Rozhlédni se, člověče

Cyklus dokumentů o českých, moravských a slezských rozhlednách. Díky České televizi se k vám dostává ojedinělý, průkopnický projekt. V něm, ač se to zdá neuvěřitelné, dochází poprvé v našich dějinách k zachycení historie, současnosti i budoucnosti českých, moravských a slezských rozhleden. Projekt je to o to záslužnější, že o rozhlednách stojících na území České republiky neexistovala až doposud žádná soustavná literární práce. (oficiálny text distribútora)

lisma

Dokumetární pořad o tuzemský rozhlednách. Tyto stavby mě osobně zajímají a pokud je někde v okolí rozhledna nebo místo s rozhledem do krajiny, tak tam musím vylézt. Luděk Munzar jej pojmul po svém, a jeho kometáře jsou mnohdy sice sentimentální, ale bezpochby zajímavé stejně tak jako tato série. ()

mokrasek

Na základě Munzarova poutavého vyprávění jsem asi před 6 lety podnikl pouť po rozhledenách v Ústeckém kraji a nelituji toho! Zanechaly ve mně dojem Dymník, Jedlová, Děčínský Sněžník a Tanečnice. ()

hostivít

Ze všech tří "munzarovských" cyklusů je tento beze sporu nejlepší. Rozhledny jsou totiž opravdu českým unikátem, nikde jinde jich tolik nenajdete. Jsou rozmanité, odráží se v nich historie našeho státu, jsou ve spojení s přírodou - zkrátka magická místa. Munzar je vynikající průvodce. Nevím, proč ostatním tolik vadí někdy patetický projev. Mě k tomu naprosto sedí. Více takových podniků. ()

gerry007

Je skvělé, že si někdo na tyto stavby vzpomněl. Je báječné, že o nich natočil takto pěkný pořad. Za nápad i zpracování dávám pět hvězd. Pozn. pod čarou: Pozoruhodný je díl o v době natáčení seriálu chátajících rozhlednách. Když jsem si jmenované tehdy polorozpadlé stavby porovnával se jejich současným stavem (počátek roku 2010), zjistil jsem velmi potěšující věc - že totiž krom snad jedné jediné jsou dnes všechny zrekonstruované. A dokonce i ta poslední chudinka bude prý v dohledné době opravena... A pak ať mi někdo tvrdí, že současná doba stojí za prd! ()

lawrennce

Tento dokumentární seriál byl v době svého vzniku jistě vynikající jako typ na výlet.Ale dneska už se mnohé změnilo a proto zůstává moc milou nostalgií na staré časy. ()

JancakV

Tyhle seriály si zaslouží 5* v každém případě. Kéž by bylo takových poetických seriálů dokumentů více. O samozřejmých věcech, které dnes a denně přehlížíme. ()

Jirkacek

Patnáctidílný český seriál Rozhlédni se člověče jsem si jako milovník přírody a cestování nemohl nechat ujít. Navíc jsem si byl jistý určitou kvalitou pořadu, protože se jednalo již o třetí podobný seriál, který moderoval Luděk Munzar. Ten nás zasvětil do hledání pramenů českých řek, pak jsme s ním lezli po stromech, ale úplně prvním počinem bylo mapování našich rozhleden. V době vzniku seriálu tedy v roce 1998 byl takový nápad zcela ojedinělý a jej velice rád chválím, protože nic takového tady ještě nebylo. Tvůrce seriálu Bedřich Ludvík by měl za tento nápad dostat pochvalu před nastoupenou jednotkou a diplom ručně podepsaný. Dokonce šikula Béďa natočil i ústřední a potažmo jedinou píseň, která nebyla naštěstí tak omílaná jako v pramenech a tak jsem si ji rád poslechl. A nesmím zapomenout na řeči, které vedl Munzar u některých věží, jednalo se o pěkné a zasvěcené slova a já za to skvělé povídání tleskám. Měl jsem pocit, že ty romantické věty vyslovuje od srdce a nejedná se o naučený text. Pro mne jako člověka, který ještě nejezdil po českých památkách jako dnes, se jednalo o naprosto zlomový seriál, díky němuž jsem získal inspiraci a vřelou touhu všechny ty krásné věže poznat a rozhlédnout se z nich po naší krajině. Trvalo to ještě pár let, ale má touha začala býti naplňována a vzhledem k tomu, že od té doby vzniklo mnoho nových rozhleden, svůj cíl jsem splnil na tisíce procent. Dá se vlastně říci, že seriál Rozhlédni se člověče vyhlídkové stavby tak zpopularizoval, že se začaly nové věže stavět skoro na každém kopci - a to je dobře. Alespoň lidé nesedí doma na zadku a chodí za nimi, protože rozhledny nožičky nemají a do obýváku našinci rozhodně sami nepřijdou. Když použiji to slovo, tak v historickém seriálu nám Luděk Munzar díky létání vrtulníkem ukázal například tyto rozhledny - ve Čechách to byl Děd, Městská hora v Berouně, Petřínská rozhledna, Říp, Jiráskova chata, Kleť, Ještěd, Nisanka, Petřín, Rašovka, Slovanka, Smrk, Chlum, Chlum u Plzně, Koráb, Děčínský Sněžník, Sokolí vrch, Strážný vrch, Studenec, Vlčí hora, Bismarckova rozhledna, Klínovec, Olověný vrch, Plešivec, Růžový vrch, Strážiště, Tisovský vrch, U Strejců, Vlčí hora, Bohušův vrch, Bučina, Diana, Kamzík, Krásenský vrch, Vyhlídka Karla IV., Dyleň, Kraví hora, Kurzova rozhledna, Poledník, Svatobor, Suchý vrch, Vrátenská hora a na Moravě jsme si pak prohlédli Minaret, Babí Lom, Zlatý Chlum, Cvilín, Háj, Ježník, Strážiště, Alexandrova rozhledna, Babylon, Brdo, Bílá hora, Súkenická (Čarták), Čebínka, Horní les, Karasín, Kraví hora, Lhotka, Modrá, Oslednice, Panorama, Podvrší, Rosička, Rozhledna Alfonse Muchy, Slunečná, Svatý Kopeček, Tišnov, Travičná, Velká Čantoryje, Velký Lopeník atd. Rád bych touto cestou poděkoval tvůrcům pořadu a je škoda, že se ano po dvaceti letech někdo nepokusil na místa vrátit a natočit změny, kterými si ona místa za ty léta prošla. Každopádně si seriál Rozhlédni se, člověče u mne vysloužil čtyři rozhlednové hvězdy ****. ()