Mississippi, třicátá léta. Tři trestanci Everett Ulysses McGill (George Clooney), Pete (John Turturro) a Delmar (Tim Blake Nelson), vzájemně spoutáni, zdrhají z lapáku krajinou v naději na nalezení pokladu o výši 1 200 000 dolarů. Na cestě potkávají bluesmana Tommy Johnsona (Chris Thomas King), který se k nim připojí a společně u místního hudebního vydavatele nahrají písničku, která se stane přes noc hitem jihu. Jenomže získat poklad a ve zdraví přežít extempore s Ku-Klux-Klanem a nesmlouvavé policejní pronásledovatele nebude zrovna hračka... (oficiálny text distribútora)

Dromed

Výborně zhmotněná jižanská atmosféra 30. let. Pohodová ale zato velice výpravná komedie. Clooney výjimečně nebyl strnulý playboy aka těžký frajer, a dokázal si ze sebe udělat celkem srandu. ()

PALINO

Počas prvej polky som sa musel sám seba pýtať, že čo to pozerám za slabý, nevýrazný a nudný film postrádajúci akékoľvek filmové kúzlo, ale naštastie prišla druhá polka, pre každý film oveľa dôležitejšia ako prvá, ktorá bola vtipnejšia, zábavnejšia a filmovejšia a podarilo sa jej aspoň vyloviť Bračeka z podpriemerných vôd do priemerných. Vďaka za vynikajúceho GEORGEA CLOONEYHO, bez ktorého by to boli čisté 2* a ktorý ako jediný spôsobil, že som sa aj miestami celkom bavil. Síce iba počas niekoľkých scén, ale lepšie než nič. ()

MARTIN*I

Náhodou parádní film :-)) Uplně nejvíc se mi z celýho filmu líbí ta písnička.. Ta je fakt úžasná.. Neví náhodou někdo, kdo to zpívá v originálu??? Díky moc! ()

hudryhudry

Bratři Coenovi mě okouzlili. O Brother, Where Art Thou je brilantní road movie komedie, která mě nabila energií a dobrou náladou po zbytek dne. Všechny prvky filmu jsou totiž vynikající. Ať už chytrý a vtipný scénář, dech beroucí hudba či výborné herecké výkony. Začněme tedy pěkně po pořádku. První, co diváka osloví již po pár vteřinách, jsou výborné rytmické černošské písně, které daly základ blues či jazzu. Potom si však už berou slovo tři hlavní postavy uprchlých trestanců, které bravurně zahráli G. Clooney (chytrák), J. Turturro (blboun) a T. B. Nelson (ještě větší blboun). Z filmu na nás dýchá úžasná atmosféra 30. let v Americe, která je zdůrazňována již zmíněnou výtečnou hudbou (přidat ještě pár písní a nebál bych se tento film označit za muzikál) a vizuálním provedením. Sledujeme dvě dějové linie, neustálý útěk těchto tří trestanců a politickou kampaň, které se pak na konci do sebe zajímavě zamotají. Nemám opravdu nic, co bych vytknul, snad jen na závěr bych v titulcích ocenil větu, že žádně krávě se nic nestalo, takže musím jenom doufat :-) Jinak George by mohl dělat výbornou reklamu na pomádu na vlasy :-) ()

darwin

Vskutku výjimečný počin bratří Coenů. Co činí tento film výjimečným je krásná vokální jižanská hudba (některé kousky byly sebrány v meziválečném období folkloristou Alanem Lomaxem), kouzelný jižanský akcent aktérů a vůbec naprosto věrohodná atmosféra, kterou bratři Coenové vytvořili. Bravo. ()

anura

Další vězeňské prostředí, drama o živoření v něm? Hrdinové úspěšně utečou jako Monte Christo a nebo se pokusí utéct, pomstí se, možná na ně v závěru čeká provaz. A jestli se nenaplní můj narativní odhad, usnu v polovině filmu? Jaké štěstí, že se můj předsudek nenaplnil a bratřím Coenovým se podařilo najít si cestu k vězeňskému tématu prostřednictvím jiného žánru, než jakého jsme zvykem ve snímcích Vykoupení z věznice Shawshank, Prison Break a nebo Frajer Luke. Bratříčku, kde jsi? v sobě nese muzikálové prostředky, záměrně ochotnické, trochu ušmudlané. Komediální formou je odhalováno i pozadí surového prostředí Ameriky třicátých let. Vliv hnutí Ku- Klux- klanu, nabubřelí politici, kteří parazitují na finanční krizi. Připomněla jsem si tím i film Malý Velký muž, kde se Arthuru Pennovi podařilo vychýlit se z naučených klišé, které jsme si k westernu postupem času připojili. Nemám- li od Bratříčku, kde jsi? čekat násilí, které by umocnila akce kamery a zběsilý střih, dokážu vidět výborně vykreslené charaktery tří hrdinů, jejich naději a víru v „něco svého“ i přes neustálý výsměch osudu. Není to odtažité sledování anonymních postav či záhadného hrdiny- génia, je to sluncem prozářené, smířlivé putování kameramana a režiséra s třemi upachtěnými vězni, míjení se s podivnými figurkami a také s jejich neznámými cíli. Není to křeč a potřeba naplnit schéma dramatu. A není to nuda. ()

Seti

Jeden z nejpodivuhodnějších road movie, to vám povídám. Tahle honba za pokladem je naplněna nejroztodivnějšími postavami a událostmi, které si snad dokážou vymyslet jen bratři Cohenové, navrch provázena starými jižanskými flákotami a buranskými rytmy. Trocha podrazů, trocha politiky, trocha očištění, trocha loupeží, trocha víry, trocha vlasové pomády a trocha Ku-Klux-Klanu. Forma nám tu absolutně válcuje obsah, ale kouká se na to hezky. (Mimochodem, nevím, zda herci svoje hudební čísla zvládali jen vlastními silami, ale pokud ano, tak je George Clooney nehoráznej frajer). ()

miklaras

Přiznám se, tenhle film je moje tajná láska. Pokaždé, když se na něj podívám, líbí se mi víc a víc. Už ho znám snad záběr po záběru a stejně se vždycky těším na několik scén. Černý kytarista na křižovatce, kde ho učil hrát ďábel, prodavač biblí chytající v hadrech Ku-Klux-Klanu vlajku, zamindrákovaný lupič v autě, ze kterého sněží dolary, Pete proměněný v ropuchu, křestní scénka, rozhovor v kině i kráva na střeše...ten film mi prostě sedí. Nádhernou atmosférou, hudbou, hereckými typy, scénářem i vůní brilantiny. 10/10 ()

Spike23

Jedna z nejlepších dobrodružných komedií, kterou jsem kdy viděl. Coenovci odvedli opravdu skvělou práci a zatím mi to připadá společně s Big Lebowski jako vrchol jejich tvorby. Vybrali pro tento film, jako vždy samozřejmě, nejlepší herce, které mohli. Dobrodružná komedie o třech uprchlících, kteří se dostávají do opravdu nečekaných a komických situací s úžasným soundtrackem z klasických amerických country songů mě tak pohltila, že jsem ihned po zkouknutí musel strávit 3 hodiny na netu vybíráním nové westernové kytary. Od ostatních filmů Coenovců se tohle jinak opravdu ale liší, nebyli by to oni, kdyby se tu nevyskytovaly stále nové postavy, ale zde dokonce mi připadalo, že všechny sem nějakým způsobem patří narozdíl od ostatních filmů, kde jsou v podstatě k ničemu... Dokonce nečekaně i příběh tu o něčem byl a o to více se mi to líbilo. Kytara, Robert Johnson, KKK, ... Nemám tomu co vytknout, i přes to, jak to bylo krátké, je to dokonalé dílo. ()

SjamK

Kdysi dávno moje první coenovka. George Clooney s falešným plnovousem, šibalským úsměvem na tváři a dřevním songem na rtech. Pěkně od podlahy. Takové pozvání přece nelze odmítnout. ()

Mistickzz

Na Coenovcov typický zvláštny film, ktorý sice nemá nejak zvlášť prepracovaný príbeh, no svojim spracovaním dokáže zaujať a svojim vtipom pobaviť. A netreba zabúdať na vynikajúci soundtrack. ()

Zagros

Další ze snímků bratří Coenů, který mě vůbec nezaujal a hlavně nebavil. Film měl své silnější chvilky, ale bylo jich jen trochu. Převažovala nuda a momenty, kdy jsem se moc nesmál. Přijde mi, že ke sledování filmů bratří Coenů, potřebujete tu správnou náladu a hlavně se musíte s nimi naladit na stejnou vlnu. Pak jejich filmy budete milovat, když se tak nestane, odsoudíte je nízkým hodnocením. Není mnoho jiných tvůrců, kteří by měli u svých filmů podobné výkyvy v hodnocení diváků. Opět zmíním jejich skvělé Fargo a Bratříčka raději už příště hledat nebudu. Za mě ještě jedna poznámka. Jak mám George Clooneyho rád a uznávám jej jako dobrého herce, jako komik mi nikdy nesedl. Všechny komediální filmy s ním ode mě dostaly nízká hodnocení (např. Po přečtení spalte, Muži, co zírají na kozy), už to asi náhoda nebude. ()

Balu...

Sem uchvácen. Uchvácen celkovou formou filmu; způsobem, jaký jsem ještě u žádného filmu neviděl a o to víc jsem z něj nadšen. Stává se pro mě klišé definovat určitou věc jako klišé; v tomto případě mi to ale ani trochu nebude zapotřebí. Úžasné pojetí scénáře, kdy hrdina je v postatě slabouch a ňouma mě skutečně dostalo na kolena, opomíjeje zde vyjmenovat ostatní originální a skvěle sehraně zahrané postavy; už vůbec nemluvě o zde téměř každým zmiňované atmosféře. Sem mimo chápání svého obvyklého způsobu hodnocení; omluvte mě prosím; jdu si sehnat dalšího Coena.. ()

Tery16

Tenhle film naprosto zbožňuju. Odkazy na příběh o Odyssey jsou opravdu geniální, příběh je originální. George Clooney je ve své roli vážně neodolatelný, ovšem ani ostatní herci nezůstávají pozadu. A k tomu ještě dokonalá hudba. Můj nejoblíbenější film bratrů Coenových. ()

wosho

Na bratry Coenovy krapek roztahané a nevýrazné. A silně nevyrovnané (hlavně konec a skutečné motivace McGilla). Dokonce jsem se jako u jediného filmu jejich autorů nudil a přistihl jsem sej jak jsem i přepl na jiný program. Ale spousta scén a nápadů stojí za to-hlavně kyklop v podání Johna Goodmana. ()

Clooney natočí scénář od Coenů

Clooney natočí scénář od Coenů

26.10.2015

Spolupráce bratrů Coenových a George Clooneyho zatím čítá Bratříčku, kde jsi?, Nesnesitelnou krutost a Po přečtení spalte. Už brzy uvidíme jejich čtvrtý společný film, retro komedii Ave, Caesar!, tím… (viac)

Clooney & Coen Brothers

Clooney & Coen Brothers

25.11.2005

Herec George Clooney už má za sebou dvě úspěšné práce se scénáristicko režijně producentským duem Ethanem a Joelem Coenovými, kterými byli filmy Bratříčku, kde jsi? a Nesnesitelná krutost. Nyní se… (viac)