Jestli jednou odejdu

(TV film)
všetky plagáty
TV spot

Pod zdánlivě klidnou hladinou každodenního soužití probíhá v rodině se dvěma dospívajícím dětmi dlouhodobý proces citového strádání. Matka Helena cítí, že rodině ve všem slouží a manžel i děti vyžadují její služby s naprostou samozřejmostí. Narůstá v ní zklamání a jednoho dne konečně promění větu "Jestli jednou odejdu" v čin... (oficiálny text distribútora)

ostravak30

Film má být komedií, ale to jsem jaksi nepostřehl. Možná spíš až v závěru, kdy se P. Zedníček ukryje v sauně a do toho přichází Císler a posléze manžel. Celá inscenace na mě ale působí trochu nevěrohodně. Poté co manželka odejde se rodina ani nijak zvlášť nesnaží dostat ji zpět. Naopak postava R. Brzobohatého příliš okatě balí kolegyni své manželky a dokonce přijede až na chatu. Helena si za nastalou situaci může vlastně tak trochu sama. Kdyby se s manželem dohodli na tom, že jejich potomci jsou už velcí klacci a měli by mít nějaké domácí povinnosti, bylo by vše vyřešeno šmahem. Nemluvě o manželi, který také nevyvíjí aktivitu. Zajímavé je, že těch filmů s podobnou tématikou bylo víc. Žena, ač zaměstnaná se stará především o domácnost. Muž, taktéž pracující nemusí prakticky dělat nic stejně jako děti. Hlavně, že se ale všichni cítí jako intelektuální rodina. Role v socialismu byly jasně dané, ale sem tam se našla nějaké filmová hrdina, která se tomuto osudu chtěla vzepřít. Zřejmě to bylo dost žhavé téma doby. ()

rawboy

Velká škoda, že se podobné inscenace už moc netočí. Herecký koncert Ivy Janžurové, které její filmová rodinka zdatně sekunduje. ()

Danulinda

Místy dojemné, místy legrační, ale hlavně výborně promyšlený děj perfektně zahraný všemi účinkujícími. Skvělý Jirka Císler jako milovník :-), vždy správně "trhlá" paní Maciuchová či ještě prdlejší Zuzana Bydžovská otáčející maso na pekáči :-). Pan Filip ale uměl obsazovat své filmy! ()

PTuranyi

Príjemná rodinná komédia, ktorá miestami prechádza až do situačnej frašky. Helenine problémy s rešpektom a deľbou práce v domácnosti, vyústia do odchodu z domu a opustenia manžela a detí. To je príčinou kaskády ďalších komických situácií, založených hlavne na ďalších vzťahových komplikáciách. Scenár je napísaný celkom dobre, ale drží sa takej tej socialistickej morálky. Samotnému humoru to síce neškodí, ale záver príbehu sa vyhýba akejkoľvek konfrontácii čo ústi do konformného šťastného konca. Produkcia je priemerná, bez podielu na dramatizácii, ktorá hudbu používa len ako kulisu, takže to musia všetko zvládnuť herci vlastnými silami. Celkom sa im to aj darí, hoci trochu väčší spád by určite filmu pomohol. 65% ()

Fifinkova

Nostalgie z dětství, která na mě kupodivu funguje i ve stáří. Bydžovská obracejíce svíčkovou a na ten kupovanej br.salát z voskovanýho kelímku se sekanou mám vždycky děsnou chuť. ()

Hombre8

Trošku bláznivé, ale dobré. Janžurová, Cízler a Bydžovská ve svých typických pózách. Trošku rozpačitější Brzobohatý. ()

dashwoody

Jedna z těch lepších studiových televizních inscenací s výbornou Janžurovou a Bydžovskou, jejíž typický smích žádná herečka asi nepřekoná... "Helenko, já jsem vám přišel říct, že jsem všechny pustil k vodě." - "Jo? Pustil k vodě? Vy chováte kachny?" "Počkejte, počkejte, to už nemluvíte vy, to už za vás říká nějaká putička." - "Za člověka v životě mluví tolik lidí, že už mi to ani nepřijde." "Počkej, nesměj se jako tele..." "Já jim udělám čtyři fotky 18x24 a ony mi za to daj kilo." - "Kilo čeho?" "Podívejte se, jak jsem nádherně vypral prádlo!" - "Komu?" - "To je otázka, peru nám všem!" - "Nojo, ale todle nejsou naše povlaky..." ()

vecnaAmbra

Ani sa mi nechce veriť, že keď som túto inscenáciu videla asi tak ako 11 ročná v televízii, naozaj som sa strašne bavila. Pamätala som si scénu so saunou a nápadníkmi, ktorá asi ako jediná ma zaujala aj teraz, ale inak som nudou prezývala skoro celý čas a čakala kedy konečne so seba herci vyžmýkajú to čo vlastne chceli povedať. Pravdaže všetko sú to páni herci, ale fakt vám svojská mladá Bydžovská s tým smiechom nezačala píliť nervy? Rada som sa vrátila do tej atmosféry spomienok, ale škoda že už to nefunguje. ()