanie. Určite patrí medzi to najlepšie, čo sa dá nájsť v jeho tvorbe. Nerozumiem tomu, prečo bol taký neúspešný v USA Po pomalšom rozbehu divákovi nedá vydýchnuť ani na sekundu a za jednou skvelou scénou nastupuje ďalšia. Potvrdzuje tým svoju dominanciu medzi režisérmi, čo sa týka akčných sekvencií. Samozrejme nechýbajú výbuchy a nejaké to zdemolované auto, či helikoptéra. Príjemne prekvapia aj herci, ktorí nie sú veľmi obvyklý v akčných filmoch - Ewan McGregor má na konte prakticky len Star Wars a Scarlett Johansson je na poli akcie absolútnym nováčikom. Sem-tam sa nájdu aj nejaké hlúposti ako napr. keď skupina žoldnierov najatých Merrickom v pohode vystrieľa časť policajného zboru a...nič sa nedeje ako keby nespáchali žiadny zločin. Z celkového pohľadu je to ale jeden z najlepších blockbusterov leta 2005. Nech si vraví každý čo chce. ()

kecinzer

Neuvěřitelná sci-fi extáze, kterou jsem nezažil již několik let. Prostě neuvěřitelný příběh, který mně bral celou dobu dech. Hlavní hrdinové jsou prostě skvělí. Opět bylo ukázáno, že je neradno hrát si s lidskými životy. ()

hell_boy

Michael Bay natočil inteligentní sci-fi, které je IMHO jeho nejlepším filmem. První polovina na mě působila podobně jako Matrix při prvním podívání a to i přes to, že nápad není zrovna tak originální jako byl ve své době u Matrixu. Druhá polovina mi zase atmosférou připoměla Minority Report. Herecké výkony jsou vynikající, konec uspokojivý, hudba trefená atd. atd. Myslím, že není co řešit, pro mě jednoznačně 5* a vyšvihnutí Baye mezi režisérskou elitu. ()

alenka

kokotina. scarlett na me pusobila spis jako trubka z plaboye, nez jako krehka kvetinka ze ztraceno v prekladu a ewan zase zahral celej film jen tim svym vyzubenym usmevem. skoda, ze buscemi nezil trochu dyl, ten byl naprostt vynikajici, a scenariste mu dali vtip. rozhodne jsem cekala vic nez jen vybuchy aut a slizke klony. ()

Michael Clarke Duncan zemřel ve věku 54 let

Michael Clarke Duncan zemřel ve věku 54 let

04.09.2012

Jeho nejvýraznější rolí byl bezesporu dobrácký obr Coffey ze Zelené míle, za jehož ztvárnění získal nominaci na Oscara. Jeho mohutná přítomnost (výška 196 cm) však byla nepřehlédnutelná v jakémkoli… (viac)

Willis a Foxx zahájí palbu...

Willis a Foxx zahájí palbu...

21.03.2010

...na všechno, co jim přijde do cesty během pátrání po ukradeném mikročipu. Zahrají si totiž ústřední duo v adaptaci hitové videohry Kane & Lynch. (Anti)hrdiny „third-person“ střílečky firmy… (viac)

Další Bayova apokalypsa?

Další Bayova apokalypsa?

20.03.2007

Žádný strach, král popcornu nehodlá natočit remake Coppolova slavného vietnamského opusu (ačkoli představa je to nadmíru zábavná). Jeden Armageddon mu však zřejmě nestačil a přestože právě dokončuje… (viac)

Michael Bay pohořel

Michael Bay pohořel

25.07.2005

Nový mega-projekt režiséra Michaela Baya (Skala, Armageddon) OSTROV sa stal prepadákom ako hrom, keď pri rozpočte 122 miliónov dolárov zarobil v USA za prvý víkend chabých 12 miliónov. V rebríčku… (viac)