Strhujúci hudobný film s muzikálovými a dokumentárnymi prvkami z obdobia glam-rocku (hviezdna éra popu 70-tych rokov, androgynická štylizácia, ligotavé kostýmy a šokujúce pózy) o sláve a o tom, čo znamená pre samotných aktérov, ale aj tých, z ktorých žijú a ktorých životy ovplyvňujú. Hlavným hrdinom je fiktívna britská superstar toho obdobia Brian Slade (zjavne inšpirovaná Davidom Bowiem), na ktorého spomínajú ľudia, ktorí sa s hrdinom osobne stretli. Slade predstavoval pre newyorského reportéra idol v jeho teenagerskej mladosti; bol zbožňovaný, ukazoval cestu z konvenčného života, do veľkej miery pomáhal v orientácii reportéra pri hľadaní vlastnej sexuálnej identity. Slade bol osudovo posadnutý intímnym vzťahom k drsnému americkému rockerovi Curtovi Wildovi (hrá ho Ewan McGregor, známy z Trainspottingu). Atentát spáchaný na Sladea bol fingovaný, Slade žije naïalej, zomrel len ako hviezda. Otázka, čo všetko si môže hviezda dovoliť pri budovaní slávy, je znovunastolená v paralelnom príbehu ïalšej hviezdy, Curta Wilda (prológ filmu je situovaný do r. 1854, kedy sa narodil Oscar Wilde, symbol osobnej a umeleckej nespútanosti, tiež homosexuál so sklonmi k škandálom). Časť piesní vznikla zásluhou Cartera Burwalla priamo pre film, dokonca ich spievajú osobne dvaja skvele hrajúci hlavní predstavitelia, zväčša však ide o coververzie známych skladieb v podaní B. Ena, B. Ferryho, B. Butlera a T. Yorka. Jedným z producentov filmu je spevák R. E. M. Michael Stipe. (oficiálny text distribútora)

Tereza666

Šílený a zvrácený. Naprostá dokonalost mezi hudebními filmy/dramaty. Není nutno řílat, že obsazení herců je na jedničku a svatá trojice - Jonathan, Ewan a Christian byla trefa do černýho. Hudba 70-80.let byla, je a vždycky bude jednou z nejlepších. ()

Maagggdddda

Chtěla bych se narodit v šedesátkách a v sedmdesátých letech chodit na ty nejúžasnější glam rock koncerty! A co se týče filmu...perfektní kostýmy,perfektní make-up,perfektní snové scény,perfektní hudba,perfektní herci! Sakra,strašně se mi to líbilo. ()

Mishqo

na chvíľu sa ocitnete v 70. rokoch a síce som tie roky nezažil ale trúfam si povedať že to bolo veľmi dôveryhodne vykreslené, perfektne zahrané, miestami kontroverzné, oceňujem hercov že pesničky naspievali sami...ku podivu sa mi tie pesničky páčili...jediné čo mi tam chýbalo bola akási iskra, svižnosť či dejové zvraty...8/10 ()

Fakipics

Plné hodnocení na úkor konstrukce filmu a celkovou komediálně ujetou atmosféru. McGregor za obnažování a jeho obscénní chování na pódiu(tak to má vypadat) a za to, že Bale vypadal jako pudl! ()

Macbeth

Neuveritelna jizda! Na tomto snimku me prekvapilo a dostalo snad skoro vse. Herci, HUDBA, atmosfera, strih, kycovitost, kostymy, interiery - exteriery. Film snad mel jen udrzet tempo, ktere nastolil v prvni pulce. ()

Ichabod

Výborný hudební film, kde se Jonathan Rhys Meyers (kterého jsem měl za to, že se vždy drží při zdi a při tom má za sebou TOHLE? :-) zhostil role glam-rockového krále (David Bowie před třiceti lety). Ewan McGregor který hraje Iggy Popa a stále soupeří o to kdo bude větší vyvrhel a tedy o slávu. Mezi tím se motá mladý Christian Bale jako fanda glamrocku a asi v pochybnostech jeslti není gay (v čemž mají oba výše jmenovaní celkem jasno :-D ) snažíc se zapadnout mezi ostatní... Jinými slovy herecký koncert s britskou atmosférou a pohodovou hudbou. Pěvecké výkony herců jsou výborné, Brian Molko (Placebo) se v tom hravě ztratil ačkoliv je jediný autentický :-) ()

Molir

Nadhera pro oko, extaze pro ucho (glamrock muzu vsemi deseti), ale do dokonalosti neco chybi, cele to pusobi trosku chladne, neosobne. ()

Maynard.

Pane jo... Dost dobře ulítlej film. Ani nevím, kdy sem naposledy něco podobnýho viděl. Celej film by se dal označit jako Bi-film, páč se v něm objevuje tolik bi-sexuálů, jak v žádným jiným filmu. Čím chceš být, až budeš velký? Rocková hvězda :o). Takpřesně takle odpověděl hlavní hrdina na otázku, na kterou jeho vrstevníci odpovídali :kosmonaut, popelář, spisovatel... A taky že jo. Celý film se skládá ze zpovědírůzných lidí, kterým do života vkročila hvězda jménem : Brian Slade. Ten neskutečným a hlavně masovým způsobem ovlivňoval britskou EMOmládež. Jo, je to vlastně takovej průkopník podobnýho stylu.Co se týče hudby samotný, tak ani z jednoho songu zrovna na větvi nejsem, ale co se týče barevnosti a úchylnosti filmu, tak to joho. A navíc, ve kterým filmu haje tolik dnes známých herců bi-sexuály? McGregor, Bale... A se svýma rolema se fakt vypořádli na jedničku. Lepší film z hudebního prostředí je pro mě jednoznačně "Doors", ale to už je zase uplně jinej příběh... ()

zencitizen

Je to vlastně kus z ranku alternativní historie. Není to o Bowiem, ani o Iggy Popovi, je to spíš snění Todda Haynese o nich, o tom jací mohli být. Je to explicitní queer interpretace glam rockové éry, která ovšem oficiálně ani historicky zas tolik queer nebyla. Nedivím se Bowiemu, že je nenechal použít ani jediný svůj song. Myslím, že by jeho písně z té doby (hlavně ze Ziggyho) ztratily na přitažlivé ambivalenci pokud by byly uveřejněny v rámci tohoto gay výkladu. Jinak je ale právě soundtrack skvostný (Eno, předělávky i originály od Roxy Music) a například líčení Ameriky osmdesátek, které celý příběh rámují, jako téměř fašizoidního státu, pozoruhodné. ()

Hopper

Skvelý soundtrack, ktorý je asi najlepší na celom filme, aj keď aj McGregor a Rhys-Meyers sa snažia. Fakt je ten, že britský glamrock 70-tych rokov u nás nebude veľmi známy a film môže potom veľmi ľahko skĺznuť až k nude. Tak si treba vybrať, či vám daný žáner sedí. Ale hudba je to fajn... ()

MareT.

Bohužel, konalo se zklamání. Nejslabší článek filmu byly hudební čísla, které vůbec netáhly děj dopředu, ale pouze ho zdržovaly a objevovaly se tam proklatě často. Jinak herecké hvězdy, jak je neznáme. ()

Milan25

Obdivuju Meyerse, zahrát takové homo neumí jen tak někdo. McGregor předvádí také zajímavý výkon pro něj v celkem netypické roli, ale od Balea jsem čekal víc. ()

TerezaVanCZ

Při pohledu na glamrockovou éru mi připadá naše současná hudební scéna poněkud mdlá a málo zářivá a s tím i fakt, že o naší generaci se prostě nic takového jako Velvet Goldmine nevznikne no a tím chci jednoduše říct, že Todd Haynes natočil film o jedné hudební generaci se vším jak má být. Vzestup, vrchol a pád a se všemi náležitými zvraty. Párádně barevná podívaná se skvělými herci (jenom Christian Bale mi moc neseděl a jeho výraz byl pro mě hodně nepřesvědčivý). Nemusíte být fanoušky glamrocku (eg.T Rex), abyste si Velvet goldmine náležitě užili. ()

I.AM.NOT

Vzít Davida Bowieho, Iggyho Popa (,které mám tak rád), sepsat fakty jejich životů, všechno přiostřit, přibarvit (doslova) a okořenit homosexualitou, a tím se snažit neuvěřitelně šokovat, mi nepřijde zase tak úžasné na 79 procent (3.4.2010) pokud tedy trošku máte pojem o D.B. a I.P., pokud ne tak chápu, že jste unešeni... Já ne! I výběr písní skýtal možná lepší varianty--- přidávám * za T.V. Eye v podání Ewana McGregora. ()

Roman Albach

Tak toto mělo šťávu! Skvěle nadupaný, strhující film s geniálním J. Rhys Meyersem, který se snad pro roli Briana Slada narodil! Ewan McGregor nezklamal, to on vlastně ani neumí. Jeho Curt Wild byl úchvatnej. Když k těmto hvězdným hereckým výkonům, promyšlenému scénáři a režii ještě přidám skvělou muziku, kterou je film doslova prošpikovaný, nemůžu jinak než 5* a jen lituju, že jsem se s Brianem a Curtem nemohl setkat osobně. ()

Artmovie

Období glam rocku krásně nostalgicky přeneseno do fiktivního příběhu plného úžasné hudby a zpovědí o životních vrcholů a úpadků rockových hvězd. Pro fanouška glamu naprostá trefa do černého. Meyers a McGregor se úžasně chopili svých rolí a jejich koncertní výstupy ve filmu patří k nejodvážnějším a k nejvíce šokujícím scénám. Naprosto skvělé zobrazení hudební revoluce a doby, kdy třpytivé oblečení a make-up byli součástí každého mladistvého fanouška. ()

Mirah81

Tento film jsem si pustil kvůli mému oblíbenému Ch.Baleovi,ale musím říct že tentokrát zrovna moc zajímavou roli nedostal a film svými výkony táhnou vynikající Rhys-Meyers a McGregor a že je opravdu na co se dívat.Brilantní herecké výkony podtržené výbornou hudbou se mi postaraly o velice příjemný večer.Dá se říct že britský glam rock mi do této doby nic moc neříkal a o to víc jsem byl unešen a okouzlen.Po hudební stránce si nevybavuji film který by mě takto zaujal. 85% ()