Kriminální komedie o mladíkovi, který je omylem považován za pachatele loupeže.  Zatímco pouliční fotografové Máček a Kalabis marně nabízejí své služby kolemjdoucím, takřka před jejich očima vykrade dvojice kumpánů klenotnictví. Kalabisovi se náhodou podaří jednoho z lupičů vyfotografovat. Shodou okolností je surový násilník k nerozeznání podobný zakřiknutému knihkupci Karlu Pelikánovi. Toho čekají krušné chvíle: zajímá se o něj jednak policie vedená zkušeným revírním inspektorem Moudrým, jednak partička zločinců, kteří Karlovi omylem podstrčili lístek z nádražní úschovny, kde ukryli lup. Jediný, kdo Karlovi věří, je jeho dobrácká teta Klára a jeho zamilovaná přítelkyně Jarmila…
V divácky vděčné komedii se setkáte s Miroslavem Homolou v hlavní dvojroli, dále s Jaroslavem Marvanem, Jindřichem Plachtou, Stanislavem Neumannem a Marií Glázrovou. Stanislav Neumann a Jindřich Plachta zde také zpívají populární písničku „Sedím na větvi a zpívám“. (oficiálny text distribútora)

Skuby47

Tento film na mně dýchnul atmosférou starých časů podobně jako ostatní pamětnické filmy. Jejich diváci je buďto nekriticky milují stejně jako já, nebo nevšímavě ignorují, jako dávno překonanou historii.To bude asi dáno věkem. Starých detektivek je málo a těch vyšperkovaných humorem ještě míň. Tato je moc milá. Duo Plachta – Neumann je kouzelně naivní a Miroslav Homola se zase překvapivě dobře zhostil hlavní dvojrole. A to jsem málem zapomněla na pěknou vloženou písničku. Je to jeden z filmů na který se určitě někdy znovu podívám. ()

HonzaBez

Úsměvná kriminální komedie s vcelku klasickou zápletkou s dvojníkem. Ten úsměv na rtech vykouzlí zejména originální dvojice fotografů v podání Jindřicha Plachty a Stanislava Neumanna. To jejich chování ala "prvorepublikový Mat a Pata" je obzvláště k popukání v momentech, kdy dotyčné k sobě nedobrovolně poutají policejní pouta. ()

pytlik...

V době, kdy se Angličanům ještě několik desetiletí nemělo ani zdát o té jejich ovci Dolly, se v Čechách podařilo z jediného chlupu Růženy Naskové vypěstovat tvora, který ji byl podoben ve všech směrech, ať již v pohybech, či lépe řečeno v nehybnosti, v intonaci, v názorech... ano, jednalo se Karla Pelikána. Na to, jak byli stejní, to v jejich vztahu pěkně jiskřilo ("Ty si dáš ještě jeden krajíc k večeři? Opravdu? Ty si dnes troufáš";"pojďte se mnou k tetičce, ta vám poví, jak jsem neškodný";"jednou viděl natahovat žížalu a omdlel"). Marie Glázrová hrála taky zajímavou postavu...i když měla pěknou siluetu, byla to slušná holka, a navíc projevovala zájem o mimoně Homolu, což se mi jeví jako jediná nerealističnost ve filmu. Naproti tomu Máček a Kalabis působí velice uvěřitelně, protože když mají takový problém s rozeznáváním pohlaví (pletou si psy s fenkami), nelze se jim divit, že i ve čtyřiceti zůstali svobodní a musí to táhnout spolu, což člověku na rozhledu a na psychice nepřidá. Jedinou postavou, která film poněkud kazí, je inspektor ztvárněný Marvanem, jehož proslovy o kytičkách a o kočkách ("na zahradě mi chodí černá kočka. Budu jí říkat černá mimi") se tedy moc nepovedly a i dobře vytopená místnost nedokáže zabránit tomu, aby se člověk kvůli nim na chvíli cítil jako jisté domácí ptactvo. ()

Ironfood

Docela povedená krimikomedie, bohužel Homola mi v hlavní dvojroli moc nesedl. Plachtu tlačí křemílek (Kreuzmanna možná vochomůrka, ale statečně si to nechává pro sebe) a Marvanovi chodí do zahrady divoká kočka, které bude říkat černá Mimi... ()

Jiří K.

Ničím zvláštní krimi komedie o vyloupení klenotnického krámu, ...až na to, že v menší roli správcové si opět s gustem zahrála Anna Letenská. ()

xaver

Slušný, komediálně laděný příběh na pozadí detektivního příběhu se skvělými hereckými výkony Jindřicha Plachty a Stanislava Neumanna. Homola se ale podle mě na ústřední dvou roli vůbec nehodil. Takový nemastný, neslaný. Ostatní herci takový průměr, dokonce ani Jaroslav Marvan moc neukázal. Celkový umělecký dojem za 3*. ()

Vesecký

Jedna z nejvýraznějších rolí Miroslava Homoly, budoucího Hlustvisiháka. Dvojrole lupiče a knihkupce byla napsána dobře, ačkoliv - upřímně řečeno - v běžném životě tak velké podoby nenajdeme. Film však použil záměny dvou identicky vypadajících lidí poměrně často, vzpomeňme Císařova pekaře nebo Morgianu. Téma je to vděčné a vybízí k řadě zápletek. V tomto filmu by byl bez této zápletky příliš jednoduchý; a tak ho osvěžili ještě dva skvělí komici - S. Neumann a J. Plachta v rolích pouličních fotografů. Písnička "Sedím na větvi a zpívám" mi asi bude znít v uších ještě na posteli. Ostatní herci hráli spíše svůj standard. Nasková jako dobrácká starší dáma, Marvan a Nezval jako kriminalisté, Marie Glázrová snad byla dobrou herečkou, ale ve filmu mě nikdy moc nepřesvědčila. Za pozornost stojí akční scéna v jakémsi skladu či továrně při pronásledování pravého zlotřilce, nebylo jich ve starých českých filmech mnoho. ()

BigBang

Dvojníci do detektivky opravdu nepatří - viz desatero pátera Knoxe. Tři hvězdičky dávám čistě kvůli vizáži p. Plachty a p. Neumanna: dívají se na nás přes odstup 3/4 století nadčasovým krásným silným výrazem. ()

Pitryx

Velmi dobrá komedie, ne sice na nejvyšší úrovni, ale prostě dobrá. Hlavně pan Plachta a pan Neuman v ní excelují. Jen ke konci je méně přehledná. 271020117649/7649 ----------------------------------------- Souhlas s předchozím komentářem, jen hodnocení jsem trošku přestřelil, ubírám tedy 20% a nechávám definitivně 40. ()

honzic

Pro mne velmi dobrá veselohra se skvělým hereckým obsazením. Povedla se role Miroslava Homoly, Růženy Naskové a zejména povedené dvojice Plachta a Neumann a i Marvan tradičně nezklamal. Prostě se na to dá dívat opakovaně bez problémů a taková má veselohra či komedie být. Hodnocení: 80 % ()

Max Q.

Nebylo to špatné, některé vtipy byly naopak velice dobré. Ale ten hlavní hrdina... tak nesympatického a natvrdlého herce tam teda dávat nemuseli. ()

Chlo0opek

Celkem laciná "detektivní" zápletka s dvojníky a vykradeném klenotnictví. Chyběl zde však větší spád, herecké výkony také nebyly 2x oslnivé. ()

Dr.dogous

Krejzy komedie, záměny, výměny, proměny i dvojníci. Jen trpaslík chyběl. Komici Plachta s Neumanem jsou typické "mentolky". Policajti jsou správně "natvrdlí", nepoznají pravdu, ani kdyby je kopala do zadku. Za mříže dostali vždy toho nepravého. 58% ()