Jim Jarmusch od roku 1986 nakrúcal krátke čiernobiele filmy s jednoduchým dejom: dve či viac postáv v nich popíjajú kávu, fajčia a debatujú na rôzne témy. Hrajú ich známi, zväčša americkí herci a hudobníci, ktorí sa pred kamerou evidentne zabávajú a improvizujú. Najznámejší z filmov s Iggy Popom a Tomom Waitsom dokonca získal Zlatú palmu na MFF Cannes 1993. V roku 2003 sa ich režisér rozhodol doplniť šiestimi novinkami do celovečerného filmu. Len u Jarmuscha môžete vidieť ako sa herec Bill Murray baví s hiphoppermi GZA a RZA, či ako Jack a Meg z kapely White Stripes debatujú o vynálezoch Nikolu Teslu. Hoci je tento film v režisérovej tvorbe skôr výnimkou, nájdete v ňom niektoré jeho typické témy a režijné postupy. (STV)

starbrejkr

Nevím, jak se k tomu pořádně postavit. Na podobný filmy moc nekoukám a můj pocit se během sledování měnil od nechápání, na co to vlastně čumím přes úsměvy až po velkou zábavu. A jinak protože kafe nepiju a nekouřím, tak jsem se při sledování aspoň najedl:-D ()

Trainspotter

Skvělé, jeden z nejlepších povídkových filmů vůbec. První povídka je dokonale absurdní, další šokující, třetí usměvná, čtvrtá mimořádná a tak dále. Prostě jsem se skvěle bavil na lidskou omezeností. Prefektní herci, prefektní režie a hlavně perfektní náměty! ()

Crawler-D

Skutečně prázdný nezávislý film krátkých povídek drží nad vodou pouze bratránecký Alfred Molina a skrývající se Bill Murray (ale tomu bych zblajzl i dvouhodinové sezení na gauči, takové má ten chlap charisma). Možná ale za mým nepochopením stojí to, že jsem nekuřák a kafe nepiju. ()

tomtomtoma

Velmi zajímavý soubor jedenácti poetických povídek, kde vystupují milovníci cigaret a kávy, popřípadě čaje. Snaží se jen ukázt prosté radosti života: vychutnávání kávy, šlukování cigarety. Dialogy ukazují jitou neosobnost a odcizenost současného života, většinou touhu, aby ten druhý co nejméně otravoval. Film na mě působí jako prvek, který má donutit si vychutnávat kždou věc, na kterou narazíme. ()

annihilation

Na první pohled shluk nesmyslných povídek, které spojuje jen kofein a nikotin, které by se dalo svým stylem přirovnat k některým povídkám od Kafky – rozhovor najednou skončí a myšlenka je mockrát skrytá nikoliv v pointě, ale kdesi hodně hluboko, nebo není přímo řečená, takže podporuje vaše podivné uvažování. Zprvu jsem měla chuť film vypnout, ale nějakým záhadným způsobem mě vtáhl do děje a docela dost jsem se pobavila. Akorát bych se neodvážila tvrdit, že jsem všechny příběhy pochopila. Doporučuji, ale ne každému a ne na každé rozpoložení mysli. ()

C0r0ner

Kafe nepiju, cigára nekouřím a serou mě kecy o ničem. Jediná povídka měla co říct (Molina a Coogan), ale zbytek byly jenom prázdné kecy totálně o hovně, takže vlastně nechápu, jak to může být v červených číslech a dokonce v žebříčku oblíbenosti. 30% ()

PEEPA

WTF?? O cem to kua bylo? Vetsina tech povidek je ujeta a nudna. Opravdu dobra je ta s Alfredem Molinou a docela slusna je i nasledujici s Billem Murraym. Ale jinak je to neuveritelna nuda... Casem si na to clovek zvykne a mozna i proto se mu ty posledni povidky zacnou libit... Napodruhy to je asi lepsi, ale to se nikdy nedozvim :-) ()

lakikaki

Coffee and Cigarettes je strašná nuda, ktorú ako tak zachraňuje príbeh Cate Blanchett (výborná to herečka), príbeh Alfreda Molinu a Steva Coogana (fakt výnikajúci príbeh) a príbeh Billa Murrayho (fakt vtipný príbeh). Kávu nepijem a som nefajčiar, možno preto mi tento snímok veľmi nesadol a možno preto sa mi najviac páčili práve "čajové" príbehy (Molina/Coogan, Murray). Úprimne je to za dve hviezdičky, ale po tom, čo som si niekde na začiatku poslednej tretiny uvedomil, čo chcel vlastne Jarmusch všetkou tou Kávou a cigaretami povedať, musím pridať tretiu. Zopár skvelých hercov a skrytá idea filmu to tentokrát zachránili. ()

mortak

Film pro fanoušky - jak Jarmusche, Iggyho, Waitse apod, tak krátké chvíle u kafe. Je těžké najít tu setinu setiny souznění, kdy se hráči, kafe, stůl a cigarety - celý ten svět v malém - ocitnou v harmonické rezonanci. Rozumově to chápu, ale fanda nejsem, takže jenom tři hvězdičky. ()

forsythia

Na tenhle film se asi člověk musí koukat trošku přiopilej, což se mi poštěstilo. Konec konců já si zapálím taky pouze ve chvíli, kdy jsem přiopilá. Asi to bude mít nějakou souvislost. ()

dr.fish

Jojo, takhle se to dřív točilo, to byl ten artfilm. Tenkrát mi to přišlo cool a dneska mi to přijde dlouhý. Scénka s Billem Murrayem je výborná, stejně Cate Blanchett. Zbytek mi přijde stejně zajímavý jako zbytečný. Nějaká pointa tomu přeci jen schází. 60% ()

czejny

Je skoro půlnoc, sedím v potemnělé pracovně, srkám kafe a kouř se vkrádá do mého zorného pole. Viděl jsem film Kafe a cigára a právě píšu komentář na CSFD. Normálně nekouřim, ale jestli cílem tohoto filmu nebylo to, aby si každej dal kafe a cígo, tak nevim. Už dlouho se nějakému snímku nepodařilo tak hluboce zpracovat mé chuťové buňky. Co je lepší požitek než ona hořce kofeinová chuť kafe a ten pocit, když kouř proklouzne vaším hrdlem do té poslední plicní komůrky. Není to zdravé, ale o tom to je. Když jsem viděl tento film poprvé (ani nevim, kde jsem ho tenkrát schrastil) nijak mě nezaujal (a 3* o tom svědčily). O to víc mě teď zaujalo, že mě napodruhé s rozdílem několika let zaujal. Asi jsem se víc přiblížil ideálu kavárenského povaleče nebo mě začaly zajímat filmy o ničem. Těchto pár příběhů mě pobavilo, rozesmálo. Je to o tom, že kafe a cigáro je součástí trendu nějaké generace. U kafe se dá plkat, vést rádoby intelektuální řeči, jen mlčet, vychutnávat si chuť, sbližovat se s okolím, atd. Je to prostě o ničem. A přesně stejně o ničem je trend této doby. Kafe a cigára! Přidávám jednu hvězdu. Třeba až to uvidim potřetí přidám ještě jednu...[edit: 20.3.2010] Viděl jsem to potřetí, přidávám hvězdu navíc. Otázka, co až to uvidím počtvrtý? Nejde udělit výjimka pro 6*? :) ()

Slavníkovec

Celým filmem se prolíná předělávka písničky "Summer nights", která s kombinací s černobílým obrazem a kvalitními výkony některých herců, nezadrhávajícími dialogy vytváří velmi dobrý film. Všechno by nebylo, nebýt krále nezávislých filmů Jima Jarmusche a jeho ability pro vytváření originálních filmů. Ve filmu mi ale vadila rozdílnost v kvalitě některých příběhů, třeba povídky Cousins? patřila k nejlepším, společně s Teslou coil, Somewhere in California a Dvojčatami. Mezi horší řadím příběhy "Sestřenice" s Blanchettovou a "Reneé". ()

smrt.ka

Nevím, jestli je to úplně pětihvězdičkový film, ale já jsem mu vděčná víc, než spoustě "pětihvězdičkovým". Pro mě je to především snímek INSPIRATIVNÍ, kontroverzní (ano, pro MĚ v TÉTO době), originální, jedinečný a střízlivý. Jen dvě barvy (pokud ovšem nevyznáváte starožitný názor, že černá není barva), jen pár šálků a jeden popelník, jen jeden stůl a více, než jedna osoba (=jeden názor, jeden problém, jeden charakter) a příběh (tedy jedenáct příběhů) může začít. A pak, že se dnes točí jen komiksové filmy. A pak, že už originální tvůrci vymřeli. Kafe a cigára může bourat předsudky (a když už ne bourat, tak alespoň oťukávat). ()

daEmoNickY

Film tak nudnej až prostě musí být zajímavý, jinak by se dvd-placka stala podložkou pod kafe a do krabičky bych típal cigára. Rozhovory jsou velice promyšlené a jesli ti nevadí být voajér tak do toho jdi. Jediná věc která se v Jarmushových filmech dá špejlit jsou rozhovory, takže ... __________ Film byl pro mě jako prášky na spaní za 50, které nedojdou. __________ Neni spatne si to rozdrobit @ Aristoteles. Některé mini-příběhy jsou o skrytých homosexuálech, jiné o skrytých touhách, povrchnosti, sourozenecnké údržbě zdravého rozumu ... ()

E=mc2

Celkom nevyrovnaná záležitosť s tvorivým prístupom vyrozprávať tú istú story a zápletku za každým tak trochu inak. Najviac oceňujem Bratrancov a Sesternice. A ešte začiatok. Inak to vnímam ako experiment s množstvom nehercov. Celkom vtipná poviedka s Billom Murrayom. Zaujímavá atmosferá. Ale miestami som to nevydržal a musel som si odskočiť. Obzvlášť prvá polovica. Jarmusch je riadny nezavislák. Niekto možno po tomto filme dostane chuť na kávu a cigarety. Kto vie... ()

tomeek

V podstatě souhlasím s POMem, některé povídky jsou super, jiné vyloženě nudí. Kate Blanchett je skvělá. "To je Bill Murray! Who're you gonna call?" :D ()

Hvězdně obsazená zombie komedie

Hvězdně obsazená zombie komedie

15.07.2018

Jim Jarmusch rozhodně ví, jak na svůj příští počin přilákat pozornost. Režisér snímků Kafe a cigára nebo Mrtvý muž totiž čerstvě oznámil, že chystá novou zombie komedii, ve které se objeví ty… (viac)