Sňatky z rozumu

Československo, 1968, 7 h 44 min (Minutáž: 89–97 min)

Réžia:

František Filip

Predloha:

Vladimír Neff (kniha)

Scenár:

Otto Zelenka

Jiří Vala, Slávka Budínová, Vladimír Ráž, Gabriela Vránová, Jiřina Jirásková, Iva Janžurová, Miloš Nedbal, Jiřina Šejbalová, Jaroslav Vojta, Nataša Gollová (viac)

Pětidílná sága dvou podnikatelských rodů z vrcholného období našeho národního obrození na motivy románu Vladimíra Neffa začíná v roce 1859 a končí otevřením Národního divadla v roce 1881. Tento pamětnický seriál patří mezi nejcennější díla archivu České televize. U jeho zrodu stáli dva významní televizní tvůrci - scenárista Otto Zelenka a režisér František Filip. Práce na scénářích začala ještě před jarem 1968 a diváci viděli seriál poprvé na podzim téhož roku. Zasaženi a poníženi srpnovými událostmi a posrpnovým vývojem nacházeli v historickém seriálu útěchu, povzbuzení a naději. V roce své premiéry seriál překvapil kvalitou, dokonalým řemeslným zpracováním a nádhernou přehlídkou hereckých výkonů. Dnes po sedmatřiceti letech se Jiří Vala jako Martin Nedobyl, Slávka Budínová jako Valentýnka, Iva Janžurová a Jiřina Jirásková jako "Přeslice"- Hana a Bětuše Váchovy, Vladimír Ráž a Gabriela Vránová jako Born a Líza vrátí k divákům jako představitelé důvěrně známých a oblíbených postav. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Cesty timem k tomuto seriálu (3)

Sňatky z rozumu (1968)

Vždy se velmi rád na seriál podívám a vždy si najdu něco nového nebo zajímavého. Nechápu, proč někomu vadí emancipace. Vždyť komu to vadí, nemusí si takovou ženu brát. ()

Epizoda 3 (1968) (E03)

Asi nejlepší díl. Viděl jsem ho, myslím, vícekrát než ostatní, protože je můj nejoblíbenější navzdory jeho konci. Josek nakonec ten prstýnek nevrátil ikdyž měl rukou do kapsy pro něj nakročeno. Ale pak se to nějak zakecalo. To je tedy charakter! Nojo úředníci... Díl nepostrádá i humoru například kolem máti Pecolda a jeho choutek jít za každou cenu na Žižkaperk :-) nebo Líza: to nebyla obyčejná nevěra, on je básník :-) ... Vždy mne velice mrzelo to s Valentýnou a Martinem, myslím ten konec. Skvěle se k sobě hodili a měli se, myslím, přes ten sňatek z rozumu opravdu moc rádi. A tak jsem si to osobně vždy představoval ideálně i v životě. Člověk by měl mít nejen lásku, ale i milovanou práci a zajištění. Tomuto páru jsem vždy držel nejvíc pěsti a vždy se mi to ke konci tohoto dílu nepovedlo. ()

Epizoda 4 (1968) (E04)

Jen takovou malou poznámku k Bornovi a vlastně k vám všem (proč vám všem?). Born, takový protřelý podnikatel vsadí na porážku Francie celé své jmění (aspoň říká, že celé) 90 tis. zlatých. Přesně nevím, kolik měly tehdy hodnotu, ale ikdyby si byl 100% jistý (a to nikdy nikdo nemohl a nemůže být) porážkou Francie a také že nebyl, když říkal že toho POCITU!!! nabyl z toho pokřiku "utlučeme je čepicemi", neměl by vsadit celé své jmění. To byl tedy gambler! Proč tedy moje poznámka vám všem? Vím o čem mluvím. Z vlastní zkušenosti se nadále držím pravidla RRR (vyhledejte v kontextu s obchodováním na burze) a neriskuji vše a beru v potaz poměr risk / zisk. Já vím, ale láká to, že? Born mne tímto opravdu překvapil. Ale možná to tehdy bylo běžné takto riskovat. A také to mělo někdy následky. Raději více obchodů s menším riskem! ()

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip

09.01.2021

Ve věku 90 let zemřel český režisér a scenárista František Filip. Zprávu o úmrtí plodného tvůrce televizní produkce přinesla Česká televize. Absolvent pražské FAMU má k dnešnímu dni na svém kontě na… (viac)

Jiřina Jirásková 1931 - 2013

Jiřina Jirásková 1931 - 2013

07.01.2013

Ve věku 81 let zemřela herečka Jiřina Jirásková. Dlouholetá členka a později i ředitelka Divadla na Vinohradech absolvovala DAMU v roce 1950 a po jedné sezoně v Krajském oblastním divadle Hradec… (viac)