Zaklínač

Poľsko, 2002, 10 h 50 min (Minutáž: 50 min)

Réžia:

Marek Brodzki

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Michał Żebrowski, Olaf Lubaszenko, Zbigniew Zamachowski, Agnieszka Sitek, Andrzej Chyra, Anna Dymna, Daniel Olbrychski, Ryszard Kotys, Paweł Małaszyński (viac)

Vedle světově proslulé tolkienovské trilogie Pán prstenů, získal v posledních letech mezi fanoušky fantasy neobyčejnou slávu a uznání také polský spisovatel Andrzej Sapkowski se svým hrdinou zaklínačem Geraltem. Ten je hlavní postavou jeho povídek vydaných v knížkách Zaklínač, Meč osudu, Poslední přání a také románové pentalogie Krev elfů, Čas pohrdání, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní Jezera. Není vůbec náhodné, že řada fanoušků a obdivovatelů téměř okamžitě vytvořila nový fenomén, jehož součástí jsou fan kluby a internetové stránky. V dílech Sapkowského jsou zaklínači dokonalí bojovníci překračující možnosti lidského vnímání. Smyslem jejich existence je zabíjení stryg, vlkodlaků, upírů, bazilišků a dalších netvorů, které pronásledují lidi.
Bělovlasý zaklínač Geralt z Rivie se však trochu "vymkl" z řad běžných zaklínačů. Není jenom mistrem různých druhů zbraní, ačkoliv sám nejraději zápasí s mečem, také trochu rozumí magii a je schopen bojovat s každým protivníkem. Nikdy nezůstává pouze chladnokrevným profesionálem, má lidské stránky a slabosti. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, stejně jako je donucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a často rovněž nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přesto je Geralt, podobně jako ostatní zaklínači "odsouzen" k vyhnanství a životu na samém okraji jakési středověké společnosti, jež v mnohém připomíná i naši současnost. Problémy, konflikty, fobie a rozpory "našeho" světa se zde promítají do světa imaginárního a fantastické postavy rytířů, čarodějů, trpaslíků a nebo elfů nám tak připadají důvěrně blízké a jejich jednání logické. (oficiálny text distribútora)

Kennedy_R

Trochu lépe provedené a bylo by pět, takto je to jen televizní tvorba, ale se snahou o navození knižní atmosféry. Žebrowski je v hlavní roli ten nejvhodnější polský herec. ()

prochyn

Četl jsem knížky Sapkowského a teď hraju Zaklínače 3, takže jsem možná trochu zaujatý. Ale ten poklidný polský přístup a samotná atmosféra seriálu mě dost baví. A hudba se do tohoto seriálu fakt hodí, poklidné polské dumky střídají svižné vypalovačky při boji. Samotnou hru hraji s polským dabingem - polština tomu dodává ten správný říz. A na seriál se možná příště podívám v původním znění. Zaklínač je seriál dost odlišný od ostatních dobrodružných fantasy, kde absenci děje nahrazuje zběsilá nesmyslná akce. ()

koza3

Tři hvězdy jsou spíše ze závislosti na celé sáze Zaklínač. Četl jsem všechny knihy, hrál první dvě hry a jako přípravu na Divoký hon jsem sjel znovu po letech tento šílený seriál. Nemá kvality ani knih ani her. Je plitký, roztahaný, má spoustu příběhových děr a nelogičností. Na druhou stranu má neskutečně nádherný soundtrack, přitažlivého hlavního hrdinu a hezkou výpravu co se kostýmů a krajin týče. Nedokážu porovnat s jinou polskou tvorbou, takže nezaujatě subjektivní hodnocení jsou tři hvězdy. Už se těším až si doplním zaklínačské know-how o poslední gamesu a knížku, která ke hře vyšla. ()

TinyMartina

Já si nemůžu pomoct, ale mě, jako milovníka předlohy, ten seriál bavil. Na polský televizní seriál je to povedené. Hudba byla skvělá, Michał Żebrowski jako Geralt ještě lepší. Že Marigold není vzorem našamponovaného lamače dívčích srdcí mi vůbec nevadilo, to spíš ta dívčí zaklínačská škola (?!), ale budiž jim to odpuštěno za díly o malém Geraltovi. Převést na obrazovku takovou dokonalost, jakou je knižní zaklínač nikdy nebude jednoduché a seriál se s tím na vzdory omezenému rozpočtu popral celkem se ctí. ()

pursuer

Vážně nevím, co za výtky tu některé persony mají, ale první díl seriálu jsem zkusil jen tak letmo, protože tomuto žánru jsem nikdy nehodloval. Z jednoho dílu se stala závislost, seriál jsem skouknul za týden v každé volné chvíli a jsem více než spokojen (ačkoliv bych si průběh vysnil jinak, rozhodně jsem nebyl zklamán). Ano, seriál je nízkorozpočtový, ale i přes některé herecké výkony se vytřískalo celkem povedené dílo. ()

Sethiel

Knižní předloha byla fantastická, pro mě osobně lepší než jakékoli jiné fantasy včetně Tolkiena a Gaimana. Nevěřil bych, že může fantasy svět působit tak reálně, až naturalisticky - ve světě Sapkowského těžko pohledáte ctnostné hrdiny a vznešené cíle, zato politikaření a intriky, rasismus, podrazy, přetvářky, odporné, zákeřné a zvrácené postavy, ale i hladovění, hemeroidy a sexuální neschopnost, to vše se vyskytuje běžně. Častěji než vznešenou smrt v boji za dobrou věc najdete smrt ve špíně a bahně, bez kouska soucitu okolí, smrt trvající dlouhé hodiny strachu a bolesti. Přesto všechno se Sapkowskému daří do toho vdechnout fantasy podobu, což dává světu naprosto jedinečnou atmosféru. Tahle atmosféra v seriálu není. Nebo abych byl přesnější - v seriálu nic není, nemá s předlohou skoro nic společného. Seriálový Marigold je výsměch, tenhle pupkatý, upocený, naprosto nesympatický chlapík že má být okouzlující bard, který měl každou, na kterou se podíval? Těžko říct, co zmínit dřív - prázdné a tupé dialogy, za které by se styděla kdejaká telenovela, mizerné triky, nulovou atmosféra, herecké výkony na úrovni loutkového divadla, kde nikomu nevěříte ani za mák nějaký pocit, motivaci, vlastně ani pozdrav. Dvě hvězdičky za Michala Zebrowského, který byl snad pro roli Geralta stvořen a je v podstatě jediným světlým bodem celého seriálu. Doufám, že zfilmování Ságy se vezme za úplně jiný konec. ()

Dream Dealer

A mě se to líbilo... a jsem i fanoušek předlohy. Nestrháváte to náhodou hlavně proto abyste ukázali, jaký ste tvrdý jádro fanoušků?(kde na sjezdu fanoušků rada rozhodla že každej kdo chce být považován za fanouška znalce musí povině tímto filmem opovrhovat?- Měj vlastní rozum!) (Ale jen když překousneš amaterizmus ... ale zase to má bezva hudbu) ()

kabka*

Bohužel s předlohou má seriál společná pouze jména postav a míst. Jak se píše scénář? Vezmeme povídku, a její druhou polovinu spálíme. Poté pečlivě vypreparujeme vše, co zavání humorem, pointou nebo vysvětlením událostí, přidáme trochu patosu, angažujeme herce, kteří se co nejméně hodí, pečlivě protřepeme a točíme. Pan Sapkowsi se od seriálu velice důrazně distancuje a není se čemu divit. ()

retrix

Seriál není vyjímečný scénářem, režií nebo ztvárněním potvor, to vůbec ne. Je to ale pocitová záležitost, hudební pozadí je skvélé, a prominu i to stálé opakování. Spíše mě nadchlo ztvárnění Sapkowského předlohy a i hlavní postavy Geralta a Marigolda, které díky charismatickému Michalu Zebrowski a komickému ale srdečnému Zbigniewu Zamachowski, jsou pojmem, jenž kolují např v nickách všude na internetu. Nízkorozpočtovost je bohužel v tomto seriálu znát, ale i za to málo se Polákům vydařil projekt, za který se stydět nemusí. ()

Trinculo

Ne ! Co to má být jako tohleto ? Jako guilty pleasure beru, ale vzhledem k tomu, že jsem na Zaklínači vyrůstal, tak mě tato nízkonákladovka s prázndými městy (to mě dráždilo asi nejvíc) a s elfy, kteří vypadají jako opilé napodobeniny indiánů z vinetua moc nepotěšila. Ale, musím říct, že jsme se zasmáli. ()

Dacsus

Otras. Za toto by som rezisera aj so scenaristami bicoval - takto zmrvit moju najoblubenejsiu fantasy. Naozaj katastrofa! A to film je este horsi! ()

Dvorka96

Asi první věc co poláci alespoň trochu zvládli a chopili se jí po svém. Zebrowski se zde opravdu snažil držet seriál nad vodou (bohužel se mu to nepodařilo), a jako Geralt z Rivie zabiják nestvůr a podobného svinstva mi přišel, jako by z knihy vypadl. Rozjezd a prostředek byl perfektní, bohužel díky poslednímu dílu u mě ztrácí plný počet, ale pořád je to seriál, na který se dá koukat, přestože trikové efekty zamrzly v roce 1990. Seriál doporočuji všem co četli předlohu a ta se jim líbila. ()