Film Sametoví vrazi vychází volně z nejznámějšího případu násilné trestné činnosti poslední doby tzv. Orlických vražd. Jednalo se o sérii vražd z let 1991 až 1993, jejichž oběti byly nalezeny na dně přehrady Orlík. Vrchní soud v Praze poslal v této kauze v roce 1997 za mříže na doživotí Karla Kopáče, a to za podíl na čtyřech vraždách. K nejvyššímu možnému trestu odsoudil také vykonavatele vražd Ludvíka Černého, který měl podle soudu na svědomí pět lidí, a podílníka na některých z nich Vladimíra Kunu. Další jejich společníci dostali tresty od deseti let a více. V listopadu 1997 vrchní soud Kunovi zmírnil trest na 25 let, Černému doživotí potvrdil. S cílem získat majetkový prospěch promyšleně popravili tito pachatelé pět osob, šestá smrti unikla jen o vlásek. Tři těla tehdy potápěči vylovili z Orlické přehrady, kam je vrazi hodili. Jedno tělo zabalili do pletiva, dvě nacpali do sudů. Celý případ, kde vrazi své oběti odkládali do sudů se žíravinou a vhazovali do Orlické vodní nádrže, policisté tehdy hodnotili jako nejzávažnější v dějinách české kriminalistiky. Téměř absurdní přitom je, že z první oběti, která putovala do jezera ještě v drátěném pletivu, měli pachatelé zisk cca 800 000 korun. Z druhé, kterou už potopili v sudu, zhruba již jen 20 000, ze třetí rovněž v sudu jakési zlaté pečetě, které dodnes nebyly nalezeny, a tudíž ani vyčísleny. Čtvrtá oběť, matka jednoho obžalovaného, zahynula při explozi po doručení výbušného balíčku: zisk z dědictví domu, který zároveň sloužil jako erotický salón, byl vyčíslen na milion šest set tisíc. A konečně pátá oběť, Kopáčův švagr, zastřelený přímo v domě, nevynesla vůbec nic. Jeho dům, který měl sloužit jako jistina bance, se už zastavit nepodařilo. Suma sumárum tak získali přibližně "pouze" tři miliony za pět vražd pro pět pachatelů v rozmezí dvou let. Josef Doucha, který stál v čele středočeského krajského úřadu vyšetřování a spolu s týmem vyšetřovatelů a operativních pracovníků kriminální služby měl podíl na vyřešení složitého případu Orlických vražd, vydal posléze v roce 1998 spolu s Alešem Přivodou knihu s názvem: Akce Přehrada. "Orlické vraždy" očima vyšetřovatele. Vzpomínky kriminálního rady Douchy. Čtenář zde může krok za krokem sledovat motivy a jednání pachatelů i nelehkou práci policistů autentickýma očima vyšetřovatele. (oficiálny text distribútora)

PTuranyi

Temný príbeh 90 rokov Československa. Korupcia, vraždy, mŕtvoly v sudoch, prachy, podvody, mafia, sex a bez výčitiek. Veľmi dobré spracovanie, atmosféra, herci, všetko funguje ako má. ()

platzman

S přehledem nejlépe natočený český film posledních let, žánrově trochu srovnatelný s Bolerem. Jenže v Boleru neustále vyrušovala záplava trapností hereckých výkonů a klišé dialogů - na to u Sametových vrahů zapomeňte. Velmi syrový film, který ve Vás zanechá pocit "takhle to klidně mohlo být". Jen jedna připomínka - děti nechat doma! Nevěřili byste, jak je nepříjemné dívat se na film s vědomím, že nějaký kretén o řadu před Vámi vzal do kina i sotva osmiletého kluka... ()

Satine

Pred shlednutim jsem slysela mnoho ohlasu pro i proti a take casty nazor, ze se jedna o vzkriseni ceske detektivky ci kriminalky. Podle meho nazoru se o vynikajici film nejedna. Zda se mi ze se vcelku shoduje svou kvalitou s ostatnimi snimky soucasne ceske kinematografie. A to spise s temi podprumernejsimi. Nalezneme v nem jak dobre a vyjimecne pusobive momenty, umocnene vynikajici kamerou a hudbou, stejne tak ale i momenty velmi slabe. Autor podle meho nazoru prilis spoleha na vseobecnou znamost pripadu, diky cemuz se neprilis pouceny divak (jako ja) v deji casto ztraci a funkci mnohych postav vubec nepochopi. Jako vice kolegu zde, musim vyzdvihnout herecky vykon Jana Dolanskeho, ktery zcela suverene zvladl oba protipoly osobnosti sve postavy a to jak sadistickeho, bezcitneho vraha, tak milujiciho novomanzela a cerstveho otce. Myslim, ze se v nem skryva velky potencial. Sametovi vrazi jsou casto soubojem protichudnych emoci a to i v ramci jednotlivych zaberu ci scen (viz. projizdka autem). Stejnou rozporuplnost ve me pak vzbudil i cely film. ()

Canniosh

Výborný český kriminální film. Konečně se na trhu objevila česká kriminálka, na kterou se dá koukat. A na tuto se dá nejen koukat, ale při koukání vás pěkně mrazí v zádech, hlavně když si pomyslíte, že se to skutečně stalo. Škoda jen, že ve filmu není zřejmé plynutí času, takže divák neví, jaké časové období bylo mezi jednotlivými činy apod. Takhle má pocit, že se vše událo během pár dní nebo týdnů, přičemž ve skutečnosti to bylo třeba za rok, dva (jedinou "pomůckou" je narození dítěte, ale to nestačí). ()

Sinclair

Tento film mne velmi zaujal, nejen tím, že se vlastně nejedná klasickou detektivku... zde se vlastně žádné vyšetřování neprovádí, ale je to vlastně vyprávění osudů hlavních postav této kauzy. Hozna Dolanský myslím ještě má budoucnost v české kinematografii před sebou neboť dokáže hrát s naprostou přirozeností jak postavy dramatické tak i nevážné. ()

De Large

Málo presvedčivé, ale výkon Michala Dlouhého si zaslúži aj 5*. Celkom fajn kriminálka, nebyť toho, že je to podľa skutočnej udalosti. Kocúriková je síce herečka, ale za tú úlohu by sa mala hanbiť. A už vôbec nechápem čo v rokoch 1991 až 1993 hľadá Passat, model z roku 2000, mobil, internet, či plazma k počítaču... ()

panic25

dvoudílný film podle skutečných událostí, který zachycuje tzv. orlické vraždy, zejména výkon michala dlouhého a jana dolanského jsou vynikající ()

Cycake

Jakkoliv nemám filmy o 90. letech v Čechách ráda, tento se rozhodně povedl lépe. Naprosto osvěžující byla absence všude obehraných obličejů. Michal Dlouhý táhne celý film, jeho postava je nejzajímavější, ale také asi nejlépe zahraná. Přes žádná očekávání to bylo docela milé překvapení. Alice Bendová je v závěrečných titulcích psaná jako Veselá. ()

moorks

Po dlouhé době je to návrat pořádné české kriminálky. A návrat je to více než zdařilý. Skvělé scény, výborná kamera, kvalitní herecké obsazení( zvláště Honza Dolanský je úchvatný jako vrah Křížek) ... to vše se režiséru Svobodovi. Jen tak dál... jen doufám, že to nebyla na dlouho poslední vlaštovka. ()

Agent24

Skvělá detektivka. Pánové Dlouhý a Dolanský na vrcholu. Pan režisér si za tento film zaslouží být zavřen do zlatého sudu a vhozen do křištálového jezera. Prostě a jednoduše paráda. ()

Trescha

A zase za lidovku!Vynikající maniak Dolanský a i ostatní herecké výkony podařené.Ovšem vizuální zpracování neni moc můj šálek kávy. ()

Trumpetista

Celkem nerozumím proč Sametoví vrazi dosáhli hodnocení "pouze" 69%, protože podle mě je to jedna z nejlepších polistopadových kriminálek. Pokaždé když na film koukám mě strhne svým děsem a napětím. Výborné herecké výkony Michala Dlouhého a Jana Dolanského. Musím dát 5 hvězdiček, protože podle mě jeden z nejlepšíc českých filmů. ()

Molotovcom

Jaksi jsem to celé nepochopil, motivy vražd, jak to bylo se společnou firmou atd. Zklamalo mě zasazení do doby - felicia, audi TT, plochý monitor, ... to myslim v té době opravdu nebylo. Hvězdy za zpracování. A aspoň, že mě film donutil dokoukat do konce... ()

lapatata

Nezasvěcený člověk se v tomto reálném krimi dramatu poněkud ztrácel. Škoda, že je film natočený s předpokladem, že každý ví o co jde.Tak to ale není a ti, kteří krátce po revoluci nečetli noviny a nesledovali zprávy z filmu mnoho nemají a brutální scény to bohužel nezachrání. ()