Vlčí bouda

• angličtina Wolf's Hole
TV spot 1

Do Vlčí boudy, staré horské chaty se symbolickým názvem, umístila režisérka a spoluautorka scénáře Věra Chytilová děj filmu, který natočila v roce 1986 na námět Daniely Fischerové. Jedenáct mladých, pečlivě vybraných účastníků lyžařského kursu prožívá pod taktovkou vedoucího a dvou instruktorů nejdramatičtější chvíle svého života. Skupina dospívajících, v níž je jeden od druhého záměrně vzdalován, je v atmosféře narůstajícího napětí a podezírání dováděna až do situace, v níž se bude muset rozhodnout, zda pro osobní záchranu obětuje jednoho ze svého středu. V tu chvíli bude záležet už jen na nich, jak „úspěšný“ bude experiment, který se začal odvíjet ve chvíli, kdy je rodiče svěřili do péče vedoucích – tří podivných bytostí… Stejně jako v předešlých filmech, i ve Vlčí boudě rozvíjí režisérka aktivní dialog s divákem. Metodou analytického pohledu jim představuje varovný obraz nebezpečných úskalí, jež člověku hrozí, zpronevěří-li se principům lidského soužití. Jaký význam přikládá Věra Chytilová spolupráci s diváky, je zřejmé z jednoho z jejích rozhovorů: „Já preferuji takového diváka, který je otevřený, vstřícný, pozorný, lačný. Není to jen ten, kdo pouze přihlíží, ale kdo spoluvytváří, koexistuje. Takový divák jsem i já, pro něho dělám filmy. V to věřím.“ Nejvýraznější postavou záhadného příběhu je neproniknutelný vedoucí kurzu zvaný Táta, kterého znamenitě zahrál Miroslav Macháček. Tato role odhalila zajímavé, dosud nevyzkoušené možnosti hercova naturelu. K působivosti filmu přispěla i sugestivní kamera Jaromíra Šofra a hudba Michaela Kocába. (Česká televize)

ElisD

Sakra, co to mělo být? Paskvil století, žhavení mozku zvané budík? Tak proč jsem se tak strašně bála? Děsivý! Chvíli tomu mám chuť dát 5 *, chvíli ten film nenávidím a dala bych odpad. Každopádně je neskutečně originální, dávám tedy 4. ()

JackieBliz

Co se tím snažila režisérka říct? Tohle není můj šálek kávy a nejhorší mi na tom přišli ty pofidérní "výkony" obsazených - bojím se to vyslovit - herců. ()

Dino13

Zvláštní film, hodně zvláštní... V životě jsem neviděl film, jenž by takhle extrémně skákal mezi žánry.. Chvíli mi to připadalo, jako kdybych koukal na drama, zachvíli to byl horor, za další chvíli to vypadalo jako sci-fi komedie. To chování studentů bylo jak chování vybraných dementů z Bohnic, tedy mezi sebou naprosto nepřirozený... Divný.. 55% ()

ariari odpad!

príliš pripomína pranaoidnú atmosféru hlavy pani chytilovej.... svoje pošramotené ale inak dosť oceľou potiahnuté ego, ktoré ju straší v snoch z nedostatku empatie k vlastnej dcérke si zrejme odlahčila v mierne kúsavom kvázi temnofilme.nebavilo, vypla som. ()

johnnie78

Dusný psychohorror, ani se mi nechtělo věřit, že něco takového vzniklo v ČR, navíc v 80-letech. Začátek připomíná klasické slashery - parta adolescentních dementů jede na lyžák, všichni jsou strašně blbí, dokonce se objeví hnusný redneck, který je na poslední chvíi varuje, ale oni do té chaty stejně přijedou, a tam se začnou dít divné věci... Mám ale několik poznámek. Za prvé, imbecilita všech postav začne být po chvíli únavná. Oni se jen nechovají pitomě, oni pitomí jsou - zajímalo by mě, nakolik to byl záměr a nakolik kouzlo nechtěného. Normální člověk by po deseti minutách na tý chatě přemýšlel, jak zdrhnout, a oni ne, jsou naprosto v pohodě ještě dalších několik dní. Za druhé, SPOILER chtělo to aspoň jednu smrt - čeho se Chytilová bála? Ve filmu tohoto typu by měli přežít max dva lidi, nejošklivější kluk a holka, a oni je nakonec nechali žít všechny. Ani ten pes nechcípl. A já těm debilům všem tak přál hnusnou, bolestivou smrt! SPOILER END. Za třetí, hrůzná atmosféra měla podle mě víc gradovat - jako snaha byla, to jo, ale po výborném začátku to pak začně trochu nudit. Za čtvrté - nepochopil jsem PROČ. Proč se to vlastně všechno dělo? Je to fakt jenom Chytilové moralizování? I tak to považuju za jeden z nejlepších českých filmů, velké plusy za výtečného Macháčka a Kocábovu hudbu. ()

jaakub

Ale to přece není horor, ne? Těm dětem nebezpečí nehrozí - dokud sami sebe nezradí. Lepší znázornění vězňova dilematu jsem neviděl. Fantastický je kontrast mezi tím, co účastníky zájezdu k smrti děsí - krysa, vybafnutí komického strašidla z prostěradla - a naprostým klidem z existenciálního ohrožení, které přináší touha vesmíru po životním prostoru. Pokud kdokoli zradí, zemřeš. Závěrečný únik je únikem do neznáma. Co zbylo ze světa? A funguje to jinak ve světě, kde taky závisíme jeden na druhém - a odkud není úniku? ()

Majollica

No, věřím, že tehdy, v roce 1986, to bylo šokující a strašidelné a umím si představit, že takový film mohl na plátně působit jako zjevení. Obzvláště po prvním Vetřelci (1979). Mně to ale z dnešního pohledu připadá takové duté, jako vydlabaný sněhulák. Ten příběh by snesl "víc za uši" :-) Nápad výborný, Macháček geniální, Kocábova hudba / vrzání / dýchavičné zvuky naprosto fantastické. ()

Scaevola

Z mého pohledu na věc byl tento snímek velké překvapení. Místy absurdní příběh se pohybuje na vratké lávce mezi horrorem, parodií a psychologickým dramatem, přičemž v závěru získává kontury generačního prohlášení 80. let. Výkony dospívajících jsou vrcholně realistické (rozumějme skoro až neherecké), naproti tomu dospělí v čele s M. Macháčkem si hrají svou vlastní hru. Výsledkem je tíživá atmosféra a neustálé mrazivé zděšení, kdy že se konečně něco stane, korunované výtečnou nejednoznačností scénáře. ()

buchannon

Věře Chytilové klasicky záleželo na buranském projevu, jako vždy v jejích filmech. Tento film je psychologickou surrealistickou (někdy až komickou) sondou do chování mládeže na lyžařském výcvikovém kurzu, ale do hororu má rozhodně opravdu daleko. Nemá tak uhlazený projev jako "Sněženky a machři", s kterými se vlastně ani nedá srovnávat, i tak si myslím, že do první poloviny filmu to tam (na reálném kurzu) takto nějak mohlo vypadat, i když je tento snímek dost nadnesen. Ovšem mohu se jen domnívat, protože jsem na lyžáku nikdy nebyl. ()

Grázl83

Těžce hodnotitelný film. Na jednu stranu velmi hutná a napínavá atmosféra s výbornou hudbou, na druhou stranu hrozná kamera a herecké výkony (kromě pána herce Macháčka). Dějově to bylo takové divné, na druhou stranu těžce předvídatelné. Slabší 4*. PS: Bidlas ve filmu vypadá jak mladý Owen Wilson. ()

Dvojirakri

Ono je to vlastně docela dobrý, napínavý, mysteriózní, ale mám jednu velikou výtku, kvůli které musím o řád snížit hodnocení. Ano, ta mládež. Paní režisérka jim snad řekla ať se chovají jako by byly o pět let mladší a oni poslechli a podle toho to vypadá. Nesnáším uječené, rozcapené fakany a když se tak chovají puberťáci tak je to vůbec zlo... A v tomto filmu je to škoda... ()

Mlekarnik

Horor. Je znepokojující, a nenechá vás při sledování v klidu díky všudy přítomné ledově tajemné atmosféře a těžké hudbě. Někdy, když je večer nuda a někdo si chce pustit horor, pustím Vlčí boudu. V prvních pěti-deseti minutách se pak proklínám, co jsem to pustil za blbost. Hlavní postavy filmu působí komicky, zvuk je fakt děs běs, a že tohle má být strašidelný? Ani náhodou. No a pak přejde ten strašný zmatečný úvod, a už jsem zase klidný. Vše je v pořádku a už máte oči přilepený k obrazovce. A hlavou vám šrotuje co se to asi ve "Vlčí" odehrává za děsivou nevyzpytatelnost, a co je s tou "boudičkou" špatně? Někdo může teda nadávat na úplně oblivious postavy studentů, na herectví obecně, a na to, že film obsahuje moralizující prvky. Co si tady čtu ostatní recenze, většina co toto kritizuje, byly recenze napsány kolem roku 2005, a asi chápu, že zrovna tohle moc nefrčelo, protože to bylo prostě všude. Mně to třeba přijde naopak hezké, protože právě toho zase moc v dnešní době nedostanete, a je to tím tak jedinečné. Zkrátka: podívejte se na svízele vašich rodičů na fakt divným lyžáku! No, a jsem možná za tu moralizující tvář trochu rád, protože kdyby se tímhle směrem Chytilová nedala, bylo by to na mě nejspíš až moc silné hororové kafe. ()

dawexx

Vlčí bouda je jedinej film od Věry Chytilový, který mně skutečně zaujal. A to přímo měrou vrchovatou. Na české poměry jsem takhle dobrý horror neviděl a děsivá atmosféra připomene svou zdánlivou bezvýchodností trochu i takovou Věc od Carpentera. Miroslav Macháček je v tomhle snímku velmi přesvědčivý a i dětští (spíše teenage) herci byli vybráni velmi dobře. Škoda, že Vlčárnu dávají v televizi čím dál méně a v čím dál horších časech. ()

tomaszon

Topornost celého hereckého ansáblu (s vyjímkou pana vedoucího Macháčka) mě nutí jít s bodováním hodně dolů. Bohužel... Vypadalo to, jako by je paní Chytilová chytila teprve cestou na Vlčí boudu. Co se jí ovšem povedlo, byli reálie chaty umístěné vysoko v horách a chvílemi výborná stísněná atmosféra. Bohudík.... ()

Věra Chytilová 1929 - 2014

Věra Chytilová 1929 - 2014

12.03.2014

Ve věku 85 let dnes zemřela Věra Chytilová, svérázná režisérka a scénáristka. Studovala architekturu, později FAMU. Pracovala jako manekýnka, kreslička, poté na Barrandově jako klapka a pomocná… (viac)

Film Sokolov

Film Sokolov

06.10.2007

Ve dnech 12. - 14. 10. proběhne v Sokolově již 7. ročník festivalu Film Sokolov. Téma letošního ročníku zní - Podraz. V rámci festivalu budete moci v sokolovském Městském domě kultury shlédnout např.… (viac)