Zahraj to znova, Sam

• Česko Zahraj to znovu, Same (viac)

Allan Felix (Woody Allen) je filmový kritik, který miluje filmy, zvláště pak svou nejoblíbenější Casablancu. Právě ho opustila jeho žena Nancy (Susan Anspach) a požádala o rozvod. Allan, který se s tímhle emocionálním zmatkem nedokáže vyrovnat, hledá útěchu v milovaných filmech a představuje si, že se u něj doma zastavil Humphrey Bogart, aby mu poradil, jak jednat se ženami. Nejlepší přítel Dick (Tony Roberts) a jeho žena Linda (Diane Keatonová) se snaží sklíčeného kamaráda povzbudit a domluví mu několik schůzek, které však pro nervózního a nejistého Allana dopadnou katastrofálně. Allan si nakonec uvědomí, že tráví s Lindou více času než kdokoli jiný, a že ho začíná přitahovat... (Cinemax)

Sonnery

Za první třičtvrtěhodinku bych filmu věnoval tolik hvězdiček, že ani Superstar by jich tolik nevyprodukovalo za 14 sérií. Ale ta druhá, ta druhá... Každopádně Woodyho filmy mají tu výhodu, že do komentáře nemusím vymejšlet nic vtipnýho - stačí, když uvedu některou z Woodyho hlášek a je hotovo: "Proč by jsi tam nešel? Je tam spousta holek, který by jsi mohl dostat do postele! Woody : Já bych měl štěstí, už kdybych jí jen posadil na židli." ()

dopitak

Tenhle Woody mě za klopy nevzal, snad proto že to není jeho režijní počin. Zápletka slouží jako příprava pro Woodyho vtipy, které ale tentokrát jen málokdy padnou na vděčnou půdu. Filmu dominují dva výrazné hlasy, Heleny Friedrichové coby Lindy, a kupodivu nečekaně překvapivě a hlavně už neopakovaně Oldřicha Kaisera coby Allana. Oba jsou skvělí, ovšem Kaiser, ač exkluzivní, se k Woodyho zjevu příliš nehodí (Prager je zkrátka moc zažitý). Vyloženě mi nesedl Schánilec coby Bogart. Dabing vznikl pro ČST už v roce 1991. ()

D.Moore

"Každý je někdy Bogart." Jeden z těch filmů, které jsou vtipné i dojemné zároveň, zasněné a zároveň tak pravdivé... Prostě krásné. Woody Allen předvede několik scén jako vystřižených z grotesky a protože je léto a jeho terapeut odjel někam, kde se prostě nedá vyslídit, začne brát lekce sebevědomí od samotného Humphreyho Bogarta a nechává se okouzlovat Diane Keaton. Finále se samozřejmě nemůže odehrát nikde jinde než na zamlžené ranveji. ()

FlyBoy

Škoda-preškoda nenadväzujúceho pracovného partnerstva medzi dvojicou Allen/Ross, ktoré by isto vedelo spolu zosnovať veľa ďalších konverzačne trefných a režisérsky obrodných kúskov, akým je napríklad vyčnievajúci, od hlavy až po päty priam prepychovo vyšperkovaný "Play It Again, Sam". Ten divadelne tresknutý-podkuto výbojný HUMOR, tá prvotne roztomilá chémia dvojky Woody/Diane, to úchvatné vypreparovanie svedčných výňatkov Casablancy, k tomu všetkému nemám najmenšiu výtku. Nevýčisliteľné randenie spojené s hľadaním tej pravej Aliana Felixa je splna platné vo viacerých merítkach=>groteskných, romantických, umeleckých, ale ako takmer vždy aj ŽIVOTNÝCH. Blahorečím tomuto esenciálnemu extraktu bystroumnosti do takej miery, že sa aj zdržím mnou tak populárneho citovania z náležitej príčiny-frekventovanosť potencionálneho zarámovania čo by len cca. 70% slovných výmen je smrtiaca a ja nechcem zomrieť. :-) ()

C0r0ner

Woody Allen hrající Woodyho Allena se scénářem Woodyho Allena ve filmu, který nerežíroval Woody Allen, ale jako kdyby jo, a mně se to jako obvykle nelíbilo. Věci, co se řeší v takovýchto filmech, jdou totiž totálně mimo mě = nezajímají mě. Naštěstí to bylo hodně krátké, jinak bych dal ještě o hvězdičku méně. 30% ()

• Jedná se o jeden z mála filmů, ke kterému Woody Allen napsal scénář, ale nerežíroval ho. (jezurka42)