Krstný otec

• Česko Kmotr (viac)

Dráma z prostredia mafie Krstný otec, nakrútená podľa rovnomenného románu Maria Puza, patrí medzi prelomové diela tzv. Nového Hollywoode. Príbeh newyorskej mafiánskej rodiny, na čele ktorej stojí don Vito Corleone (Marlon Brando), sa odohráva v rokoch 1945 - 55 a zaznamenáva prudký rozmach organizovaného zločinu po skončení 2. svetovej vojny. Film získal 3 Oscarov - za najlepší film, scenár podľa predlohy a mužský herecký výkon v hlavnej úlohe pre Marlona Branda. (STV)

Flynn

Tady snad ani není co dodat, prostě kult, film v kterém není zase až tolik akce, a i přes svou délku vás svým příběhem tak vcucne a po necelých třech hodinách vyplivne jako jinak uvažujícího člověka. Úžasné a brilantní dílo od Coppoly, tohle se prostě musí vidět. Neskutečně na mě zapůsobily vztahy a zákony v rodině Corleonů. Neuvěřitelné a nepopsatelné. Doporučuji všem. ()

iommi

Krstný otec. Pre mňa Biblia - ak chcem nájsť odpoveď na ťažkú otázku, alebo akúkoľvek otázku, spítam sa sám seba, čo by asi spravil don Corleone. Viem, že brať Vita (respektíve Michaela) ako morálny imperatív je dosť drsné, ale je to tak. ()

agathon

Michael upustí zbraň, zahledí se mimo záběr a toporně vychází z restaurace. Ve zvukové stopě se hudba mísí se skřípěním kol nadzemky... Zvukař Walter Murch přispěl k výslednému tvaru tohohle filmu přinejmenším rovnocenným způsobem jako v obrazové rovině Mistr Coppola - nemám slov a vím, že (nejen na ní, ale především) na tuhle scénu nikdy nezapomenu... Takhle se rodí nejmrazivější a přitom nejpůsobivější bestie filmového plátna. Co dodat? Vše už řečeno... ()

lakikaki

Skutočné majstrovské dielo, ktoré je právom vyryté veľkými písmenami do histórie kinematografie. Trochu som sa desil tej trojhodinovej dĺžky, nakoniec som však len ľutoval, že som sa si túto ukážku perfektne odvedeného filmárskeho remesla nepozrel skôr. Herci sú vynikajúci (Don Corleone Marlona Branda je skutočnou lahôdkou), hudba takisto, podobne je na tom vlastne všetko. The Godfather je rozhodne jedným z filmov, ktoré musíte pred smrťou vidieť a ak máte možnosť si ho pozrieť, neváhajte ani chvíľu, len by ste to neskôr oľutovali (môj prípad). ()

zette

Konecne jsem se dostal k tomu, abych se podival na Kmotra. A musim konstatovat, ze jsem vubec neudelal spatne. Zcela bezpochyby se jedna o vynikajici dilo a herecky vykon Marlona Branda byl genialni. Ten zustane nezapomenut. Skvela atmosfera podsveti je znatelna temer z kazdeho dialogu a cloveku film neda vubec prostor se nudit. Je to lepsi nez Tenkrat v Americe, ne ale o moc a Americe jsem dal 4 hvezdicky... I kdyz se mi to libilo hodne, osobne bych nasel alespon 30-40 filmu, ktere me oslovily vice. I tak se uz nemohu dockat, az si sednu ke zbyvajicim dvema dilum:-). ()

danecek24

30. Zlatý Glóbus za rok 1972 - cena (5) - *Nejlepší film (drama), *Nejlepší herec (drama) - Marlon Brando, *Nejlepší režie - Francis Ford Coppola, *Nejlepší scénář - Francis Ford Coppola, Mario Puzo, *Nejlepší hudba - Nino Rota + nominace (2) - Nejlepší herec (drama) - Al Pacino, Nejlepší herec ve vedlejší roli - James Caan ()

MarekT

Pěkná gangsterka, která mi po dalších různých filmech ukázala, že násilí ve filmech není nijak špatné. Ono je zde použito opravdu vkusně, a to do té míry, že dva fragmenty odsud považuji za zapamatováníhodné. Až do shlédnutí tohoto filmu jsem si na vypichování jednotlivých scén nepotrpěl, od té chvíle se soustředím i na tuto stránku. Film výrazně táhnou herci, kteréžto kategorii s klidem uděluji šest hvězd (geniální je především Marlon Brando, který si celý epos dokázal ukrást pro sebe). Ti mě dokázali při prvním shlédnutí upoutat i přes pozdní noční hodinu, nicméně na plnohodnotné docenění tohoto díla jsem potřeboval se podívat ještě jednou. Též zde máme nadprůměrný děj, kde mě stejně jako některé ostatní pisatele fascinovaly proměny charakterů (i proto mě jedna scéna dost zaujala a donutila se zmínit o vkusně použitém násilí). Na to, že zde máme téměř tříhodinový film, jde děj pěkně plynule, až na závěrečnou půlhodinu (chtěl bych napsat určitý moment, odkud přesně, nicméně nechci spoilerovat). Než přejdu na konečné hodnocení, musím ještě vypíchnout jednu rubriku, a to je hudba, ta patří opravdu k nejlepším, které jsem mohl kdy ve filmech vidět. Finální známka - pět hvězd, není to výrazný film jako jiné, které mám uvedené ve svém profilu, ale pět hvězd si zaslouží, byť je třeba na místě zmínit, že hlavně kvůli rozvláčnosti posledních chvil jsem i uvažoval o snížení hodnocení. ()

Andre3000

Tak a je to tu, konečně jsem viděl úchvatného Marlona Branda a mladičkého Al Pacina, kterého bych nepoznal kdybych se to nedočetl na csfd ve čvrtině filmu. Především je to nejlepší ukázka toho životního cyklu "mafie", nejde tu o ty střílečky a vraždy, ty jsou normální, dějí se a důležité je to ostatní kolem nich. Moc se těším na pokračování, ale obávám se, že už ta kvalita může jít pouze dolů, protože laťka je nastavena hódně vysoko. Nejlepší scéna v nemocnici a před ní, když Al Pacino zachráné svým hrdinstvím svého otce. ()

campix

Naprosto velkolepý úvod do trilogie Kmotr. Filmová díla, která už poté nebyl Francis F. Coppola nikdy schopen překonat (vlastně málokdo dokázal překonat). Vynikající herecké výkony v čele s Marlonem Brandem a Al Pacinem, kterého jsem zpočátku ani nemohl poznat. Legendární dialogy a kultovní scény (např koňská hlava v posteli). Film jsem si užil tak, že mi délka ani náhodou nepřišla skoro tříhodinová. ()

gabin(a)

Dala jsem sice pět hvězdiček, ale zatímco znám spoustu pětihvězdičkových filmů, které by si zasloužily daleko víc (Tenkrát na Západě, Přelet přes kukaččí hnízdo, Amadeus, Mefisto, Občan Kane, Amarcord, Někdo to rád horké, Forrest Gump a další), Kmotrovi bych víc nedala. Pro mě má obrovské mínus - nechal mě naprosto chladnou, vůbec mě nestrhnul, což se často daří i méně kvalitnějším dílům (ne, nejsem příznivec dojáků a romantických srdceryvných příběhů). Měla jsem čas obdivovat kameru, reálie atd., uznávám, že je to kvalitní film, ale to, co mě nutí pustit si znovu Amadea nebo třeba Sluneční jas, mi tam prostě chybí, neumím to definovat. To platí i pro knížku. ()

spygirl

Geniální. Mistrovské dílo. Nemám co vytknout, prostě nezapomenutelné od začátku do konce. Al Pacino a Marlon Brando jsou opravdu mistři svého oboru. Nalákalo mě to i na knihu a stydím se, že jsem se k tomuto veledílu dostala až teď... ()

pakobylka

Klasa. Nejenom mezi gangsterkami. Excelentní sága o rodině, kerá si zvolila velice specifický obor podnikání ... o státu ve státě, který má své vlastní zákony - a neodpouští jejich porušení. Nemusíte sympatizovat s jejími hrdiny, ale musíte ocenit její opravdovost a její emoce, protože možná leccos vypovídá i o každém z nás. ()

necisty

K takovému dílu se už těžko vyjadřovat po tolika letech. Snad jen jako všichni napsat, že to stojí hlavně na příběhu, atmosféře, hereckým výkonům a několika nezapomenutelných scénách. ()

Juto

Krstný otec je bezchybný a je to jeden z najlepších filmov, aké kedy boli natočené. Tento film je do značnej miery dokonalosťou remesla. Každý jeden aspekt Krstného otca je vynikajúci. V celom filme je toľko ikonických línií a momentov, ktoré boli v priebehu rokov replikované a zakorenené v kultúre. Naozaj nie je príliš veľa čo povedať. Toto je skutočne vrchol filmovej tvorby. 10/10 ()

Martrix

Nikdo v mém okolí není takový filmožrout jako já a přesto jsem do dneška Kmotra neviděl. A že jsem k tomu měl příležitostí dost, vždyť jsme oba na světě už přes padesát let. Moje hodnocení by tedy mohlo být unikátní, protože nebude zaneseno nostalgií, ani ovlivněno kritiky, či vysokými hodnoceními. A současně nejsem nová generace diváka, pro kterého je to film pro pamětníky; pro dnešní vločkiny plný nepochopitelně nekorektních výjevů. Negři že jsou zvířata? A proč jsou všichni tak trapně hetero? Navíc dodám, že mafiánské filmy nijak nežeru, takže třeba M. Scorsese, pro mě rozhodně není režisérský bůh. Na druhou stranu takový Coppola, by se do mé TOP 20 jistě vešel. Takže co? Je to sedmé místo z tisícovky filmů oprávněné? Za mě ano i ne. Za Coppolův nejlepší film, totiž stále považuji Apokalypsu. Ale..., zcela jistě je Kmotr nejlepší film s touto tématikou a současně je to dílo stvořené v tzv. "božském režimu". Špičkový scénář, režie, kamera, střih, hudba, obsazení... nejspíš byl extra třída i cattering a klapku dělal Miss Universe. Že jde o filmařský skvost je neoddiskutovatelné bez ohledu na stáří filmu, nebo jeho obsah. Což neznamená, že vás to musí pohltit, bavit, nebo přimět achat celé tři hodiny. Ale mohlo by a pokud jste filmový teoretik, nebo student nějakého filmového oboru, nebo klidně i kreativec, který pracuje s audiovizuálem...nejspíš poznáte, že koukáte na jiný level filmu, než jsou ty novodobé pokusy. A to i když jste zrovna vy ti progresivní vyvolávači nových časů a toužíte po remaku s názvem Kmotra, nebo by jste rádi verzi, ve které bude hrát Dona Corleona D. Washington a minimálně dva jeho synové budou aspoň genderově fluidní. Zpět k filmu...na mém hodnocení nic unikátního nebude....ano, Kmotr se své místo v jakýchkoliv anketách a žebříčcích zaslouží a doporučuji se na něj podívat teď, než dojde na nůžky cenzorů. ()

Jim_Beam

Zcela jednoznačně nejlepší mafiánskej film všech dob. A taky jasný důkaz toho, že neplatí, že převedení skvělé knihy na filmové plátno nelze provést správně. Pokud jste F.F. Coppola a máte herce jako jsou M. Brando, A. Pacino a spol., tak to jde... Jinak vřele doporučuji přečíst knihu, nejen že je sama o sobě dokonalá, ale zároveň díky ní ještě lépe poznáte, jak geniálně je film natočen a jak skvěle lze ve filmu obrazem vyjádřit to, co je v knize řečeno slovy. ()

Davosh

Filmy jako je Kmotr se točí asi opravdu jen jednou za 100 let. Ani Scorsese, De Palma, Scott a vlastně ani později sám Coppola nedokázali ve svých mafiánských filmech natočit něco tak dokonalého, jako je právě Kmotr. Film, který je perfektní v každém záběru, v každé pronesené větě. Film, který je napěchovaný nezapomenutelnými scénami, hereckými výkony, hudbou. Jeden z největších diváckých zážitků. ()

Paramount chystá remake Trestné lavice

Paramount chystá remake Trestné lavice

08.11.2023

Hezkých předělávek není nikdy dost a fanoušci přímo lační po tom, aby své oblíbené kousky mohli vídat znovu a znovu, jen v úplně jiném provedení. Nebo si to alespoň myslí hlavouni studia Paramount,… (viac)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

31.12.2022

Zemřel herec James Caan

Zemřel herec James Caan

07.07.2022

Z amerického Los Angeles přichází smutné zprávy, ve věku dvaaosmdesáti let totiž ve středu večer opustil filmový svět americký herec James Caan, jehož si diváci mohou vybavit ze snímků jako Příliš… (viac)

Miles Teller míří mezi mafiány

Miles Teller míří mezi mafiány

30.05.2021

Herec Miles Teller oficiálně nahrazuje odchodivšího Armieho Hammera v chystané minisérii The Offer na streamovací službě Paramount+. Ztvární postavu producenta Ala Ruddyho, který pomáhal režisérovi… (viac)