Hana Váchová se po Tongrázově smrti zotavuje z pokusu o sebevraždu a rodiče ji stále nutí do známosti s Joskem, ale nakonec je zapomenut.
Amant Bětuše Váchové Meduna zemřel na choleru. Doktor Vácha je penzionován a rodina se stěhuje do Prahy. V roce 1867 se císař nechá korunovat na uherského krále, ale českou korunu odmítá. Úředníci zakazují Bornovi označit podnik česky, Born zorganizuje vlasteneckou manifestaci a vydělá na tom. Z Ameriky se do Prahy vrací Vojta Náprstek a předvádí první model šicího stroje. Born se zavazuje převzít prodej tohoto vynálezu a seznamuje se s Hanou Váchovou, členkou emancipačního Amerického klubu. Born je za vlasteneckou činnost zatčen, zatčen je rovněž Nedobylův kočí Pecold kvůli účasti na žižkovské dělnické manifestaci. Je ve stejné cele s Bornem, ale zatímco Born je propuštěn, Pecold dostane několik let. Valentina Nedobylová čeká dítě, odjíždí za Nedobylovými rodiči. Potkává se s Bornovou, chce jí pomoci napravit vztahy s manželem, protože nevěra se provalila, ale při cestě do Prahy dojde ke srážce a obě ženy zahynou. Martin Nedobyl je kvůli manželčině smrti v krizi, nepomůže ani bývalému nadporučíkovi, dnes už redaktorovi Hafnerovi, který se u Nedobyla přimlouvá za Pecoldovu rodinu... (Česká televize)

Rattlehead

Na tomto díle mě zaujaly časté detaily květin. Šejbalka nakonec přemluví Jiráskovou k sňatku z rozumu, ale ženich Menšík z něho vycouvá, protože otec Nedbal už není prezidentem soudu. Hodně nečekaná je tragická nehoda vlaku v zasněžené krajině - umírají Budínová i dcera Vránová. Vrací se postava Lukavského (po neúčasti ve druhém díle). Můžeme sledovat také počínající emancipaci žen a rodící se feminismus (Jirásková říká, že se chce odpoutat od mužů). ()

topi80

Pokračuje se v nastolené kvalitě, začátek strávíme znovu v rodině doktora Váchy, ale dostane se samozřejmě i na buditele Borna a kapitalistu Nedobyla. Slávky Budínové si v její životní roli užijeme v tomto díle naposledy. ()

Cesty timem

Asi nejlepší díl. Viděl jsem ho, myslím, vícekrát než ostatní, protože je můj nejoblíbenější navzdory jeho konci. Josek nakonec ten prstýnek nevrátil ikdyž měl rukou do kapsy pro něj nakročeno. Ale pak se to nějak zakecalo. To je tedy charakter! Nojo úředníci... Díl nepostrádá i humoru například kolem máti Pecolda a jeho choutek jít za každou cenu na Žižkaperk :-) nebo Líza: to nebyla obyčejná nevěra, on je básník :-) ... Vždy mne velice mrzelo to s Valentýnou a Martinem, myslím ten konec. Skvěle se k sobě hodili a měli se, myslím, přes ten sňatek z rozumu opravdu moc rádi. A tak jsem si to osobně vždy představoval ideálně i v životě. Člověk by měl mít nejen lásku, ale i milovanou práci a zajištění. Tomuto páru jsem vždy držel nejvíc pěsti a vždy se mi to ke konci tohoto dílu nepovedlo. ()