Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Fantastický Rod Steiger v roli Benita Mussoliniho vám přiblíží poslední dny italského vůdce, ve kterých se, společně se svou láskou Clarettou Petacci, marně snaží uprchnout do Švýcarska. Stává se štvancem, který nemá šanci uniknout trestu za své zločiny, ať přijde od kohokoliv. To vše doprovázeno skvělou hudbou Ennia Morriconeho. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (43)

Gilmour93 

všetky recenzie používateľa

„Kulky mizí a Mussolini zůstává..“ Všeho do času, Benito. Všeho do času.. Rekonstrukce stahující se smyčky kolem Duceho trpí třemi neduhy. Nepřehledností (pokud tedy nejste historik se specializací na brigády, tajné služby a partyzánská hnutí operující na sklonku války v Itálii), přemrštěnou stopáží a taky tím, že na můj vkus seděl Lizzani na režisérské sesli až příliš nahnutý doleva.. P.S.: Rod Steiger je ve své další roli vůdce naprostým protikladem samopalu plukovníka Djanga (čili spolehlivý). Mít o něco východnější rysy, dal by hravě i Pol Pota.. ()

Dragonlanc 

všetky recenzie používateľa

Poľovačka na Mussoliniho, tak by bolo možné nazvať tento film. Výborné stvárnenie posledných dní talianskeho diktátora. Nebyť toho, že každý vie, aká to bola beštia, ktorá mala na svedomí státisíce životov, skoro by som ho ľutoval. Mussoliniho, ktorý sa z oslavovaného duceho stal už len vystrašeným bojazlivým chudákom, nespoľahlivým nemeckým spojencom, ktorý sa snaží zachrániť si svoj život, prenasledovaný nenávisťou posadnutými komunistami (v tých červených pionierskych šatkách vyzerali dosť trápne), nakoniec opustia aj jeho nemecký spojenci a vymenia ho za voľný odchod z Talianska domov. Chýbala už len záverečná historická scéna - obesenie Mussoliniho aj s jeho milenkov dolu hlavou na námestí v Miláne. ()

Reklama

majo25 

všetky recenzie používateľa

Zaujímavé herecké obsadenie (Steiger, Fonda, za domácich zasa kope Nero) dáva filmu gule. Ešte k tomu Nero ako komunista. Zaujímavé je aj to, že fašizmus je tu ešte braný iba ako iný druh ideológie, nemá ešte (dnešnú) negatívnu konotáciu. Kvôli mojim medzerám v oblasti talianskej histórie z 2. svetovej vojny som si príbeh nemohol užiť celkom naplno, na druhej strane niektoré medzery zasa zaplnil. Napriek tomu, že záver so zastrelením je dobre natočený, film má viacero hluchších pasáží. ()

Litvicek 

všetky recenzie používateľa

Mám slabost pro starší válečné filmy. Byly poctivé, dějově zajímavé a nabité. Řemeslně zvládnuté na jedničku. A tenhle film není vyjímkou. Sledovat již poraženého vůdce Itálie, který ví, že se konec blíží, bylo fascinující - hlavně, když to porovnáme s těmi archivními záběry, kdy je na vrcholu moci. Takže, vynikající film. Bravůrně herecky zahraný a byla radost to sjet do konce. Nicméně, považuji to za jednorázovou záležitost. Takový Norimberský proces můžu sledovat každý rok a nikdy neomrzí. Tohle si dlouho znovu nepustím ale zanechalo to výborný dojem - 4 hvězdy. ()

Arsenal83 

všetky recenzie používateľa

Rod Steiger je až taký ľudský a romantický Mussolini. Žeby bol "Il Duce" v posledných svojich dňoch práve taký? Ťažko povedať, nakoľko ani o jeho smrti nie sú presné záznamy. Existuje niekoľko teórií, ako to presne bolo, toto je jedna z nich. A dosť kvalitne spracovaná. Kto má záujem dozvedieť sa niečo o posledných štyroch dňoch diktátora, dozvie sa v podstate všetko. Smejem sa však nad tým, ako jeden užívateľ tu operuje myšlienkou, že film nie je dobrý, pretože on sa v podstate to isté dočítal na wikipedii a tvorcovia nepriniesli nič nového. 🧐 No úžasné. Tak chudáci filmári v roku 1974 boli tak blbí, že natočili niečo, čo bude na internete o polstoročie neskôr. To sú ale fušeri! 😂 ()

Galéria (14)

Zaujímavosti (3)

  • 30. apríla 1974, pri premietaní filmu v Savone, prebehol prvý bombový útok neofašistickej teroristickej skupiny Ordine Nero (Čierny rád). Bombové útoky potom pokračovali až do mája 1975. (Arsenal83)
  • Rekonštrukcia popravy Mussoliniho (Rod Steiger) a Petacciovej (Lisa Gastoni) vychádza z oficiálnej verzie, ktorú vtedy poskytla Komunistická strana Talianska, ktorej členom bol aj ich údajný kat Walter Audisio. Odvtedy sa objavilo viacero konkurenčných teórií o tom kedy a kde presne došlo k popravám. (Arsenal83)

Reklama

Reklama