Krížová cesta

(festivalový názov)
  • Česko Kalvárie (festivalový názov) (viac)

Marc Stevens je hezký, mladý zpěvák, který cestuje svým Vanem od města k městu. Bohužel uprostřed lesa se mu pokazí auto. Pozdě v noci, za nepřestávajícího déště nemoudře poslechne radu Belga Boryse a vydá se do hotelu majitele Paula Bartela. Na začátku se zdá být majitel mílým a samotným člověkem, ale později se projeví jeho psychopatické stránky. Nabízí Markovi pomoc v nápravě auta. Zpěváka už znepokojuje při procházce lesem pohled na vesničany znásilňující prase. Jeho obavy jsou na místě. Bartel zničí jeho auto, omámí ho... a tady začíná Markova noční můra. Noční můra, která se skládá ze svázání, skalpovacích elementů, ukřižování a znásilnění... (LIVINGDEAD)

MA.KI

Nezávislý psychologický horor ze země galského kohouta, s prvky exploitation. Horor stejně tak jako drama. ~ Rozhodně nečekejte přehlídku nechutností, nýbrž spíše umělecké kvality francouzského artu, kamerovou ekvilibristiku a perfektní naturalistický obraz. A samozřejmě příběh psychopatického majitele odlehlého penzionu Bartela, který pokládá protagonistu Marca za svou zemřelou choť Glorii. Zajímavostí je, že režisér Fabrice Du Welz chtěl svou prvotinu natočit záměrně tak, aby divák sympatizoval s tyranem, nikoliv s jeho obětí. To se mu zřejmě podařilo i díky skutečnosti, že Laurent Lucas bohužel nepředvádí ve všech momentech přesvědčivé herectví. ~ Jak zde již někdo z uživatelů uvedl, postava Marca, díky její výrazné feminizaci, stojí za pozornost. V roli oběti je muž, jenž je navíc považován za ženu. Jeho vlastnosti i chování vykazují znaky ženského chování, je oblečen do šatů a červené bundy. Je pasivní, bojácný. Nebojuje, pouze utíká. Popírá mužský archetyp. ~ Calvaire je o střetu bezmocného jedince s vyšinutostí (i osamělostí) dědy Bartela, jakož i vyšinutostí vesničanů. (Bezkonkurenční poster!) ()

dubinak

Calvaire je příjemně stravitelný, malý explo snímek, tentokrát z Belgie a Francie. Velké plus si tento snímek připisuje hlavně vizuálem krajiny a ponurou buranskou atmosférou. Vesměs mi herci nebyli moc sympatičtí, a u hlavního hrdiny to považuji jako negativum, protože se mi mu tudíž ani moc nechtělo držet palce. Francouzi se po celou dobu stopáže drží s výskytem brutality při zemi a se vším se v tomto případě tak nějak šetřilo. Ničím se to asi do dějin nezapíše. Víc k tomu asi už nelze napsat. ()

destroy83

Komentář může obsahovat možné spoilery. Šílený, špinavý a perverzní. Přesně těmito slovy by se dal popsat tento explotační snímek belgického tvůrce, který má mimochodem na svědomí také dobrodružně laděný hororový thriller VINYAN. Navíc, když v tom mají prsty ještě Frantíci, jejichž hororová tvorba je silně na vzestupu, kouká z toho parádní zážitek pro otrlejšího diváka. Ve vlastním příběhu sledujeme Marca, zpěváka milostných fláků, kterými za pár éček oblažuje domovy důchodců. Ženy po něm šílí bez ohledu na věk a nemají problém si vrazit jeho ruku do svého klína či pro něj nafotit své ženské přednosti a fotečky mu věnovat na šťastnou cestu za dalším vystoupením. Marc cestuje ve své starší dodávce, která mu klekne v lese nedaleko zapadlého penzionu. Penzion vlastní příjemný starší chlápek, který bez okolků Marca ubytuje a dokonce mu nabídne opravu dodávky. Idylické chvilky však končí, když Marc narazí na další vesničany a dodávka i telefonické spojení s okolním světem jsou v řiti. Poté si Marc prochází skutečným peklem. Snímek je zpočátku vypráveň pozvolným tempem, které jen umocňuje šok scény, které si tvůrci na diváka připravili. Když už je všem jasné o co jde, film nabere na obrátkách a místy velmi zajímavou kamerou pere do diváka násilnosti střídané se zajímavými dějovými zvraty. Herecké výkony jsou naprosto bravurní, počínaje uvěřitelným strachem hlavního hrdiny a buranským hereckým koncertem konče (buranského koncertu se divák dočká i v jiném slova smyslu). Snímek jednoznačně čerpá ze slavných násilnických fláků, ale zároveň „si jde svou vlastní cestou“. Optimální stopáž, parádní závěr a skutečnost, že toto se může s přehledem komukoliv v životě přihodit, mě jen utvrzují v tom, že nemůžu hodnotit jinak než plným počtem. ()

HorrFi

Kalvárie patří určitě k tomu lepšímu co se v rámci explotation hororů natočilo.. atmosféra francouzskýho venkova je mrazivá a depresivní a pan Bartel je pěkně vyšinutej parchant ale přesto chápu že tenhle film nemusí sednout každýmu.. ()

Copacabana

Trhlý film, ktorý zo začiatku veľmi pomaly naberal tempo, iba som sa pozerala na čas každú chvíľu. Prostredie, kamera a úchylní dedinčania boli asi to naj, čo sa dá vyzdvihnúť. Nadchli ma zábery behu v lese a taktiež točiaca sa kamera na Vianoce nemala chybu, naozaj originálne. Takúto bandu dedinčanov, len tak v nejakom horore neuvidíte, naozaj dobrý výber postáv, títo chlapíci mi zostanú v pamäti vďaka tanečným kreáciám na „diskotéke“ a tiež s tým prasaťom na vodítku, čo bolo smiešne aj hrozné zároveň. Tiež som si všimla, že ako keby to bolo celé točené z pohľadu nie obete, ako vo väčšine takýchto filmov, ale z pohľadu mučiteľa, tým si ospravedlňujem nedostatok napätia a aj to , že som sa nevedela dostatočne vžiť do postavy speváka. Na druhú stranu sa tu naskytne pohľad do chorej mysle, ako jedinečný záber na červených „trpaslíkov“ v lese- WOW. Avšak pointa mi trochu unikla, no rada oceňujem originalitu v spracovaní, kde Calvaire je one of a kind! ()

Khumbac

Je třeba si to nechat rozležet v hlavě, aby k tomu člově vůbec něco mohl napsat. Řádná zvrácená vdilácká nechutnost s prasety + děj s "Glorií" neboli zpěvákem. To vše ntočeno jakousi poloamatarskou kamerou. Záběr když jede zpěvák v autě mi trochu připomínalo Tarantinovo/lynchovsko umění. Když se na pozadí promítala cesta bylla to nudná nutná blbost, nad kterou člověk zafará:) Závěrečná honička mohla být delší a lepší. ()

Sfinkter

Lesy s úchylnými vesničany se pro kočovného umělce staly místem utrpení. I když je celý snímek hodně pomalý, bavila mě nejvíce ta první část, kdy ještě nevíme, co se bude dít. Poté snímek naprosto ztratí na síle, kdo čeká brutalitu - nedočká se, kdo čeká psychologický teror - ten je uspokojen z hodně malé části. Scény, u kterých se mají podlamovat kolena, na mě působily jako groteska a to i díky výrazu hlavního hrdiny, jehož pláč se jevil spíše jako zadržovaný smích. Zbytečná pseudopsychopatická záležitost, která nestojí za opakování. ()

Luk80

Pohled na nedtradiční depresi vedenou psycho labilním prostředím, kde se všichni chovají velice výstižně a vůči cizincům to může znamenat bolestivé problémy. Klasická scéna porouchaného auta kdesi v lesích pryč od civilizace už našeptává, že je pomoc nablízku a ráno je moudřejší večera. Nádherný moment, který mě pohltil, je v hospodě plné podivných křupanů, kdy jeden z nich začne hrát na klavir a zbytek se postupně přidává k tanci. Ovšem to co hraje přesně vystihuje atmošku filmu. Je to jediný hudební doprovod během celého Calvaire. Těch luxus momentů je zde více, třeba závěrečný útěk přes bažiny, kde se promění sychravá mlžina v zasněženou oblast, nebo z hledaného psa se vyklube tele. Nikdy nevíš co se může stát v zapadlém penzionu. ()

elanius

(66/2014) / Calvaire = Benchmark európskej exploitation produkcie. Aj pre fanúšikov ťažšie sústo, pre začiatočníkov pravdepodobne nestráviteľná porcia. (8/10) ()

zdenny

Co to jako mělo znamenat? Na tento film jsem narazil při čtení profilu uživatele LIVINGDEAD a řekl jsem si, jo horrorový fanoušek - expert, to půjdu najisto. Ale co to byla za hovadina? Já dokážu pochopit, že se film člověka hodně dotkne (aniž by třeba věděl proč), ale taková hovadina? Aby se mě film takovéhoto typu dotknul, musel by být o mnoho skutečnější. Ano, myslím si, že toto se prostě stát nemůže. Myslel jsem si, že hlavní záporák bude mít tisíc jiných důvodů než ten, který měl (mimochodem staré klišé). Ale hlavně - ta parta vytupělých idiotů z vesnice... Až někdo takovou vesnici najde (v civilizované zemi), ať mi dá vědět - široce se jí obloukem vyhnu. A to, co předváděli v hospodě, děkuji pěkně, tam by mě nikdo nedostal ani, kdyby bylo pivo za "pětku". Co tou scénou v hospodě (a s prasetem) chtěl pan režisér říct? Že tam bydlí hovada? Nebo ještě více vygradovat již tak nechutnou a hnusnou atmosféru? Francouze moc nemusím a ani jejich kinematografii. Pravdou ale je, že do filmů umí vložit velkou dávku surrealismu. Možná budu teď vypadat podivně já, ale mně se první půle (nebo spíš první třetina - do scény s rozbíjením auta) líbila tak na čtyři hvězdy. Atmosféra byla totiž pochmurná, kamera super, lokalita a krajina taky. Prostě bylo "co" očekávat. Ta nejistota a vnitřní pnutí. Jakmile "to" ale začalo, škoda mluvit. A co měl symbolizovat ten závěr, to už vůbec nechápu. Já bych tomu zmrdovi řekl, že jsem jej nikdy nemilovala a ještě bych jej jebl pažbou. Ať se mu jde krásně na onen svět. Takže shrnuto: očekávání velké, skutečnost podprůměrná. ()

Angelic-77 odpad!

Nudná, primitivní a především amatérská hloupost. Herci jsou naprosto tragičtí, což se ale dá u hororu kolikrát skousnout, když se u něj člověk alespoň chvíli bojí nebo si užívá momenty napětí, ale v téhle odfláknuté blbosti se ničeho takového nedočkáte. V jeden moment je v jedné a té samé scéně klasické podzimní počasí, na zemi sem tam nějaký ten list a o půl minuty později vidíme tu samou scenérii kompletně zasněženou...to je asi nejvíc do očí bijící fatální chyba, která se ale v celém filmu paradoxně opakuje hned několikrát(!!!). Fakt nevím, jaký "umělec" to točil nebo stříhal, každopádně takový lidé by se měli od filmu držet co nejdál. ()

Curlyman odpad!

Som veľmi sklamaný. Mám rád horory všetkého druhu a tu bolo od začiatku jasné, že nepôjde o žiadny superkrvák, ale skôr o hru na psychiku. Dementné správanie postáv som si nevedel vysvetliť dlhý čas, tak som čakal na záver a dostal som iba ďalšie dementné správanie, ktoré si neviem vysvetliť (krčma wtf?). Tento film išiel úplne mimo mňa a ten záver to iba celé podčiarkol. Fakt som sa premáhal, aby som to v trištvrtine filmu nevypol. Neviem si pomôcť, ale tento film asi nikdy viac. ()

headcrab

A tak pěkně to začalo.Tohle patří mezi ty snímky, které vás od prvního záběru nadchnou, a i přes pomalé dění jste doslova přilepení na obrazovce a s nadšením si vychutnáváte každičkej záběr.Kamera je tady uplně boží, stejně tak lokace, a když se tyhle dvě skutečnosti spojí, tak je o hutnou atmosféru postaráno.Herecky taky nemám výhrad, pošahaní blázni a magoři byli skvělí a všechno jsem jim věřil, možná jich jenom nemuselo být tolik na jednom místě, to už je přecejenom těžší k uvěření.Celkově první polovina byla famózní, pak ale jako kdyby tvůrcům docházely nápady a nepřišli s ničím, co by mě vyloženě rozbilo (ikdyž určitý tlak tam samozřejmě byl, představa, že vás drží takovej blázen, co si myslí, že jste jeho žena, a ještě na tak odlehlym a depresivním místě, je prostě působivá) a ještě to zakončili pěkně suchou a lacinou tečkou, jako kdyby to chtěli mít už rychle za sebou, to je velká škoda.Formální stránka tady vítězí nad obsahem, a to ještě vlastně uplně bez hudby!Ale jo, já tam ty 4* teda nápalim, celou dobu co tohle píšu, mě to hlodá, jestli 3 nebo 4, ale tak jo, mělo to přecejenom dost super momentů, výraznější vada je vlastně "jenom" ten konec.Ale s odřenýma ušima! ()

Kalidor_

V rámci divných filmů, které ve mě budou hlodat ještě dlouho, zaujme Kalvárie přední příčky. Magoři přede mnou, magoři za mnou, hospodský divnotanec a potěšující konec :-) ()

zsn

Dobrá zvrhlotina. Jako ženská bych se tam ocitnout teda nechtěla, patrně bych byla nucena provozovat lesbický sex s prasnicí nebo krávou, anální pak s půlkou vesnice. Pořád však u mne ve zvrhlosti vede Taxidermie. S tímhle a Lidskou stonožkou to bude svatá Trojice/Trojka. ()

nightevan

Horor to rozhodně není (zklamání), ale špatný film to také není (jupí). Pominu-li absolutní absenci napětí a scénu, kdy najde Boris svázaného Marca, která mi připomínala parodii na Blair Witch, tak se mi to dokonce i líbilo. Je tu dokonale zachyceno ponuré prostředí - ta kamera byla prostě famózní (společný "štědrý večer", tancovačka v hospodě, krajina)! Možná jen od toho konce bych čekal víc. Bylo to zvláštní. Zvláštně zajímavý, zvláštně hezký. 3* ()

sedm.1

Co mě v Kalvárii zaujalo, byla snad jen díky syrovému prostředí vybudovaná atmosféra, která byla vcelku působivá, ale bohužel jediná ona u mě dokázala vzbudit alespoň nějaký zájem. Co se týče zápletky, ta na mě byla až moc zvláštní, podivná, snad až výstřední, stejně tak jako herecké výkony všech zúčastněných, prostě celé toto dílko ve mě vyvolalo pocit, že Kalvárie má po všech stránkách ke klasické filmařině, o žánru horor ani nemluvě, fakt hodně daleko. A navíc ono spíš než o horor jde vlastně o psychologické drama s velkým důrazem na chování postav, které jsou samozřejmě též dost vymikající se běžným standartům ,a to jak u postavy oběti, tak u všech těch buranských magorů. Nepotěšil mě ani příliš spád filmu, po většinu času mi přišlo, že se ani nic moc zásadního a poutavého neděje a o samotném závěru pak už vážně nevím co si mám myslet, prazvláštní to vyústění. Kalvárie je zkrátka hodně nestandartní filmový počin, který má zcela jasné evropské paramatry, mě každopádně příliš neoslovil, všechno v něm bylo podivné, utahané, nenapínavé, možná až moc umělecké, dekadentní, prostě ni pro mě, přímočarého to diváka :-). ()

LEATHERFAC odpad!

Vážení přátelé... POZOR SPOILERŮ JAK NASETO!!! tak takhle nasranej jsem po skončení filmu už dlouho nebyl... Horor? Exploitation? Nebál jsem se ani chvilku - není taky čeho. Toho nablblýho strejdy snad? Ten je děsivej tak akorát svojí demencí. Násilí ani krve jsem tady teda taky moc neviděl. Neskutečně zdlouhavej rozjezd jsem přečkal jen s tím, že jsem si říkal: no to jsem zvědavej co za zázračnou proměnu tenhle strejda se sebou provede aby začal být alespoň trochu děsivej a co tak hroznýho a krvavýho se tu teda začne dít... Odpověď zní: N I C. I ve své zlejší verzi působí jako senilní přitroublý moula, který si prostě zpívajícího hosta splete se svou starou, toť vše. Náš nezajímavý (ne)hrdina, místo aby mu rozbil už dávno kebuli, tady jen kníká, kvičí a zdrhá jak poscaná baba a neumí nic jinýho než se klepat strachy. Celou dobu jsem čekal, že se přeci jen musí něco stát, že se ten moula konečně zvedne a rozseká tam všechny na kusy - mno... asi jsem se přepočítal. Mimochodem od scény s tanečkem v hospodě už je to fakt jen přitroublá parodie - tak přitroublá, že není ani čemu se smát - spíš by člověk zaplakal nad trapností celého tohohle spektáklu. Prostě totální fail mimo mísu... PeS: LIVINGDEAD ty vole - kolik jsi viděl v životě filmů krom tohohle...??? ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července

18.07.2017

Největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska přijedou také významní hosté: svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh, k němu se přidá i jeden z… (viac)