Mucha

• Česko Moucha (viac)

emilkac

STARY DOBRY HOROR! TYM DNESNIM CHYBA HLBKA A MYSLIENKA A TENTO FILM JU MA! A TIEZ MA AJ CHARIZMATICKEHO HLAVNEHO PREDSTAVITELA! DOBRY FILM! ()

bureman

Tento film je skvělým sci-fi hororem a po právu kutlovní hororovou podívanou. Skvělý a originální příběh, propracované postavy, technicky brilantní ztvárnění, masky i po 23 letech zůstávají úžasné a směle se vyrovnají současným filmovým trikům (i když dnes se to vše bohužel dělá na PC). Film má ale jednu "velkou" pihu na kráse. Je opravdu, ale opravdu nechutný a vůbec se nedivím, že někdo mu kvůli tomu nemůže přijít na jméno. Slabší povahy se slabým žaludkem film asi nedokoukají, tudíž film opravdu není pro každého. ()

da-a

Malý krůček pro lidstvo, obrovský krok pro mouchu. Jeff Goldblum jako nedobrovolný učitel hmyzí politiky platí za své chyby rozkladem osobnosti do morku kostí. Znechutí nás jeho přeměna právě do té míry? Začínám si dávat pozor na horory, ve kterých se to hemží slovy jako "asimilace" (oblíbená činnost Věcí) nebo "genetické spojení" (Brandloucha může vyprávět), neboť při těchto činnostech je mi jasné, že něco z lidského těla drasticky odpadne a cosi jiného, odpornějšího, naopak s efektním popnutím naroste. Inu, David Cronenberg se zahleděl do námětu The Fly z osmapadesátého ( www.imdb.com/title/tt0051622 ) a jeho vůdčí ruka je znát. Film, do něhož muší tvor nezasáhne dobrých třicet minut, by v začátku mohl sloužit jako neobvyklá romance podivínského, osamělého vědce a atraktivní novinářky, jenž se soustředí na představení kladné povahy hlavního hrdiny a vytváří v divákovi dojem, že stojí za to mít o tuhle sympatickou postavu zájem a dělat si o ni starost. Snímek tak leží celou svou lidskou vahou (a hmyzí, za čas, taktéž) na Jeffu Goldblumovi, vhodnému to adeptovi na nejpůsobivější mouchu filmové historie. Goldblum (který muší rysy nezapře ani v obvyklém stavu-) se vyrovnává s každým jednotlivým (rozumějte, čím dál ohyzdnějším) aspektem své role na výbornou a je děsivý i politováníhodný zároveň. Po provedení experimentu projevuje namyšlenost, touhu pářit se a posléze i sebeobdivně se zkoumat (své nepotřebné lidské orgány si schovává jako exponáty), čímž si režisér nenechává ujít příležitost zpodobnit charakterové vady přízemních okřídlených tvorů do samotné lidské podstaty. Moucha je ovšem ve svém nitru komorní snímek, založený na pouhých třech aktérech, který si pro svůj cíl zvrátit divákův žaludek propůjčuje nejpokročilejší triky s loutkami a maskami své doby. Co své doby, kdyby Lidská moucha byla výdobytek digitální éry dneška, patrně by nevystačila s dechem potřebným k utáhnutí dramatického finále, kde se leptají končetíny a vybuchují hlavy na kousíčky. Takhle nestvůra vyzařuje dojem hmatatelnosti, a tím v důsledku umocňuje svůj vliv na naše žaludeční šťávy (nicméně divákovi tvrdšího ražení může její finální zjev připadat komický, nepodřídí-li se předchozímu dramatickému plánu). Kromě nezapomenutelného hororu je snímek též poťouchlým mrknutím na fanoušky scifi, kterým schladí tužby po teleportaci: ostatně, kdyby v kosmu létal hmyz, kdoví, jak moc by se jim galaktičtí hrdinové proměnili. David Cronenberg tak na sebe může být pyšný: narozdíl od vynálezu profesora Brundla se jeho film naštěstí s žádnými mouchami nepotýká. ()

tubera

jako malý jsem byl u mouchy vyděšený, ale to jsem byl asi u každého druhého horroru. klasika žánru a pro mě asi nezapomenutelný film. 4/5 ()

gpx

Ach, tak překrásně emotivní oslizlo-odporná humusárna, která se mi vedle "The thing", "Nightmare on Elm Street" či "Alien" krásně vryla navždy do paměti jako jeden z horrorů "mého mládí". ()

Charlie.Harper

Osobne nevnímam tento film ako niečo bombové, ale je jasne že ako horor to splnilo svoj účel. Bolo to nechutneeee. Horor ma byt hnusný a preto oceňujem kreatívnosť tvorcov a aj nápad. Taktiež technika v tej dobe nebola až tak rozvinutá takže, ľúbila sa mi aj vizuálna časť filmu. Občas mam pocit, že tie potvory vedeli ľudia lepšie spraviť, keď nemali k dispozici prístroje aké majú dnes. ()

Vozataj

Po těch letech, krásná vzpomínka na jeden z prvních hororů, co jsem viděl jako dítě. I tak stále v dnešní době hororo-dramatický nadprůměr! ()

kishi_SO

uzasny horror, v ktorom sa napatie uvolnuje postupne. Goldblum hraje ako o zivot, zvodna Geena a uzasna praca maskerov. Som zvedavy kto sa to odvazi pohnojit remakom. ()

hastafix

Musím říct, že jsem už otrlá proti všem nechutným hloupým novodobým hororům a proto sem ráda že jsem viděla tento film. I když už je nějaký ten pátek starý, ubralo mu to na kvalitě jen málo, i když efekty jsou v novodobých filmech nejspíš mnohem lepší, atmosféru dělat nemusí a tenhle film měl ten druh který zanechá ten zvláštní pocit v žaludku... ()

1mikeF

Vždycky se mi líbí ten postupný přerod z něčeho do něčeho. Dva etalony pro mě tvoří District 9 a Moucha. No a taky je to Cronenberg, žejo. Ten je docela neotřelý, takže 4* jako vyšitý. ()

wray

Kult, klasika, oscar... Isiel som do toho s tym ze je to film ktory proste musim vidiet, ked som to nespravil pred 20 rokmi. A tam je hlavny problem :/ Za 20 rokov bola tato myslienka (nie konkretne, skor motiv) vykradnuta tolko krat ze som v muche nedokazal najst nic originalne. Cele s trikmi na urovni 1986 - jednoducho velmi neohuri. Jeff Goldblum sa snazi ale aj postavy su napisane ako v 80tych rokoch tak dnes su nejake menej uveritelne, snad az trapne. Uvedomujem si ze chyba je najma v tom ze som to videl dnes a nie vtedy, to by bolo moje hodnotenie uplne inde, ale takto ak mam byt uprimny - nie velmi zaujimave :/ Viem ze vacsina divakov a fanusikov to vidi inak, a tak teda berte moj subjektivny nazor s rezervou :) ()

Maiken Algren

Ani neviem čo ma otravovalo viac: hlúposť 80tkového sci-fi prostredia, iracionálni škaredí herci alebo nadužívanie trikov. V každom prípade horor v ktorom prevažuje znechutenie nad strachom takouto mierou za veľa nestojí. ()

wick

Původní film z 50. let jsem neviděl, ale zcela mi stačí skvělá Cronenbergova verze s mouchou Goldblumem. Škoda, že později režisér opustil žánr horroru a sci-fi, ve kterém byl dle mého soudu nejlepší. ()

zigy

Jeff Goldblum se snad pro tuhle roli narodil. Zaloužený oscar za masky, fakt působivé.....Tenhle příběh už byl jednou zfilmován v padesátých letech. Viděl jsem oba filmy, přičemž moderní verze je o něco napínavější a o mnoho nechutnější. Ale závěr filmu se povedl mnohem lépe původní verzi, tam fakt vstávají chlupy hrůzou. Ti, co viděli, nikdy nezapomenou.... Podobná úchvatná scéna tady není, ale zase to funguje líp jako celek. ()

LencaN

Moc bych tuhle Mouchu nesrovnávala s tou z roku 58. Má to společné snad jen tu nepovedenou teleportaci i s jednou zatoulanou mouchou. Je fakt, že ty masky byly úžasný. Bylo to nechutné, ale to byl účel, hádám :) odpadávání částí těla, celá ta proměna, mouchy pochutnávání si na jednom novináři nebo variace mouchy a kusu kovu. Člověk nevěděl, jestli Goldbluma litovat nebo ho odsoudit, že si za to může sám. Došlo i na romantiku a Geena Davis byla přirozená, správně vyděšená (její sen byl taky mňamka) a s Goldblumem tvořili vyrovnaný herecký pár. Byla tu i akce a napětí. Ale že by mi bylo až špatně, to ne...dneska už jsme zvyklí na všelijaké nechuťárny. ()

jjjerry

Když budu hodnotim film jako takový, tak by v rámci žánru zasloužil 5*. Kdybyc měl hodnotit svůj subjektivní vztah k filmu tak je to propadák, stačilo mně vidět jednou. Na můj vkus příliš naturalisticky odporné. Ale respekt maskérům, to je něco. Příběh ale nezaostavá, tak skvěle jako je fyzicky zobrazena přeměna těla, tak skvěle je vylíčena i duševní proměna. Tenhle snímek mně připomíná Kafkovu Proměnu, úžasná nadčasovost díla. ()

Naomi + Cassel + Cronenberg

Naomi + Cassel + Cronenberg

31.08.2006

Když mladá ruská emigrantka, jež dostala v USA jedinou pracovní příležitost ve formě nejstaršího řemesla, zemře při porodu, vydá se po stopách její nepříliš veselé minulosti zdravotní sestřička Naomi… (viac)