Rozhlédni se, člověče

Cyklus dokumentů o českých, moravských a slezských rozhlednách. Díky České televizi se k vám dostává ojedinělý, průkopnický projekt. V něm, ač se to zdá neuvěřitelné, dochází poprvé v našich dějinách k zachycení historie, současnosti i budoucnosti českých, moravských a slezských rozhleden. Projekt je to o to záslužnější, že o rozhlednách stojících na území České republiky neexistovala až doposud žádná soustavná literární práce. (oficiálny text distribútora)

MM_Ramone

Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale dokumentárny projekt "Rozhlédni se, člověče" ma fakt nebavil. Exkurzia po českých, moravských a slezkých rozhliadniach ma nudila. Asi to bude tým, že ako Slovák som nepociťoval ten príjemný, hrdý patriotizmu českého diváka, ktorý sa mohol kochať pohľadmi na svoju vlasť. No najviac ma iritoval samozvaný filozof Luděk Munzar. Tie jeho reči, mimika, gestá a všetko ostatné mi neskutočne liezli na nervy. Nesympatický, slizký chlap. * ()

cheyene

Stojí na kopcích, štíhlé a vznešené, a shlíží dolů do krajiny. Staví se jen v dobách hlubokého míru a za jediným účelem; povznést člověka a jeho ducha alespoň na chvíli nad povrch země... Rozhledny. Turisty přitahují jako magnet střelku kompasu, rodinám poskytují cíl procházek, milencům soukromí, putujícím romantikům nezapomenutelné zážitky, avšak dohromady možnost vystoupat na vrchol a získat tak nadhled nad krajinou, nad lidmi, nad životem a nad smrtí. Z trojice Ludvíkových cyklů, pomyslného triptychu (Rozhledny, Stromy, Prameny), jsem se do putování za rozhlednami pustil až po zhlédnutí předešlých počinů. Navzdory názorům většiny ostatních uživatelů, pro mě byl tento pořad nejslabším. Upřímně musím přiznat, že většina dílů mě nebavila, protože kraje, v nichž se rozhledny vyskytují, byly natolik vzdáleny moji domovině a nikdy jsem je ani nenavštívil, že to zkrátka nezafungovalo. Podstatnou roli v tom sehrál asi i fakt, že zatímco Stromy a Prameny jsou ryze přírodní záležitostí, rozhledny jsou dílem člověka, což mě nezaujalo tolik, jako něco, co stvořila příroda. Za povedené epizody považuji mimo úvodní části zejména ty z horských oblastí, obzvláště Jeseníky. Z dílčích mě zaujaly ty rozhledny, které jsem po republice sám navštívil, např. Blaník či Jarník v Písku. Chválím však tradičně průvodce pořadem, Luďka Munzara, námět a přínosnost pořadu (takový počin tu dosud chyběl) a pochopitelně Ludvíkovu parádní hudbu. Vzhůru na rozhledny. Jasná jitra, pěkný výhled. Rozhlédni se, člověče, než ti život mezi prsty uteče. Opusť svoji rodnou pec a vydej se s námi někam na kopec. Všechny tvoje problémy, strasti, žaly, migrény, ti vyřeší jen rozhledny. ()

paascha

Kdo by neměl rád ten povznášející pocit, když vyšplhá na horu a ještě o kousek výš do koruny rozhledny a široce rozevřenýma očima se zahledí do kraje pod sebou? Výborný seriál, který už by dnes ČT nenatočila ()

Sifaka

Skvěle udělaný seriál o rozhlednách s výborným průvodcem! Výborné jsou letecké záběry a historie rozhleden. Po dvojím shlédnutí seriálu jsem se stal velkým fanouškem rozhleden a částečně se zbavil strachu z výšek :-) ()

6thSun

Zajímavé je zpětně zjistit, že v podstatě všechny rozhledny, jejichž budoucnost byla v době natáčení seriálu nejistá, jsou dnes opraveny, zrenovovány a bují na nich čilý turistický život. ()

Agatha

Krásný pořad z dob, kdy ještě nebylo vedení televize líto dát peníze do něčeho smysluplného. Tento projekt je naprosto ojedinělý a i dnes po 23 letech je radostí na něj koukat - možná ještě větší než v době vzniku. Záběry na torza a ruiny rozhleden, na kterých se podepsaly léta komunistické péče, byl tenkrát velice smutný. O to větším překvapením pro mě bylo zjištětní, když jsem si nyní v roce 2021 tyto rozhledny v tzv. neutěšeném stavu zadal do vyhledávače. Naprostá většina z nich je totiž opravena, zpřístupněna a opět slouží lidem. I ty v nejubožejším stavu jako třeba Hrádek u Vansdorfu, Křížový vrch u Stodu nebo Kamzík u Mariánských Lázní vstaly z popela a blýskají se ve své původní kráse. Mám z toho velkou radost, přeci jen se v tomto státě něco daří. Další zajímostí je určitě i počet nově vznikajících rozhleden. V době natáčení se hovořilo zhruba o dvou rozhlednách ročně. V uplnylulých letech se ročně postavilo i přes 10 rozhleden a některé jsou architektonicky velmi zajímavé. Ne nadarmo jsme rozhlednovou velmocí - léta rozkvětu jsou opět tu. Nakonec nemůžu opomenout, že velkou zásluhu na poutavosti pořadu má samozřejmě Luděk Munzar, který svým projevem umí dokonale zaujmout divákovu pozornost. ()

Marsik

Rozhlédni se, člověče, než ti život mezi prsty uteče. No teda Luďku, ty jsi to ale pěkně "natočil". Jeden z nejzdařilejších českých dokumentů, který vám ukáže krásu a kouzlo rozhleden. Není tomu co vytknout, takže zasloužených 10/10. = 100% ()

corona

škoda že na Slovensku nemá šancu vzniknúť podobný dokument a ak by aj vznikol nik by ho žiaľ nesledoval a šiel by o 23:45 v týždni ()

rakovnik

Je až neuvěřitelné, jak citlivý dokument může vzniknout o fenoménu českých rozhleden. Trošku mi bylo líto pana Munzara, pro kterého v jeho věku byl někdy obrovský výkon, vylézt na některé stavby. Ale to jen svědčí o tom, jak mu záleží na tom, vyprávět nám o naší zemi. Dojímavé komentáře a překrásné záběry zdobí toto dílo, které budiž připomenutím, jak je naše země krásná. ()

cariada

Další ze serie dokumentů o naší zemi tentokrát zaměřené na rozhledny. Vše provází Luděk Munzar a nádherná kamera, která nám ukazuje krajinu z výšky. Titulní píseň je skvělá a jenom podtrhuje tento dokument. ()

starbrejkr

Parádní cyklus o české specialitě - rozhlednách. Krásné zpracování, které spolu s knihou scénáristy Jana Nouzy vyvovalo neskutečné rozhlednové nadšení, které trvá dodnes. Jedinou vadou seriálu je, že právě vzhledem k onomu nadšení velice rychle zestárl a dnes už spíš než průvodce po českých rozhlednách působí jako taková milí přípomínka ()

blitzer

První z nádherných dokumentárních cyklů pana Ludvíka a spol. I když se mi krásné záběry na rozhledny, výhledy z nich a také titulní písnička moc líbily, tak z trilogie s panem Munzarem mám ještě raději Stromy a nejraději Prameny. ()

Aven

Tohle se opravdu povedlo. Krásné záběry, které i ve mě - zatvrzelém odpůrci turistiky, vyvolaly chuť ty rozhledny navštívit. ()

Prekarkar

Miluju rozhledny. Zvlášť ty kamenné v Jizerkách od architekta Roberta Hemmricha. Ten seriál jsem si dokonce natáčel na videokazety :-) :-) :-) Skvěle zpracované, výborná a nápaditá kamera, nezvyklé pohledy, nádherné rozhledy, krásná panoramata a hlavně výborné povídání Luďka Munzara. ()