Mucha

• Česko Moucha (viac)

J.Mayen

Zde není dlouze moc nad čím uvažovat, film si samozřejmě zaslouží nejvyšší hodnocení. Tohle byl dokonalý herecký cirkus Jeffa Goldbluma. V ostaní filmech (Jurský park). již tolik nevynikal, škoda. Tohle byla jeho životní role a lze vidět, že si jí dokázal vychutnat. Mě jen mrzí, že jsem film viděl velmi pozdě, až někdy po roce 2000 a neměl jsem takový ten jedinečný zážitek z VHSky a rychlodabingem. Původní verzi jsem zatím neměl možnost vidět,ale určitě nevylučuju. Také si vždycky vzpomenu na svýho bráchu, kterej říkal, že maskéři neměli ani tolik námahy Jeffa vzhledem k jeho vypouklým očím namaskovat. :-) ()

RobinPM100

Proč tenhle klenot u nás žádnej distributor doposud nevydal na blu-ray je pro mě vrchol demence! Jak se z vědátora stane moucha díky teleportaci, snadno, jako při vaření, přihodíte přísadu a máte jinej výsledek. ()

Lilith03

Možná to je tím, že jsem fanda spíše novějších hororů, ale podle mě je to prostě ptákovina. Umím ocenit kvalitu, ale tohle je taková blemcanice. Hádám, že tohle bude jeden z hororů, ke kterým člověk musí mít vztah a defakto na tom vyrůstal, pak je to pro někoho nostalgie a filmová klasika. Já to tak nemám, takže asi proto mě to tak nezaujalo. ()

karnifex

Cronenberg a osmdesátá léta - to je téměř jistota dobré podívané. Snímek je opravdu vynikající: podmanivý vizuál a zároveň velmi sugestivní scény hnusu - kam se hrabe většina dnešních hororů! Všechno je tady tak nějak poctivě uděláno - film ze staré školy.. A k tomu ta nádherná parafráze na Čuangův sen o motýlu - i když tady je na místě použít spíš výraz "noční můra".. ()

Drizzt

Jedna z mých nejoblíbenějších romantických komedií. Jeff Goldblum jako geniální vědec se na konferenci seznámí s novinářkou Geenou Davis, okamžitě si padnou do oka a vyspí se spolu na prvním rande. Je to láska jako trám, všechno vypadá jako idylka, jenže pak se Jeff začne postupně měnit.... ()

AnnaW

Klasika, které se ani po letech nedá zase moc vytknout, zvláště postupná děsivá proměna vědce v mouchu je skutečně výborná. A některé odporné scény sem taky patří. ()

emilkac

STARY DOBRY HOROR! TYM DNESNIM CHYBA HLBKA A MYSLIENKA A TENTO FILM JU MA! A TIEZ MA AJ CHARIZMATICKEHO HLAVNEHO PREDSTAVITELA! DOBRY FILM! ()

bureman

Tento film je skvělým sci-fi hororem a po právu kutlovní hororovou podívanou. Skvělý a originální příběh, propracované postavy, technicky brilantní ztvárnění, masky i po 23 letech zůstávají úžasné a směle se vyrovnají současným filmovým trikům (i když dnes se to vše bohužel dělá na PC). Film má ale jednu "velkou" pihu na kráse. Je opravdu, ale opravdu nechutný a vůbec se nedivím, že někdo mu kvůli tomu nemůže přijít na jméno. Slabší povahy se slabým žaludkem film asi nedokoukají, tudíž film opravdu není pro každého. ()

da-a

Malý krůček pro lidstvo, obrovský krok pro mouchu. Jeff Goldblum jako nedobrovolný učitel hmyzí politiky platí za své chyby rozkladem osobnosti do morku kostí. Znechutí nás jeho přeměna právě do té míry? Začínám si dávat pozor na horory, ve kterých se to hemží slovy jako "asimilace" (oblíbená činnost Věcí) nebo "genetické spojení" (Brandloucha může vyprávět), neboť při těchto činnostech je mi jasné, že něco z lidského těla drasticky odpadne a cosi jiného, odpornějšího, naopak s efektním popnutím naroste. Inu, David Cronenberg se zahleděl do námětu The Fly z osmapadesátého ( www.imdb.com/title/tt0051622 ) a jeho vůdčí ruka je znát. Film, do něhož muší tvor nezasáhne dobrých třicet minut, by v začátku mohl sloužit jako neobvyklá romance podivínského, osamělého vědce a atraktivní novinářky, jenž se soustředí na představení kladné povahy hlavního hrdiny a vytváří v divákovi dojem, že stojí za to mít o tuhle sympatickou postavu zájem a dělat si o ni starost. Snímek tak leží celou svou lidskou vahou (a hmyzí, za čas, taktéž) na Jeffu Goldblumovi, vhodnému to adeptovi na nejpůsobivější mouchu filmové historie. Goldblum (který muší rysy nezapře ani v obvyklém stavu-) se vyrovnává s každým jednotlivým (rozumějte, čím dál ohyzdnějším) aspektem své role na výbornou a je děsivý i politováníhodný zároveň. Po provedení experimentu projevuje namyšlenost, touhu pářit se a posléze i sebeobdivně se zkoumat (své nepotřebné lidské orgány si schovává jako exponáty), čímž si režisér nenechává ujít příležitost zpodobnit charakterové vady přízemních okřídlených tvorů do samotné lidské podstaty. Moucha je ovšem ve svém nitru komorní snímek, založený na pouhých třech aktérech, který si pro svůj cíl zvrátit divákův žaludek propůjčuje nejpokročilejší triky s loutkami a maskami své doby. Co své doby, kdyby Lidská moucha byla výdobytek digitální éry dneška, patrně by nevystačila s dechem potřebným k utáhnutí dramatického finále, kde se leptají končetíny a vybuchují hlavy na kousíčky. Takhle nestvůra vyzařuje dojem hmatatelnosti, a tím v důsledku umocňuje svůj vliv na naše žaludeční šťávy (nicméně divákovi tvrdšího ražení může její finální zjev připadat komický, nepodřídí-li se předchozímu dramatickému plánu). Kromě nezapomenutelného hororu je snímek též poťouchlým mrknutím na fanoušky scifi, kterým schladí tužby po teleportaci: ostatně, kdyby v kosmu létal hmyz, kdoví, jak moc by se jim galaktičtí hrdinové proměnili. David Cronenberg tak na sebe může být pyšný: narozdíl od vynálezu profesora Brundla se jeho film naštěstí s žádnými mouchami nepotýká. ()

tubera

jako malý jsem byl u mouchy vyděšený, ale to jsem byl asi u každého druhého horroru. klasika žánru a pro mě asi nezapomenutelný film. 4/5 ()

gpx

Ach, tak překrásně emotivní oslizlo-odporná humusárna, která se mi vedle "The thing", "Nightmare on Elm Street" či "Alien" krásně vryla navždy do paměti jako jeden z horrorů "mého mládí". ()

Charlie.Harper

Osobne nevnímam tento film ako niečo bombové, ale je jasne že ako horor to splnilo svoj účel. Bolo to nechutneeee. Horor ma byt hnusný a preto oceňujem kreatívnosť tvorcov a aj nápad. Taktiež technika v tej dobe nebola až tak rozvinutá takže, ľúbila sa mi aj vizuálna časť filmu. Občas mam pocit, že tie potvory vedeli ľudia lepšie spraviť, keď nemali k dispozici prístroje aké majú dnes. ()

Vozataj

Po těch letech, krásná vzpomínka na jeden z prvních hororů, co jsem viděl jako dítě. I tak stále v dnešní době hororo-dramatický nadprůměr! ()

kishi_SO

uzasny horror, v ktorom sa napatie uvolnuje postupne. Goldblum hraje ako o zivot, zvodna Geena a uzasna praca maskerov. Som zvedavy kto sa to odvazi pohnojit remakom. ()

hastafix

Musím říct, že jsem už otrlá proti všem nechutným hloupým novodobým hororům a proto sem ráda že jsem viděla tento film. I když už je nějaký ten pátek starý, ubralo mu to na kvalitě jen málo, i když efekty jsou v novodobých filmech nejspíš mnohem lepší, atmosféru dělat nemusí a tenhle film měl ten druh který zanechá ten zvláštní pocit v žaludku... ()

Naomi + Cassel + Cronenberg

Naomi + Cassel + Cronenberg

31.08.2006

Když mladá ruská emigrantka, jež dostala v USA jedinou pracovní příležitost ve formě nejstaršího řemesla, zemře při porodu, vydá se po stopách její nepříliš veselé minulosti zdravotní sestřička Naomi… (viac)