Moderní svět je krutý. Doby, kdy měla každá - nebo skoro každá - kancelářská myš (zejména ta ve státní správě) zajištěno své teplé místečko nadosmrti, jsou nenávratně ty tam. Dnes se nad každým úřadem, každičkou kanceláří, permanentně vznáší Damoklův meč hrozby nadstavu, hrozby propouštění. Každý jednotlivec - neřku-li přímo celý odbor - může být ze dne na den shledán nadbytečným. A něco takového se, jak to vypadá, právě chystá. Nikdo samozřejmě ještě neví nic určitého, ale už jen to, že se o tom začíná mluvit, docela stačí. Protože není šprochu... že ano. V takové atmosféře se zrovna dvakrát dobře nepracuje, to dá rozum. Ještě že David Brent je šéf, jakého může téhle partě každý závidět. Šéf-kamarád, šéf, který dokáže udržet dobrou náladu za všech okolností, pro něhož je prostě pohoda v kanclu alfou a omegou jeho snažení.
Zcela netradiční pohled do jedné (blíže neurčené) kanceláře a jejího osazenstva není v pravém slova smyslu sitcomem (i když v Montreux získal cenu právě v této kategorii). Obejde se bez smíchů, je točen polodokumentárním způsobem - nervní, rozostřená kamera, rychlé švenky, překotné, neučesané, "přes sebe" dialogy, střídající se s výpověďmi do kamery, to vše navozuje pocit nejreálnějšího reálu. Jednotlivé postavy rovněž působí nesmírně životně, jako kdyby to nebyli herci, ztvárňující předem napsanou roli: nervní, bodrý, za každou cenu (většinou ovšem do trapnosti) "vtipný" šéf, jeho podřízení, uvědomující si jeho (ne)schopnosti, leč loajálně servilní atd. atd.
V průběhu čtrnácti dílů budeme sledovat nejrůznější momenty existence kanceláře: od každodenního všedního chodu přes rozvíření hladiny vzniklé hrozbou propouštění, brainstormingová sezení až po společné popracovní oslavy atd. atd. Všechny scény jsou dokonale odpozorované ze života a jdou až na samu dřeň tématu i mezilidských vztahů. Po pravdě to vlastně není moc veselá podívaná, mnohdy je to naopak docela krutý pohled na věc, o to je však věrohodnější.
Proto má nepochybně tento seriál takový ohlas u domácího publika, proto byl prodán do osmdesáti zemí světa a stal se tak vůbec nejprodávanějším britským pořadem všech dob. Proto jej tak ocenila festivalová porota v Montreux, proto získal několik desítek dalších ocenění, (mimo jiné např. v roce 2004 dva Zlaté glóby: jeden pro představitele hlavní role Rickyho Gervaise, jeden za nejlepší komediální seriál), proto v USA natočili v. r. 2005 svoji verzi. "The Office" se prostě stal svého druhu fenoménem, který má po celém světě řadu nadšených ctitelů i fanklubů. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Willy Kufalt k tomuto seriálu (2)

Série 1 (2001) (S01)

Netuším, kdy jsem naposledy sledoval televizní sitcom (kvituji, že tenhle se mezi nimi značně vyniká a obejde se bez náplně umělého smíchu), takže jsem překvapen, nakolik mě Kancl zaujal. První dva díly jsem si ještě zvykal na řadu nezvyklostí včetně vyloženě amatérské kamery, často rozlítané a šíleně zoomující, a také ve chvíli, kdy mě dění začalo nejvíc dostávat, epizoda v obou případech skončila... Ricky Gervais, ač svou ústřední postavou skvělý tahoun seriálu, zůstává často obklopen (možná záměrně?) nevýraznými herci, kteří působí vedle svého šéfa nezáživně a vyloženě světlou výjimku jsem vnímal snad jen v Ralphu Inesonovi, jehož postava Finchyho se však objevila jen ve dvou ze 6ti dílů (výrazněji vlastně jen v jednom: The Quiz). Tím pádem i úroveň jednotlivých scén s některými pracovníky kanclu co do zábavy kolísala, občas jsem se taky nezbavil pocitu natahovanosti slabšími scénami (taneční zábava v posledním dílu), zatímco jiné pasáže, které by klidně snesly ještě rozvinutější prostor, jsou trochu useknuté (v jednom případě např. i nesmyslným střihem na odraz letadla na okně). Jenže v průběhu série z těch útržkovitých příhod vzniká stále zdařilý, hořce satirický pohled na práci a různé prototypy lidí v kancelářském prostředí, dokáže mě pravidelně něčím zabavit a řada scén s postavou šéfa Davida Brenta (ať už během kvízu, hudebních zpívanek v kanceláři i důležitých rozhovorů se zaměstnanci) vytváří ze sledování Kanclu nezapomenutelný zážitek. Tady jsem Ricky Gervaisovi nečekaně plně přišel na chuť – přestože jeho Brent působí v lidské rovině až krutě nesympaticky, zvláštním způsobem mě tu hodně baví sledovat nečekané šéfovy výstřelky a eskapády, které osobitě balancují na pomezi sympaticky svérázného humoru a ubohé trapnosti a Gervais jako herec mezi charakterním herectvím a zábavnou komikou. [75%] (TOP díly pro mě: 3. The Quiz a 4. Training.) ()

Série 2 (2002) (S02)

Excentrické žerty a pokusy o bavičství ze strany Davida Brenta začínají stoupat (zvláště v předposledních dvou dílech) do teprve šíleně „velkolepých“ rozměrů a vlastně není divu, že i jeho podřízení se nejednou stále více schylují k podobně trapným vtipům... Druhá série Kanclu se pohybuje ve stejném zavedeném stylu, jistý posun nastal možná u mě coby diváka, jelikož jsem vstupoval do známého prostoru, od začátku připraven na většinu atributů, na které jsem si ze začátku seriálu postupně přivykal, a přišel částečně na chuť i dvojici mladých pracovníků, mezi nimiž se mi Martin Freeman začal jevit díl od dílu jako celkem zajímavý, nenápadný komediální herec. Čekají nás příhody v sérii dalších 6ti dílů, které mimo závěrečný zvrat a pár dílčích nápadů (i s jednou návštěvou lokálu ve druhé epizodě nebo ujetými kostýmními nápady v dílu s charitou) neobohatí celý koncept Kanclu ničím výrazněji novým a překvapivým. Výhodou však je, že si většina epizod stále dokáže udržet úroveň předchozí série, co do atraktivity nezaostává a ono tenké balancování humoru na hraně záměrné předváděné trapnosti se daří Rickymu Gervaisovi a spol. udržet v civilním stylu v často vyvážené konstelaci, až jsem byl sám překvapen, nakolik jsem se zase nejednou poťouchle bavil. Celkově tedy nemám z druhé série nijak horší pocity (včetně poměru hodně zdařilých, vtipných a naopak méně záživných či již lehce přepálených scén) a tudíž uděluji opět stejné hodnocení. [75%] // Kvituji, že tvůrci skončili včas bez třetí série, s níž by už mohlo hrozit, že by mi Kancl navzdory všemu ojedinělému postupně zevšedněl a to by byla po nezapomenutelném zážitku z vybraných Brentových eskapád škoda. Na vánoční speciál ale určitě někdy rád mrknu, možná o Vánocích. :) (TOP díly druhé série pro mě: 2. Appraisals a 4. Motivation.) ()

Americký Kancl dostane reboot s novým obsazením

Americký Kancl dostane reboot s novým obsazením

11.05.2024

A opět píšeme o pokračování slavné značky, nikoliv o novém originálním projektu. Snaha zlákat diváky na osvědčené způsoby zábavy a nedostatečná odvaha velkých studií se samozřejmě netýkají jen filmů,… (viac)