Rodinný dokumentární portrét všemi generacemi milovaného českého autora, herce, textaře, scenáristy a spoluzakladatele legendárního Divadla Járy Cimrmana Zdeňka Svěráka, který natočil jeho syn, světoznámý režisér Jan Svěrák, se svým kolegou Martinem Dostálem. Dali mu lehce humorný podtitul "Mramorizace Zdeňka Svěráka". Oba tvůrci laskavě nahlížejí do tvůrčího zákulisí i soukromého zázemí Zdeňka Svěráka a nechávají vyniknout jeho nezaměnitelné vnímání světa. Dávají rovněž možnost poznat kouzlo mnoho desítek let trvající sounáležitosti, na jejichž základech stojí úspěch slavného cimrmanovského souboru. Stranou však neponechávají ani momentky ze Svěrákovy životní cesty a soukromého života, na nichž odhalují pro řadu diváků možná neznámé odrazy jeho osobních osudů ve filmech, které si získaly trvalou přízeň publika. Snímek má nicméně osobní rozměr i pro samotného režiséra, který v době realizace prožíval společně s otcem tvůrčí i generační spor. Natáčením portrétu se pokoušel rovněž hledat nová východiska pro vzájemný vztah, jehož hodnotu mohli diváci ocenit na působivých filmech Obecná škola, Kolja či Tmavomodrý svět – plodech kongeniální spolupráce otce a syna, jež naštěstí měla úspěšné pokračování. (Česká televize)

Aven

Plné hodnocení mě samotného překvapuje. Ale Tatínek není klasický dokument - s trochou nadsázky jde o životní příběh, vyprávěný úžasným způsobem. Zdeněk Svěrák je tak neuvěřitelně výrazná osobnost, že vás vtáhne do děje třeba i proti vaší vůli. Obvzlášť nostalgické záběry z vesničky, kde Svěrák vyrůstal jsou hodně povedené a od Svěráka podané takovým nenuceným způsobem, že jsem do té nostalgie spadl také. ()

Brain-D

Jan Svěrák natočil film o svém otci, kde nám Zdeněk Svěrák převypráví svůj život. Velmi pečlivě udělaný pěkný dokument, který bude určitě památečním filmem úžasného scénáristy a herce Zdeňka Svěráka. ()

JKL

Parádní dokument o tom, jak vznikla řada zlidovělých hlášek. Utvrdilo mě to v tom, že Zdeňka Svěráka chci za dědu! ;o) ()

Autogram

Dokument o Svěrákovoch je to príjemný, ale neprináša nič extra zaujímavého ani výnimočného. Ako rodinný dokument áno, ako zhrnutie zásadných diel oboch významných tvorcov ani nie. Napriek tomu Svěrákove rozprávanie je príjemné, nech už hovorí o čomkoľvek, deťoch, vnúčatách, filmoch alebo o vlastnom písaní. –––– Jedině psaním se něco napíše. ()

solskjaer

Zdeněk Svěrák vyložil ve svém filmu o sobě Tatínek na stůl naprosto všechny karty co měl. Použil pro to formu dokumentu a , ač nerad, uzavírá tak jednu svou kapitolu svého filmového života. Tatínek je hodně melancholický dokument zaměřený hodně na pocity, vzpomínky a život.Co je jeho doménou je naprostá upřímnost a otevřenost, ukazující autora mnoha kultovních filmů, ale hlavně nespočtu krásných a nezapomenutelných hlášek z oněch filmů jako obyčejného člověka z neobyčejným nadáním, který nadevše miluje svoji minulost, Cimrmany a svoji rodinu a rodiče.Svěrák ve filmu odhaluje některá svá tajemství , která byla doposud obyčejnému divákovi neznáma a myslím si, že pro samotného Svěráka se určitě neříkala snadno. Tatínek je shrnutím jeho minulosti, přítomnosti a budoucnosti, kdy zmiňuje možnost natočení dalšího svěrákovského filmu Vratné láhve.Co se mi moc líbilo byl ten fakt, že si pan Svěrák v dokumentu na nic nehraje a nic ani nikoho nevyzdvihuje či neprotěžuje.Co v dokumentu chce je jen otevřít sebe a svůj příběh a nechat do něj nahlédnout pár věrných diváků, kterých je určitě mnoho. Tatínek je doplněn příjemnými melodiemi z jeho filmů a autorskými písněmi. Dále zde můžeme nalést vyprávění o Cimrmanech kam neodmyslitelně patří a jimž pomohl stát se již teď nesmrtelnými.Také spatříte, kde bral Svěrák inspiraci do svých filmů , hlavně pro Vesničko má středisková a Obecnou školu o které se dozvíte, že vlastně byla téměř celá o něm a jeho rodičích. Vše je vyprávěno z úst pana Svěráka, který má obrovskou schopnost převyprávět téměř cokoliv tak inteligentně a rozumně, že je pak výsledek jeho projevu vždy čitelný a přístupný všem generacím.I když šlo jen o dokument, který se přeci jen sleduje jinak než film, konec tohoto snímku mě opravdu dostal a musím říct, že když tak nad tímpřemýšlím vlastně ani nevím zda-li skončil dobře či ne. Každopádně potvrdil jen to co už většina diváků věděla, že pan Svěrák je velice inteligentní a upřímný člověk. ()

Smileface

Naprostá nádhera, výborný a procítěný osobní dokument. Pánové vy z akademie, asi víte proč jste zakázali dokumentům soutěžit o Českého Lva. Nějaké Horem Pádem by nemělo v souboji s Tatínkem či Českým snem šanci. Na pódiu měl stát místo Hřebejka Jan Svěrák(alespoň bysme nemuseli poslouchat trapný Hřebejkův politický výstup při přebírání, který se nápadně potobal Americe a znechutil mi celý večer). ()

herr_carter

Cokoliv je spojeno s pojmy Svěrák, potažmo Cimrman je pro mě svaté a každému, kdo by to hanobil, urvu ruku ! Kor, když se to týká pro mě jednoho z vůbec největších postav české (československé) scény, Zdeňka Svěráka - moc moc laskavě odvyprávěné - přistihl jsem se, že mi blažený úsměv nezmizel ze rtů ani dlouho po závěrečných titulcích :-).............moje hodnocení = 10 z 10. ()

Tjaden

Velice příjemný dokument líčící životní cesty velikána Zdeňka Svěráka natočený jeho neméně známým synem Janem. Netušil jsem, že ve všech svých filmech Svěrák tolik čerpal ze skutečných postav a situací (hlavně v Obecné škole). Dokument je výborně prokládán známými scénami z filmů a také her Divadla Járy Cimrmana. Pohodová podívaná. ()

bari68

Pánov Svěrákovcov a hlavne ústrednú postavu ,,Tatínka,, si nesmierne vážim.A preto sa mi páčil aj tento dokument z ktorého vyžaruje cit pre umenie,charizma a pokoj.Na túto ikonu československého humoru a ľudovej poetiky nemožno zabudnúť. ()

Wally

Příjemný 'životopisný' film o jedné z nejzářivějších českých osobností současného českého filmového a divadelního světa. Přestože mám pana Svěráka moc rád a vážím si ho nemůžu dát více než 3* a to proto, že se jedná o film na jedno kouknutí. ()

keoma26

Fotrovatim tolik nebo co? Tatinek od Sveraka je mnohem lepsi, nez jak si ho pamatuju, pritom vubec nejde o nejaky otazky vztahu otce a syna... coz znamena, ze nejspis z puberty rovnou dedkovatim;-) Za dalsich 10 let to bude asi uz rovnych 5 hvezdicek... ()

klukluka

O takovým tatínkovi se to točí samo... Jak moc se podobá tomu vašemu? Ale stejně je hezký, že se Jan nevzpírá uznat Zdeňkovy kvality. Ne každej syn je takhle uznalej. ()

Dlouho odkládaný porod

Dlouho odkládaný porod

15.04.2006

Natáčení nového filmu rodinky Svěrákových otce (scénář, hlavní role) a syna (režie) Vratné láhve se chýlí ke konci a brzy přijdou na řadu formovací práce ve střižně apod. Hlavním hrdinou je… (viac)