Katarína Veľká

• Rusko Jekatěrina (viac)
Rusko, (2014–2023), 43 h 56 min (Minutáž: 37–62 min)

Tvorcovia:

Anton Zlatopolskij

Marina Alexandrova, Alexandr Lazarev ml., Pjotr Žuravljov, Vladimir Meňšov, Jelena Šamova, Michail Konovalov, Jevgenij Volockij, Sergej Kagakov (viac)

Život Kataríny Veľkej (Marina Alexandrova), ktorá sa z mladej nemeckej princeznej Sophie z Anhalt-Zerbstu stala najslávnejšou ruskou cárovnou. Cesta od naivnej a ambicióznej mladej ženy k jednému z najmocnejších a najvplyvnejších vládcov v novovekej histórii, ktorá však bola plná nástrah, intríg, nepriateľských vzťahov a odporu. Avšak popri reformátorskému mysleniu si princezná a budúca cárovná nájde čas aj na to najdôležitejšie v jej živote - na lásku... (Arsenal83)

Recenzie používateľa slunicko2 k tomuto seriálu (3)

Season 1 (2014) (S01)

Unylý televizní seriál. 1) Je známá skutečnost, že historická díla (knihy, filmy) odrážejí více dobu svého vzniku, než dobu, kterou popisují. I zde v osobě Alžběty Petrovny dávají tvůrci průchod typicky ruskému paranoidnímu pocitu ohrožení a seriál tak vyjadřuje více současný putinismus, než dobu Kateřiny Veliké._____ 2) Popsat život "kurtizány na ruském trůnu" (Puškin) a současně "dobrodějky lidstva" (Voltaire) není lehký úkol. Tvůrci ve snaze o pietní zobrazení největší ruské carevny taktně přešli její sexuální avantýry i apetit. Kateřinu předvedli jako lítost vzbuzující oběť mocenských choutek Alžběty Petrovny a ani sám převrat nevypadal příliš věrohodně._____ 3) Seriál působí, jak to říci...malátně až unyle. Komorní výprava, dialogy i herecké pojetí ve mně vzbuzují dojem, že sleduji televizní inscenaci. Jednotlivé obrazy jsou nemastné neslané, postavy do příběhu vklouznou a pak zase zmizí, aniž by zanechaly výraznější stopu v divákově srdci či mysli._____ 4) Všiml jsem si působivé 44leté Julije Aug (carovna Alžběta I. Petrovna) a herecky zajímavý je i 37letý Alexandr Jacenko (následník trůnu Petr Fjodorovič)._____ 5) Z mladých kluků mě zaujali věru pěkný 25letý Tatar Rinal Muchamjetov (kníže Sergej Saltykov), 30letý zpěvák pop music, skladatel a mimo jiné i herec Alexandr Lazarev ml. (oblíbenec carevny Alžběty kníže Razumovskij), Alexej Vorobjev (velkokníže polský Stanislav August Poniatowski, budoucí polský král) či Maxim Kerin (důvěrník Petra Fjodoroviče Brekdorf)._____ 6) Potěšily scény natáčené v Buchlovicích. ()

Vzostup (2017) (S02)

Méně unylé, než minulá řada. 1) Oceňuji kompaktnější děj, zejména v první polovině řady._____ 2) Ale ty příšerné animace..._____ 3) Malý historický exkurs. První řada (Jekatěrina) se zabývá léty 1744 - 1762. Druhá (Jekatěrina Vzljot) 1768 - 1782. Třetí (Jekatěrina Samozvancy) 1774 - 1776 (období mezi 11. a 12. dílem předchozí řady. Čtvrtá řada (závěrečná) se připravuje._____ 4) Jinak zde platí všechno, co jsem psal dříve._____ 5) Zvláštní pozornost si zaslouží 29letý velmi charismatický Sergej Marin (carevnin milenec Grigorij Orlov)._____ 6) Zajímaví jsou i další herci: 21letý oduševnělý Pavel Tabakov (césarovič Petr Petrovič), 33letý přesvalený Vladimir Jaglyč (Grigorij Potemkin), 33letý Arťom Alexejev (Alexej Orlov), 29letý Anton Děnisenko (učitel Petra Pavloviče Poroškin), 9letý Aleksandr Bulatov (nemanželský syn carevny s Orlovom Aljoša), 24letý Alexandr Tkačev (společník Petra Pavloviče Andrej Rozumovskij, kudrnatý), 29letý Rodion Galjučenko (společník Petra Pavloviče Petr Rozumovskij, hladké vlasy) či 36letý Marcin Stěc (polský král Poniatowski). ()

Samozvanci (2019) (S03)

Seriál zraje jako víno. 1) Rusko obklopené nepřáteli - je to dnešní paranoia promítnutá do historického filmu anebo je dnešní paranoia důsledkem historických událostí? Většinou se v této souvislosti hovoří o tzv. smutě, tedy období zmatků po smrti Borise Godunova. Tři Lžidimitriové, tři hordy rvoucí zem na kusy - katolíci (Rakousko), protestanti (Prusko, Dánsko) a muslimové (Osmanská říše) a tak. V této souvislosti není nezajímavé, že i "car Boris" (rozuměj Jelcin), je mnohými dnes označován za druhého (po Gorbačevovi) největšího viníka novodobého úpadku Ruska. Otázka pro historiky a sociology dějin._____ 2) S povděkem kvituji, že tvůrci omezili směšnou animaci z minulé řady._____ 3) Mimochodem ta znělka... Nikolaj Rostov se zde viditelně (vlastně slyšitelně) inspiroval Hrou o trůny._____ 4) 37letá Marina Alexandrova (Kateřina Veliká) už je ve svém věku a stále jí to velice sluší. A pak jsou tu nezbytní chlapi: 27letý Aleksandr Tkačev (Andrej Razumovskij), 15letý Danil Sluckij (polský šlechtic v emigraci Michail Oginskij), 36letý Arťom Aleksejev (Aleksej Orlov), 23letý Kuzma Saprykin (spisovatel Denis Fonvizin), 41letý rodák z Rostova na Donu Ola Kejru (etiopský sluha Luka) a samozřejmě fešácký 24letý Pavel Tabakov (následník trůnu Pavel Petrovič)._____ 5) Závěrem něco moudra z východních plání: Vodky je třeba se bát večer. Ráno to už není vodka, ale lék. ()