Tři exkluzivní automobily překračují hranice a projíždějící polodivokou krajinou. Černá limuzína a dva sportovní roadstery z 60. let ostře kontrastují s polorozbořenými, často zcela opuštěnými usedlostmi, zarostlými cestami a prázdnými kostely. Zvlněná krajina na obzoru pomalu přechází do vrchoviny a pozvolna se z ní vytrácejí stopy moderní civilizace. Blíže neurčené teritorium, blíže neurčený čas a přece se zdá být všechno povědomé. Šest lidí pevně usazených v bezpečí svých automobilů se vrací do míst, se kterými jsou dědičně spjati. (oficiálny text distribútora)

reqiuem

Opravdu úděsnej film(zvlášť díky nevhodně zvoleným hercům a jejich často afektovaným etudám(záměr?), formě-vizuální stránce je třeba vytknout především zvláštní pohyb v prostoru, který diváka postupně dezorientuje a ten snadno ztrácí přehled o situaci, místě i času, jako vedlejší efekt nadužívání detailů a minimálního nezručného použivání větších celků je film příjemnou ukolébavkou, kterou ale narušuje všudypřítomné bzučení hmyzu- a hudbě). Dvě hvězdičky dávám hlavně díky interpretačnímu výkladu Davida Jařaba, který toho měl evidentně mnoho co říci, avšak filmem se mu to dvakrát nepovedlo. Chápu, proč se projekt zrealizoval a proč se pro něho téma střetu dvou odlišných(a přeci v něčem stejných) kultur stalo neodolatelným námětem. Ačkoliv i zde platí, že šikovná analýza a nápad se dají v umění)filmu zmršit různými způsoby a zároveň obhájit a vynést do nebe, tak se neodvažuju tlumočit dále Jařabovu interpretaci. Ta by ze mě prostě nikdy nevypadla, ale nemyslím si, že by to byla vina jen moji zabedněnosti. Zkrátka"kdo chce psa hladit..." ()

Skip

Trochu tajemna, trochu fantastična, trochu humoru, trochu trapnosti, o něco víc nudy, skoro žádný smysl a spousta odporně bzučících much. Tak asi takový je tento film, který mohl být dobrý, ale... Sám nevím, kde se stala chyba. Vždyť ono to celé vlastně nebylo úplně špatné. Možná to zazdil ten konec a určitě tomu na kvalitě nedodaly ty dvě "krásky". ()

Aleee89

Chtěla jsem se zase po dlouhé době kouknout na nějaký český film a když tohle běželo v televizi, byla to jasná volba. A ejhle! Děs. Ten film se mi vůbec nelíbil, byla to nuda, člověk nijak nesplynul s postavami, které mi připadaly opravdu divné. Někteří herci mluvili, jako by pocházeli z pomocné školy. Teda nevím, jestli to náhodou nebyl zájem, ale sympatie u mě rozhodně nevyvolali. Celý film nuda a jenom jsem se těšila na konec a měla jsem co dělat, abych to rovnou nevypla. ()

radektejkal

Film, který je možno definovat jako neurčitý. A neurčitost je znakem moderní vědy i umění. Film ovšem modernu nijak a v ničem nepřekonává. Jediné co jej drží v pantech je dvojice Roden - Řehák, ostatním dialektickým dvojicím (téze - antitéze), jako Vaterland kdysi a po letech, klouby a spoje (možná úmyslně) chybí. Proto, chápu, že i komentáře a hodnocení musí být nespojité, tak jako celý film. (Alespoň brazilští Indiáni mohli mít bederní roušky; třeba na rozdíl od Adiye Oyunchimegové.) ()

honajz2

Občas to má zajímavě divné scény. Dále chválím dobrou hudbu a i práci se zvukem. Snaha natočit něco, co v Česku není, je samozřejmě chályhodná, jenže pak tu máme ten špatný zbytek, zahrnující špatně vyprávěný děj, občasné nudění i scény naprosto o ničem to srážejí prostě dolů. Ale pokus o Lynche je to zajímavý. 3* ()

tomtomtoma

Vaterland - Lovecký deník je sympatický svým alegorickým podhoubím. Snaží se uchopit vnitřní pocity daného rozložení světa a vztahy propojuje do širších souvislostí. Minulost ožívá v přítomnosti v síle podvědomí a nezkušenosti. Dotýká se rozdílů, podnětů, následků i vlastního viditelného a skrytého uspořádání řádů. Velebí kultivovanost, podléhá živočišné vášni. Neodpustí si jízlivost, ani klukovské uličnictví. Nejviditelnější zbraní jsou obrazové stylizace i přirozené herecké nadchnutí pro věc. Filmu škodí myšlenková náročnost, rozháranost a nejednoznačnost sdělení. Nihilistické odlehčení zvíří oblak prachu, podněcuje rozvoj myšlenek k vynášení trumfů, odpoutává pozornost od vybudovaných základů a konečnou katarzí se stává cynický výsměch. Vaterland není filmem k běžnému použití, ostražitost před konkretizací body k dobru také nepřidávají. Mé hodnocení je oceněním odvahy k vytvoření několikavrstvé alegorie ve stylových barvách nestálosti loajality času. Hlavní postavou rozverného filozofického díla je Richard Czadsky (dobrý Karel Roden), potomek aristokratické vznešenosti, která v moderních humanistických proudech politicko-společenské korektnosti a vyšší ekonomické úrovni znovu vytváří dávný řád. Věci nabírají spád principem domina. Není snadné udržet na vytyčené dráze splašenou životní sílu, ani rozdílné ambice a vnímání života. Skutečnost může přinést rozčarování a chaos tápání. Uhlazenou zdvořilost přináší Jan Willmer (důstojný František Řehák), stárnoucí romantizující vzpomínka vznešené minulosti v zapomnění. Nejzvídavější je Karel Willmer (zajímavý Petr Forman), Janův syn, snažící se pochopit souvislosti a minulost. A hledá vlastní roli v dramatu života. Nejsebevědomější je Max Czadsky (sympatický Vasil Fridrich), Richardův lehkomyslný bratranec. Jeho cesta je nejsobečtější, jeho prozření nejrozvratnější a nejbolestivější. Hlavní ženskou postavou je Karla Czadsky (příjemná Dana Poláková), Richardova manželka s křehkou podstatou duše i cynickým osudem. Z dalších rolí: Richardův mladší a bezstarostnější bratr Vilém Czadsky (příjemný Roman Zach), ostýchavější Richardův bratranec Leo Czadsky (Marek Daniel), nekompromisně ochraňující Janův syn Josef Willmer (Matěj Forman), Vilémova těhotná partnerka Kristín (Adiya Oyunchimeg), místní autorita moci Colben (sympatický Oldřich Vlach), dvojice divočejších domorodých průvodců gijas Joao (Júlio Martín) a Geraldo (José Figueiredo), Janova ukrytá dcera Marie (Miriam Jelínková), či zástupci mystických kostrounů (Jan Jehlička, Pavel Šáro, Vlastimil Hanzal a Žofie Hradilková). Film není určen k běžnému použití, zábavou se stává spletitá síť úvah a myšlenkových pochodů. Rozčarování je podbarveno nihilismem. A filozofující poetika si zaslouží mé uznání. ()

Radiq

... aneb jak udělat celovečerní film po poslechu písně Jožin z bažin. Vůbec netuším, v jaké době by se to mělo odehrávat - veteránská auta a lovecké vybavení, ale přesto i moderní věci. A to není jediná záhada - co nebo kdo jsou to kostrouni, co nebo kdo jsou zač ti vesničani mluvící záhadným jazykem a co nebo kdo se tam bude dít dál? Srší z toho na mě mystično a budí ve mě zvědavost a hlavně proč je tam pořád všude tolik much? Obzvlášť postava Karla Rodena je nezapomenutelná (pleška a vous, potažmo kňour plus ten oděv), stejně jako jeho bratři Zach, Fridrich, Daniel, ale i takový František Řehák byl boží (a to ani nemusel Říhat). Nevím, chvílema jsem se u toho cítil jak u Twin Peaks, chvílema jak u Jedna ruka netleská, pak zase Hory mají oči nebo Na vlastní nebezpečí. No, nevím, kde jsem k tomu přišel. Každopádně jsem doufal, že tam ty kostrouny nakonec neukážou, aby si to uchovalo tu fantaskní atmošku. Ukázali, ale né moc, takže docela dobry. Možná to chtělo trochu víc propracovanější, ale já jsem nakonec spokojenej. Je to taková česká ujetost, která si ale asi moc příznivců nikdy nenajde. Tak alespoň mě, částečně. ()

Wallas

Nápaditý námět, atmosféra i padnoucí hudba - to vše jsou atributy jež se Vaterland může chlubit, zbytek je však velice neinventivní a nedotažený - nejhůře dopadla snad kamera. Jako na první pohled poznáte německou kriminálku, tak stejně poznáte i typickou českou rychlokvašku. Myslím, žei by jim za mírný peníz na Barrandově pronajali stativ na kameru. A tak nějak jsem doufal, že režisér aspoň ke konci naznačí celý systém a poodhalí kostru příběhu, ale zdá se, že jediní, kdo doopravdy tuší o co tam vlastně šlo, se jen znalecky usmívají na kameru, aby na ně pak spadl strom. Mám z filmu parádní pocit, fakt se mi líbil - ale vůbec nevím o čem byl a o co šlo. ()

Decker

Na me trochu moc nudne a tak nejak neuchopitelne. Nevim co si o tom myslet a nejsem z toho moudrej. Obcasny zachvev napeti zahy zase vysumi a pocity tajemna a mysticna nemaji valneho ucinku. Myslenka byla treba dobra, ale bohuzel to nevyslo tak jak melo. ()

senor

Náhodou, já sem se dobře pobavil. Má to své mouchy, možná si to hodně bere z jiných děl, ale já si sakra nevybavuju kdy jsem naposledy viděl něco tak nečeského. Pak tady nenadávejte že se v české kinematografii neobjevují nové a originální věci. I když podle toho hodnocení tady to asi tak chcete. ()

Avathar

VATERLAND rozhodne nie je film nezmyselný či nepochopiteľný; naopak, ponúka ohromné množstvo interpretácií a rôznych kľúčov. Ja som bol absolútne ponorený do hutnej, mysterióznej atmosféry, domýšľal som si veci podľa vlastnej fantázie a svoju pointu som si našiel. Ani sekundu som sa nenudil. Skvelá kamera, resp. striedanie jej rôznych polôh, skvelé miesto, kde sa film odohráva – doslova akoby zakliate niekde v bezčasí, na hranici vedomia a sna. Jediné čo by som vytkol, boli občas nepresvedčivé herecké výkony, ale nešlo sa o nič tragické. Bavilo ma to, bavila ma tá neurčitá mysterióznosť, akýsi strach, ktorý tam vrel pod povrchom a bol prítomný aj keď sa objektívne nič strašidelné nedialo. Škoda, že Jařabov film narazil na takú vlnu odporu, ale som rád, že VATERLAND mohol vzniknúť. Takto osobitá a radikálna vízia tu nebola už hodne dlho. ()

Cushing

Jeden z nejzajímavějších filmů posledních let, tak málo "český" , až srdce plesá. Je to komplikovaný crossover, trochu horor, ale naruby (hrdinové se stávají antihrdiny-lovci), trochu švankmajerovský surreál a černá komedie, trochu ekologický apel. Atmosféra výtečná, napětí skvěle budované, postavy nejasné, až matoucí (a proto znepokojivé a potenciálně nebezepečné). Největší slabina: srozumitelnost. To zavinil, pokud vím, střih: logika jednání postav tak notně urpěla, scénář prý byl ok (bez záruky, tohle mám od dramaturga). Věčná škoda. David Jařab v sobě nezapřel divadelního režiséra a podle mého názoru obstál i jako rejža filmový. Něco podobného bych od něj zas tuze rád viděl, ale bez těch bot. ()

Iroquaise

Když se dívám na ta hodnocení a komentáře,tak moc nechápu,že to lidi nepřijali.Přitom je to vlastně docela prostej film.Akorát jde jakoby 'ke kořeni'. Svým způsobem to vlastně předjímá hipstery.'To je dědečkovo toto a ono.' ,'Udělám si knír,zúčastním se rituálu a nechám se vyfotit.' Vtipnej je závěr.Jako kdyby si Jařab vystřelil (doslova) ze svojí vlastní enigmatičnosti.Už jenom tím,že vraždící skupinky jsou dvě.Dvojice, kterou vede Vlach, nemá zjevně žádné tajemné úmysly.Ale prostě 'jde v noci na srnečka'. A sejmou Richarda. Řada lidí kritizuje tu televizní formu.Ale mně jednak nevadila.Funguje to.A zároveň je to evokace devadesátých let.Protože to je vlastně pohled zpět zhruba po patnácti letech.V tomhle směru je ten konec vlastně velmi hořký.Jednak je vidět,jak Leo zestárnul a zasáhla ho nějaká choroba.Přirozeny chod života,který s sebou přináší problémy.A zároveň je to metafora 'ochrnuté současnosti', kdy se nepovedlo navázat. ()

Master19

Nic nudnějšího jsem už dlouho neviděl. Pokud má tento film v sobě nějaké hlubší zdělení, nebo snad uměleckou hodnotu, tak se klidně přiznávám, že jsem hloupý a nechápu to... ()

ybuko

Konecne cesky film co byl na zdejsi prumer velmi koukatelne technicky natoceny a (aspon pro mne) od zacatku do konce zajimavy a zabavny. Slovem thriller bych ho neoznacil, neni to ani psychologicke drama... Urcite mu tady ale chybi oznaceni, ktere se na csfd pridava i tam kam nepatri: mysteriozni. Malicko mi atmosferou i svou nezaraditelnosti spis nez Lynche pripominal treba puvodniho Wicker mana ( http://www.csfd.cz/film/14276-wicker-man-the ), i kdyz bez podobne silne pointy na konci. Trebaze si tim tak docela jisty nejsem a ta silna pointa tam je, protoze jsem asi stroprocentne nerozkodoval mozaiku ve sklepe. ()

cross

Opravdu az neuveritelne zajimavy a podivny film, který bohužel hodne ztraci ze sve zajimavosti především kvuli nesmyslnemu scenari, motani vsemoznych vypravecskych i zanrovych stylu a silene nehodici se hudbe. To ze zenske postavy neprijemne prehravaji ponecham v ustrani…. * za zajimavou magičnost vypraveni a na cesky film neotrele odvaznou chuzi proti smeru – ktera ovsem dopadla katastrofalne. ()