Píše se rok 1949. Ed Crane (Billy Bob Thornton) je kadeřník v malém městečku Santa Rosa někde na jihu Kalifornie. Jeho žena Doris (Frances McDormand) pracuje v místním obchodě a potají preferuje intimní společnost svého šéfa, Velkého Davea (James Gandolfini). Ed prostě nemá jediný důvod ke spokojenosti se svým doposud marněným životem. Jednoho dne se přijde k Edovi ostříhat člověk jménem Creighton Tolliver. Svěří Edovi svůj tajný sen - založit velkou síť chemických prádelen. Bez počátečního kapitálu deset tisíc dolarů je to ale stále jen sen

Každá scéna buduje tu následující, jedno překvapení za druhým exploduje s nemilosrdnou logikou, každý záběr je vybírán s maximálním účinkem, enigmatická tvář B. B. Thorntona se zarývá hluboko do paměti - tomu všemu dohromady se říká režisérská virtuozita. (oficiálny text distribútora)

GodComplex

Dalsi velmi stylovy a originalni Coen piece. Tentokrat cernobila noir lahudka. Absence barev atmosfere velmi prospela, BB Thornton do sve role zpadl jako ulity a scenar byl dostatecne inteligentni. Obcas se na skok dostavi slecna nuda, ale finalni dojem je citelne pozitivni. 7/10 ()

Jillen

Skvělý film, uchvacující pomalým tempem, vytříbenými dialogy a hereckými výkony, které to celé absurdno kočírují do nevyhnutelného finále. Bob Thorton nemusí mluvit, nemusí se smát, nemusí brečet...stačí, když si zapálí cigáro a jak kámen civí...a vy víte všechno, všechno mu rozumíte, soucítíte s ním...Tohle je prostě Film. ()

MikO_NR_1909

Muž ktorý nebol (2001) môže odrádzať svojou noirovou atmosférou, ale dovolím si tvrdiť, že americké noiry z vojnových časov sú svižnejšie a subtílnejšie, než táto revizionistická kriminálna dráma o mužovi, ktorý nikdy "skutočne nejestvoval". Prekvapí vrstevnatý scenár a minimum akcie, skrátka polomer záživnosti a atrakcie je opačný, navyše bratia používajú moderné technické parametre, ktoré od noirov zvádzajú k Wellesovi, hoci si to ich téma bytostne nežiada. V druhej polovičke som sa už usadil lepšie a striedmejšie pristúpil na ich spôsob rozprávania a prekvapivo i zhutnenejšie k deju precitol. Tam, kde vražda skončila ma navnadila metodológia a filmová štylistika. Tam, kde som si myslel, ako Thorntonova postava udrie som sa fatálne mýlil (i keď vývojovou dynamikou už sa to dalo pokojne bez najmenšieho zaváhania predvídať) a tam, kde svetlo paradoxne žiarilo najostrejšie, film vrcholil (noir ako taký dramaturgicky naruby). Rozhodne nevšedné a pečlivo vedené. Good work. ()

numi

Skvělým způsobem natočený film, který jakoby sám nebyl. Nudit, se člověk nenudí, ale celý film jde tak kolem něj, stejně jako život kolem Eda Cranea. A vše bere sebou. Naprosto výborná první polovina, která je plná absurdního humoru, kterého jsem se nemohl nabažit ve Fargu, je vystřídána druhou polovinou, která je zase utahaným a nadstavovaným, skoro až nudným spektáklem. Ne nezábavným, ale ani ne zajímavým a už vůbec ne strhujícím. Zůstanou tak příjemné vzpomínky na rozjezd a rozporuplné pocity ze závěru. [březen 2006] ()

Orlau32

Nechce se věřit, že byl tento film natočen v r.2001. Jednak proto, že je černobílý a dále pak pro určitý styl réžie, která konvenovala r.1950. Nicméně byl to námětově velmi zdařilý film, ikdyž mě asi prvních 20 minut nudil. Vím už, čím to bylo způsobeno : Billy Bob THORNTON ve filmu moc nemluvil, zato kouřil jednu od druhé jako Indián. A protože tuto "hereckou berličku" nemám ráda (to používali herci tak ve 40.-60. letech našeho století), tak mi to do té míry lezlo na nervy, že jsem se dobře nemohla soustředit na děj. Pak už to nabralo dějově obrátky a já si vychutnala zážitek ze zvláštního filmu. ()

Tirion

Velmi obdivuhodný film s výborným výkonem B.B. Thortona. Zvláštní spojení různých žánrů, silný scénář a režie Coenů vytvořila zajímvavou podívanou. ()

Maq

Depresivní příběh člověka, který nemá na to být dobrý nebo úspěšný. Je triviální, bez schopnosti milovat či doopravdy myslet. Nemá ani nápad, jak se svým životem něco provést, a když mu někdo takový nápad mimoděk předhodí, chopí se jej katastrofálně, beznadějně, amorálně a hloupě. Události jej semelou zdánlivě za něco co nespáchal, ve skutečnosti s obdivuhodnou, osudovou jistotou a moudrou logikou. --- Pozoruhodnost tohoto díla spočívá v tom, že Ed Crane ve skutečnosti reprezentuje velmi hojný typ. Typ člověka, který žije řádně nikoli díky svým vnitřním hodnotám, nýbrž pouze následováním vzorů, mezi nimiž vyrostl a prožil celý svůj život. Pokud se nic nestane, tak takový člověk až do smrti jen brblá a rozumuje, jak s ním zlý svět vybabral. Ve skutečnosti jsou takoví lidé dřímající neřízenou střelou. Protože nemají žádný pevný bod, žádný vnitřní kompas, stačí minimální podnět a dají se do pohybu. V tomto případě byl podnět individuální a Crane se probudil k činu sám. Ale z historie známe i situace, kdy impuls působí masově a tihle prázdní lidé se stanou ničivými strůjci dějin. Nedávno jsem komentoval film Agora, jiným příkladem by mohly být například okolnosti rozmachu nacistického hnutí. Na příslušném místě a v příslušném čase by se Crane jistě stal typickým nacistou. --- Rozhlédněme se kolem sebe a všimněme si těch zástupů „slušných“ lidí, jejichž nekonfliktní existence nevyplývá z ničeho než z jejich vnitřní prázdnoty. Každý z nich je potenciální hrozbou. --- Coenové napsali a natočili výborný, silný příběh. ()

Remedy

Nihilistický voice-over Billyho Boba Thorntona je famózní o to více, že je od začátku do konce v podstatě neměnný bez ohledu na to, co se děje na plátně. Tahle noirová berlička o Muži, který nebyl (geniálně výstižný název), je po estetické stránce v podstatě dokonalá a coenovic podmanivý vizuální styl reprezentuje v tom nejlepším světle. Scenáristicky to není (zejména v poslední třetině) kdovíjak objevné, jenže všechny ostatní složky jsou tak podmanivé, že to ve výsledku nijak neruší. Ten naoko nezúčastněný projev ústřední postavy, který tak nějak osciluje mezi flegmatičností a apatií, je jednoduše geniální. Mám za to, že každý velký tvůrce má ve své filmografii takový polozapadlý film, který leží spíše ve stínu největších hitů, ale který je podobně podmanivý jako ty největší pecky. U bratří Coenů je to právě tenhle případ. [90%] ()

swed

Když jsem tento film bratří Coenů viděl před rokem, říkal jsem si, že se jedná o slušný nadprůměr, který mě ale moc neoslovil. Až nyní, po druhém zhlédnutí, jsem naplno docenil toto rafinované dílo. Nejenže jeho forma dosahuje kouzla starých temných filmů noir (práce s kamerou, stíny, hudba), ale navíc je doplněna o současné obsahové prostředky, které ve své době byly tabu, nebo se o nich nevědělo - (homo)sexualita, UFO... Dalším trumfem je účast B.B. Thortona v roli holiče outsidera, jenž zde podal velmi (ne)zapomenutelný výkon. Někomu možná bude vadit poměrně klidné tempo vyprávění, ale když si na něj divák zvykne, dostane se téměř do hypnotického stavu. Film je velmi cynický svým obsahem, ale i svou myšlenkou - všechny ty rotující symboly kol a létajících talířů představují ubíhající čas v životě a osud. Když se hlavní hrdina pokusí tuto předurčenou šeď změnit, dostane se do situace, která ho může stát život. Podle mne je to ale pouze další vychytralá hra na diváka, než důkaz toho, že pasivita v životě je lepší než aktivní přístup. 9/10 ()

PogoJoe

Zajímavá story a typický výkon B.B. Thorntona. Výstižně předvedené charaktery a atmosféra, která na vás dýchne. Čím? To ať si každý rozhodne sám. ()

Aiax

Velice stylové, vypiplané a herecky fantastické. Podle nadšených komentářů všude okolo je patrno, že spoustě lidem to stačí. Mně je to ale málo. Hodně málo. Tyhlety formalistické hříčky, načančané, rozevláté a prázdné mně přivádějí ke kacířské myšlence, jestli někdy přece jen "umělcům" neprospívá, když nad nimi tlustí šéfové studií drží bič. Coenovci jsou nesporně obrovskými filmovými talenty, jedněmi z největších za posledních dvacet let, ale zřejmě potřebují, aby je někdo ukáznil, přiměl se soustředit, aby jim dal jasně najevo, že ohrnovat nos nad "zábavností" je snobské a směšně nabubřelé. Jistě, můžete rozebírat jednotlivé detaily, práci kamery, skvělé herecké výkony, režii, co vše se ve filmu děje a proč, jak to obvykle filmoví inťouši dělají, ale jako celek je to totálně zbytečný snímek. Je to film, který nebyl. Možná někdo namítne "no právě v tom je ten vtip!". Inu, pak asi nemám smysl pro humor. ()

Gianni_B

Při prvním sledování jsem tento film nejspíš vůbec nepochopil. Nečekejte noirovou rozervanost, čekejte intelektuálštinu. Spousta věcí nemá co dělat v noiru a spousta noirových prvků nemá co dělat v tomto příběhu. Přitom ani znalost všech noirů, kterými se bratři Coenové inspirovali, nemusí percepci tohoto filmu usnadnit. (Pozn.: Jméno Nirdlinger není zvoleno náhodně, jmenuje se tak femme fatale v předloze k Pojistce smrti, ve filmu byla přejmenována na Dietrichsonovou. Zároveň se však v Muži, který nebyl, objeví i jméno Diedrickson). ()

Hamaradža

Poetické obhliadnutie sa za svojou nešťastnou púťou, krásne dielo s potleskuhodným záverom o arogancií ľudí, osude "na hovno" a rozlúčenie sa so svetom s krivým, cynickým, ale najúprimnejším úsmevom. A režijne nadpozemské. Zatiaľ moja najoblúbenejšia Coenovka. ()

JohnMiller

Ide o celkom komorný noir ktorý na jednej strane dejom nejak extra neohúri, no spracovaním, atmosférou, úžasnými  hereckými výkonmi a charakteristickým klišé Hollywoodu zlatého veku nenudí ani v jednej jedinej scéne. Neskutočne ma bavila krásna, jemne zrnitá kamera, ktorá jasne poukazuje na to, že s digitálom sa "nebratríčkuje" a mňa to strašne priťahuje. Zaujímalo by ma koľko cigariet musel Billy Bob Thornton počas nakrúcania vyfajčiť.... ()

Skip

Tenhle film si tak pomalu plyne, ale člověk si toho skoro ani nevšimne, protože kolo osudu hlavního hrdiny a lidí kolem něj se točí na plné obrátky. Ed Crane (skvělý Billy Bob Thornton) s cigaretou v téměř každém záběru, flegmatický holič, apatický manžel, prostě takový obyčejný človíček, kterého si nikdo nijak zvlášť nevšimne, jako by vlastně vůbec nebyl, se jednou v životě pokusí svůj život změnit, jenže... Skvělé, černobíle lahůdkové ()

radektejkal

Detektivka zbavená svého detektivního kouzla. A kdybych si nepřečetl poznámku od Flakotasa: "Od oběšení Doris najednou film získal úplně jinou, mnohem přitažlivější tvář.", asi bych to vzdal. No a teď tupě čekám na "oběšení Doris"... Mé očekávání po "oběšení Doris" se bohužel nikterak nenaplnilo. Nejspíš to bude tím, že nemám rád židovská mystická učení a jejich sedlinu v literatuře nebo filmu. Možná ale také mohlo jít o aktualizovanou verzi Camusova Cizince - ale o to hůř. Film může být o čemkoli, tenhle byl o impotenci a podvodu. ()

GILLWANDER

Ďalšia úspešná spolupráca bratov Coenovcov. Príbeh o mužovi, ktorý sa postupom času strácal z okolitého sveta. O jeho živote, ktorý sa začal rútiť vo chvíli, keď urobil jednu jedinú chybičku. Ako domino. Skvelý herecký počin Thorntona ako aj Frances McDormandovej, ktorá mu výborne sekundovala. Excelentná čiernobiela kamera, mierne vlažný ale solidný scenár, úžasná hudba a majstrovská réžia oboch bratov. Nie je čo vyčítať. Film dokonalý v každých ohľadoch. 90% ()

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

18.08.2021

Noir bez předsudků bude stěžejním tématem 9. ročníku Noir Film Festivalu, který se letos stěhuje na nové místo – hrad Český Šternberk, v jehož pěti interiérových sálech a na hradním nádvoří bude od… (viac)