Strhujúci hudobný film s muzikálovými a dokumentárnymi prvkami z obdobia glam-rocku (hviezdna éra popu 70-tych rokov, androgynická štylizácia, ligotavé kostýmy a šokujúce pózy) o sláve a o tom, čo znamená pre samotných aktérov, ale aj tých, z ktorých žijú a ktorých životy ovplyvňujú. Hlavným hrdinom je fiktívna britská superstar toho obdobia Brian Slade (zjavne inšpirovaná Davidom Bowiem), na ktorého spomínajú ľudia, ktorí sa s hrdinom osobne stretli. Slade predstavoval pre newyorského reportéra idol v jeho teenagerskej mladosti; bol zbožňovaný, ukazoval cestu z konvenčného života, do veľkej miery pomáhal v orientácii reportéra pri hľadaní vlastnej sexuálnej identity. Slade bol osudovo posadnutý intímnym vzťahom k drsnému americkému rockerovi Curtovi Wildovi (hrá ho Ewan McGregor, známy z Trainspottingu). Atentát spáchaný na Sladea bol fingovaný, Slade žije naïalej, zomrel len ako hviezda. Otázka, čo všetko si môže hviezda dovoliť pri budovaní slávy, je znovunastolená v paralelnom príbehu ïalšej hviezdy, Curta Wilda (prológ filmu je situovaný do r. 1854, kedy sa narodil Oscar Wilde, symbol osobnej a umeleckej nespútanosti, tiež homosexuál so sklonmi k škandálom). Časť piesní vznikla zásluhou Cartera Burwalla priamo pre film, dokonca ich spievajú osobne dvaja skvele hrajúci hlavní predstavitelia, zväčša však ide o coververzie známych skladieb v podaní B. Ena, B. Ferryho, B. Butlera a T. Yorka. Jedným z producentov filmu je spevák R. E. M. Michael Stipe. (oficiálny text distribútora)

AIMÉE

Inspirace postavy Briana Sladea Davidem Bowiem je opravdu nepřehlednutelná. Toť na úvod, jelikož mi nějak myšlenky pobíhají kolem mozku a žádná se ne a nechce sloučit v nějaký smysluplný elektrický výboj, jenž by byl příčinou vyvození určitého závěru na tento mišmaš ukazující glam rock v celé své blištivé parádě plné třpytek mihotajících se na tělech pánů tzv. rockerů, pro mne spíše týpků typu fashion victims (neboli oběti módy) té doby. Dokážu si směle i nesměle představit, že musela na sklonku 70. let probíhat stagnace hudebního proudu, zlatá éra hard rocku se pomalu odebírala do věčných lovišť a zkrátka muselo přijít něco nového, co by nejednoho zvedlo ze židle. Což se tak stalo a ještě si nezapomněli namatlat rtěnku a nalepit řasy, vklouzli do zářivých kombinéz a voilà máme tu originální Něco, co tu ještě nebylo s náběhem à la travesty show. Podhoubí toho všeho bylo určitým strartovacím článkem např. pro kapelu Placebo, která přichází pozdravit ve 3/4 filmu. Nicméně celková rozervanost a dychtění po něčem svěžím pohltila tehdejší omladinu nejen tu britskou a nemohu tvrdit, že mě vzala oklikou, ale spíše jen decentně pohladila, takže jsem se mohla vlnit do rytmu, avšak s racionálním možná i sucharským nadhledem. ()

Mikino00

Po hudební stránce velmi dobré, herecké výkony naprosto úžasné, pohled do zákulisí života rockových hvězd zajímavý, ale třeba děj je dost plytký, jenže o ten tu stejně nejde. ()

simply

Další milé překvapení poslední doby. Je mi líto, že jsem tenhle film objevila až teď. Už týden nemůžu dostat z hlavy naprosto úžasný soundtrack. Navíc skvělá atmosféra 70. let, úžasný Jonathan Rhys Meyers a Ewan McGregor, který snad nikdy nebyl víc sexy než tady... ()

glamgirl

Je až neuveriteľné, koľko dobových reálií - osôb, vzťahov a udalostí - dokázal Todd Haynes napchať do Velvet Goldmine, filmu, ktorý oslavuje glam rock a jeho predstaviteľov. Scenár je vypracovaný naozaj precízne, okrem narážok na hudbu rokov sedemdesiatych a okolité dianie zahŕňa aj nablýskanú show, dokument a detektívnu zápletku, a to všetko v rôznych časových rovinách. Zaujímavá je tiež myšlienka prepojenia glam rocku s Oscarom Wildom, ktorý je akýmsi zosobnením bisexuality, dekadentného správania, estétstva a teatrálnosti, tie boli spolu s androgýnnou štylizáciou súčasťou glamrockových póz; vo filme je jeho odkaz prítomný v replikách z jeho diel. Výborné herecké obsadenie, oslňujúca a hlavne autentická vizuálna výprava zahŕňajúca všetky tie farby, glitre, flitre a gýč, a v prvom rade hudba - to všetko sú časti extatického celku, ktorý je jedným z mojich naojbľúbenejších filmov. A úvodné titulky - behanie po Londýne v topánkach na platformách s vlajúcim boa na krku za zvukov vysoko optimistickej piesne Briana Ena Needle in the Camel's Eye - sú mojou predstavou raja... :) ()

El Loco

„For once, there was an unknown land, full of strange flowers and subtle perfumes; a land of which it is joy of all joys to dream; a land where all things are perfect and poisonous.“...Čo poviete, chceli by ste vidieť film, kde sa Iggy Pop oblizuje najprv s Davidom Bowiem a potom s Bruceom Wayneom??...Tak Zamatová extáza je presne pre vás...OK, možno som to trošku pritiahol za vlasy, ale tak to proste je:-)...Keď si budem v budúcnosti spomínať na tento snímok, tak sa mi vybaví androgynný Jonathan Rhys Meyers v dlhej zelenej sukni, rovnako zmaľovaný Christian Bale a Ewan McGregor pretŕčajúci svoje „mužstvo“. Chápem, že Velvet Goldmine nie je len o tom, ale celkové obsahové vákuum je z môjho pohľadu zreteľné...Todd Haynes je neortodoxný typ režiséra, čo je zrejmé aj z jeho ďalších diel s jemu príbuznou homosexuálnou tématikou (Poison či Far From Heaven), ale ja som si predstavoval film, ktorý by vzdával hold glam-rocku trochu iným spôsobom, ako len takouto plytkou travesty show. Čo však netreba opomenúť, sú naozaj výnimočné herecké výkony Jonathana Rhys Meyersa, ktorý predstavuje fiktívnu postavu – speváka Briana Sladea (aj jeho umelecké alter ego, Maxwella Demona, ktorý je parafrázou na Bowieho Ziggyho Stardusta) a Ewana McGregora, stvárňujúceho rockera Curta Wilda, ktorý je mixom Kurta Cobaina (krstným menom a vizážou), Iggyho Popa a Lou Reeda. Naopak, Christian Bale ma možno prvý krát v živote sklamal svojím mdlým hereckým prejavom, obmedzeným len na trsanie a pár úškrnov...Najvýznamnejším odkazom Zamatovej extázy tak zostáva famózny soundtrack (kvôli ktorému zdvíham hodnotenie z 2 na 3 hviezdy), obsahujúci skvelé piesne predstaviteľov glam-rockovej éry ako napr. T-Rex alebo Roxy Music, ich cover verzie, ako aj piesne súčasných umelcov zložených priamo k tomuto filmu. Stačí len námatkovo uviesť hudobníkov, ktorí na tomto OST spolupracovali a ucho fanúšika hneď zaplesá - Placebo (pričom Molko, Olsdal ako aj ex-member Hewitt si strihnú menšie cameos), Thom Yorke, Jonny Greenwood, Bernard Butler, Pulp, David Gray, Grant Lee Buffalo, Shudder To Think (skvelá vec „Hot One“), Michael Stipe, Carter Burwell, či Brian Eno...Pre mňa tak posolstvo z úvodu filmu dostáva reálny základ... ALTHOUGH WHAT YOU ARE ABOUT TO SEE IS A WORK OF FICTION, IT SHOULD NEVERTHELESS BE PLAYED AT MAXIMUM VOLUME... ()

amfetamin

Sametová extáze je především výpovědí o jednom nepochopitelném hudebním stylu, který se náhle objevil a náhle zmizel. Naprosto perfektně je zachycena generace lidí, která se chtěla schovat za vrsty make-upu a barevné oblečky, aby zakryla hnus života a udělala z něj něco krásného na oko a která se nakonec ve všech těch lžích ztratila. Trefou do černého byl i výběr herců, kteří své role ztvárnili naprosto uvěřitelně. ()

divisak

Tak tohle byl docela úlet, samozřejmě v tom nejlepším slova smyslu. Fiktivní příběh kapely, která v hudebním světě udávala směr, navíc drogy, sexuální svoboda a módní výstřednost šmrncnutá s elegancí, proč ne. Spojení popového zpěváka s rockovým ďáblem koncertního jeviště, tolik podobni jin a jang, a přesto si nebyli souzeni. Nahá zadnice E. McGregora a jeho zdivočelé běsnění je k popukání. Docela jsou zajímavostí věkové rozestupy třech hlavních představitelů. A musím říct, že hudba je také líbivá. ()

Florfila

Krásné herecké obsazení, ale to bylo tak asi všechno. Celkově mi to přišlo více než chaotické, zamotané a nijak zvlášť osvěžující. Žádný velký dojem to ve mě nezanechalo, hudba mi neříkala vůbec nic... ()

Johnee

Baby's on fire !!! .. :D glamrocková hudba, která neskutečně dokonale nahazuje atmosféru 70. let a skvělé ztvárnění "smyšlených" popových hvězd.. Film, co se mi neokoukal (a neoposlouchal:) ani podvacáté ()

Nathie

Film o tom, jak každý z nás chce být slavný, být pop star, stát na jevišti. O tom, jak je krásné o tom snít. Je to o glam rocku, Davidu Bowiem a o tom, že už nic nebude jako dřív... Skvělé herecké výkony. Jonathan Rhys Meyers jako Brian Slada alias Maxwell Demon je odkazem na Davida Bowieho, když začínal svou kariéru, stejně tak na jeho vesmírné alter ego Ziggyho Stardusta. Věrní fanoušci Bowieho se při sledováním mohou pobavit spoustou detailů vztahujících se k jeho kariéře, počínaje samotným názvem filmu (stejný název nese i jedna z Bowieho písní). Přes to všechno však Jonathan Rhys Meyers není žádnou jeho karikaturou. Je plnohodnotným a plastickým filmovým charakterem, který obstojí ve všech směrech i bez výše zmíněného přirovnání. Ewan McGregor v roli zpěváka garážové kapely Curta Wilda opět potvrdil své herecké kvality, včetně toho, že se opět ukázal "v celé své kráse". Nevím, zda je to náhoda či úmyslu, ale jméno této postavy a její vzhled připomíná hudební ikonu Kurta Cobaina. Stejně jako je tomu v případě spojování postavy Sladea a Bowieho, i tady je postava Curta Wilda svébytným charakterem. Christian Bale v roli novináře Arthura Stewarta je snílkem příběhu, on je postavou, s níž se divák identifikuje, a zároveň je tím, kdo na pozadí pátrání po Brianu Sladeovi pátrá po tom, kým je a kým byl před deseti lety. Čím více film postupuje kupředu, tím víc se může chvílemi zdát zmatený, útržkovitý. Je to realita? Je to sen? Je to výplod fantazie? Pokud ano, tak čí? Divák se nesmí nechat zmást a přistoupit na to, že Sametová extáze je opravdu z velké části o snění, fantazii a touhách na pozadí třpytivých sedmdesátých let a hudby té doby. Nechme se tedy zlákat tím třpytivým pozlátkem a pojďme si užívat Sametovou extázi. 4,5/5 * ()

jiri.twist

Naprosto se odlišující film od většinového proudu, jiný, nevšední. Kostýmy, výprava, hudba, velmi dobré herecké výkony hlavních představitelů. Tento snímek zřejmě nesedne každému. Někdo jej zmačká a hodí do koše, jiný ale nad ním bude přemýšlet a pouštět si jej znovu. Některé scény jsou naprosto úžasné ... 8101010 ()

hazaba

Když všichni vyzdvihovali anebo se pohoršovali nad otevřeností Zkrocené hory, po zhlédnutí tohohle filmu si musím říkat, že ho nejspíš moc lidí nezná, protože přestože je to film především o glam rocku, je v něm zobrazena homosexualita v mnoha případech mnohem otevřeněji než ve výše zmíněném filmu. Pravdou je, že film je místy matoucí a hlavní linie nic moc (sorry, ale Christian Bale se tady opět moc nepředvedl), takže hlavními tahouny jsou jak McGregor, tak Rhys-Meyers a jejich scény. ()

Heroine odpad!

Strašná kravina. Nejenom, že celý nápad je zcela trapný, nereálný a směšný, ale navíc tu není ani kapka něčeho originálního nebo zajímavého. Film jsem musela několikrát vypnout, jinak bych ho celý nedokoukala. Film je pro mne nesnesitelně hloupý, a navíc se na Jonathana Rhyse Meyerse nemůžu koukat. Je mi odporný, a všechny ty směšné kostýmy a paruky mu ještě přidaly. Nahého Ewana McGregora taky vidět nemusím, fanynka Christiana Balea nejsem, takže ani jedno plus. ()

Smejdik

Na můj vkus trochu zmatené, ale ta atmosféra je super! To, jak Rhys-Meyers a McGregor žili své role, bylo naprosto fenomenální a pro mě jsou to oba páni herci. Super. [Mezipatra 2011, Brno] ()

Wolvie

Haynes krásně kombinuje dokumentární,muzikálový a čistě mystifikační styl režie,zkušeně si pohrává s atmosférou a dokáže dát každé scéně specificky feeling.Jen škoda,že to všechno nedokázal ujednotit do celku,který by nepůsobil tak nesourodě a spíše náhodně poslepovaně.Takhle jsou nezapomenutelné fragmenty,ale celkový dojem malinko pokulhává. ()

Rockerman

Zajímavý film na téma, které je mi blízké. Vždyť byly to právě glam rockové kapely typu Slade, Sweet, T. Rex a jiné, které jsem začal poslouchat, než jsem přešel na poněkud náročnější hard rock. Sex, drogy a rock and roll je už sice velmi omleté rčení, ale nic nevystihuje lépe tento film. A pak ještě ty blyštivé oblečky, cingrlátka a masky, které charakterizují glam rock. Představitel Briana Sladea mi byl krajně nesympatický. Za to Ewan alias Curt Wild, se svým blonďatým hárem, připomínal jiného Kurta, a sice Cobaina, ale jen vzhledem. Na pódiu připomínal spíše bouřliváka Iggyho Popa. Zauvažuji o páté hvězdě. ()