Mezi námi žijí i Jiní, vyvolená kasta stoupenců sil Světla a Tmy, kteří magickou sílu těží z lidské energie. Její používání upravuje Dohoda, kontrolovaná Inkvizicí. V souladu s ní každé dobro musí být vyváženo zlem. Síly Tmy brání právo na neomezenou svobodu lidských činů a pravdu o kruté realitě, síly Světla neustále zvažují, zda svými skutky nevyvolají stupňování nežádoucích následků. Aby se nevymkly zavedenému řádu, vydávají i licence upírům, sajícím lidskou krev. Svou misi realizují Hlídky Světla a Tmy rafinovanou kombinací zásahů a v konstelacích, které připomínají souboje práva se zločinem či rejdy rozvědek. Nerozhodné výsledky jejich permanentní konfrontace pak připomínají situaci světa s jeho neutuchajícími konflikty a nejistotami, zmatením mravních hodnot. Atraktivní způsob zpracování oslovuje zejména mladé hlediště. (oficiálny text distribútora)

LadyScara

Ač se film knihou jen inspiroval, puvabně ukázal svět jiných, tak jak si ho někteří čtenáři nedokážou ani představit. Výborné knihy, výborné filmy a nakonec, i výborný Larp. ()

Jevablo

Lukjaněnka jsem měl docela rád, než na sebe práskl, že je grafoman (kdo občas zabrouzdá ve větším knihkupectví do oddělení fantasy, ví své - Lukjaněnko se svými Hlídkami často tvoří polovinu celého regálu). A touhle knížkou vše začal, takže proč nezajít na film? Chyba, chyba:-) Film totiž s knihou nemá společného prakticky nic. Tvůrci ji nečetli, zato ale viděli Matrix a Bladea a rozhodli se to udělat ještě lépe, pěkně po rusku - větší, víc efektů, víc bojů, rychlejší tempo atd. Jak to dopadlo? No jako v Rusku všechno. Z původní sci-fi klasiky vznikl jakýsi nesourodý polohoror, kde je hlavně o to, aby postavy měly fakt dobrou image a aby vypadaly hustě, čímž se vytrácí vše ostatní. Timur a jeho parta prostě zvorali, co mohli, a právě paradoxně tím zdůrazněním toho, co se jim ve shlédnutých snímcích líbilo, popřeli jakoukoli originalitu, kterou by jejich film mohl mít. ()

Memfiska

Ani nevím jak jsem na tento film narazila, ale musím říct, že se mi na něj koukalo velmi dobře. Čekala jsem něco na způsob americkejch hororů, a tohle mě příjemně překvapilo. V první minutách jsem si říkala, že nic moc, ale pak se to rozjelo a zastavilo až ke konci filmu. ()

Accuphose

Na ruskejch filmech (pokud to nejsou blbosti), mám rád ten asynchronní punk styl, jakým jsou natočený. Je jedno, zda je ta věc v tu chvíli důležitá pro děj, klidně to tam dáme, namísto něčeho jinýho. Narozdíl od většiny západní produkce, tomu nechybí emoce, a přes zjevně osekanej rozpočet, za přispění Ruského národního kolorytu, z toho může vzniknout dobrej film. Timurovi Bekmambetovovi se to povedlo :-) ()

Breaker

Co dodat? Vyzdvihnout hlavně vizuální stránku a kameru ... ale celkově? Na to, že je to ruský ... k tomu není co dodat, téměř plnej počet. Super. ()

V-TECH

Kdyby Noční hlídku natočili v Hollywoodu, zřejmě by zapadla do řady jako další přihlouplý béčko. Jenže právě tím, že je natočená jinak, že je taková neuhlazená a kostrbatá, jak tady někdo psal, ta atmosféra, kterou vyvolává, ti neznámí herci - to je právě super a dělá z Noční hlídky opravdu zajímavej film, navíc za relativně malý peníze v porovnání s hollywoodskými přihlouplými béčky. ()

jerry_b

Sympatický pokus o fantasy na ruský způsob má několik kladů - atmosféru a netradiční vymezení dobra a zla. Dolů ho ale táhne roztříštěný příběh a tragické bojové scény. Z herců obstál se ctí málokdo. Česko: Rusko s ohledem na Akumulátora 1:0. ()

Simas

Mrzí mně nezvládnutý scénář, který je napsaný pouze pro čtenáře předlohy. Ačkoli film má vinikající atmosféru, herce, souboje atd...je to jenom ilustrace a reklamní spot pro knihu. ()

armin

rozhodně zajímavé dílo, které si pro svou zajímavost i záhadnost (která se žel ztrácí v chvílema lehce nepřehledném příběhu) zaslouží shlédnutí, a nebo radši dvě... rusové a zejména bekmambetov dokazují, že mimo Ameriku se ještě neztrácejí originální příběhy a filmové nápady... nicméně právě komplikovanost, ale i gejzír nápadů děj zpomaluje a osobně jsem občas vypadával z tempa i zájmu... těžko říci, zda v Moskvě zvítězí Světlo či Temnota, druhý díl si však jistě nenechám ujít ()

marocco

To, že knižná predloha išla do hája, to sa ešte dá pochopiť. To, že hlavný hrdina Anton celý film pôsobil ako opitý,to mu ešte odpúšťam. Ale to, že sa vlastne celý film točí len okolo neho, to ma naštvalo. Nechápem, prečo nevenovali viacej priestoru aj iným (pre mňa obľúbeným) postavám, napríklad takí Geser aj Zavulon by určite mali čo ukázať. Škoda. Inak vzhľadom k rozpočtu vizuálne pôsobivé avšak dosť zmätené. Záver presne taký, aby ostatných navnadil na dvojku, ktorú si tiež zo zaujímavosti pozriem. Ku knihe sa po určitej dobe vrátim, k filmu nie. ()

Matio

Tenhle film byl pro me zjevenim. Po vsech tech nesmyslech jako Matrix, tohle pro me bylo velmi prijemnym prekvapenim. Zadne uhlazene tvaricky z Matrixu, divne kostymy apod., ale drsne Rusko, syrovy obraz z Rus, misto uhlazenych tvaricek s designem od Bosse, drsni, zjizveni Rusove se zkazenymi zuby. Zla carodejnice, upiri, demoni... Kniha je udajne mnohem lepsi, ale jako film u me Nocni hlidka obstala na vybornou! 5* ()

Arry odpad!

Preboha živého ... čakal som teda niečo hodne slabé - ale niečo takto zhovadilého som teda nečakal !!! Snáď sa to dá vysvetlit len prechlastanou náturou, ak má toto v Rusku popularitu, tak už nejako chápem, prečo od všetkého z východu preč !!! Tie ozaj dobré štyri sovietske-ruské filmy som už videl a na odpad nemám čas :) ... ani chuť ()

Rapollo

Naprosto otřesný poloamatérský film, z kterého přímo čiší zemitá zaostalost Ruska. Příšerně trapné dialogy a hrstka mužiků v jakýchsi rolnických hadrech s nevkusnými kostýmky ženských postav. K tomu chlapec, kterého vybrali zjevně na základě hezounké tvářičky, leč na herecký talent se pozapomnělo, a proto nepřekvapí, když ve vrcholné scéně, kdy je svým otcem sražen k zemi, prohlásí bez jakéhokoliv zadýchání a emocí : "Ty mě chceš zabít? Ale já ti přinesl amulet.", a to takovým tónem, jako by chtěl dodat: " No ne, to jsou mi věci. Tak nic, ještě si chvilku poležím a pak si půjdu dát zmrzlinu." Hlavní antihrdina se filmem prapodivně potácí, člověk tak nějak neví, zda je ožralý anebo dementní. Obrovská sanita na raketový pohon opravdu není to správné vozidlo pro Noční hlídku, stejně jako všudypřítomná vodka. Zoufalá obyčejnost lokalit - bytů, schodišť ale i výtahů táhnou celý snímek kamsi do hlubin socialistické šedi, tolik nevýrazné pro filmový svět, zvláště pak ten fantaskní. Hudba už jen podkresluje dojem několikrát vylouhovaného čaje. A nesmím zapomenout ani na tu pitomou groteskní stylizaci, která nesmí chybět v žádné ruském filmu - taková ta specifická teatrální ozvěna commedia de l'arte snad měla své kouzlo ve filmech osmdesátých let, ale dnes už je to poněkud trapné. A Olga v tom příběhu byla proč? A hecker? To snad ten režisér nemyslel vážně? ()

vlkcz

Na to, že to je ruský, tak je to hodně dobrý. Oproti předloze si film odpustil klasicky ruský mesianistický pocit, a poskládal příběh mírně jinak. Jeden z mála filmů, který není horší než předloha. Ale kdo nezná předlohu, ten se jen z filmu nechytne. ()

Vita26

Zklamání. Vizuální hrátky na mě působily samoúčelně a nesourodě, emocionální náboj velmi malý. Asi i proto, že hlavní hrdina nebyl ani příliš charizmatický ani sympatický. Hlavní myšlenka filmu, která vysvitne v samotném závěru, je zajímavá, ale celkový dojem už nespasí. ()

sajnym

Filmy o upírech jsem viděl již nespočet, ale v povedeném ruském podání poprvé. Musím říct, že se tento kousek docela povedl, i když byl děj opravdu kostrbatý. Efekty na ruskou produkci byly povedené. Herci byli sice neokoukaní, ale ani nenadchli ani neurazili prostě průměr. Každopádně kdo miluje sci-fi žánry je nutností tento rusky počin shlédnou. ()

JARDAHONDA

Noční hlídka : Za příměří armád světla a temna stojí strach z proroctví,hovořící o příchodu "velkého Jiného",,který svede svět do nové války.Jeho čas právě nastal... ()

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

21.08.2013

To je rozhodně odvážná představa. Studio MGM se už nějakou dobu ohání plány natočit novou verzi Ben-Hura. Nepůjde však o remake slavného filmu z roku 1959 (těžko můžete překonat totální klasiku,… (viac)

Timur Bekmambetov v Hollywoodu

Timur Bekmambetov v Hollywoodu

09.12.2005

Ruský režisér Timur Bekmambetov si získal velmi příznivé ohlasy za svou drsnou sci-fi Noční hlídka. Ta posbírala, kromě řady pozitivních kritik, několika ocenění, $15 mil. i smutný statut… (viac)